Quad Core 4:2:2:1 ratio Time Release Protein Blend
Think Smart, Eat Smart Per serving: 34g proteins, 7g BCAAs, 6g carbs, 1g fat Smartlabs®

Cvičení, posilování, svaly - vše na jednom místě!

Finále 1. ligy ve vzpírání družstev mužů - Sokolov

Je sobota 14. října 2017 9:45 ráno a za 75 minut začne první soutěž ve vzpírání, které jsem součástí...

Pavel Zadražil - rozhovor

Pavle, já vlastně ani nevím, jak začít tento rozhovor. Představovat se tentokrát nemusíš, rozhovor p...

Olympia Strongman - mistrovství ČR 2017 - profi

Už jste si přečetli první část reportu z MČR strongman Olympia Brno na http://osvalech.cz/zpravy/ite...

  • Finále 1. ligy ve vzpírání družstev mužů - Sokolov

    Je sobota 14. října 2017 9:45 ráno a za 75 minut začne první soutěž ve vzpírání, které jsem součástí...

  • Pavel Zadražil - rozhovor

    Pavle, já vlastně ani nevím, jak začít tento rozhovor. Představovat se tentokrát nemusíš, rozhovor p...

  • Olympia Strongman - mistrovství ČR 2017 - profi

    Už jste si přečetli první část reportu z MČR strongman Olympia Brno na http://osvalech.cz/zpravy/ite...

Martin Štefl - rozhovor 2. část Featured

čtvrtek 8. červen 2017 0:00

Pokračování rozhovoru se strongmanem Martinem Šteflem. První část naleznete zde.

V sobotu 20.5. 2017 jsi se vrátil ke strongmanům jako závodník. Jak a kdy tento nápad vznikl? Napadlo tě to opravdu u komentářů pod fotkou na facebooku? Já z pohledu fanouška jsem si tvůj návrat užil hodně moc a nebyl jsem sám! Jaké to bylo pro tebe?

Honzo, tenhle nápad fakt vznikl z minuty na minutu po přečtení disciplín a po telefonátu s Jiřím Žaloudkem. Akorát mě zklamalo, že tam Jirka nebude. Neviděli jsme se delší čas, a tak jsem myslel, že se uvidíme a pokecáme. Asi bych to nenazýval návrat. Bylo to náhlé splanutí "Jdi do toho," co ve mne ještě zůstalo. Závody jsem si užil hrozně moc. Měl jsem sebou mojí krásnou přítelkyni, která se o mě starala, protože je fyzioterapeutka, a Michala Tichého, který se o mě staral taky, za což oběma moc děkuji. Když jsem odtáhnul ten kamion a zjistil, že mám v ten moment nejlepší čas ze všech, tak jsem měl radost, kterou ani nemohu pořádně popsat. Poté jsem se podíval na ostatní závodníky, kteří tomu vůbec nemohli uvěřit a zírali, jako by ji měly vypadnout oči z důlků. Radost, jakou jsem měl v tu chvíli, byla až euforická. Je pravda, že mě pak převálcovali, ale to nevadí. Dlouho si budu pamatovat ten moment, když řekli můj čas a já viděl ty obličeje ostatních. To fakt stálo za vše!

Já si to tvé tahání kamionu budu taky pamatovat dlouho. Všichni závodníci opravdu jako by zkameněli. Byl to jedinečný pocit i z mého pohledu. Jak se ti jinak líbila soutěž v Čáslavi, co se týče výběru disciplín, kvality současných profíků a organizace?

Soutěž v Čáslavi má svou tradici a prestiž. Disciplíny taky dobrý a moderátor Leo Kubeš už má své místo na siláckých závodech a velmi dobře to moderuje. Nechci nikoho urazit, co se závodníků týče, ale někteří tam fakt nemají co dělat. Někteří se s disciplínami dost trápili na to, že si říkají Profi silák. Nedávno jsem se dozvěděl, že někteří postoupili do Profi tím, že si podali žádost a někdo jim to schválil. Já myslel že do Profi můžeš až po nějakých výkonech, co uděláš na soutěžích doma, nebo v zahraničí. Ale abych si podal žádost s kolkem, to je podle mě nesmysl, to přeci musí každý uznat. Navíc se na závodech ani neukážou, ale na facebooku se stejně chlubí, že jsou těmi Profi. My jsme museli dřít, aby nás Patenidis dal do TOP týmu. A to doslova, a proto se tam někteří vlastně nikdy nedostali.


Ty pomáháš s přípravou Michalovi Tichému. I on je profík a já v něm viděl někoho, kdo tuhle sezónu může na některých závodech porážet i ty nejlepší, což jsou u nás aktuálně Čestmír Šíma a Jirka Vytiska. Michal se bohužel zranil hned na prvním závodě. Jakým způsobem vaše spolupráce funguje, jak tě Michal poslouchá a co jste museli změnit, protože to Michal dělal, jednoduše řečeno, špatně?

Když jsme se domluvili na tréninkách s Michalem, tak jsem ho nechal prvně trénovat podle sebe, chtěl jsem vidět, jak trénuje on sám sebe. Jen jsem ho sledoval a asi po 3 týdnech jsme si po tréninku sedli a já mu říkal, že jestli chce vyhrávat, tak se musí změnit přístup k trénování. Řekl jsem mu, že je mladý a dá se ještě ohýbat tak, jak je potřeba. Že v to doufám. A pak, že může konečně vyhrávat. No a začali jsme tedy trénovat podle mě. Michal je mladý a plný sil. Je hladový a já věřím, že se pod mým vedením zlepší ještě o dost víc. Upřímně, Šímu nepovažuji za nejsilnějšího u nás. Je pouze na statické disciplíny. Silák by měl zvládat i dynamické disciplíny a na to on nemá, to je holý fakt. Když někdo považuje jeho za nejsilnějšího, tak proč odmítnul závody v Německu, co pořádal Ollesch? Říká se, že se jich bál a raději tam nejel. Něco o tom vím, protože jsem v kontaktu s Ollschem. Zpátky ale k Michalovi. Michal poslouchá a je to asi hlavně proto, protože ví, že mám dosz zkušeností k tomu, abych ho vést mohl. Musím ho při tréninku honit. On si při tréninku rád povídá a tak to nejde, člověk ho musí tedy během tréninku často popohánět. Ubrali jsme váhy a pilujeme techniku. Síla přijde sama, ale já vím, že v Michalovi dříme hodně síly a fakt jsem přesvědčen, že jeho čas ještě přijde. Co dělal špatně doteď? Moc se dřel při tréninku a technika taky nebyla nevalná, ale pilujeme to a ono to půjde.


Následující otázka se trochu týká i Michala. Jak moc důležitou roli hraje u strongmanů regenerace a měl by v případě zranění, jaké utrpěl třeba Michal, strongman vynechat zbytek sezóny a odpočinout si s tím, že bude o to lepší další rok? Roli zde určitě hraje i to, že v současné době ty prize money nejsou nějak moc vysoké a Michal je ještě mladý, je mu 26 let.

To co se stalo Michalovi je neuvěřitelný. Utrhnout si bicepsovej snopec u Super yoku je fakt hrozný, když sám vím, že tam biceps vůbec nezabírá. Já to spíš vidím tak, že jak byl plný adrenalinu, tak do toho šel moc z ostra a tahal ho k sobě. On má tu ruku už takovou vykroucenou a možná to bylo z dřívějška trochu načnuté a tady se to dodělalo. Zkáza byla na světě. Já to srovnám podle sebe, já tohle zranění měl třikrát a po 2 až 3 týdnech jsem jel dál na závody a bylo vše v pořádku. Nakoupil jsme wobenzym a rval ho do sebe třikrát denně. Myslím si, že Michal se tu letos ještě ukáže na nějakých soutěžích. Už teď vidím videa, že začíná naplno trénovat. Peníze na domácí scéně nic moc, to je pravda, ale my to doženeme a budeme dobří. Já bych neodpočíval, trénoval bych dál, aby nepadla forma dolů, což Michal taky dělal a celou dobu trénoval. Řekl jsme mu, ať se teď více soustředí na stehna, která v tomhle období neuvěřitelně zesílí, což pak pomůže jeho vršku.


Nezkusíš si odjet i ty ještě jeden závod, kde by sis zazávodil třeba i s Michalem? Nebo byla Čáslav tím opravdu posledním závodem ve strongmanech, na jakém tě fandové uvidí soutěžit?

Upřímně, rád bych si ještě letos zazávodil. Je to ale takové ošemetné, protože na tom se zády nejsem vůbec dobře.

Poslední velké téma. Skotské hry. Na serveru Osvalech.cz tento sport ještě nebyl. Představ mi ho prosím na začátek a řekni mi, jaká je tvá historie, co se týče Skotských her.

Skotské hry. My na ně jezdili už v dobách siláku s Jirkou Žaloudkem, což málokdo ví. Dokonce jsem nedávno od Maďarů dostal kompletní video, co je na internetu, z roku 2003 z Visegrádu, Maďarsko. Tam jsme dokonce závodili 2-3 dny, myslím. Takže pro mě to není nic nového. U nás to dost proslavil Láďa Tuláček a myslím si, že on to dotáhne dost daleko. Už teď se objevuje na světových závodech a dost tam boduje. Skotské hry jsou dobrý sport a řekl bych, že je to pro siláky, který končí u siláků karieru. Vidím to u hodně lidí. Skončí se strongmany a pokračují v tomto sportu a baví je to. Za mě to tak bylo. Zakladatel, Švéd Douglas Edmunds, to tak měl ošetřený, aby ti chlapy mohli jet dál, ale zákulisní politika tomu nebyla nakloněna, federace se rozdělily a siláci už nemohli tyto dva sporty kombinovat tak, jako dříve.
Skotské hry se skládají z několika disciplín, těmi hlavními jsou:
Hod kládou
Přenášení kufrů na vzdálenost (farmářský běh)
Hod kamenem do dálky
Hod žehličkou do výšky (9,1kg)
Hod kamenné kabelky do dálky
Začal jsem to trénovat, protože pořádám tyhle závody u nás na vsi a letos už je to 4. ročník Skotských her. Těší se to velké oblibě. Já se k tomu opět dostal až náhodou v poslední době. Láďa Tuláček mě oslovil, jestli bych mu trošku nepomohl při trénincích. On nepotřebuje pomáhat, je fakt dobrej. Jednou bude vévodit světové scéně, tomu věř. Už teď drží světové rekordy. Já bych řekl, že to je odnož siláků, co už nezvládají siláky, a tak přejdou na Skotské hry a vydělávají si dál pěkným sportem.

Jak se trénuje na tenhle sport a síla na jaké cviky v posilovně se nejvíc hodí pro Skotské hry?

Nejlepší trénink je asi vzpěračský, ten je dobrý na všechny sporty jako průprava. Přemístění a výrazy jsou základ a pak hluboké dřepy. Další postup je takový, že trénuješ přímo ty disciplíny, protože jsou velice specifické. Já mám nějaké tady u sebe u baráku a ty další pak vždy přiveze Láďa Tuláček sebou. Teď naposledy, co se trénovalo, tak Láďu kontaktovali Amíci, kteří jezdí často po závodech. Přijeli spolu s Láďou ke mně a my jsme z toho udělali takový ukázkový trénink. Bylo to příjemné zpestření jak tréninku, tak i celého dne.

Kdy a kde přesně budou závody, které ty pořádáš? Třeba se někdo z čtenářů přijede podívat, nebo si i zazávodí.

4. ročník Skotských her u nás na vsi Bžany u Teplic se koná 2.9. 2017 od 11 hodin. Jsou tu disciplíny jak pro muže, tak i pro ženy.

Martine, moc díky za tvou ochotu a čas se takhle rozepsat! Strašně moc si toho vážím. Za mě je to všechno. Chtěl bys ty závěrem někomu poděkovat, nebo komukoliv něco vzkázat?

Bylo by pěkné, kdyby se nad sebou lidi zamysleli v tom smyslu, že hmotnost nerozhoduje o síle. Stejně tak by bylo dobré, kdyby se pořadatelé některých závodů zamysleli nad tím, jaké tam dávají disciplíny a váhy disciplín. Nesmyslné tahání těžkých vah na soutěžích si diváci opravdu neužijí. Je pěkné, když siláci dřou a honí čas. Není pěkné, když to nezvládají a ty váhy tahají nesmyslně po zemi nebo na kolečkách, jako jsem to viděl na soutěži v Aši. Zahoďte ty své výtaženky (trhačky) a ukažte, jakou sílu máte v předloktí.
Já jsem rád, že jsem se k tomuto sportu dostal. Děkuji Georgisi Patendisovi, Jirkovi Žaloudkovi a dnes už zesnulému Janu Bartlovi, tito lidé pro mě znamenají opravdu moc. Díky i tobě, Honzo, že jsi mě oslovil a udělal semnou tento rozhovor.
Závěrem bych chtěl využít možnosti a nabídnout své dlouholeté trenérské znalosti a zkušenosti (trénuji klienty už 15 let). Své služby mohu nabídnout nějakému fitness centrum, nebo klientům individuálně, kteří by měli zájem stát se stálými klienty. Po kariéře profi siláka jsem se totiž stal právě trenérem.

Martina můžete sledovat nebo kontaktovat na
https://www.facebook.com/martin.stefl.1


Foro:


1) Nisa Strongestman 2005, Liberec. 1. místo. Všechny 3 ročníky za sebou jsem tam vyhrál.


2) Řecko 3. místo


3) Buk 2005, Maďarsko. IFSA. Právě cestou na tyto závody jsem boural, celý příběh k přečtení v 1. části rozhovoru.


4) Výběr Evropy vs výběr Ameriky IFSA 2003. Miami, Florida USA. 8 Evropanů proti 8 Amíkům. Já skončil celkově 8.


5) Skotské hry

Zanechat komentář