Quad Core 4:2:2:1 ratio Time Release Protein Blend
Think Smart, Eat Smart Per serving: 34g proteins, 7g BCAAs, 6g carbs, 1g fat Smartlabs®

Cvičení, posilování, svaly - vše na jednom místě!

Finále 1. ligy ve vzpírání družstev mužů - Sokolov

Je sobota 14. října 2017 9:45 ráno a za 75 minut začne první soutěž ve vzpírání, které jsem součástí...

Pavel Zadražil - rozhovor

Pavle, já vlastně ani nevím, jak začít tento rozhovor. Představovat se tentokrát nemusíš, rozhovor p...

Olympia Strongman - mistrovství ČR 2017 - profi

Už jste si přečetli první část reportu z MČR strongman Olympia Brno na http://osvalech.cz/zpravy/ite...

  • Finále 1. ligy ve vzpírání družstev mužů - Sokolov

    Je sobota 14. října 2017 9:45 ráno a za 75 minut začne první soutěž ve vzpírání, které jsem součástí...

  • Pavel Zadražil - rozhovor

    Pavle, já vlastně ani nevím, jak začít tento rozhovor. Představovat se tentokrát nemusíš, rozhovor p...

  • Olympia Strongman - mistrovství ČR 2017 - profi

    Už jste si přečetli první část reportu z MČR strongman Olympia Brno na http://osvalech.cz/zpravy/ite...

Strongman Čáslav 2017 - report Featured

středa 24. květen 2017 0:00

Ještě nikdy jsem se netěšil na závody strongmanů tak málo, jako tomu bylo tuto sobotu před Strongman Čáslav 2017. Letošní sezóna je hodně poznamenaná tím, že si dává plno našich strongmanů menší, nebo větší, pauzu od závodění hlavně z toho důvodu, aby se jim uzdravily různá zranění, která si z větší části přivodili při tréninku, nebo na samotných závodech. V Aši se navíc zranil Michal Tichý a já tak nějak doufám, že si všechno dobře promyslí a zbytek sezóny vynechá, protože je mladý a nemá smysl vracet se na soutěž ve stavu, kdy není doléčený a nemá po zranění natrénováno. Litoval by toho, protože by sám viděl, že ty výkony nejsou tam, kde by on sám chtěl. V Čáslavi se nemohl ukázat ani Jirka Vytiska, ale jemu nejde nic zazlívat. Důvod pro to měl příjemný - reprezentoval sebe i Českou republiku v Litvě na velikých mezinárodních závodech, na mistrovství světa ve zdvihu klády. Tam Jirka mimochodem skončil pátý. Zpátky ale k soutěži v Čáslavi, která se uskutečnila 20.5. na náměstí Jana Žižky a byl to její už 18. ročník. Českou republiku na této soutěži reprezentovalo "pouze" 7 profíků a to mě v týdnu před Čáslaví dost vystrašilo. Moc jsem se bál, že pojedu fandit na soutěž, která nebude mít takovou úroveň, jakou mívala v minulosti. Po příjezdu na místo mi ale bylo mnohem lépe. První závodník, kterého jsem spatřil, byl Rafal Kobylarz. V tu chvíli jsem věděl, že alespoň boj o první místo bude zajímavý, protože Čestmír bude mít soupeře, který ho vyhecuje a dost možná i porazí, protože Rafal měl tu motivaci po Aši, kde s Čestmírem prohrál, velikou a disciplíny v Čáslavi mu papírově seděly mnohem více, jak Čestmírovi. Pojďme tedy k samotnému závodu a první disciplíně, kde si také představíme další závodníky.

Truck Pull - tahání kamiónu
Tahání kamionu je zajímavá disciplína, protože nikdy nevíte dopředu, co se u ní stane. Někdy se může stát, že s tahačem nehne nikdo a jindy vás překvapí, jak je to vlastně snadné.

A právě tak to vypadalo v Čáslavi. Všichni strongmani totiž zvládli disciplínu dokončit v časovém limitu. Co v časovém limitu, ještě dost před ním! Všichni se navíc vešli do rozmezí 5 vteřin, což jsem snad ještě nikdy na soutěži neviděl. 12 bodů za první místo bral Čestmír Šíma (17,38s), který jel jako fretka. Už v prvních metrech nabral solidní rychlost, kterou držel až k cílové čáře. Z pohledu, jaký jsem na jeho výkon měl, mě zaujalo, jak moc používá ruce. Asi to bylo právě kvůli tomu, že kamion nebyl tak moc těžký a on věděl, že to bude vyloženě na rychlost. Ostatní totiž podle mě pracovali více nohami. Druhým místem šokoval snad každého, včetně sebe samotného, borec, který k soutěžení vrátil po 9 letech. Já jsem ho tedy měl tu čest sledovat závodit vůbec poprvé. Vyrýsovaný strongman Martin Štefl, trenér Michala Tichého, šel na řadu jako osmý a kamion dotáhl do cíle v čase 17,81s, což byl v tu chvíli ten nejlepší čas. Pro mě to byl moment, kdy jsem věděl, že tenhle závod nebude tak špatný, jak jsem si na začátku myslel. 10 bodů za třetí místo bral Polák Kobylarz (17,86s). Pod 18 vteřin se pak vešel ještě Honza Šleis, který neměl na soutěž vůbec natrénováno, protože tréninky kvůli práci nestíhá. I bez tréninků má ale evidentně výkonnost takovou, že dokáže na mezinárodních závodech sbírat vysoké body.

Log lift – zdvih klády
Kláda v Čáslavi měla asi 150kg, což je na naše profi závody už takový standard, ale ve skutečnosti je to strašně moc. Úroveň na této disciplíně šla v posledních letech nahoru až hrozitánsky rychle. A o tom se přesvědčil také Martin Štefl. Ten si užívá sportovní důchod a trénuje strongmany hlavně tak, že se při tréninku věnuje Michalovi Tichému, který mi řekl, že ho v poslední době neviděl na tréninku dát víc, jak 125kg. Martin se pro návrat rozhodl vlastně velmi spontánně a já bych snad věřil i tomu, že k tomu rozhodnutí došlo v úterý před soutěží v komentářích pod jednou fotkou na facebooku. 150kg bylo nad jeho síly, ale šel si to zkusit a fandil mu při tom každý včetně všech jeho soupeřů. 150kg pak bylo nad síly dalších ještě 4 borců, konkrétně Volodymira Cyfry, Ivana Hryhorovskyyho, Branislava Goliera a Mariho Zvrtka, pro kterého byly závody v Čáslavi profi debutem, jelikož přestup do profíků vybojoval loni v českém poháru. I on měl v Čáslavi dost svých fanoušků a se 150kg bojoval jak nejlíp uměl, ale nakonec byla 150ka nad jeho síly. To další profík debutant Zdeněk Teplárek ukázal, že tlakové disciplíny umí. Zvládl jedno opakování, které v jeho podání rozhodně nevypadalo jako strop. 1 opakování bylo konečnou překvapivě také pro další parádní tlakaře, tedy Pepu Mazače a Čestmíra Šímu. Od nich jsem čekal úplně v pohodě 4 opakování. Oba měli problém se stabilitou. Čestmír sice zvládl dostat nad hlavu i druhé opakování, to mu ale rozhodčím Pavlem Chámou nebylo uznáno zřejmě pro to, že jej Čestmír neměl dostatečně pod kontrolou. Při svých 105kg pak dostal nad hlavu 150kg kládu také Patryk Přybyla. Tento závodník věděl, jak správně zapojit nohy a ta jednička mu tam vylétla také celkem snadno. Důležitá dvě opakování zvládl Jarda Švejda, který má před sebou velikou sezónu. Aš přežil a podal parádní výkony a v Čáslavi soutěžil už s trošku vyšším sebevědomím, k čemuž se dostaneme hlavně u další disciplíny. Posledním, o kom jsem nemluvil, je Honza Šleis. I pro něj je kláda disciplínou, kterou umí. A i on měl veliké problémy se stabilitou. První opakování jako nic. Druhé však nezvládl a kláda i on nakonec skončili na zemi, což vypadalo docela strašidelně. Honza se pak ale naštval, kládu přemístil ještě jednou a nad hlavu ji opravdu dostal pro druhé platné opakování.

Frame carry - přenášení ohrady
Zlatým hřebem této disciplíny byl souboj Jarda Švejda vs. Čestmír Šíma. Pořadatelé totiž připravili tuto disciplínu tak, aby si to vždy rozdali dva strongmani mezi sebou, což je podle mě přesně to, jak má tato disciplína na soutěžích vypadat. Jarda Švejda byl před touto disciplínou tak v pohodě, že se to projevilo také na jeho výkonu. Byl neuvěřitelně namotivovaný porazit Čestmíra, kterému to v Čáslavi určitě nešlo podle jeho představ. Hned po úvodním hvizdu rozhodčích vypálil Jarda dopředu a před Čestmírem si držel náskok, který se s každým dalším krokem zvyšoval. Po otočce se tento náskok navyšoval ještě třikrát rychleji. Jarda si vynikajícím výkonem (19,82s) doběhl pro 10 bodů za třetí místo. Čestmír doběhl téměř 5 vteřin za ním v čase 24,51s.  První místo ve své silné disciplíně sebral Rafal Kobylarz, pro kterého to tak bylo již druhé čáslavské vítězství v disciplíně. Druhý skončil Cyfra (18,68s), který si spravil chuť po kládě.

Car Deadlift - mrtvý tah s autem
Mrtvý tah se zapůjčeným automobilem od Unikomu nakonec nebyl tak lehký, jak by se dalo před závody čekat a to i přes to, že v něm seděli jen dva zástupci Unikomu. I tak ale každý se závodníků zvládl alespoň jedno opakování. Čestmír šel po zaváhání v předchozí disciplíně na řadu jako první, pokud mám mluvit o favoritech na vítězství. Zvládl 14 opakování, což dlouho nedokázal nikdo překonat. Zajímavostí u této disciplíny bylo asi hlavně to, že s Honzou Šleisem nekamarádi trhačky. Ty si nejen špatně uvázal, ale také mu jedna nejspíše prdla. Musel tedy všech svých 6 opakování zvládnout bez nich, čímž se zaručeně obral o několik opakování. Na jistotu a úplně v klidu šel na tuto disciplínu průběžně první Kobylarz. Ten zvládl asi za 40 vteřin 15 opakování, což mu stačilo na první místo. Poté si u rozhodčího Pavla Chámy potvrdil, že má opravdu 15 platných opakování, aby se sebral a odešel. Na jednu stranu je to od něj chytré, protože se neunavuje víc, než by bylo potřeba. Na druhou stranu musím říct, že fandit právě tomuhle závodníkovi v budoucnu moc nebudu. Pro fanoušky rozhodně nezávodí ani trošku. Možná to v Polsku vypadá jinak, ale těm v Čáslavi přídavek nedal nikdy. V tomhle musím ocenit české kluky, protože ti jsou opravdovými showmany, o čemž se přesvědčujeme na téměř všech závodech.

Super Yoke
Čáslav má nový super yoke! Tím musím začít. Ten slavný super yoke, který známe všichni jako "čáslavský super yoke", je už nejspíše v důchodu. Nový yoke je na první pohled mnohem stabilnější, ale jen čas ukáže, jestli je dobrý, nebo špatný. Rozhodně však není čáslavský, i když vlastně je. Co říct k této disciplíně. Další silná disciplína Kobylarze, dalších 12 bodů pro něj. On také dokonce jediný donesl yoke tam a zpátky, tedy na vzdálenost 30 metrů. To se nikomu dalšímu nepodařilo. Nejdále jej po Rafalovi donesl druhý Čestmír Šíma (24m). Cyfra si v této disciplíně znovu musel spravovat chuť. V mrtvole s autem bral jen 3 body, takže 11 bodů za třetí místo na super yoku pro něj bylo super výsledkem. Super výkonnost prokázal Jarda Švejda, který v tuto chvíli věděl, že právě s Čestmírem velmi těsně bojují o celkové druhé místo, což je mnohem lepší výsledek, než na jaký bývá Jarda ze soutěží s profíky zvyklý.

Atlas Stones – atlasovy kameny
Kamenné koule v Čáslavi vážily tuším 115kg, 135kg, 150kg, 160kg a 180kg s tím, že ta 180kg byla nová a závodníkům moc radost nedělala. A to se potvrdilo vlastně celkem na začátku. Branislav Golier si na ní opravdu věřil, ale na podstavec ji zvednout nedokázal. A dost si kvůli tomu zanadával. Tak špatnou kouli prý v ruce ještě neměl. Podobnou zkušenost s ní pak měli také další závodníci, i když nikdo nenadával tak sprostě, jako právě Golier. 160ku v Čáslavi zvedlo hned 8 borců, což je na závěr soutěže parádní výkon. Někteří se ale i na tu 160ku museli pořádně nadřít. To rozhodně platí o Jardovi Švejdovi, který ji tam na první pokud téměř vyhodil, ale nakonec mu spadla na zem. V tu chvíli však Jarda ukázal klid a pohodu a dokázal se hlavně psychicky připravit na další pokus, na který měl totiž stále dostatek času. A zvládl to. Jako nic! 160kg nahoře a strašně moc důležité body v kapse. Tenhle závod Jardovi výkonnostně vyšel! I Honza Šleis se však se 160kou hodně nadřel a i on ji myslím zvládl vytáhnout na podstavec až na druhý pokus. Kdo však neměl sebemenší problém s touto disciplínou byl už dopředu jasný vítěz Kobylarz. Ten si na jistotu zvedl 3 koule a už chtěl odejít. Pak ho ale někdo přesvědčil, aby si zvedl ještě tu 160ku. Jako pírko. 180ku vůbec nezkoušel, ta ho nezajímala. On věděl, že vyhrál, čímž pro něj soutěž skončila.

A to by bylo všechno k průběhu závodů. Na úplném začátku jsem psal, že jsem se do Čáslavi moc netěšil. Nakonec jsem moc rád, že jsem jel. Závody to byly dobré, i když je pravda, že plno závodníků určitě nemohlo být spokojeno se svými výkony. Co se týče soubojů na disciplínách, tak i v celkovém pořadí na body, tak to byla bomba. Kobylarz jasně vyhrál, odjel si svoje, disciplíny mu sedly a zcela zaslouženě vyhrál. Zatleskal jsem mu, ale přát to budu asi vždy jiným. Doufám, že se třeba šetří na nějakou větší soutěž a ne kvůli tomu, že se mu prostě víc nechce, když nemusí. Souboj o druhé a třetí místo mezi Čestmírem a Jardou Švejdou, to bylo vážně něco. Já myslím, že Jardu tenhle výsledek pořádně nakopne a bude si víc věřit, což se projeví na výkonech ať už na tréninku, tak při samotném závodě. Čestmír makal parádně a divákům se to určitě líbilo. Selhání vlastně přišlo jen u klády a další disciplíny mu nesedly v tom, že on je připravený spíše na kratší vzdálenosti s vyšší vahou. Tomu vlastně odpovídala také Aš. Teď bude mít čas trénovat i na ty závody, které ho čekají u nás, takže nemám pochyb, že na další soutěži už předvede výkony, se kterými bude víceméně spokojen. V Čáslavi to ale pořád bylo druhé místo, což je dobrý výsledek. A Jarda si musí ještě chvilku počkat. Zajímavý byl také souboj Pepy Mazače s Honzou Šleisem o čtvrté a páté místo. Honzovi se v Čáslavi dařilo a od začátku byl hodně vepředu. Po třech disciplínách byl dokonce druhý! Ztratil však na mrtvole s autem (ach ty trhačky) a i super yoke mu dělal veliké problémy. Pepa si odjel to svoje a na konci neztrácel jako Honza, díky čemuž se v konečném důsledku před Honzu o bodík a půl dostal. Pro oba však určitě dobrý výsledek v mezinárodní konkurenci. Pochválit musím určitě 105kilového Přybylu, bylo super sledovat jeho výkony oproti závodníkům, kteří jsou o půlku těžší a dvakrát větší, než on sám. Borcům ze zahraničí patří veliké díky za účast. Závody jsou díky nim vždy zajímavější, protože u nás ještě nejsou tolik okoukaní. Mari Zvrtek se Zdeňkem Teplárkem vstoupili do své první profi sezóny a užili si závody s váhami, na které z amatérů určitě zvyklí nejsou, i když open závody už za sebou nějaké mají. Pokud se zvládnou silově posunout trochu nahoru, tak se o ně vůbec nebojím. A Martin Štefl? Napíšu to, co jsem mu řekl v Čáslavi. Veliké díky za to, že si jel zazávodit. Bylo super sledovat ho, závodům v Čáslavi přidal strašně moc a já jsem rád, že jsem u toho mohl být. Moc mě to bavilo!


Veliké díky patří také pořadatelům, díky kterým se závody (pod hlavičkou české národní federace strongman) v Čáslavi blíží svému 20. ročníku. Jirka Žaloudek točil film na Slovensku, takže v Čáslavi nebyl, ale já věřím, že na místě bude příští rok a rok na to si ještě jednou zazávodí, když to bude jubilejní dvacítka. Dobrou práci odvedli pomocníci, bez kterých to nikdy nejde. Ti pracovali opravdu efektivně a i díky nim ty závody strašně utekly! 6 disciplín za něco lehce přes 3 hodiny? Pecka! Na mikrofonu vždy perfektní Leoš Kubeš, který to měl tentokrát nejtěžší asi s Honzou Šleisem. Schválně, jestli se mu povede Honzu letos trošku rozmluvit. Jako rozhodčí odvedl dobrou práci Pavel Cháma a u ohrad mu pomáhal druhý rozhodčí, kterým byl Pavel Zadražil, který už maličko plánuje návrat, protože mu strongmani pochopitelně dost chybí. Já osobně doufám, že se Pavel v klidu připraví až na příští sezónu a dopřeje svým malým i větším zraněním delší dobu na rekonvalescenci. Je mladý a není kam spěchat. Už vůbec pak ne v extrémním sportu, jakým strongmani bezesporu jsou. Závodům pak popřeji do příštího roku trošku teplejší počasí. Letos sice nepršelo, ale kosa docela byla. V Čáslavitedy zas za rok!

Poděkování za foto patří bratrům Motáňovým. Více fotek naleznete na https://www.facebook.com/strongmanczech/?fref=ts

Zanechat komentář