Quad Core 4:2:2:1 ratio Time Release Protein Blend
Think Smart, Eat Smart Per serving: 34g proteins, 7g BCAAs, 6g carbs, 1g fat Smartlabs®

Cvičení, posilování, svaly - vše na jednom místě!

Finále 1. ligy ve vzpírání družstev mužů - Sokolov

Je sobota 14. října 2017 9:45 ráno a za 75 minut začne první soutěž ve vzpírání, které jsem součástí...

Pavel Zadražil - rozhovor

Pavle, já vlastně ani nevím, jak začít tento rozhovor. Představovat se tentokrát nemusíš, rozhovor p...

Olympia Strongman - mistrovství ČR 2017 - profi

Už jste si přečetli první část reportu z MČR strongman Olympia Brno na http://osvalech.cz/zpravy/ite...

  • Finále 1. ligy ve vzpírání družstev mužů - Sokolov

    Je sobota 14. října 2017 9:45 ráno a za 75 minut začne první soutěž ve vzpírání, které jsem součástí...

  • Pavel Zadražil - rozhovor

    Pavle, já vlastně ani nevím, jak začít tento rozhovor. Představovat se tentokrát nemusíš, rozhovor p...

  • Olympia Strongman - mistrovství ČR 2017 - profi

    Už jste si přečetli první část reportu z MČR strongman Olympia Brno na http://osvalech.cz/zpravy/ite...

Amateur Strongman Cup Praha 2017 - report Featured

úterý 2. květen 2017 0:00

Máme za sebou první strongman závody v roce 2017! Týden před českým Arnoldem v Aši se pod hlavičkou Českého svazu silových sportů otevřela sezóna pro strongmany v Praze. Jak název napovídá, šlo o amatérskou soutěž, na které nezávodil kromě Michala Slivoně nikdo, o kom bych já psal v minulosti. Amateur Strongman Cup Praha 2017 u pražského Jeremi Sport byl v sobotu 29.4. hlavně o tom, aby se strongmany mohlo začít hodně nových kluků, kteří u toho v dalších letech snad vydrží a z těch vůbec nejlepších pak vzejdou nový profíci, které uvidíme na větších soutěžích v ČR, ať už jde o Aš, Kutnou Horu, Sušici, Přelouč, Čáslav, Golčův Jeníkov nebo každoroční MČR. Hodně kluků na těchto závodech se však pohybuje na hranici 100kg a tihle kluci rozhodně nechtějí nabrat tolik hmoty, kolik na sobě mají například Michal Tichý, Jiří Dejmal nebo Jarda Švejda, kteří se jen tak mimochodem byli na závodech v Praze podívat. Budoucnost pro plno kluků na těchto závodech je v kategorii do 105kg, která v posledních letech získává větší a větší popularitu nejen ve světě, ale i u nás.


Soutěž začala s asi 20 minutovým zpožděním v 13:20 přesně tak, jak jsme na to zvyklí. Leoš Kubeš představil každého, kdo si zasloužil být představen, a kluky po jednom svolával do středu sportoviště, kde se borci stavěli vedle sebe.

Pro plno kluků byl tento nástup tím vůbec prvním, a proto moc nevěděli, co mají dělat. Už tady mi bylo jasné, že tohle budou trošku jiné závody, než ty, na které jsem zvyklý normálně. To už ale začala první disciplína, kterou bylo přemístění s výrazem olympijské osy nad hlavu. Jelo se se 103,5kg. Zde musím pochválit pořadatele za to, že zvolili systém, ve kterém si svou disciplínu odjeli dva kluci najednou. Prvního pískal rozhodčí Pavel Zadražil, který byl v Praze za Červenou Karkulku, druhým rozhodčím byl Zdeněk Pilc. Z 20 členného startovního pole šli do této disciplíny všichni, kromě Michala Matějky, který měl, tuším, problémy s ramenem. Už hned od začátku bylo jasné, že jsou tohle závody amatérů. Kluci ve většině případů bojovali s tímto cvikem hlavně technicky. Přemístění bylo bez dynamiky a místo výrazů jsme asi ve 3 případech viděli striktní tlaky. Většina kluků posílala činku nad hlavu push pressem a jen na prstech jedné ruky bych napočítal kluky, kteří nad hlavu činku hodili do napnutých paží. Obrovský fičák u této disciplíny ukázali Jan Gruzska a Tomáš Hamák. Za minutu tam nasázeli 11 opakování a bylo to pro ně vlastně jen o tom, jak rychle tam ta opáčka můžou házet. Jejich pevný úchop je nelimitoval v ničem a po každém opakování mohli hned začít dalším přemístěním. Kluci si rozdělili 19,5 bodu. Parádní sílu nohou ukázal u této disciplíny i Petr Pastyřík, který už nějakou tu dobu objíždí strongmanské závody po ČR. Jeho kategorií je právě 105ka. Za minutu tam nastřílel 10 kousků. Kromě Matějky, který se disciplíny nezúčastnil, respektive nastoupil, ale nepokoušel se o žádný výkon, nedostal nad hlavu jediné opakování ani Rodolfo Maršík, který, tuším, dělá crossfit. Tento závodník byl velmi limitován svou hmotností. Ostatním klukům se v průměru povedlo nasázet 5 opakování.


Druhou disciplínou, znovu duální, byl mrtvý tah. Na čince 203,5kg. Minuta času. Kluci měli to odlepování od činky o to lehčí, že na čince, stejně jako u přemístění, byla dvě veliká 40kg a nějaké ty drobné vážící kola. Tady pořadatelé bohužel na můj vkus váhu dobře neodhadli a zvrtlo se to v kardio. Kdo zvládne nasázet opáčka co nejrychleji a koho nechá rozhodčí zamykat činku po co nejmenší dobu. Dva závodníci na konci startovního pole zvládli 3 úspěšné zdvihy (na takovéto soutěži je podle mě v pořádku nastavit váhu tak, aby se čekalo, že ¼ - 1/3 nezvládne ani jedno úspěšné opakování) a ti kluci, kterým to šlo nejlíp? Já očekával 20 opakování a stejně tak v ně, tuším, věřil i moderátor Leoš Kubeš, který závodníky hnal k co nejlepšímu výkonu a diváky vybízel k povzbuzování. Nejlepší se nakonec dostal na 17 platných opakování. Jednalo se o Tomáše Hamáka, který tak získal druhé vítězství v disciplíně po sobě. Parádních 16 zdvihů tam jako druhý v pořadí nasázel Aleš Šanda. I pro něj to bylo jen o tom, co všechno za tu minutu stihne. Síla a vytrvalost roli nehrály. Přes 10 opakování se dostalo hned 13 kluků.


Disciplína číslo 3? Ta až za chvilku. Teď přišlo na řadu něco jiného. Hlavní protagonista k tomu na facebooku napsal následující: "Historicky první exhibice skotských her u nás v ČR!" Jojo, tušíte správně. Vladislav Tuláček si jako velmi zajímavou exhibici pro příchozí připravil hod 25kg závažím do výšky jednou rukou. No masakr, co vám budu povídat. Je to vlastně jednoduché. Máš 25kg kus závaží, jednu ruku a přehoď laťku. Pokud si pamatuji dobře, tak v Praze Vladislav přehodil laťku ve výšce 535cm. Několik z nás si to pak šlo vyzkoušet. Někdo měl problém těch 25kg vyhodit do jakékoliv výšky. Pro někoho byl problém přehodit si to přes rameno. No a většina z nás? Asi někam lehce přes půlku toho, kam závaží vyhazoval Vladislav. Nejlépe to šlo asi pořízkovi Jardovi Švejdovi, což je kluk pro všechno. Toho jsem do toho ukecal asi kvůli tomu, že si to i on sám chtěl vyzkoušet. Ten to hodil možná do výšky 4 metrů? Asi tak. Každopádně tohle je exhibička, která má své místo na soutěžích strongmanů! Lidé na této soutěži chtějí vidět dalšího siláka, je to tematické. Netrvá to dlouho, celé to zabralo 3 až 5 minut? To je akorát na to, aby pomocníci připravili další disciplínu, závod se neprotahoval a nikdo se nenudil. A hlavně to nejsou mažoretky, roztleskávačky a další aktivity, které 90% návštěvníků soutěží strongmanů stručně a slušně řečeno nezajímají.


A teď k té 3. disciplíně. Tradiční strongman disciplína. 6 otoček 430kg pneumatiky do jedné minuty. Z 20 závodníků disciplínu dokončila před časovým limitem hned půlka z nich. Vůbec nejlíp to šlo nejvyššímu závodníkovi v Praze, kterým byl Josef Korál. Ten si z této disciplíny odnesl 20 bodů a potvrdil tak svou vyrovnanost výkonů. 6 otoček zvládl za skvělých 27,9s. Dalším, kdo ukázal svou komplexnost, byl Aleš Šanda. I pro něj to byla hračka, ale pod 30s se vtěsnat nedokázal. 30,16s bylo jeho časem. Třetí místo na pneumatice bral Petr Pastyřík. Ten si za tím šel neskutečně. U této disciplíny nebyl nikdo tak agresivní, jako on. Stopky Pavla Zadražila se u výkonu Petra zastavily v čase 30,7s. Leoš Kubeš je na soutěžích od toho, aby je moderoval, musí tedy mluvit opravdu hodně. U této disciplíny se namluvil asi nejvíc. Kluci by bez jeho rad byli v mnoha případech bezradní. I díky němu tak každý z 20 soutěžících zvládl alespoň jednou pneumatiku otočit.


Disciplína, která přišla na řadu jako čtvrtá, je také tradiční. 125kg kufry na vzdálenost asi 20 metrů. No co si budeme povídat, zase moc lehké. Pro některé kluky by evidentně nebyl problém chodit třeba se 150kg kufry. Z 20 závodníků se povedlo 250kg nákup donést do konce hned 18. A to ještě nevíte to nejlepší. Konec disciplíny se totálně zvrtnul. Kluci se předháněli v tom, kdo dokáže kufry donést do cíle sprintem, který co nejvíc připomíná Usaina Bolta. To bylo vážně něco. Na jednu stranu je škoda, že ty kufry nejsou těžší, ale tohle bylo taky dost zajímavé. Diváci se u této disciplíny probudili asi vůbec nejvíc, protože zjistili, že když na ty kluky budou křičet pořádně, tak to na výkonech ještě něco přidá. 20 metrů pod 20 vteřin dokázalo uběhnout 11 borců. Pod 15 vteřin se dostalo hned 6 z nich. A o první místo to byl šílený boj. O 5 setin sekundy ho časem 12,14s urval Aleš Šanda, když tak porazil Quadzillu Petra Pastyříka. Jan Gruszka byl v čase 12,3s těsně třetí! A aby toho tam v rozmezí 27 setin sekundy nebylo málo, tak 12,41s stačilo bývalému zápasníkovi v řecko-římském zápase Oldřichu Kučerovi až na čtvrté místo. A to byl jakože taky veliký sprint. Schválně ještě zmíním 5. a 6. místo. Časy? 13,14s a 13,15s. Zbyněk Zušťák a Josef Korál. Všechno našlapané těsně na sobě. A i tohle je důvod, proč mít na závodech o něco těžší kufry, se kterými se nedá tolik běhat. Rozhodčí je pak opravdu jen rozhodčím a stopky hrají mnohem menší roli. A ještě dvě věci k této disciplíně. Josef Korál v ní mohl zcela s přehledem vyhrát a donést do cíle kufry za cca 11 vteřin. Čímž se dostáváme k té druhé věci, kterou chci zmínit. Amatérské závody. První soutěž pro hodně kluků. Nezkušenost. Nervozita. Spěchání v situaci, kdy není potřeba spěchat. Tohle jsou soutěže, kde se ti kluci učí závodit. Kde získají jistotu, kterou budou mít na dalších závodech, v dalších sezónách a eventuálně v profi. Možná třetina kluků pouštěla ty kufry příliš brzy před cílovou čarou. Tihle borci si šíleně zavařili a museli kufry znovu zvedat, srovnat se s nimi a udělat několik kroků do cíle. Začátečnická chyba. Chyba, která Josefa Korela připravila o pro něj celkem jasné vítězství v disciplíně (jeho čas by byl asi 11s). Chyba, která při pohledu do výsledkových listin znamenala ještě něco víc. Takže Pepo. První závod sezóny. Vždycky je lepší tu chybu udělat na začátku a mít tu zkušenost za sebou. Od teď od tebe očekávám maximální soustředěnost od začátku, do konce závodů. Chyb ještě uděláš hodně, ale díky této chybě snad nepřijde podobná chyba u kufrů už nikdy. A tohle samozřejmě platí i o ostatních, kteří si své chyby z nezkušenosti vyzkoušeli v Praze. Kluci, z těch chyb si něco vezměte a využijte je k tomu, že budete příště lepší!


A konečně poslední disciplína. Před tou maličko postrašil déšť, což může být právě u koulí obrovský problém. Mokré koule, to není sen. Hlavně tedy tehdy, když je máte zvedat do výšky vašeho hrudníku. Koule o hmotnosti 130kg? Naprosto perfektně zvolená zátěž! 4 kluci bez platného opakování, další tři tam sotva urvali jedno opakování a kardio to bylo jen pro 2 borce, kterým se povedlo 7 platných přehozů. Josef Korál u této disciplíny ukázal, že výška se hodí. Někdo musel kouli vyhodit do výšky svého hrudníku a v případě Josefa se stačilo s koulí postavit, vyvalit pupek (který mimochodem na závody nepřivezl stejně tak, jako většina strongmanů na těchto závodech) a kouli lehce přehodil přes tyč. Ludvík Lang pak svými 7 přehozy ukázal, že má perfektně natrénováno. Technicky to zvládl asi nejlépe ze všech. To samé pak můžu říct i o Zbyňku Zušťákovi, který spěchal až trošku moc, ale technicky paráda a za 6 opakování bral 18 bodů. Kluci i zde samozřejmě bojovali s nervozitou a technikou, ale šlo jim to parádně. 4 a více zdvihů tam nasázelo hned 13 k z nich.


A teď k výsledkům. Na závodech s 20 kluky je to o tom nic nepokazit. Odjet si to svoje. Neriskovat.

Jakmile něco pokazíš, ztratíš klidně 5 bodů a posune tě to dost dozadu, protože někdo před tebou to nepokazí. A to se přesně stalo i tady. Jasně nejvyrovnanější a nejkomplexnější výkon v Praze tedy ukázal Aleš Šanda a zaslouženě vyhrál, gratulace! Druhý Josef Korál se za svůj výkon rozhodně nemusel stydět. Po celý den závodil parádně! Závod si však prohrál jen on sám. Petra Pastyříka podržely zkušenosti, díky kterým bral 3. místo. Vyzdvihnout musím asi hlavně 8 nejlepších, což tedy dále byli Honza Gruszka (zesílit), Oldřich Kučera (technika disciplín), Tomáš Hamák (trénuj disciplíny!), Ludvík Lang (tlakové disciplíny) a Zbyněk Zušťák (technika super, hrubá síla chybí oproti těm nejlepším). Tihle borci spolu s top 3 udělali závod opravdu napínavý a oddělili se od zbylých 12 závodníků, kteří si to rozdali mezi sebou. Z top 8 může na dalších závodech (pro většinu asi hlavně Aš) vyhrát kdokoliv. Zapracujte na svých slabinách, věnujte se tréninku specificky pro strongmany a udělejte co nejvíc chyb v tréninku, aby se vám to nestalo na závodech.


Jak hodnotím závod? Po organizační stránce super. Areál Jeremi Sport je pro závody strongmanů jako dělaný. Otázkou bude, jak sem natáhnout lidi. Pražáci jsou obecně dost líní a tohle je tak trošku uprostřed ničeho z mého pohledu ne-Pražáka. Každopádně toalety i voda půl minuty od sportoviště, což je vždycky počítá. Parádní vybavení pro disciplíny. Velké poděkování patří pomocníkům, kteří se nadřeli a soutěž by bez nich nešlo pořádně udělat. Z reakcí závodníků jde o závody, které se povedly. Leoš Kubeš byl na začátek roku ve formě. Vtípky, historky nebo narážky tam byly jako vždy a navíc do toho ještě radil klukům, kteří jeho rady mohli využít u každé disciplíny. Pavel Zadražil jako rozhodčí také obstál na jedničku. Svoje si oddřel i druhý rozhodčí Zdeněk Pilc, také pískal spravedlivě. Zmínit musím i Jardu Švejdu, který si exhibičně odběhl 20 metrů se 125kg kufry jako závodníci. I on sám měl ale určitě zpocené slipy z toho, že ho nějací amatéři předběhnout. Nakonec to ale zvládl za nějakých 10 vteřin, takže jim jako správný profík ukázal, že budou muset kucí amatéři ještě trošku potrénovat. Exhibička parádní. Moc rád bych takovou disciplínu viděl i na strongman závodech v ČR. Myslím si, že by mohla mít úspěch. Velké poděkování patří sponzorům Smartlabs a Hovězí Jerky, kteří věnovali ceny. Co závodu vytknout? Asi jen dvě věci. První je to, že neměli k dispozici kraťasy XXXL navíc, které by mohly být zapůjčeny Michalovi Tichému k tomu, aby si i on něco zaběhl exhibičně s kufry. Druhou věcí jsou váhy u disciplín, které však mají své vysvětlení v tom, že měl být tento závod původně spíše pro opravdové začátečníky, nebo závodníky, kteří ještě na žádné soutěži neskončili v top 5. Ze závodů v Praze se pak ale stala součást Amatérské ligy strongman pod hlavičkou ČSSS (další závod již tuto sobotu v Aši!) a i proto je potřeba počítat s vyšší kvalitou závodníků. Závodům v Praze přeji do příštího roku tak hladký průběh, jako letos, protože tentokrát to šlo jako po másle a závod netrval ani 3 hodiny! Počasí neporučíš, ale sluníčko by lehce svítit mohlo. No a hlavně více fanoušků okolo sportoviště, tentokrát se na závod šli podívat asi jen známí a rodina závodníků. Příští reportáž ze světa strongmanů bude ze závodů v Čáslavi, které se uskuteční 20.5. 2017.

 Poděkování za fotky patří Českému svazu silových sportů.

Zanechat komentář