Quad Core 4:2:2:1 ratio Time Release Protein Blend
Think Smart, Eat Smart Per serving: 34g proteins, 7g BCAAs, 6g carbs, 1g fat Smartlabs®

Cvičení, posilování, svaly - vše na jednom místě!

Finále 1. ligy ve vzpírání družstev mužů - Sokolov

Je sobota 14. října 2017 9:45 ráno a za 75 minut začne první soutěž ve vzpírání, které jsem součástí...

Pavel Zadražil - rozhovor

Pavle, já vlastně ani nevím, jak začít tento rozhovor. Představovat se tentokrát nemusíš, rozhovor p...

Olympia Strongman - mistrovství ČR 2017 - profi

Už jste si přečetli první část reportu z MČR strongman Olympia Brno na http://osvalech.cz/zpravy/ite...

  • Finále 1. ligy ve vzpírání družstev mužů - Sokolov

    Je sobota 14. října 2017 9:45 ráno a za 75 minut začne první soutěž ve vzpírání, které jsem součástí...

  • Pavel Zadražil - rozhovor

    Pavle, já vlastně ani nevím, jak začít tento rozhovor. Představovat se tentokrát nemusíš, rozhovor p...

  • Olympia Strongman - mistrovství ČR 2017 - profi

    Už jste si přečetli první část reportu z MČR strongman Olympia Brno na http://osvalech.cz/zpravy/ite...

Strongman Golčův Jeníkov 2017 Featured

středa 16. srpen 2017 0:00

Golčův Jeníkov má za sebou svůj již desátý (10.) ročník závodů strongman! Pořadatelé Pavel Cháma a Leoš Kubeš to se soutěží v Golčově Jeníkově dotáhli už hodně daleko, ale i tak se každým rokem snaží posunout pomyslnou laťku trošku výš. Jejich snaha však není pouze abstraktním pojmem, který je ve výsledku jen o tom, že si fanoušci závod užijí o něco víc a strongmani si dobře zazávodí. Tito dva pánové si dávají záležet na tom, aby šla prestiž závodů v Golčově Jeníkově nahoru kvůli něčemu, co pocítí všichni celkem jasně. Musí za tím být něco, o čem se nedá pouze debatovat a spekulovat. V loňském roce se soutěž v Golčově Jeníkově stala prestižnější z toho důvodu, že přivítala první ročník mistrovství ČR v Log Liftu. Letos nás čekal ročník druhý! Novinkou však bylo rozšíření programu o závod strongwoman. Siláky tedy doplnily také superženy v rámci dopoledního programu a závody v Golčáku se tak staly kulturní akcí na celý den. Soutěž s názvem Europe Cup Golčův Jeníkov 2017 nabídla v mužské části hned několik zahraničních siláků, kteří jsou povětšinou českým fanouškům dobře známí. Z Polská přijeli Krzysztof Kacnerski a Maciej Hirsz. Rakousko reprezentoval Ronald Knoll. Slovenskou stopu zanechal v Golčově Jeníkově Milan Šuľan, kterému se v ČR letos hodně líbí. Ukrajinské barvy přijel reprezentovat Konstantin Illin. Posledním zahraničním závodníkem byl Nemo Tasič, kterého já na českých soutěžích vidím vždy moc rád. Nabrat cenné zkušenosti vyrazil do Golčáku amatérský závodník Matouš Fritsch. Poprvé, tuším, se v Golčově Jeníkově ukázal závodník strongmanské 105ky Jirka Tkadlčík. Návrat mezi strongmany absolvoval Jiří Dejmal. Zbytek startovní listiny byl našlapaný borci, které byste na soutěži očekávali. Kromě toho se navíc na závody zajeli podívat Honza Šalata, David Štrombach a Pavel Zadražil. Chybět nemohla ani legenda české strongman scény Jirka Žaloudek, který ke Golčáku prostě patří.V čem siláci závodili? Tentokrát je čekalo hned 6 disciplín, protože když už se jednalo o jubilejní desátý ročník a přálo počasí, tak proč ne, že?

Disciplíny uvedli pořadatelé na facebooku následovně:

"DISCIPLÍNY STRONGMAN (start v 14:00)
- Kláda, počáteční váha 150 kg
- Tahání kamionu 9,5 t s protilanem (60s)
- Ohrady 345 Kg na 40 m (60s)
- Super youk 450 kg na 20 m (60s)
- Pneu 450 kg 3x + 800 kg 1x (měření mezičasu po posledním otočení malé pneu) (60s)
- Atlasovy kameny 115, 130, 150, 160, 170 kg (měření mezičasů) (90s)"


1) Log Lift na max - MČR
Začínalo se tedy kládou. Závodníci byli čerství (až na Lukáše Svobodu, Konstantina Illina a Čestmíra Šímu, kteří v sobotu závodili spolu se zraněným Michalem Tichým na Slovensku) a všem bylo jasné, o co tu jde. Ve hře byl titul českého šampiona ve zdvihu klády pro rok 2017 a také nový český rekord, který byl doposud v držení Jirky Vytisky a Jirky Tkadlčíka, když oba zvedli 178kg nad hlavu na soutěži Static Monster Loket 2017. Nutno však zmínit, že tento výkon nějací lidé nebrali moc vážně z toho důvodu, že pochybovali o skutečné hmotnosti klády z Lokte. Pořadatelé v Golčově Jeníkově takovým spekulacím předešli jednoduše tím, že "Jeníkovský dub" před soutěží převážili a s výsledkem se veřejně pochlubili na sociálních sítích. V Jeníkově se zvedala rovných 143kg megakláda, na kterou se poté nakládaly kotouče.


Základní pokus museli závodníci absolvovat s kládou o hmotnosti 150kg, což dle mého názoru přesně odpovídalo tomu, jakou kvalitu soutěž bude mít. Ze 17 závodníků si se 150kg neporadili pouze Matouš Fritsch (nadějný pokus), Lukáš Svododa (také byl blízko) a Mari Zvrtek. Na 160kg skončili Jaroslav Švejda, Jiří Dejmal, Milan Šuľan (viper press se mu nepovedlo dotlačit) a Ronald Knoll. 170kg kláda byla nad síly Jirky Tkadlčíka, Poláka Kacnerskiho, Zdeňka Teplárka, Nemo Tasiče, Macieje Hirsze a Čestmíra Šímy. Mě osobně nejvíce překvapil zdvihem 170kg klády Pepa Mazač, který letos nepůsobí při tlakových cvicích takovým dojmem, jako v letech předchozích. Se 175kg si však Pepa neporadil. Zato Illin, Paták a favorit disciplíny Vytiska se 175kg neměli problém. Po domluvě pořadatelů a závodníků se jako další pokus šlo až na 180kg. Nový český rekord. Illin se rozhodl šetřit síly a nechal to na Patákovi s Vytiskou, kteří tak mohli změřit své síly jeden proti jednomu. Ze souboje tentokrát vyšel vítězně Jirka Vytiska a stal se tak držitelem nového českého rekordu v Log Liftu a potvrdil tak svou pozici nejlepšího tlakaře mezi českými strongmany. Radek Paták sice bojoval, ale 180kg bylo v neděli nad jeho síly. Po svém pokusu pak Jirkovi pogratuloval a zvedl mu ruku jakožto gesto uznání a respektu.

2) Tahání kamionu

Jako vždy velice vyrovnaná disciplína. Ve výsledkové listině nemám bohužel k dispozici časy v setinách sekundy, ale pokud se pamatuji dobře, tak 3. až 5. místo bylo snad o výkonech, které se vešly do rozmezí jedné desetiny! Vítězství a 17 bodů si po famózním výkonu vybojoval nařachaný Rakušan Knoll. Druhé místo si vyšlapal Illin. O třetí místo zabojovali Šíma (3.), Teplárek (4.) a Hirsz (5.) a vážně to tam bylo jen o tom, kdo se na čáru dokázal položit rychleji. Kamión do cíle nedotáhli pouze 3 strongmani a to Fritsch, Dejmal a Tkadlčík.


3) Nošení ohrad

Frame carry, tedy nošení ohrady, bylo disciplínou, ve které se proti sobě vždy utkali dva siláci zároveň. Jejich úkolem bylo odnést 345kg ohradu za čáru vzdálenou 20 metrů, otočit se a přinést ji zase zpátky. Tohle dokázali pouze dva závodníci a každý zvolil trošku jinou strategii. Vítěz disciplíny Hirsz s 345kg v rukách utíkal tak rychle, jako běhával Michal Tichý za mlada s kufry. Těch 20 metrů dal snad za 10 vteřin. Poté asi 10 vteřin odpočíval, aby ohradu znovu zvedl ze země a co nejrychleji s ní doběhl zase zpátky. V celkovém součtu se mu to povedlo za 35,6s. To konečném pořadí disciplíny druhý Čestmír Šíma šel prvních 20 metrů celkem pomalu, ale zato se hned otočil, zdvihl ohradu nahoru a bez položení ji odnesl celých zbývajících 20 metrů. Čestmírovi to stačilo na čas 38,73s. 30 metrů zvládl s ohradou ujít Radek Paták. 20 metrů pak dokázal prolomit už jen Jiří Dejmal. Ostatní závodníci skončili buď hned na začátku, nebo někde mezi startem a 20 metrovou čarou.4) Super Yoke

Znovu duální disciplína. Paráda! Na závodníky čekalo 450kg, což je na české poměry opravdu dost. Není to však tolik, aby to bylo nad síly většiny závodníků a tím vlastně každý z nich riskoval zranění. 400-450kg je, myslím si, adekvátní nálož pro strongmany těchto kvalit. V Golčáku si se 450kg výborně poradilo hned 7 závodníků, kteří dokázali skoro půl tunu odnést celých 20 metrů. Největší překvapení byl asi výkon Jirky Tkadlčíka, který svou nízkou hmotnosti kompenzoval velice silným středem těla. V této disciplíně získal za 5. místo hned 13 bodů. O dvě vteřiny před ním skončil Lukáš Svoboda, který většinou zvládá tyto disciplíny za pohybu velice dobře. 3. místo bral jen těsně před Lukášem Ukrajinec Illin. Pořádný fičák předvedl Polák Hirsz, když do cíle doběhl za 21 vteřin. Nejrychleji ze všech zvládl uběhnout 20 metrů se 450kg na trapézech Nemo Tasič. Jeho výkon je o to působivější, že to zvládl i přes to, že šel tuto disciplínu sám. Kvůli lichému počtu závodníků šel na řadu první a neměl s kým jít. Snad mi má paměť slouží dobře a nesnažím se vás ničím oklamat a udělat z Nema superhrdinu jen tak.5) Tyre Flip
Otáčení 3 velikánských pneumatik a jedné obrovské pneumatiky na čas. Divácky vždy atraktivní disciplína znovu nechyběla ani v Golčově Jeníkově. Rozhodčí Pavel Cháma v této disciplíně dbal nejen na počet otoček, které s pneumatikou musí závodníci zvládnout, ale stopoval také průběžný čas po třetí otočce 450kg pneumatiky. Siláci kvůli tomu museli opravdu spěchat, protože šlo o body, které se dělily jen v případě rovnosti časů. Nešlo totiž počítat s tím, že se každému podaří otočit gigantickou pneumatiku, u které pořadatelé uvádí hmotnost 800kg. To se totiž v loňském roce podařilo jen Jirkovi Vytiskovi a Pavlu Zadražilovi. Letos se to povedlo hned 3 silákům a nejrychlejší z nich byl Ronald Knoll v čase 38,98s. Hned za ním skončil v čase 41,88s Milan Šuľan, od kterého jsem něco takového vůbec nečekal. 16 bodů znamenalo pro slovenského obra důležitou bodovou injekci, která ho v průběžném pořadí posunula dost dopředu. Překvapil mě i Čestmír Šíma, právě on byl totiž tím třetím závodníkem, který disciplínu dokončil celou. V minulosti mu pneumatika hned několikrát pokazila celý závod. Za zmínku určitě stojí výkon Macieje Hirsze, který zvládl 3 otočky 450kg pneumatiky za neuvěřitelných 14,4s!


6) Atlasovy kameny
A koule na závěr. Další test pro záda závodníků. Ta totiž během celého dne dostala zabrat asi nejvíc, což je ale na závodech strongmanů celkem častý jev. No nebudeme nic prodlužovat. Tuhle disciplínu lze charakterizovat celkem jednoduše. Závodníci z okolních zemích nakopali těm našim závodníkům zadky brutálním způsobem. První místo, 5 koulí, Illin. Druhé místo, 5 koulí, Knoll. Třetí místo, 5 koulí, Hirsz. Čtvrté místo, 4 koule, Tasič. Až na pátém místě skončil nejlepší Čech, kterým byl tentokrát Jirka Vytiska.
Vítězem závodu se nakonec celkem jednoznačně stal Polák Hirsz. V poslední disciplíně nedal Čestmírovi šanci a Čestmír se tak musel spokojit s druhým místem, které ho však rozhodně netrápilo vzhledem k tomu, co měl v posledních dvou týdnech za sebou a jak moc se mu na závodech dařilo. Minulý víkend vyhrál Pohár Slovanů na Slovensku, v sobotu 12.8. zvítězil na středoevropském pohárů strongmanů znovu na Slovensku a o den později, právě v Golčově Jeníkově, bojoval do poslední chvíle o první místo, ale nakonec skončil druhý. Třetí místo bral v Golčáku skvělý Konstantin Illin, který ztratil body vlastně jen u nošení ohrady. Čtvrtý skončil Jirka Vytiska, který má za sebou také velice náročný letní program.A jak zhodnotit celou soutěž strongmanů? Počasí vyšlo perfektně, diváků přišlo požehnaně (tentokrát jsem byl celou dobu na jednom místě, takže si troufat tipovat nebudu) a o něco více, než v loňském roce. Mezinárodní účast byla velmi vítaná a zvedla úroveň celého závodu. Výkony závodníků byly povětšinou nadprůměrné, i když je pravda, že někteří z nich těmi svými výkony moc nadšení nebyli. Hepšík, Jarda Švejda, hepšík. Ale Jára není spokojen nikdy, vždy od sebe očekává trošku víc. Já myslím, že ostudu neudělal. No a vlastně i každý zahraniční silák se parádně předvedl alespoň jednou v nějaké disciplíně. A tím parádně myslím výkon, který jsem od něj vůbec nečekal. Například to, že Nemo Tasič dokáže vyhrát Yoke i přes to, že na něj nastoupil jako jediný bez soupeře a šel úplně první ze všech. Pomocníci vše zvládali celkem efektivně a nadřeli se teda pořádně. Přenášení ohrady a yoku nebyla vůbec žádná sranda. Pokud bych měl hodnotit volbu disciplín, tak by se mi vzhledem k tomu, že bylo celkem 6 disciplín, líbil Yoke možná o 40kg lehčí, ale to je opravdu jen detail, který nepovažuji za problém. Velice se mi líbí nápad s MČR v Log Liftu, kde si mimochodem vítěz odnesl prémii 5 tisíc korun. U Log Liftu mě ještě napadá to, že závodníkům dělalo problém to, že byli maličko z kopce. Pokud by šlo tohle nějak pořešit, tak to bude jen dobře. Průběh soutěže byl férový bez kontroverzí. Já bych chtěl zmínit navíc ještě 9letého fanouška strongmanů Marka, který mi předběžně slíbil, že by chtěl do svých 20 let absolvovat svůj první závod mezi siláky. Moc se těší na to, až ho na nějaké soutěži poprvé představí divákům Leoš Kubeš. A to je asi k závodům všechno. Už teď však musím říct, že se těším na další ročník. Určitě na něm padne nový rekord v Log Liftu. Tipuji, že Ondra Zadžora zvedne 187,5kg! Odvážný tip, že? A strongwoman stihnu od začátku, abych mohl i o silných holkách napsat konečně reportáž. Letos se mi to nepovedlo a nějakou dobu mě to bude dost trápit. V Golčáku tedy zas za rok. A co příště? Brno a to už 2. září!

Poděkování za fotky patří Chaloupek Lu. Její galerií ze soutěže naleznete na
https://www.facebook.com/lucias.chaloupek/media_set?set=a.1821311464550775.1073741841.100000158176891&type=3&pnref=story

Zanechat komentář