Quad Core 4:2:2:1 ratio Time Release Protein Blend
Think Smart, Eat Smart Per serving: 34g proteins, 7g BCAAs, 6g carbs, 1g fat Smartlabs®

Cvičení, posilování, svaly - vše na jednom místě!

Finále 1. ligy ve vzpírání družstev mužů - Sokolov

Je sobota 14. října 2017 9:45 ráno a za 75 minut začne první soutěž ve vzpírání, které jsem součástí...

Pavel Zadražil - rozhovor

Pavle, já vlastně ani nevím, jak začít tento rozhovor. Představovat se tentokrát nemusíš, rozhovor p...

Olympia Strongman - mistrovství ČR 2017 - profi

Už jste si přečetli první část reportu z MČR strongman Olympia Brno na http://osvalech.cz/zpravy/ite...

  • Finále 1. ligy ve vzpírání družstev mužů - Sokolov

    Je sobota 14. října 2017 9:45 ráno a za 75 minut začne první soutěž ve vzpírání, které jsem součástí...

  • Pavel Zadražil - rozhovor

    Pavle, já vlastně ani nevím, jak začít tento rozhovor. Představovat se tentokrát nemusíš, rozhovor p...

  • Olympia Strongman - mistrovství ČR 2017 - profi

    Už jste si přečetli první část reportu z MČR strongman Olympia Brno na http://osvalech.cz/zpravy/ite...

Strongman Kutná Hora 2017 Featured

úterý 18. červenec 2017 0:00

Kutná Hora zažívá novou éru, co se týče soutěží strongmanů. Už v loňském ročníku se na pořádání soutěže podílel Pavel Zadražil méně, než tomu bylo v minulosti (sport strongman do Kutné Hory přinesl právě on) a v letošním roce byly celé závody bez něj. Pavel se aktuálně zotavuje z různých bolístek, které mu nedovolí soutěžit dříve, než příští rok. Závody tak byly bez něj jakožto pořadatele, závodníka a vlastně i fanouška, protože Pavel neměl nejmenší zájem propůjčit jakkoliv své jméno závodům, se kterými už letos opravdu neměl nic společného. Mě tohle šokovalo, protože pokud se řekne strongman, tak se Kutnohorákům vybaví právě Pavel. Byl jsem tedy nepěkně překvapen, když jsem se dozvěděl, že Pavla na kutnohorských závodech neuvidíme, a do budoucna se pro vás proto pokusím Pavla vyzpovídat právě na toto téma, protože je mezi vámi hodně lidí, kteří se mě na celou situaci ptají.

Současná situace je však taková, že se Pavel určitě neukáže na soutěži, ze které byl "zákulisními rošádami" vysunut. Nicméně nová éra sportu strongman je nyní pod taktovou majitele fitness centra Kutná Hora Jiřího Dejmala (letos také nesoutěží, protože se zotavuje ze zranění) a týmu lidí, okolo něj. Závod samotný se uskutečnil v sobotu 15.6. 2017 již pátým rokem v Kollárově ulici, předtím se soutěž konala 3 roky v Sedleci.

Změnou pro letošní ročník nebylo pouze to, kdo soutěž pořádal, ale také to, že soutěž snad poprvé v Kutné Hoře nemoderoval Leoš Kubeš, kterého znají a milují snad všichni fanoušci strongmanů v České republice ať už kvůli tomu, že je prostě nejlepší, vtipný, nebo vypadá vedle strongmanů jako jejich malé posoutěžní jídlo. Tentokrát v Kutné Hoře moderoval František Brejcha. Rozhodčím byl pro Kutnohoráky dobře známý Pavel Cháma, který v současnosti píská většinu soutěží v ČR. Soutěžících se do Kutné Hory moc nesjelo, což bylo zklamání nejen pro mě, ale také pro většinu fanoušků, se kterými jsem mluvil. Hodně z nich se těšilo buď na vtipnou legendu českého strongman sportu Jirku Žaloudka, nebo na Čestmíra Šímu, který svým zjevem i výkony šokuje všechny fanoušky siláků. Hodně mě tedy potěšila účast Jirky Vytisky, který je spolu s Čestmírem jedním z dvou strongmanů, o kterém se především na sociálních sítích mluví v posledních měsících jako o nejlepším českém strongmanovi (řeší se i nejsilnější Čech, ale do toho zde nebudu už vůbec zacházet). Právě závody v Kutné Hoře Jirkovi moc svědčí (2016 - první místo, 2015 – druhé místo za Pavlem Zadražilem, 2014 - první místo) a dosahuje zde vynikajících výsledků a fanoušci ho milují, protože je to veliký showman. Kvalitu na první pohled soutěži dodával určitě i Radek Paták, kterého však v poslední době na velkém množství soutěží nevídáme. Z profíků se pak ještě zúčastnili Mari Zvrtek, Zdeněk Teplárek a Lukáš Svoboda, který se v letošním roce po pauze vrací k závodění (jeho soutěž AQUASYS Strongman Cup může mimochodem všem pořadatelům sloužit jako inspirace, protože se jednalo o vynikající závody). Z amatérů se ukázali dynamičtí siláci z Liberce Lukáš Patera a Dominik Hušek. V neposlední řadě pak ještě pro mě osobně neznámý Ondřej Havránek. Pojďme už ale k samotné soutěži.


 
Loglift se 155kg
První disciplínou v Kutné Hoře byla 155kg na počet opakování za 60s. Vzhledem k účasti bylo jasné, že ne každý zvedne kládu nad hlavu. Pro nikoho nebylo překvapením, že disciplínu vyhrál a 8 bodů si z ní odnesl Jirka Vytiska. Stačily mu k tomu 4 zdvihy, což pro jednoho z nejlepších tlakařů v ČR nebyl žádný problém. 3 platné zdvihy zvládl Radek Paták, což mu stačilo na druhé místo. Dva platné pokusy s zapsali hned 3 borci - Dominik Hušek, Lukáš Svoboda a Lukáš Patera. U Lukáše Patery bych vypíchl skvělou dynamiku a práci nohou. U Dominika neuvěřitelnou stabilitu a sílu tricepsů, které zvládly dotlačit nedotlačitelné. Překvapením pro mě bylo to, že si nezapsal ani jedno platné opakování Zdeněk Teplárek. U něj dominují právě tyto tlakové disciplíny.


 
Farmer's Walk na 15m se 160kg (162,5kg) kufry
Masakr zátěž, vždyť takhle těžké kufry u nás uvidíte snad jen v Aši. Kluci se v Kutné Hoře museli opravdu hecnout a abych řekl pravdu, tak to nebyl moc hezký pohled. Pro ty nejlepší české profíky adekvátní zátěž, ale pro závodníky na soutěži v Kutné Hoře už moc ne. Pro Jirku Vytisku byl tohle sprint, když donesl kufry za čáru v čase 12,56s. 22,89s to trvalo Radku Patákovi. Ostatní se s kufry prali tak, jak moc jim to dovolil úchop, ale ani třeba Lukáš Svoboda je nedokázal donést do cíle. Tady mě poprvé překvapil Dominik Hušek, když kufry donesl pro třetí místo v disciplíně do vzdálenosti 13,13m. To nejlepší na jeho výkonu bylo to, že on ty kufry držel v rukách snad celých 60 vteřin. Úchop tohodle teprve 23letého "strongman začátečníka" mi jasně dává najevo, že s ním musíme do budoucna dost počítat. Pokud se dokáže takhle kousnout už teď, tak v budoucnu, až ještě zesílí a nasbírá další zkušenosti, bude těžko k poražení.

 
Dumbbell Lift: 70 - 80 - 90 - 100kg
Před touto disciplínou jsem tipoval, že k 100ce budou mít nejblíž právě borci z Liberce. Průběh soutěže mě v tom jen dával za pravdu. Nakonec však disciplínu díky nejrychlejšímu času (veliký dík Pavlu Chámovi, který měřil mezičasy po každém zdvihu jednoručky, což je podle mého názoru něco, co na českých soutěžích v minulosti chybělo a řešil se jen celkový počet zdvihů) vyhrál suverénní Jirka Vytiska, když dokázal 90ku zvednou v čase 21,53s. Nevzpomínám si, jestli se pokoušel o 100kg, ale myslím, že ne. O 100ku se ale pokoušel Lukáš Patera, který v této disciplíně skončil druhý (90ku zvedl v čase 28,86s). K úspěšnému dokončení zdvihu 100kg jednoručky, která byla velká jako kráva, měl vážně jen kousek a je škoda, že mu to nevyšlo. Za tu snahu by si to zasloužil. Třetí v této disciplíně skončil Radek Paták a porazil jen díky lepšímu času Dominika Huška. I tito dva borci zvládli maximálně 90kg. 80kg dostal nad hlavu Lukáš Svoboda. Ošklivě vypadal pokus s 80kou Zdeňka Teplárka, který si ošklivě "protáhl" vazy v rameni a já doufám, že to s jeho ramenem není takové, jak to vypadalo naživo. Byl to strašidelný moment. U kluků z Liberce musím zmínit to, že ví, jak se zvedá jednoručka. Tam se jasně trénuje s tím, že to je o nohách. Krávu jednoručku musíš prostě vyhodit nahoru a tam ji chytit. Není to žádný push press. Je to prostě jerk, kdy pod činku skáčete. Především Lukáš Patera mi technikou trošku připomíná Dimitara Savatinova, který je držitelem světového rekordu v této disciplíně - 143kg. Mám takový dojem, že Dominik Hušek, svěřenec Lukáše Patery, a Michal Tichý si to velmi brzy rozdají v souboji o zajímavý český OFICIÁLNÍ rekord ve zdvihu jednoručky. Jednoručky s tlustým madlem, kterou zvednou na soutěži, abych byl přesný.


Car deadlift: nekonečno kg
Pffff. Tak tohle byla nuda. Už prosím nikdy víc, díky. 8 závodníků. 3 opakování celkově. Vytiska 8 bodů. Hušek 7 bodů. Ostatní za nula. Velký dík pomocníkům a řidičovi, alespoň oni se postarali o vložku komedie spojené s dramatem, když se pokoušeli dostat auto na nástavec pro cardeadlift. Pak to ale byla jedna velikánská nuda. Teď nevím, jestli bylo tohle auto horší, než to auto z loňského roku, které měli závodníci nosit na ramenou. Letošní rok to asi vyhrál.

 
Atlas Stones: 110 - 120 - 140 - 160 - 180kg do 90s
Lukáš Svoboda ukázal v této disciplíně své zkušenosti a vůbec se s tím nemazal. 24,88s - 160kg kámen - první místo, 8 bodů. I Lukáš Patera byl dost rychlý! 160kg kouli zvedl v čase 32,32s. Dominik Hušek prokázal svou všestrannost a 4 koule vyskládal na podstavec v čase 38,65s. Jirka Vytiska nepokoušel biceps, který si zranil loni v Brně, když si utrhl dlouhou hlavu bicepsu. 4 vyhrané disciplíny z něj však v Kutné Hoře dělali nedostižitelného vítěze, a tak zvedl pro fanoušky alespoň tři koule, omluvil se divákům a poděkoval jim za jejich podporu.
 
Pořadí:
1. Jiří Vytiska 34b
2. Dominik Hušek 29b
3. Radek Paták 23b
4. Lukáš Patera 23b
5. Lukáš Svoboda 22b
6. Zdeněk Teplárek 11b
7. Ondřej Havránek 5b
8. Marian Zvrtek 4b

Co říct závěrem? Snad jen to, že by bylo hezké, kdyby se úroveň závodů v Kutné Hoře vrátila tam, kde byla dva roky zpátky a léta před tím. Já si tím však nejsem vůbec jistý a jen čas ukáže, jak to vlastně bude. Za rok budeme všichni vědět. Zúčastní se dalších závodů ti nejlepší strongmani v České republice, posune se závod dopředu a získá mezinárodní účast, nebo se zopakuje to, co jsme viděli tento rok? Každopádně další soutěž, která je na programu, rozhodně nezklame. Tou je totiž závod v Golčově Jeníkově, na kterém bude nově představena také soutěž strongwoman, kde se mluví o hodně dobré účasti těch nejsilnějších žen nejen z ČR. Na tuto soutěž se moc těším už z toho důvodu, že se jí účastní nejen ti nejsilnější čeští strongmani, ale také borci ze zahraničí. A pokud půjde vše podle plánu, tak se na stránkách www.osvalech.cz objeví nejeden rozhovor, který bude úzce spojený právě s tímto závodem. Závody v Golčáku se konají 13.8.

Kompletní galerii ze soutěže naleznete na: http://www.svoboda.info/galerie/sport1/foto_kutnohorskeho-strogmana-ovladl-jiri-vytiska-ze-susice/

Zanechat komentář