Quad Core 4:2:2:1 ratio Time Release Protein Blend
Think Smart, Eat Smart Per serving: 34g proteins, 7g BCAAs, 6g carbs, 1g fat Smartlabs®

Cvičení, posilování, svaly - vše na jednom místě!

Finále 1. ligy ve vzpírání družstev mužů - Sokolov

Je sobota 14. října 2017 9:45 ráno a za 75 minut začne první soutěž ve vzpírání, které jsem součástí...

Pavel Zadražil - rozhovor

Pavle, já vlastně ani nevím, jak začít tento rozhovor. Představovat se tentokrát nemusíš, rozhovor p...

Olympia Strongman - mistrovství ČR 2017 - profi

Už jste si přečetli první část reportu z MČR strongman Olympia Brno na http://osvalech.cz/zpravy/ite...

  • Finále 1. ligy ve vzpírání družstev mužů - Sokolov

    Je sobota 14. října 2017 9:45 ráno a za 75 minut začne první soutěž ve vzpírání, které jsem součástí...

  • Pavel Zadražil - rozhovor

    Pavle, já vlastně ani nevím, jak začít tento rozhovor. Představovat se tentokrát nemusíš, rozhovor p...

  • Olympia Strongman - mistrovství ČR 2017 - profi

    Už jste si přečetli první část reportu z MČR strongman Olympia Brno na http://osvalech.cz/zpravy/ite...

Aleš Lamka - rozhovor Featured

čtvrtek 11. květen 2017 0:00

Aleši, tohle je tvůj první rozhovor pro Osvalech.cz, takže se trošku představ čtenářům, kteří tě zatím neznají.

Jsem Aleš Lamka, je mi 27 let, pocházím z Hronova (východní Čechy u Náchoda) blízko Polska, takže můžeme nakupovat ryby za levno. V současnosti jsem youtuber / online trenér / cvičenec v garáži. Dělám, co mě baví a mám to štěstí, že jsem si dokázal najít způsob, kterým mě tenhle sport uživí.

No a jaký to je objevit způsob, který zrovna tebe, jakožto 80kg kluka, uživí líp, něž některé 125kg kulturisty, kteří by se teoreticky měli mít nejlíp? Jak tohle po hodně úspěšných 2 letech vnímáš?
Já to takhle neberu, abych se přiznal. Nepřemýšlím nad tím, jak jsem to zvládl. Jsem za tohle všechno hrozně moc rád a chci si tohle všechno udržet. Nejen to, chci jít dopředu. V poslední době jsem zjistil, že pokud to chceš dělat tak, jak to dělám já a být v tom dobrý, tak musíš dát lidem něco zpátky. Jelikož cvičím, tak se snažím naučit cvičit lidi zdarma. Mě sledují lidé, kteří cvičí a drží stravu, a proto jsou mé příspěvky, fotky nebo videa zaměřená právě na tato témata. Mým posláním je tedy lidem pomoct. Chytlo se to, lidi to baví a to asi kvůli tomu, že to dělám dobře. Já jsem rád, že se to takhle povedlo a vzdávat se toho nehodlám. Budu makat, dokud to půjde.

Co pro tebe znamená, že můžeš dělat to, co tě baví bez toho, aby ses musel zaprodávat někomu nebo něčemu, v co ty vůbec nevěříš? Plno lidí v tomto sportu je závislých na tom, co po nich chce jejich sponzor. Ty máš v tomhle naprostou volnost, nikdo ti nic nediktuje. Jsi prostě Aleš Lamka. Jak všude říkáš, děláš, co tě baví a nevymýšlíš žádné blbosti (superkompenzace, kterou si každý kazí formu, příspěvky o doplňcích stravy, které však nebereš, jíš a cvičíš jak tě baví apod.)
Ty mě opravdu sleduješ a posloucháš, sakra. Jsem velice spokojený, že si tohle můžu dovolit. Často vidím lidi, kteří musí dělat věci přesně tak, aby to šlo ruku v ruce s tím, jaké jsou jejich povinnosti vůči sponzorovi. Já mám v tomhle směru výhodu, že jsem si značku vytvořil svou a s obchodním partnerem jsme od začátku dohodnutí na tom, jak to bude vypadat. To znamená, že to budeme dělat tak, jak chci já a jak to já uznám za vhodné. Budu si to dělat tak, jak chci, i kdybych měl dělat hlouposti nebo mluvit sprostě. Značka je o tom, že si můžu dovolit udělat a říct cokoliv, co jen budu chtít. Mám svou volnost. Je to neskutečně perfektní pocit. Těm lidem, kteří si tohle dovolit nemohou, rozhodně nezávidím. I na jejich tvářích často vidím, že by chtěli říct něco jiného, než co potom řeknou. Musí říct to, co chce sponzor, nebo se smát, když je to po nich vyžadováno.

Jo, to máš pravdu. To je ale velikánská nuda.
Jo, je to furt dokola a není to nejlepší. Věřím, že pak i často lžou a ti lidé tomu můžou věřit, což není dobré.

Tobě se navíc povedlo zaujmout i lidi, které nezajímá ta hardcore kulturistika. Nezajímá je výsledek každé soutěže v kulturistice, nebo bikini fitness. Máš fanoušky, kteří jsou opravdovými fanoušky Aleše Lamky. Nezajímá je, jak dopadneš na soutěži. Jejich názor na tebe není založený na výsledku soutěže v men's physique. Zajímá je tvá cesta, ve které vidí obyčejného kluka, a sledují tě právě kvůli tomu, jaký jsi ty. Co bys chtěl vzkázat těm lidem, kteří mají problém najít a sledovat někoho, kdo je, jak to říct, nezklame?
Já bych doporučoval dát šanci všem, kteří na tom internetu jsou. Zkuste to metodou pokus a omyl. Dejte šanci všem, poslechněte si všechny a přemýšlejte o tom. Pokud se vám něco bude líbit, tak klidně ty jeho postupy vyzkoušejte, ať si uděláte svůj názor. Nakonec pak ale zůstaňte u toho, co vám osobně vyhovuje a sedí nejvíc. No a jak jsi říkal, mě lidé sledují, protože jsem obyčejný jenom 80 kilový kluk támhle od vedle. A to je důležité! Není to nic nereálného. Nemám 110kg svalový hmoty, nejsem na steroidech. Reprezentuji dosažitelný cíl, kterého může dosáhnout každý, kdo mě sleduje. I proto věřím, že má sledovanost neustále roste a může být vyšší, než u 120kg vyřezaného kulturisty, který nereprezentuje postavu, kterou by lidé chtěli mít.To by bylo k tomu, kdo jsi ty. Pojďme k jídelníčku, ať se lidé něco naučí. Začnu něčím, co je aktuální. Ve tvých videích jsem slyšel, že chceš po soutěži udržet formu trošku déle a vyzkoušet si reverzní dietu. Co tě k tomu vedlo a co od toho očekáváš?
Vedlo mě k tomu to, že jsem se několik týdnů dozadu cítil v dietě trošku unavenější. To samozřejmě nechci. Chci mít formu a chci vypadat dobře, ale navíc se chci v dietě zlepšovat třeba i silově. Zakládám si na tom, že se o to alespoň snažím. Chci mít v dietě dobrou náladu. Nechci svým jediným dvěma kamarádům v posilovně nadávat, protože jsem unavený, vyšťavený a přetrénovaný. Tohle podle mě nemá smysl. Nechci, aby to tak bylo každý půlrok, kdy jsem v přípravě na soutěže. Takhle to být nesmí. Snažím se najít postup, díky kterému budu mít dobrou náladu, sílu, budu se cítit energický a budu příjemný na lidi okolo sebe. K tomu pak potřebuji nějakou zlatou střední cestu, díky které se dokážu zlepšovat a formu udržovat. Teď jsem se dostával do situace, kdy jsem byl unavený a skleslý. Dokonce jsem občas dostával křeče a říkal jsem si, že ani do posilovny nepůjdu, protože nemám sílu vstát ani z gauče. Zkusil jsem tedy přihodit pár kalorií a zjistil jsem, že stačí málo, aby se zlepšila nálada, síla se doplnila a výsledky, co se týká hubnutí, tam byly stále. Rozhodl jsem se, že zkusím vymyslet takový plán, kdy bude občas trošku brutálnější týden, ale také týden, kdy si maličko odpočinu. Zkusím, jak to bude fungovat.

Otázka na Verču a Lukšu, nekecá mi tady Aleš? Opravdu se ta nálada zlepšila?
Oproti minulému roku v přípravě je to nebe a dudy.

Aleš pokračuje: To bylo strašné. Fakt si pamatuji, že jsem odjel dvě až tři série a zvedal jsem o 5kg méně. Měl jsem problém udržet činku. To napumpování tam nebylo. Neměl jsem náladu, protože mi to nešlo a já věděl, že musím vydržet a ten trénink odjet, i když vím, že to napumpovat nepůjde. A nejhorší byly ty myšlenky, které jsem měl stále dokola. Nebavilo mě to a byl jsem naštvaný. No a překvapivě je tento rok desetkrát lepší, a proto mám chuť a možnost pokračovat a ukázat lidem, kteří mě sledují, že i bez soutěžního cíle můžete jet dietu. Stačí, že vás to baví.

Pokud bych po tobě chtěl, abys mluvil o stravě. Co ty považuješ za důležité a na co vůbec nehledíš?
Divil by ses, ale já jsem ve stravě hodně pečlivý. Na druhou stranu ale nejsem týpek, který ti řekne, že tu rýži budeš muset jíst 6x denně, protože je to rychle vstřebatelný zdroj sacharidů, k tomu gram soli a nějaké hnusné suché kuřecí maso, kde jsi odstranil všechny nitky připomínající tuk. Pokud někomu radím s jídelníčkem, tak chci, aby to bylo jako s tréninkem. Nálada musí být dobrá a člověka to musí bavit. Musí ti to chutnat a musí tam být výsledky. Musí se najít nějaká zlatá střední cesta, což třeba pro mě znamená, že tam budu mít hodně variant jídel. Vyřadit se snažím vlastně jen věci, jako jsou rychlé cukry, kterým nefandím (kazí to inzulin, ukládají se snadno do tuku, může to kazit výkon apod.), nemám rád ani věci typu McDonald nebo přepálené hranolky. Vyřadit tedy jen to nejnutnější. Pořád tam mít několik druhů bílkovin, hodně příloh, hodně zeleniny, koření, omáčky (rozumně) a díky tomu mít hodně variant a dostat se díky tomu na rozumný příjem bílkovin, dostatek sacharidů i tuků. Pak už jen podle výsledků upravovat množství a hlídat kalorie.


Co je ve stravě nějaká nová věc, kterou ses naučil?
Těžká otázka. Já na sobě mám v jídle vychytaných už celkem dost věcí. Vrátil bych se trošku víc zpátky. Dříve to bylo založené tak, že člověk počítal jenom bílkoviny a sacharidy. Tuky jako by neexistovaly. Nebo někdo v keto dietě vůbec neřešil, jak to vypadá celkově s kaloriemi. Lidi se těch tuků bojí. Já jsem se těch tuků dříve bál také a nebylo jich tam dost, což věřím, že mou formu mohlo kazit. Mohlo to pak kazit samozřejmě i hormony a celkový výkon v posilovně. Když pak člověk opravdu vychytá a zkoušením najde ten správných poměr bílkovin, sacharidů i tuků v jídelníčku, tak je to znát. Nálada se zlepší, máte dost síly na pořádný trénink a zlepšovat se můžete i v té dietě. Dříve to byly hladovky, u kterých se nedalo pořádně trénovat, a výsledek takového tréninku byl pak mizerný. Čímž i výsledky v hubnutí stály za nic. Je lepší mít víc jídla, protože pak máte víc energie, díky čemuž vám bude líp, bude lepší nálada, můžete víc cvičit a výsledky budou lepší.


Jak často se ti stává, že napíšeš lidem, kteří chtějí hubnout, do jídelníčku víc kalorií, než jedli doposud?
8 z 10 případů?

Tak to sedí, mám stejnou zkušenost.
Tak často asi slyším otázku: "Opravdu musím jíst tolik jídla v 6 porcích? Nespletl ses v množství téhle přílohy? Sakra, já už nemůžu, co mám dělat?" Je to o tom, že musíte tělo naučit fungovat. To jídlo většinou bylo tak utáhnuté, že se tělo zpomalilo a zpomalený byl i metabolismus. Člověk potom právě neměl dlouhodobě tu energii na pořádný trénink a nemohl se hnout z místa. Když potom člověku přidám více energie, tělo začne lépe pracovat, bude lépe v posilovně fungovat a výsledky budou lepší.

Jdeme k tréninku. Držíš se v něm nějakých konkrétních principů?
Můj trénink je postavený na tom, že kombinuji trénink pro maximální sílu a trénink pro hypertrofii. Jednoduše řečeno, 1 - 5 opakování je spíše na budování síly a 5 - 15 opakování je lepší pro růst svalové hmoty. Věřím tomu, že delší čas pod napětím, rovná se větší stimulace svalů k objemovému růstu. Nižší počet opakování pak tolik objem nebuduje, je to lepší pro sílu. Já věřím, že oba tyto postupy v tréninku fungují nejlépe dohromady. Někdo to rád střídá po týdnech, nebo po měsících, ale já to rád kombinuji v každém tréninku. Začátek je silovější. Dám si těžké dřepy, benche nebo mrtvé tahy tak, jak by je cvičil powerlifter. Dlouhé pauzy a dostatečný odpočinek, málo opakování a veliký důraz na techniku. Poté přecházím v další části tréninku na více opakování, kde se snažím sval kontrolovat, protahovat, zatínat a odizolovat jej. Kombinací těchto dvou světů budu nabírat sílu, růst objemově, spalovat více tuku a celkově se to spojí v to nejlepší, co může.Jaké jsou tvé maximálky, jen tak pro zajímavost?
220kg dřep, 233kg mrtvý tah, bench press asi 125kg, ale ten vyloženě na maximálku necvičím.

Pořád si myslíš, že v dietě můžeš nabírat sílu, nebo zjišťuješ, že to s přibývajícím časem už tolik nejde?
Myslím. Určitě můžu! Člověk ale musí počítat s tím, že to nejde tak dobře. Když ty kalorie nebudou nízko a toho kardia tam nebude moc, tak ty silové výkony budou lepší. Věřím, že to jde. Křivka ale nebude stoupat ve stylu +5kg za dva měsíce, ale jen 2,5kg za 5 měsíců. Když si ale člověk mákne a nebude se vymlouvat, že má toho nebo tamtoho málo, tak to půjde. Bude to pomalejší, ale půjde to.


Jaké jsou rozdíly ve tvém tréninku v dietě, oproti tomu objemovému?
Téměř žádné. Měním jen tu první část, silovou. V objemové fázi jsem jel jakousi pyramidu nahoru, kde jsem končil jedničkami. V tu chvíli mě to tak bavilo. Teď v dietě chci té energie spálit trošku víc, dát si víc do těla, trošku nakopnout srdce, protože to pomáhá hubnutí, tak jedu hlavně trojky a pětky. Zbytek tréninku je ale vlastně stejný. V dietě pak přidávám víc kardia. Ale mimo sezónu toho kardia moc není, což je nejspíš chyba.Děláš, co tě baví. Patří tam i to kardio?
Budeš koukat, ale jo. Nejedná se ale o nějakou aktivitu, kde bych byl zavřený v kobce hodinu a půl. Snažím se dělat to, co mě baví a klidně to střídat. Dělám hodně variant. V poslední době je to hlavně HIIT - high intensity interval training, což je taková krátká výbušná věc. Vysprintovat si kopec, schody, nebo  si dát box do pytle. Tohle těch 5-7 minut vydržíte. Jak to pak střídáte, tak vás to i baví. Poslední dobou je hezky, hnusná zima konečně skončila, a tak mě baví vyběhnout ven, nasadit sluchátka a odpočinout si od stresu a problémů s klienty a s okolním světem. U toho si odpočinu hezky v přírodě.

Trénink tobě osobně funguje, dle mého názoru, parádně na všechny svalové partie. Výjimkou jsou nohy. Jaký to je dostat se na 220kg dřep nebo dát se svou tělesnou hmotností navíc na dřep za 6 minut 84 opakování a přitom mít nohy jako jakousi slabinu?
Já si osobně nemyslím, že jsou moje nohy nejmenší, ale to samozřejmě nemluvím o lýtkách, které by určitě potřebovala asi 3 centimetry navíc, aby dorovnala ruce, o kterých si ale také myslím, že by potřebovaly být větší. Kvadricepsy nejsou nejhorší, slabší mám hamstringy. Je to dáno geneticky, ale ovlivněno to může být i tréninkem. Jak říkám, trénink na sílu při 1 - 5 opakováních není tolik na ten objem. Možná, že kdybych jel celou zimu na ty nohy 10 opakování, tak budou větší. Možná by tam byl další centimetr navíc. Ale mě spíš baví ta síla, takže to tolik nehrotím, i když uznávám, že větší nohy by chtěl asi každý. Můj problém u nohou je ale to, že se na nich drží tuk a to i takhle v dietě. Díky tomu tuku navíc pak nevypadají tak veliké, jako zbytek těla, který díky vyrýsovanosti může působit větší. Další věc je to, že mám těch 80kg. Vyrýsovaný vršek působí dobře a špekaté nohy můžou působit tak, že jsou malé. Kdyby se mi je podařilo vyrýsovat, tak budou asi působit větší.

Trénink pro holky vs. trénink pro kluky. Liší se to?
Vůbec. Nediskriminuji holky. Jsou to lidi a stimulovat svaly musí stejně, jako kluci. Někdo se potřebuje víc zaměřit na jiné partie, než jeho kamarád, ale to je věc jiná. Holky třeba na začátek tréninku nemusí dávat ruce, přednost dají spíše nohám, zadku, nebo ramenům. Na ten zadek těch cviků možná dají o trošku víc. Jinak je to ale stejné. Co se opakování nebo pauz mezi sériemi týče, je to stejné.

Aleši, díky za rozhovor! Pokud chceš závěrem našim čtenářům něco vzkázat, tak do toho.
Čtenářům chci popřát hodně štěstí a hlavně to, aby makali, šli si za svým cílem, nevzdávali se a aby neposlouchali lidi, kteří jim budou říkat: "Ne, ty nemůžeš dřepnout tohle. Ne, ty nemůžeš vypadat dobře. Ne, ty nemůžeš jíst. Ne, ty nemůžeš... cokoliv." Nevěřte těmhle kecům, jděte si za svými cíli, makejte a nevzdávejte to. Určitě tam na konec dojdete!


Aleše můžete sledovat na
YT: https://www.youtube.com/user/aleslamka
IG: https://www.instagram.com/aleslamka_fitness/
FB: https://www.facebook.com/AlesLamkaFitness/?fref=ts

Zanechat komentář