Quad Core 4:2:2:1 ratio Time Release Protein Blend
Think Smart, Eat Smart Per serving: 34g proteins, 7g BCAAs, 6g carbs, 1g fat Smartlabs®

Cvičení, posilování, svaly - vše na jednom místě!

Finále 1. ligy ve vzpírání družstev mužů - Sokolov

Je sobota 14. října 2017 9:45 ráno a za 75 minut začne první soutěž ve vzpírání, které jsem součástí...

Pavel Zadražil - rozhovor

Pavle, já vlastně ani nevím, jak začít tento rozhovor. Představovat se tentokrát nemusíš, rozhovor p...

Olympia Strongman - mistrovství ČR 2017 - profi

Už jste si přečetli první část reportu z MČR strongman Olympia Brno na http://osvalech.cz/zpravy/ite...

  • Finále 1. ligy ve vzpírání družstev mužů - Sokolov

    Je sobota 14. října 2017 9:45 ráno a za 75 minut začne první soutěž ve vzpírání, které jsem součástí...

  • Pavel Zadražil - rozhovor

    Pavle, já vlastně ani nevím, jak začít tento rozhovor. Představovat se tentokrát nemusíš, rozhovor p...

  • Olympia Strongman - mistrovství ČR 2017 - profi

    Už jste si přečetli první část reportu z MČR strongman Olympia Brno na http://osvalech.cz/zpravy/ite...

Olympia Strongman - mistrovství ČR 2017 - amatéři Featured

pondělí 4. září 2017 0:00

Olympia Strongman - mistrovství ČR 2017 je za námi. A mě teď čeká psaní reportáže, která bude delší, než kdy předtím. Český svaz silových sportů (dále jen ČSSS) totiž v sobotu 2. září uspořádal největší závod strongmanů, na kterém jsem kdy byl. Kromě těch nejlepších českých a vybraných zahraničních profíků si v Brně zazávodili i ti nejlepší čeští amatérští strongmani na svém amatérském mistrovství České republiky. Vynikající nápad na papíře. Ve skutečnosti pak sakra dobrá show, o které já mohu napsat reportáž, protože je o čem a o kom psát.
 
Pořadatelé závodu, tedy Michal Širůčka, Tomáš Lengal, Ivana Štěpánková a tým lidí okolo nich, si připravili setsakramensky těžký úkol. Museli toho před i při samotném závodě stíhat a ošéfovat tolik, že závod začal s menším časovým zpožděním. Což bude vlastně jediné negativum na celé soutěži. O těch pozitivních věcech pak budou další řádky a já stále ještě nevím, kolik těch řádků napíšu. Pokračovat však budu tématem, které zaujme snad každého. Prize money. Amatérští závodníci na MČR v Brně nezávodili pouze pro dobré umístění, slávu, dobrý pocit a přízeň fanoušků. Jejich motivací mohl být určitě také přivýdělek, který se na amatérských soutěžích v ČR moc, nebo vlastně vůbec, nevidí. Prize money pro amatéry v Brně vypadaly následovně:
 
Prize money:
1. místo: 5000,-
2. místo: 3000,-
3. místo: 2000,-
4. místo: 1000,-
5. místo: 1000,-
6. - 10. místo: 500,-
 
Strongman je v ČR stále ještě mladý sport, ve kterém není dostatek peněž, aby mohli ti nejlepší čeští profíci opravdu říkat, že jsou profesionální sportovci. Důkazem toho je fakt, že na některých závodech nemají možnost získat ani těch 5 tisíc korun, které v Brně čekaly na vítěze amatérů. ČSSS se tak povedlo dodat závodníkům motivaci, díky které se hned závodí o něco lépe. Tím spíše, když jsou strongmani extrémní sport, během kterého není nouze o různé bolístky a zranění. Sponzoři celé akce, která by se bez nich nemohla uskutečnit, zaslouží veliké díky nejen od pořadatelů a závodníků, ale také od fanoušků. Kvalita závodů je vždy vyšší, jsou-li ve sportu peníze. Peníze přilákají talent a právě talentovaní sportovci mají potenciál podávat ty nejlepší výkony.Disciplíny pro amatérskou část soutěže nebyly nějak přehnaně těžké. Alespoň tedy z pohledu člověka, který strongmany už nějakou dobu sleduje. Nejtěžší disciplínou byl na první pohled asi farmer's walk se 140kg kufry. 140kg kufry byly ještě několik málo let zpátky součástí těžších českých profi závodů a byly často nad síly některých borců. Teď s nimi v ČR běhají amatéři, kteří mají sotva 100kg. Úroveň jde nahoru a je moc krásné to sledovat.

Disciplíny:
Axle lift 120kg na 60s
Farmer's walk 140kg na 30m
Car deadlift na 60s (odhadem pořadatelů 250kg dole a 270kg+ nahoře)
Super Yoke 330kg na 30m
Atlasovy kameny 106kg - 130kg - 150kg - 160kg - 170kg

Kdo se v Brně ukázal? Z těch největších jmen například Lukáš Žigmund. Jojo, ten vysekaný borec se šílenými bicáky, který váží mnohem méně, než by sis myslel právě ty. Závodník, který si loni vyzkoušel Brno v konkurenci profíků. Přijel Matouš Fritsch, kterého jsem já před sezónou považoval za strongmana, od kterého uvidíme na amatérských závodech velké věci. Dále pak například Ludvík Lang, který závodí s nějakými 95kg a na závodech se rozhodně nikdy neztratí. Z původně asi 20 přihlášených se pak v Brně ukázalo 16 borců. Jen jeden z nich se však mohl stát amatérským mistrem ČR.

1) Axle lift 120kg na 60s
Sledovat tuto disciplínu je vždy zážitek. Obzvláště pak v situaci, kdy musí závodníci axle přemístit ze země na hrudník a nepoložit při tom tlustou osu na pásek. Pro každého je pak vlastně samotné přemístění náročnější, než výraz nad hlavu. Žádný problém s touto disciplínou neměl Lukáš Žigmund. Brutální dynamiku využil jak při přemístění, tak i při výrazu. 8 opakování je důkazem toho, že "light weight baby". 120kg bylo pro Lukáše jako nic. Lukáš v první disciplíně všechny rozdrtil takovým způsobem, na který ze soutěží strongmanů rozhodně zvyklý nejsem. Chválou však musím zahrnout také Michala Šulce. K tomuto závodníkovi toho v reportáži napíšu opravdu hodně, ale konkrétně u axlu mě zaujal tím, jak chytře k tomu přistoupil. Dával si na čas a přesně věděl, na co má. Nikam nespěchal. Neplýtval energií. Byl 100% v klidu. A když už to bylo těžké, tak udělal něco, z čeho mi spadla brada. Tlustou osu přemístil do dřepu a pak se s tím zvednul. Wow! Já tomu v tu chvíli nemohl uvěřit. Tohle na soutěžích nikdo nedělá. "Squat clean" s axlem? Vzpírání na soutěži strongmanů? Michale, to vážně? Strongmani jsou o síle, ne o technice, mobilitě a flexibilitě. Tak to alespoň bývá na českých i zahraničních soutěžích. No a Michal na to jde jinak. Michal zvládl axle lift takticky dokonale a 5 platných opakování mu získalo 15 bodů za druhé místo. 4 zdvihy se 120kg zvládl skvělý Vladimír Kůta. 3 opakování se povedlo zvednout hned 4 borcům a to Matoušovi Fritschovi (ten naopak disciplínu takticky nezvládl vůbec), Tomáši Hamákovi (to samé, co Matouš, oba mají na mnohem více), Martinu Sedláčkovi a Lukášovi Kadlecovi. Jediným, kdo souboj se 120kg prohrál, byl Lukáš Kruntorád, pro kterého bude klíčem v tzv. off-season nabrat hrubou sílu a výrazně zapracovat na technice, která mu zatím chybí.


 
2) Farmer's walk 140kg na 30m
140kg kufry pro amatéry. A už dopředu můžu říct, že příští rok můžou pořadatelé pro kluky připravit 150ky. Ze 16 závodníků je do cíle doneslo hned 12 z nich. Velkou smůlu měl při této disciplíně slovenský závodník Dávid Toth. Ten se po otočce s kufry ošklivě skácel na zem. Důvodem bylo nejspíše natržené lýtko. Obrovské uznání za velice rychlou pomoc Dávidovi patří zdravotníkům. Ti u něj byli rychleji, než jsem si já stačil uvědomit, že je s Dávidem špatně. Pevně věřím, že se Dávid vrátí k tréninku už na začátku podzimu a moc rád ho v Brně uvidím i za rok, aby si vše vynahradil. Teď ale k těm, kterým se dařilo nejvíc. Matouš Fritsch! A to bylo co? No fičák. 30 metrů s položením kufrů za 15m čarou a čas 20,21s? Matouši, parádní výkon! Druhé místo? Haha. Už podruhé Michal Šulc, který s kufry 30m uběhl za 24,23s. Jako nic! Skvělý start do závodu potvrdil i Martin Sedláček, jeho 26,16s stačilo na 3. místo. Velikým způsobem zabojoval Ludvík Lang, který disciplínu dokončil v čase 58,63s. Schopnost nevzdat se až do konce se cenní. Nedokáže to každý. Pro úspěch mezi strongmany je to nesmírně důležité. U Ludvíka to sice stačilo až na 12. místo a 5 bodů, ale hodnota toho výkonu byla spíše o tom, že se o sobě dost naučil a nabral zkušenosti, které využije na dalších závodech.


 
3) Car Deadlift
Těžká disciplína pro odhadnutí správné zátěže. Nemělo by to být kardio, kde několik závodníků dává 10 a více opakování. Už vůbec ne čísla těsně pod 20. Zároveň by ale půlka závodníků neměla končit s nulou. Jak to dopadlo v Brně? 5 závodníků ze 16 mělo nulu. 3 borci vyrvali jedno opakování. V tomhle paráda. A ti nejlepší? 13 opakování zvládl Tomáš Hamák, který je na tom se statickou silou famózně. Vždyť přesně 4 týdny před MČR zvládl potáhnout 300kg na mrtvý tah na soutěži ve Volyni a před týdnem v Praze výkon vylepšil na 310kg. S 13 zdvihy jasně dominoval této disciplíně. Brutální výkon předvedli také Martin Sedláček a Lukáš Kamenský. Oba shodně zvládli s autem 8 platných opakování, čímž se podělili o třetí místo. Druhý Ludvík Lang je totiž porazil o jedno opakování a znovu tomu dal v této disciplíně úplně všechno, co to šlo. Až jsem měl strach o jeho záda. Chvílemi to bylo trošku strašidelné. Ztrátu zaznamenal Lukáš Žigmund, který nezvládl překvapivě ani jedno opakování, což pro něj znamenalo propad z průběžného druhého místa.
 


4) Super Yoke 330kg na 30m
Před touto disciplínou proběhla eliminace. Z původních 16 zbylo jen 10 nejlepších, na které čekaly další dvě disciplíny. Svou komplexnost a klid v hlavě prokázal Michal Šulc. Silný střed těla a skvělá koordinace mu dovolily kontrolovat tři metráky na zádech takovým způsobem, že za sebou o pět vteřin nechal druhého Tomáše Hamáka. Jejich časy byly 33,13s a 38,48s. Důležitých 8 bodů za třetí místo v disciplíně sebral v čase 41,72s Lukáš Kadlec. S Ludvíkem Langem se osobně neznám, ale musím ho zmínit i tady. Čas 59,98s. Dvě setiny sekundy před vypršením časového limitu. Tak to dopadá, když vás povzbuzují navíc ještě fanoušci. Z 10 zbylých siláků nedokázali 330kg odnést do cíle jen 3 z nich. Znovu správně zvolená obtížnost. Nebylo to moc těžké, ale ani příliš snadné.


 
5) Atlasovy kameny
Tato disciplína byla letos snad na všech závodech, na které jsem se jel podívat. Mě tolik nebaví! Ale jedno se jí nedá upřít. Dokonale prověří komplexnost závodníka tím, kolik u ní zapojí svalových partií, jak náročná je na techniku, koordinaci a vlastně i genetické předpoklady sportovce. Výška je u ní velikou výhodou. Vlastně tou největší výhodou. V Brně vyhrávali ti nejvyšší. Lukášovi Žigmundovi se povedly 4 úspěšné zdvihy, na platformu tedy dokázal vyhodit i 165kg kámen a tuším, že i pokus se 170kg vypadal nadějně. Snad si to pamatuji správně. Druhé místo? Michal Šulc. 3 koule za 31s. Super výkon a více k němu napíšu ve zvláštním odstavci dole. Třetí na koulích skončil Martin Sedláček, který ještě zkoušel zabojovat o lepší umístění poté, co ztratil hodně bodů na Yoku. Zdvih 150kg koule je super výkon. Během celého závodu předváděl super výkony a nevyšel mu jen ten Yoke.


 
Jak tedy celá soutěž dopadla? Amatérským mistrem České republiky ve strongmanech se pro rok 2017 stal Michal Šulc. Jeho výkon neoslnil pouze mě, ale také moderátora závodu v Brně, Leoše Kubeše. Leoš Michala při vyhlášení popsal následovně: "Vyhrál nejrychlejší, nejsilnější a nejskromnější." A já musím souhlasit. A víte co? Použiji také příspěvek Leoše z jeho facebooku, kde k Michalovi napsal Leoš následující:
 
"Dlouho jsem na české strongman scéně nepotkal takového závodníka jako je právě Michal Šulc, vítěz amatérského MČR 2017 v Brně. Ta neskutečná pokora, klid, technika, koncentrace a soustředěnost na každé soutěži ho dovedla až k tomuhle titulu. Gratuluji Mr. Poker Face."
 
Pod to, co o Michalovi řekl Leoš, se můžu jen podepsat a ani nechci nic moc dodávat. Jen chci říct, že se moc těším na to, co Michal předvede v budoucnu. Jeho potenciál je obrovský. Můj vzkaz Michalovi? Dělej věci tak, jak je děláš teď. Buď otevřený novým věcem, ale jen v případě, že dávají smysl. To, jakým způsobem k závodění přistupuješ teď, je správná cesta. Bylo mi čest sledovat tvé výkony v Brně, kde jsi byl jasně nejlepší!


 
Co říct k ostatním závodníkům po tom, co jsem napsal tuhle ódu na Michala? Že jsou sakra dobří! Plno z nich bude jednou profíky, někteří z nich nadprůměrní čeští profíci. Kromě hmotnosti, která sebou přináší hrubou sílu, a zkušeností jim toho moc nechybí. Z reportáže je jasné, že mě svou bojovností dostal Ludvík Lang. Tomáš Hamák mi sice po Brně bude dlužit rozhovor, ale také má super budoucnost. Hrubou sílu má na amatéry extrémně nadprůměrnou, i pro něj bude off-season o tréninku disciplín a techniky. Toho výbuchu na 130kg kouli je škoda. Velká škoda. U Matouše by to chtělo větší klid a nikam nespěchat. Dravost je super, ale někdy mu může ublížit, jako třeba u přemístění axlu. Lukáše Žigmunda bych strašně moc viděl rád na více závodech, ale on má těch cílů a zájmů trošku víc, takže chápu, že na to nezbývá tolik energie.


V reportu jsem moc nezmiňoval Leoše Kubeše, který byl ready jako vždy. Parádně povzbuzoval kluky a pobízel fanoušky k tomu, aby závodníkům svým fanděním pomáhali. Vše důležité vysvětloval tak, jak je patří. Hlavním rozhodčím v Brně byl Pavel Zadražil, kterému u některých disciplín pomáhal Zdeněk Pilc. Oba odvedli skvělou práci bez kontroverzních výroků. To je k PRVNÍ ČÁSTi reportáže všechno, druhá část, ve které se budu věnovat profíkům, bude v dalším článku, kde se pokusím napsat o všem, o čem jsem zapomněl nebo nechtěl psát zde.

Výsledky:

 

Poděkování za poskytnutí fotek patří Českému svazu silových sportů

Zanechat komentář