Quad Core 4:2:2:1 ratio Time Release Protein Blend
Think Smart, Eat Smart Per serving: 34g proteins, 7g BCAAs, 6g carbs, 1g fat Smartlabs®

Cvičení, posilování, svaly - vše na jednom místě!

Finále 1. ligy ve vzpírání družstev mužů - Sokolov

Je sobota 14. října 2017 9:45 ráno a za 75 minut začne první soutěž ve vzpírání, které jsem součástí...

Pavel Zadražil - rozhovor

Pavle, já vlastně ani nevím, jak začít tento rozhovor. Představovat se tentokrát nemusíš, rozhovor p...

Olympia Strongman - mistrovství ČR 2017 - profi

Už jste si přečetli první část reportu z MČR strongman Olympia Brno na http://osvalech.cz/zpravy/ite...

  • Finále 1. ligy ve vzpírání družstev mužů - Sokolov

    Je sobota 14. října 2017 9:45 ráno a za 75 minut začne první soutěž ve vzpírání, které jsem součástí...

  • Pavel Zadražil - rozhovor

    Pavle, já vlastně ani nevím, jak začít tento rozhovor. Představovat se tentokrát nemusíš, rozhovor p...

  • Olympia Strongman - mistrovství ČR 2017 - profi

    Už jste si přečetli první část reportu z MČR strongman Olympia Brno na http://osvalech.cz/zpravy/ite...

Smartlabs - 6. tréninkový seminář Featured

úterý 18. duben 2017 0:00

Smartlabs má za sebou svůj další tréninkový seminář, který byl v pořadí již šestý. Tentokrát bylo místem konání fitko Jeremi Sport v Praze na adrese Jeremiášova 2581/2, kde je od letošního roku nově také místečko pro trénink strongmanů. 120 metrů čtverečních velikou místnost pro trénink strongmanů tam totiž ve spolupráci s Jeremi Sportem zbudoval Český svaz silových sportů, který si pozval právě značku Smartlabs a olympijského vzpěrače Jirku Orsága do tohoto nového strongman fitka na seminář. Sobota 15.4. 2017 tak pro mnohé z nás byla hlavně o tom, že jsme trávili čas s tím nejpovolanějším, pokud jde o trénink síly a především vzpírání.
Účastník 2 Olympijských her Jirka Orság ví moc dobře, jak vést takový seminář. Úvodní slovo však jako vždy patřilo Pavlu Kantoříkovi, který stojí za značkou Smartlabs, která tyto tréninkové semináře pořádá zdarma pro každého, kdo se jich chce zúčastnit. Pavel nám jako vždy vysvětlil, jakým formátem bude seminář probíhat a všechny dopředu varoval, že to rozhodně není seminář na hodinku a půl. Tyhle semináře trvají většinou 4 hodiny a to jen kvůli tomu, že se musí na konci rázně ukončit, aby se každý dostal domů v rozumnou hodinu. Kdo na seminářích byl v minulosti, tak ví, že otázky na Jirku nikdy neutichnou a oko Jirky při nácviku techniky vzpírání je na takovém semináři k nezaplacení. Jirka koukne, vidí a vždy hned dobře poradí. Tuhle dovednost měl i na prvním semináři, ale já na něm moc dobře vidím pokrok, který dělá s každým dalším seminářem. Jakožto lektor ví přesně, co má dělat.

No a jak tedy vypadal seminář po tom, co dal Pavel Kantořík slovo Jirkovi? Jirka s ničím neztrácel čas a dal nám prostor házet mu otázky na všechna možná témata, která nás zajímají. Já se chopil šance za pačesy a položil první otázku, která se týkala něčeho, co je pro Jirku velmi aktuální. Jirka měl možnost testovat 3 vzpěračské boty (Nike Romaleos 3, Innov8 Fastlift a Reebok Legacy Lifter) pro magazín Powerful a mě zajímalo, na co během testování přišel. Jirkova odpověď mě moc nepotěšila. Nemohl být konkrétní, protože všechno důležité si budou muset zájemci přečíst ve vydání, do kterého Jirka své dojmy a recenzi psal. Kdo se však podívá na fotky se semináře, tak si možná něco málo domyslí při pohledu na Jirkovu nohu. Já jsem tedy odpověď na svou otázku nedostal, ale diskuze se pak uchýlila k tématu obutí obecně a já myslím, že si tazatelé přišli na své. Tady byly odpovědi od Jirky velmi konkrétní, když nám popsal své zkušenosti s modely bot, které využíval v minulosti. Řešila se i vhodnost výšky podpatku. Abych tedy pokračoval od země nahoru, tak se od bot přešlo k bandážím a návlekům. Jirka využívá u těžkých dřepů návleky na kolena a bandáže na zápěstí má na sobě prakticky pořád. Pokud něco dostává nad hlavu, tak je mít musí. Bere je i na dřepy a chybět nesmí ani u přemístění.


Velikým tématem, ke kterému však padají otázky na všech seminářích, byla mobilita. Pokud jde o spodní polovinu těla, tak tam je Jirka nejspíše lehce hypermobilní. S tou vůbec problém nemá a kdykoliv si dokáže sednout do takového dřepů, při kterém mu drží paty na zemi jak přibité a zadek je tzv. ass-to-grass. Až na zemi. Samozřejmě v rámci možností. Jirka není větrák a se svými obrovskými stehny se nikdy nedostane tak nízko, jako 50 kilová holčina. Protahování se však věnuje vždy po tréninku. Pokud jde o mobilitu horní části těla, tak tam už je to trošku horší. Se svými aktuálními 130kg se Jirkovi stává, že to je s každým dalším dnem v týdnu horší a horší. Jirka si dopřává odpočinek o víkendu a v pondělí je odpočinutý a všechno dokáže celkem rychle rozhýbat. Brutální tréninky, ve kterých sice nechodí za své hranice, ale taky to rozhodně nešudlá, si berou svou daň. Vyloženě těžké dřepy sice nemusí jezdit každý den, ale při přemístění a v trhu si taky dost zadřepuje. Ramenní kloub si pak prochází různými polohami, ve kterých Jirka musí házet nad hlavu takovou činku, kterou plno lidí neodlepí ani od země. No a ty svaly pak tuhnou. Tuhnou víc a víc a Jirka bývá v pátek po posledním tréninkovém dni v týdnu docela rozsekaný. Pravidelné masáže, návštěvy fyzioterapeuta a kryokomora sice pomáhají, ale rozhodně ne tak, jak by si každý sportovec přál. Své místo mají, ale regenerace ve formě spánku bude i nadále tím nejúčinnějším nástrojem pro dobití energie. Součástí rozcvičky před tréninkem jsou tedy různé drily na mobilitu ramen a jejich uvolnění. Jirka nám něco z toho ukazoval a pro běžného smrtelníka je to na vypadnutí očí z důlků. Jirka k tomu tyhle cviky jezdí s 20kg osou, čemuž jsem se často musel smát. Já bych si na tom vylámal zuby i s násadou na koště.


Otázky padaly i na trénink a stravu. Já tedy využil šanci a pravidelně si chodil čepovat studenou Triádu do kelímku. Malinová je sice má třetí nejoblíbenější příchuť (po višni a ananasu), ale takhle vychlazená, to byl prostě sen. Někdo si čepoval během semináře Hydro, ale toho jsem se já napil ještě před seminářem po tréninku, do Prahy jsem si dovezl své. Pavel Kantořík každopádně podruhé (poprvé to bylo snad v Brně pár týdnů zpátky) přivezl na seminář k ochutnávce Hydro tradiční a i tentokrát mělo úspěch. V minulosti se koštovalo Hydro delikátní, které má být chuťově lepší, než to tradiční, ale já jsem vždycky na straně toho, co je víc hardcore. Z otázek na trénink lze nejvíce vypíchnout asi dotaz na Jirkovi periodizaci v rámci celého roku. Zde mluvil Jirka o tom, že mívá většinou dva soutěžní vrcholy za rok, na které cílí přípravu. Jarní mistrovství Evropy a podzimní mistrovství světa. Na obě tyto soutěže bývá rád v přípravě 16 týdnů, kdy začíná objemovým tréninkem, kdy cvičí hodně sérií pro vyšší počet opakování (3-5), a postupně trénink zintenzivňuje tím, že se cviky jedou se stále vyšší zátěží (často jen 1 opakování v sérii) a celková kila nazvedaná za tréninkovou jednotku se snižují. Tahle metoda však funguje u většiny sportů ať už jde o vzpírání, atletiku nebo cyklistiku. Odpočinek mívá Jirka vlastně až po přípravě. Dále samozřejmě během víkendů, kdy se snaží zregenerovat na pondělní trénink co nejvíc. V tvrdé přípravě jsou totiž velmi často jeho pondělky, středy a pátky dvoufázové. Těsně před soutěží, tzn. asi ten týden, se sice cvičí, ale zdaleka ne tak intenzivně. Základní cviky se vyjedou asi jen do 80% a trénink bývá hotový klidně za 30 minut.


To by tedy k úvodní části semináře bylo všechno. Tentokrát se dost protáhla, ale to jde dle mého názoru rozhodně dobře. Jirka podobnými odpověďmi může naprosto zásadně změnit směr, kterým se nějaký člověk udává a posunout ho na cestu, která bude správná. V druhé části, která je spíše praktická, funguje Jirka jako lektor a trenér pro každého, kdo si chce něco zkusit a zvedat. V Jeremi sportu se odhodlalo zvedat asi 8 lidí, což je parádní číslo. Není příliš nízké na to, aby to byla pro zbytek lidí nuda, ale zároveň také není příliš vysoké k tomu, aby Jirka nestíhal radit všem. Tady si na své přišel snad každý. Hlavními cviky, které si návštěvníci semináře vyzkoušeli, byl přemístění a trh. Bylo vidět, že někdo je na tom docela dobře a někdo další si to zkouší pod dohledem někoho zkušeného a hlavně povolaného vůbec poprvé. "Problémy" s technikou těchto cviků jsem probíral v reportážích z přechozích seminářů a stejné to bylo i tady. Pokud to někomu nešlo, tak to bylo z toho důvodu, že to zkouší moc silově a pohybový vzorec, při kterém se například nakopává činka, nemá vůbec zažitý. Tohle jsou věci, které zaberou ne hodiny, týdny, nebo měsíce pilování, ale roky. Až pak na někom, jako je Jirka, vidíte, kam vás taková technika může dovést. Zde můžu zmínit jeden konkrétní příklad, co se týče například Jirkova push pressu. Jeho osobní rekord je 200kg, ale tlak silou na ramena ve stoje (military press) má Jirka asi někde okolo 130kg. To je rozdíl 70kg, za který může pouze technika, konkrétně zapojení nohou. Správný drive nohou přidá military pressu víc, jak 50%, pokud z něj Jirka dělá push press. U většiny lidí, kteří zkouší push press už nějakou dobu, bych já osobně viděl přidání asi 20-30% zátěže oproti military pressu. U lidí, kteří vůbec netuší jak zapojit nohy a u cviku se zpevnit, to může být klidně mezi 0-10%.


Třetím segmentem semináře byl samotný trénink Jirky. Já bych to možná nazval i exhibicí. Jirka se totiž na semináři nikdy nevymlouvá na únavu a vždycky návštěvníkům semináře ukáže výkony, které často může zvládnout v ČR vlastně jen on, nebo Kamil Kučera, což je další český vynikající vzpěrač, který je mimochodem v kategorii spolu s Jirkou. Kamil tedy také patří mezi obry. Pro sobotní seminář si Jirka vyjel nahoru tři cviky. Trh. Nadhoz. A nakonec push press, tedy výrazový tah. U trhů se Jirka dostal na dvě opakování se 165kg a já bych řekl, že mu ten cvik lítal ze všech nejlíp. Poté pokračoval jedničkami nadhozů, kde byla finální hmotnost činky 210kg. Jirka si ale už od nějakých 190kg stěžoval, že jsou nohy pomalé. Mě to samozřejmě přišlo rychlé, takže je vidět, že musím více sledovat, učit se a až pak si něco myslet. Pokud se pak správně pamatuji, tak to byla vůbec první 200ka nad hlavou v mém životě. Ještě nikdy jsem neviděl nikoho zvednout dva metráky nad hlavu a způsob, jakým to dokázal Jirka, to bylo vážně něco. No a pokud mi paměť nefunguje a Jirka to zvládl už na některém z přechozích seminářů, tak tvrdím, že takový výkon nikdy neomrzí a dívá se na to skvěle. Dívá se na to tak, že vás to vždycky dostane. Dva metráky od země nad hlavu do propnutých paží! To je šílenost! Stejně, jako já, se na tenhle pokus dívali i další návštěvníci semináře a každý z nich tak trošku nechápal. Pro poslední cvik si Jirka vybral push press. Při push pressu se snažíte dostat osu z ramen (vepředu) nad hlavu do propnutých paží. Slouží k tomu pouze drive nohou, kdy si sportovec podřepne, stojí pevně na patách, trup se nepředklání, a pak nohami zatlačí do činky, která vyletí hodně nad hlavu, aby ji pak zbytkem celého těla dotlačil nahoru. Snad to dává smysl. Jirkův rekord v tomto cviku, jak jsem již psal, je asi 200kg. Je to doplňkový cvik, který Jirka nezařazuje nějak moc často. Na semináři si ho zkusil a do 180kg to vypadalo hodně snadné. Pak přišla na řadu 200ka, ale tu už Jirka po dlouhém dni pokořit nedokázal. Po 4 hodinovém semináři tak činka dopadla tvrdě na zem a to byla také tečka za celým dnem. Parádní seminář byl za námi a všichni hned šli děkovat Jirkovi za jeho čas a energii, kterou nám všem během těch 4 hodin věnoval.

Já tedy musím závěrem Jirkovi poděkovat i takto veřejně. S každým jeho dalším seminářem mě baví víc a jako lektor je lepší a lepší, díky čemuž se i já mohu naučit víc a víc. Tyhle semináře pořádá Smartlabs zadarmo, ale lidé se na nich mají možnost naučit za ten den mnohem víc, než za nějaký placený seminář, na který přijde tolik lidí, kterým pak logicky nemůže být věnováno tolik individuální péče. Samozřejmě čest výjimkám, které dělají semináře správně. Pokud jste někdo v okolí místa, na kterém se semináře Smartlabsu budou v budoucnosti pořádat, tak na nic nečekejte a přijďte. Poděkovat mi můžete pak na místě. Seminář s Jirkou pro vás bude velikým zážitkem tak, jako byl už po několikáté i pro mě. Dále musím poděkovat Pavlu Kantoříkovi a Smartlabsu. Semináře jsou z jeho hlavy a to on je zaštiťuje. K tomu nám vždy přiveze něco dobrého na ochutnání, čehož jsem já tentokrát hodně moc rád využil. Triáda mi po tréninku vážně bodla. Za prostory musíme poděkovat Jeremi Sportu, což je velmi dobré veliké fitko, ve kterém si může zacvičit každý bez ohledu na to, jaké má cíle. Nabírání svalů, nebo redukce tuku? Samozřejmost. Nabírání síly, rychlosti a dynamiky? Jojo, i vy si v Jeremi přijdete na své. Nově pak, pro mě osobně to nejzajímavější, strongman sál, ve kterém už teď odcvičíte většinu disciplín a postupně asi všechny možné disciplíny, které na vás na soutěži strongmanů čekají. A tím se dostávám k Českému svazu silových sportů, za kterým stojí Michal Širůčka, Ivana Štěpánková a Tomáš Lengal. To oni přivedli Jirku Orsága a Smartlabs znovu do Prahy, do Jeremi sportu, ve kterém vybudovali tuhle zónu pro strongmany. Hostitelské role se zhostili úspěšně! Nikomu nic nechybělo a Jirka mohl lektorovat přesně tak, jak je on sám zvyknutý.

Michala Širůčku, Jirku Orsága a Pavla Kantoříka jsem po semináři poprosil o několik slov, pro vás, čtenáře. Tady jsou:

Michal Širůčka
Michale, zhodnoť mi prosím tento seminář, na kterém Smartlabs spolu s Jirkou poprvé navštívili Jeremi Sport.
Já jsem na prvním semináři s Jirkou a jsem nadšený. S Jirkou mám zkušenost jednu z několika let zpátky, kdy jsem k němu přišel na trénink. Ukázal jsem mu techniku, po čemž Jirka omdlel. Pak se hned vzpamatoval a já tedy vím, že tu techniku umí ukázat a naučit perfektně. Já věřím, že každý, kdo na tento seminář přišel, musí být také nadšený. Jirka na semináři odpovídá na každý dotaz. Když pak lidi v druhé části semináře učí vzpírat, tak to funguje takovým způsobem, že koukne a vidí. Všechny chyby, které na seminářích lidé dělají, hned vidí a dokáže jim poradit. Já věřím, že každý, kdo přišel, si přišel na své.

Ty se hodně často pohybuješ mezi silnými lidmi ať už jde o strongmany nebo silové trojbojaře. Jaké je to pro tebe sledovat vzpěrače formátu Jirky Orsága při tom, co dělá nejlíp, tzn. zvedání šílených břemen nad hlavu?
Mě se vzpírání strašně moc líbí a fascinuje mě to. Jsou to dva jednoduchý cviky, za kterými je ale obrovská dřina a preciznost, ve které hraje svou roli každý milimetr. Je to zase něco jiného, než má srdcovka, kterou jsou strongmani. Vidět trh, nebo nadhoz, je pro mě fascinující. Všechny silové sporty sleduji moc rád a Jirku znám i osobně a vím, že kamkoliv přijde, tam to bude super. Kde je Jirka, tam víte, že budou skvělé silový výkony a zároveň vám poradí, pokud o to máte zájem.


Jirka Orság
Jirko, další seminář je za námi. Jaké to bylo? Na seminář přišli zase o trošku jiní lidé, než na semináře předchozí.
Až na výjimky tu byli lidé noví a já jsem byl i docela překvapen z toho, jak moc byly aktivní. To nejtěžší na seminářích je ty lidi rozpohybovat, často bývají až, řekl bych, pasivní. Když jsou ti lidé aktivnější, tak to nabírá na těch správných obrátkách, což byl přesně příklad tohoto semináře. Seminář je pak zajímavější pro úplně všechny a také přínosnější. Semináře Smartlabsu nazýváme tréninkové právě kvůli tomu, aby ti lidé přišli s tím, že budou aktivní a zacvičí si. Přijdou, něco si zkusí, a já se opravím a usměrním nějakým lepším směrem. Nikdy to samozřejmě není tak individuální, jak by bylo potřeba, ale od toho jsou pak lekce soukromé. Za mě tedy spokojenost a jako bonus pro mě slouží to, že si na semináři zatrénuji a poznám nové lidi. To mám rád, baví mě to a jsem rád, že můžeme podobné akce pořádat.

Jsme v Jeremi Sport fitku, které má tuhle krásnou novou strongman zónu. Co na ni říkáš?
Já jsem vůbec netušil, že tu něco takového existuje, takže jsem velmi mile překvapen z celých těch prostor. Když jsem sem jel, tak jsem netušil, do čeho jedu. Dokonce jsem se obával, abych to vůbec našel. Pak jsem ale viděl velký nápis Jeremi Sport a našel jsem to v klidu. Z prostor jsem překvapený, protože je vždy velmi náročné najít místo k odhazování činky a tady to je samozřejmě bez problémů. Pro vzpírání je tohle potřeba. Pokud tedy budeme dělat v budoucnu zase nějaký seminář v Praze, což asi určitě budeme, tak bude Jeremi Sport jedním z míst, na která se určitě obrátíme.

Máš teď něco, na co ty sám můžeš naše čtenáře pozvat?
Nejbližší akce, co mě čeká, bude má první letošní soutěž, kterou bude 2. kolo 1. ligy mužů v Bohumíně, která se uskuteční 13. května. Kdo to má poblíž, nebo se chtěl na závody podívat, tak určitě může, já tam budu. Určitě se můžete těšit na hodně kvalitní výkony, protože v 1. lize zvedá vlastně celá česká reprezentace. Já bych byl spokojený s totalem 400kg, což by na mé první soutěži po zranění bylo docela dobré. Forma ještě není taková, musel jsem dokonce vynechat i ME, ale vrací se to celkem rychle.


Pavel Kantořík
Pavle, první seminář v pražském Jeremi Sportu máme za sebou. Jak jej hodnotíš?
Moc se mi to tady líbilo. Ta účast mohla být vyšší, ale za to si můžeme sami tím, že jsme to naplánovali na Velikonoce. Na druhou stranu to ale bylo lepší v tom, že čím méně lidí, tím více individuální práce s Jirkou. Lidé, kteří na seminář přišli, určitě musí být nadšení. Za mě tedy super a v Praze to určitě není seminář poslední. Plánujeme další, protože zájem o semináře je.

Jaké je pro tebe sledovat Jirku při tom, co dělá? Tohle je už 6. seminář, ale na mě to působí pořád tak, jako na začátku.
Je to zážitek! 6. seminář a 6. zážitek. Ty jsi to viděl sám. Třeba ty push pressy, to je něco. Na to, že je necvičí, tak 180kg je prostě brutální a jen tak si zkusí i 200kg. K tomu můžu použít snad jen slova slavného Jirky: "Kdo z vás to má?"

Kam bys ještě rád pozval naše čtenáře? Plánuje Smartlabs něco?
Ještě bychom rádi zvládli jeden seminář, který ale asi nevyjde na Prahu, ale na Brno. Hlavní událostí pro nás bude Smartlabs cup. Ten letos čeká jubilejní 10. ročník, který bude speciální a větší, než kdy předtím. Máme k tomu i nové prostory.

 

 

Zanechat komentář