Quad Core 4:2:2:1 ratio Time Release Protein Blend
Think Smart, Eat Smart Per serving: 34g proteins, 7g BCAAs, 6g carbs, 1g fat Smartlabs®

Cvičení, posilování, svaly - vše na jednom místě!

Finále 1. ligy ve vzpírání družstev mužů - Sokolov

Je sobota 14. října 2017 9:45 ráno a za 75 minut začne první soutěž ve vzpírání, které jsem součástí...

Pavel Zadražil - rozhovor

Pavle, já vlastně ani nevím, jak začít tento rozhovor. Představovat se tentokrát nemusíš, rozhovor p...

Olympia Strongman - mistrovství ČR 2017 - profi

Už jste si přečetli první část reportu z MČR strongman Olympia Brno na http://osvalech.cz/zpravy/ite...

  • Finále 1. ligy ve vzpírání družstev mužů - Sokolov

    Je sobota 14. října 2017 9:45 ráno a za 75 minut začne první soutěž ve vzpírání, které jsem součástí...

  • Pavel Zadražil - rozhovor

    Pavle, já vlastně ani nevím, jak začít tento rozhovor. Představovat se tentokrát nemusíš, rozhovor p...

  • Olympia Strongman - mistrovství ČR 2017 - profi

    Už jste si přečetli první část reportu z MČR strongman Olympia Brno na http://osvalech.cz/zpravy/ite...

Aquasys Strongman cup 2017 Featured

pondělí 10. červenec 2017 0:00

Do Žďáru nad Sázavou se po 6 letech opět vrátily závody strongmanů a to ve velkém stylu. Dopolední částí odstartoval celý den siláků závodem amatérských závodníků, které byly součástí České strongman ligy, kde se čeští top amatéři pokouší nasbírat tolik bodů, co to jen jde, aby na konci sezóny ligu vyhráli a získali tím vstupenku mezi profi strongmany. Profíci si to pak rozdali odpoledne. Závody pod hlavičkou české profesionální strongman ligy byly navíc součástí Středoevropského poháru silných mužů, což slibovalo zajímavou účast borců z okolních zemí. V reportáži se dozvíte průběh a výsledky právě ze závodu profíků.
Disciplíny profíků:
1) Truck pull – tahání kamionu
2) Loading race – přenášení a nakládání břemen na  podstavec
3) Overhead medlay – tlaková kombinace disciplín
4) Keg and kettlebell toss – přehazování sudu a kettlebellů přes stojan
5) Atlas stones – atlasovy kameny

6. disciplína - Yoke – byla pořadateli zrušena z důvodu extrémního horka

Na začátek závodu, jako tradičně, celou soutěž uvedl moderátor Leoš Kubeš. Celá soutěž se odehrávala v menším amfiteátru, aréně pro gladiatory, v našem případě pro strongmany. Uprostřed stál Leoš a ze všech stran na něj zírali fanoušci, kolemjdoucí, nebo závodníci z dopolední části soutěže. Leoš pak pozval všechny závodníky k sobě, dal jim bro-fist, a postavil je do řady vedle sebe, jako je tomu na všech soutěží strongmanů. V případě Ždárského závodu pak tento úvod a nástup závodníků vypadal opravdu působivě. Skvělý dojem tomu všemu dodávalo i to, že na ploše arény byly už dopředu rozmístěné disciplíny, které na závodníky čekaly. Tato drobnost mě osobně moc zaujala. Po úvodním ceremoniálu dostali strongmani pokyn přesunout se asi o 100 metrů  vedle, kde na ně čekal krásný modrý kamion, který museli tahat do mírného kopce. Bylo zajímavé sledovat tento přesun stovek fanoušků, mezi kterými chodili také závodníci. Slovák Milan Šuľan šel jednu dobu vedle malého asi 5letého kluka a rozdíl 160kg mezi těmito dvěma stvořeními byl prostě působivý.

Disciplína 1) Truck Pull
Extrémně těžká disciplína hned na začátek. Tahání kamionu do kopce není vůbec sranda a hned několik strongmanů se o tom přesvědčilo hned po několika metrech.

Začátek vyšel, ale pak se to všechno zpomalilo a najednou to už dále nešlo. Disciplínu vyhrál k nadšení domácího publika Lukáš Svoboda, který si tak nemohl přát lepší vstup do závodu. Silná záda v této disciplíně ukázal Ivan Hryhorovsky a odnesl si z první disciplíny 13 bodů.

Disciplína 2) Loading race
Nakládání těžkých objektů na platformu je samo o sobě těžký úkol. O to náročnější se úkol jeví tehdy, když musíte těžký objekt také přenést na krátkou vzdálenost a vlastně jej vůbec dostat do sevření, ve kterém se nést dá. Ve Žďáru se nosila jedna pneumatika a dva těžké sudy (125kg?). Obrovský fofr u této disciplíny vynesl 14 bodů a první místo Rafalu Kobylarzovi, kterému tyhle disciplíny vyloženě sedí. Svou výškou i stavbou těla je vyloženě stavěný na to, aby přenášel těžké věci. Hodně u této disciplíny překvapil ziskem druhého místa Alexandr Kocergin z Ukrajiny. Zisk 12 bodů v disciplíně, kde je potřeba hodně pohybu, určitě potěšil i Čestmíra Šímu. Naopak domácí Lukáš Svoboda po vynikajícím startu možná trošku zazmatkoval a po suverénním odnesení pneumatiky nedokázal na podstavec vyzdvihnout sud i přes to, že jej přenesl až k podstavci a měl na to dost času. 4. místem v disciplíně určitě překvapil 105kilový Polák Patryk Przybyła. V této disciplíně to nandal soupeřům, kteří měli v některých případech i o více jak 65kg, než on.

Disciplína 3) Overhead medley
Tahle disciplína se pořadatelům moc povedla, jen ty váhy se ukázaly být trošku moc nastřelené vzhledem k tomu, jaké horko bylo, což dopředu nikdo vědět nemohl. 140kg osa – 150kg kláda - 160kg axel – 170kg kláda. Vše ze země až nad hlavu. Třetí překážka byla pro všechny závodníky konečná. Nejblíže byl zdolání této výzvy, tuším, Erik Karacsondi (3.), který dokázal axel přemístit, ale stálo ho to tolik sil, které už pak neměl pro výraz. Dynamika tohoto závodníka pro mě byla velikým překvapením a bylo super sledovat do po celý průběh závodů. Tento borec je stále ještě velice mladý, má 21 nebo 22 let. Nemám pochyb o tom, že v něm má Maďarsko velikou naději. Problémy s prvními dvěma tlakovými cviky neměli ani Čestmír (2.) s Kobylarzem (1.), ale axel na ně byl moc. Kobylarzovi se do něj vlastně ani moc nechtělo, což je u něj takový normální přístup, který sice funguje, ale fanoušci mu moc nefandí. Vynikající výkon předvedl specialista na tlakovky Zdeněk Teplárek, který byl velice rychlý a právě skvělý čas mu přisoudil 11 bodů. Diváky, ne však mě, znovu šokoval Polák Przybyła. Tomu 150kg také nedělala žádný problém a urval 10 bodů.
Disciplína 4) Keg Toss
Úkolem závodníků v této disciplíně bylo přehodit 5m vysoký stojan 3 sudy od piva a 2 kettlebelly. Hmotnost přehazovaných objektů se pohybovala mezi 18 a 25kg. Disciplínu vyhrál celkem jasně Polák Kobylarz, které zde využil své zkušenosti ze Skotských her. Lítalo mu to tam jako nic a zasekl se až na posledním sudu, který jen těsně nedokázal přehodit. Všechny pokusy byly nadějné. 4 platné pokusy si zapsal i Lukáš Svoboda (2.), který samozřejmě tuto disciplínu umí, když ji má na svých závodech. I jemu to tam lítalo dost na jistotu. Překvapil mě Čestmír (5.), který neměl sebemenší problém s prvními 3 objekty. Až ten 4. těžší sud, se mu jen těsně nepovedlo přehodit přes 5kg stojan. Třetí v keg tossu skončil znovu skvěle bojující Przybyła. I on nejspíše tuto disciplínu trénuje, protože věděl moc dobře, jak na to.


Disciplína 5) Atlas Stones
1x 140kg kámen a 2x 160kg kámen. Nic těžkého pro strongmany, kteří se sjeli do Žďáru. Už dopředu bylo jasné, že tohle bude boj s časem. A sprintérský souboj. Strongmani totiž museli přebíhat mezi platformami, které od sebe byly vzdálené možná 12 metrů. Chuť si spravil prvním místem Ukrajinec Andrei Burstin, kterému zisk 14 bodů výrazně pomohl v celkovém pořadí. Následné pořadí v této disciplíně bylo druhý Kočergin, třetí Kobylarz, čtvrtý Šíma a pátý Pepa Mazač, kterému disciplíny na Vysočině rozhodně nesedli.

Závody ve Žďáru se dle mého názoru moc vydařily i přes to, že jim počasí přálo opravdu extrémním způsobem. Jeden z letošních nejteplejších dnů sice ke sportovišti přilákal hodně lidí, ale mnoho z nich nemělo sílu na to vydržet na soutěži po celý její průběh. Celkově si ale myslím, že se na soutěž podívalo okolo tisícovky lidí, což je úplně parádní návštěva. Celý areál, ve kterém se soutěž konala, byl pro strongmany perfektní. Myslím si, že i klukům se muselo závodit v takové aréně moc dobře. Velikým plusem takového amfiteátru je to, že každý vidí, co se děje na sportovišti. To se na soutěžích strongmanů, kde stojí fanoušci na rovině okolo sportoviště moc nedaří. Někdy vidíme na soutěžích klidně 5 řad lidí za sebou a člověk má štěstí, že vidí třeba jen část disciplíny. Tenhle problém, s výjimkou první disciplíny, ve Žďáru nebyl. Za to veliký plus. Další veliký plus dávám za disciplíny. Kameny na konec byly asi nejnudnější, ale celkem dávali smysl. V takovém horku se nic moc přenášet nedá a pro maximální výkony, nebo výkony s vysokým počtem opakování, prostě nebylo počasí. Tlaková kombinace disciplín, keg toss, loading race... to jsou disciplíny, které na české profi scéně chybí a Žďár nám je vrátil. Velice příjemné zpestření. Za to patří Lukášovi Svobodovi a týmu lidí okolo něj, který se podílel na pořádání této soutěže, veliký dík. Parádně fandili také fanoušci, kteří hlasitě podporovali nejen domácího Lukáše Svobodu, ale také ostatní závodníky. Role rozhodčího se zhostili Pavol Guga a Pavel Cháma a společně dbali na férový průběh soutěže. U Pavola bych rád vyzdvihl jeho důraz na to, aby závodníci u tlakových disciplín zvedali všechno do propnutých rukou. Tak to má podle mě vypadat. Leoš Kubeš si s mikrofonem závody také určitě užil. Dokonce pomohl najít ztraceného tatínka, který se ztratil svému synovi. Závody ve Žďáru se prostě povedly a já se těším na příští ročník. Vůbec mi nebude vadit, že se neopálím tak moc, jako letos. Pro kvalitu soutěže to totiž bude jen plus. Závodníci museli v takovém vedru trpět.

Celkové pořadí v profi:
1) Rafał Kobylarz (Polsko) - 66b.
2) Čestmír Šíma - 56b.
3) Erik Karacondi (Maďarsko) - 50b.
4) Alexander Kocergin (Ukrajina) - 45b.
5) Lukas Svoboda - 40b.
6) Andrei Burstin (Ukrajina) - 40b.
7) Patryk Przybyła (Polsko) - 39b.
8) Josef Mazač - 37b.
9) Jaroslav Švejda - 33b.
10) Zdeněk Teplárek - 32b.
11) Milan Šuľan (SVK) - 26b.
12) Ivan Hryhorovsky (SVK) - 23b.
13) Mari Zvrtek - 15b.
14) Jiří Žaloudek - 10b.

Zanechat komentář