Quad Core 4:2:2:1 ratio Time Release Protein Blend
Think Smart, Eat Smart Per serving: 34g proteins, 7g BCAAs, 6g carbs, 1g fat Smartlabs®

Cvičení, posilování, svaly - vše na jednom místě!

Finále 1. ligy ve vzpírání družstev mužů - Sokolov

Je sobota 14. října 2017 9:45 ráno a za 75 minut začne první soutěž ve vzpírání, které jsem součástí...

Pavel Zadražil - rozhovor

Pavle, já vlastně ani nevím, jak začít tento rozhovor. Představovat se tentokrát nemusíš, rozhovor p...

Olympia Strongman - mistrovství ČR 2017 - profi

Už jste si přečetli první část reportu z MČR strongman Olympia Brno na http://osvalech.cz/zpravy/ite...

  • Finále 1. ligy ve vzpírání družstev mužů - Sokolov

    Je sobota 14. října 2017 9:45 ráno a za 75 minut začne první soutěž ve vzpírání, které jsem součástí...

  • Pavel Zadražil - rozhovor

    Pavle, já vlastně ani nevím, jak začít tento rozhovor. Představovat se tentokrát nemusíš, rozhovor p...

  • Olympia Strongman - mistrovství ČR 2017 - profi

    Už jste si přečetli první část reportu z MČR strongman Olympia Brno na http://osvalech.cz/zpravy/ite...

Aleš Krušina - rozhovor Featured

pondělí 20. březen 2017 0:00

Aleši, představ se čtenářům serveru Osvalech.cz v několika málo větách.

Ahoj. Jmenuji se Aleš Krušina je mi 17 let a věnuji se silovému trojboji neboli powerliftingu. Mezi své největší dosavadní úspěchy považuji 4 tituly mistra České republiky. Trénuji v posilovně "PeVan gym" v Sedlčanech, kterou vlastní legenda české profi kulturistiky, Petr Vaniš.


Jak dlouho se věnuješ silovému trojboji a proč jsi začal právě s tímto sportem?

V březnu to byly 2 roky od mých prvních závodů. Ze začátku byl můj cíl nabrat svaly a potom jsem je chtěl vyrýsovat a vyzkoušet si nějaké závody v kulturistice. S přechodem do jiné posilovny jsem poznal nové lidi a jedním z nich byl Jiří Prášek, který se už v té době aktivně věnoval silovému trojboji několik let. Bylo to pro mě něco nového, a tak jsem si řekl, že si nechám udělat registraci a zkusím nějaké ty závody. Chytlo mě to.

Můžeš čtenářům říct, jak ses zlepšil za ty dva roky? Jaké byly tvé výkony na první soutěži a jakých výkonů jsi dosáhl na závodech tento rok?

Na prvních závodech ve vybavení, které se konaly ve Zbýšově v květnu 2015, jsem dřepl 132,5kg, zabenchoval 105kg a na mrtvém tahu jsem vytáhl 167,5kg. Tehdy jsem ale vážil pouhých 64kg.
Na MČR ve vybavení, které bylo 28.1. 2017, jsem dřepl 245kg, zabenchoval 160kg a potáhnul 227,5kg s velkou rezervou. To vše s tělesnou hmotností 86kg.
Co se týče RAW závodů, tak na prvních jsem dal 147,5/100/180 a letos na MČR 21.1. 2017 jsem dal 200/112,5/212,5.

Jsi tedy trojbojař, který závodí jak v RAWce, tak s dresem. Hodláš se věnovat oběma "sportům" i nadále, nebo se chceš postupem času specializovat jen na jeden druh soutěží?
Mám před sebou poslední sezónu v dorostencích a tak se chci zúčastnit co nejvíce závodu. Momentálně se připravuji na ME v trojboji s vybavením, které bude v polovině května ve Španělsku a pokud se mi podaří našetřit peníze, tak bych se v srpnu rád zúčastnil MS v Orlandu/USA, které bude také s vybavením. Nicméně po přechodu do juniorů plánuji skončit s dresy a začít zdokonalovat RAWku. Jeden z hlavních důvodu je časová náročnost.

Z equipu ale umíš vytěžit celkem dost, hlavně u benche ti to moc jde. Čemu tohle připisuješ a máš někoho, kdo ti v tomhle radí?
Dresy jsou hlavně o technice. Na prvních závodech mi benchové triko přidalo tuším jen 10kg a to z toho důvodu že jsem v něm tolik neuměl. Dnes z něj dokážu vytěžit okolo 45kg. S dresy mi radí již zmiňovaný Jiří prášek.

Můžeš prosím popsat čtenářům svůj trénink v týdnech, nebo měsících, před tvými posledními soutěžemi? Muselo to být hodně náročné, když ses připravoval jak pro rawko, tak i do dresů.

Příprava trvala 6 týdnů. Pokud by někoho zajímalo, jak přesně vypadal trénink, tak na mém youtube kanále (/bigheadpowerlifter) jsou videology z jednotlivých týdnů i s mým komentářem. Zkrátka jsem se snažil zkombinovat RAWku s dresama, což nebylo lehké. Většinou jsem jel dřepy a benche v pondělí a v pátek, kdy jsem jeden den odjel rawku a druhý trénink dal equip. Ve středu mrtvoly, nebo dotahy. Do toho samozřejmě spoustu doplňků a dynamických sérií.

Video z tréninku:
https://www.youtube.com/watch?v=GZpcv8pN5rI

Taková příprava samozřejmě není nikdy optimální, protože něco je priorita a něco jiného jde stranou. V čem si myslíš, že ses musel držet zpátky nejvíc a jaké konkrétní zlepšení očekáváš na příští soutěži, která tě čeká za 1/4 roku.

Tak například mrtvé tahy jsem nemohl jezdit až tak těžce, jak bych si představoval, vzhledem k tomu, že ostatní partie jsem měl 2x. Zatím nechci nic předvídat, před MČR jsem si dal nějaké cíle a jelikož jsem těsně před závody sundal 3kg neúmyslně, ale ze stresu, tak jsem nedal ani to, co jsem dal na tréninku. Nicméně bych se chtěl přiblížit k totalu 700kg.

Aleši, ty jsi teď stále ještě ve fázi, kdy děláš sport krátkou dobu a neustále sám na sobě poznáváš, že něco děláš špatně a nefunguje to. Jaké takové chyby ve své přípravě jsi zpozoroval a musel je napravit?

Tak například dříve jsem jezdil mrtvoly a bench press dvakrát týdně na krev, skoro až do maximálek, na čemž jsem samozřejmě začal stagnovat, jelikož jsem to prostě nemohl stihnout zregenerovat. Teď už střídám lehké a těžké tréninky a síla jde nahoru.
Lehký trénink jezdím více opakování a více cviků v méně sériích a s větší intenzitou.* V den těžkých tréninků se naopak zaměřuji na méně opakování (1-4), třeba až s 90% maximálky, více sérié a delší pauzy.

(*Pozn. redakce: Aleš zde mluví o tréninku, který je intenzivnější, nikoliv intenzita ve smyslu procenta maximálního výkonu.)

Jako sportovec se hodláš dál rozvíjet i jako MMA fighter. Jak jsi se k tomuto sportu dostal a co to bude znamenat pro tvou kariéru v silovém trojboji?
Bojové sporty mě přitahovaly už když jsem byl malý kluk. Doteď jsem si sem tak s kamarády dal sparing, zkoušeli jsme různé páky a podobné věci, ale bral jsem to spíše jako doplněk. Jak už jsem psal ale na facebook, až skončím poslední sezónu v dorostu, tak z toho udělám prioritu. V silovém trojboji budu pokračovat, ale pouze v RAW divizi.

Přemýšlel jsem o tom, co to bude znamenat do budoucna. Rozhodně to bude velmi náročné, jak časově, tak fyzicky. Abych zlepšil fyzičku a celkově rychlost, tak budu muset sundat nějaká kila, což bude znamenat i úpadek síly. Silový progress se určitě zpomalí a já s tím počítám. Už to pro mě bude víceméně "doplňkový" koníček a nebudu to dělat naplno a s takovými ambicemi jako doteď. Myslím si, že silový trénink by rozhodně neměl chybět ani u zápasníků a pakliže mi nějaká síla zbyde, tak proč bych si sem tam nezajel někam zazávodit.

Už víš v jaké váhovce budeš soutěžit v trojboji i v MMA?

Nad tím jsem popravdě ještě nepřemýšlel, ale plánuji sundat 10-15kg, takže v trojboji by to byla nejspíš 83ka a v MMA ještě nevím, zatím jsem váhovky nestudoval a první závody bych viděl až tak za rok.

Jak jsi na tom s jídelníčkem? Z toho, co jsem viděl ve tvých videích, tak stravu vůbec neřešíš. Teď sám zmiňuješ, že ty kila budou muset dolů a zároveň pak budeš taky asi muset něco shazovat těsně před vážením, až na ten zápas opravdu dojde. Jak tedy pro zajímavost vypadá tvůj jídelníček nyní a kdy plánuješ najet na nějaký opravdový jídelní plán?

Jednoduše řečeno, snažím se jíst pravidelně a omezovat blbosti a sladká jídla, rozhodně to ale nevyřazuji úplně. Když je chuť, tak si něco dám. Samozřejmě se snažím držet vyšší bílkoviny kvůli regeneraci. Jelikož mám před sebou to Španělsko, tak tam ze sebe chci dostat maximum, takže teď nechci nějak extra hubnout, aby nespadla síla. Ale hned po tom najedu na dietu a něco shodím.

Jídelníček v jeden konkrétní den vypadal následovně:
Snídaně: vajíčka, puding a ovoce
Svačina: šunka a ovoce
Oběd jsem nestíhal
Po tréninku: protein a kuře s rýží

Tento jídelníček není zrovna dvakrát vhodný pro inspiraci.


Relativně nedávno ses pustil do tvorby videí. Co tě k tomu inspirovalo a jak si to užíváš? Z videí je vidět, že tě to dost baví.

Co říct k natáčení videí a celkově tomu, že se propaguji na internetu? Někteří lidé si třeba myslí, že to dělám kvůli tomu, abych byl slavný a nevím co všechno, ale je to trošičku jinak. Samozřejmě mě to baví, bez toho by to ani nešlo. Už od mala jsem se zajímal o stříhání videí a celkově práci s počítačem. Větší podíl na tom má ale fakt, že mám za cíl závodit po celém světě. A to samozřejmě není levná záležitost, kterou bych si mohl že svého "učňovského platu" dovolit. Byl to takový můj sen už když jsem si založil stránku na facebooku. Chci si najít sponzora, který mě v tomto ohledu podpoří.

Máš veliké ambice a to je dobře. Těch českých lifterů, kteří mají výsledky, moc na Youtube není, takže pro sponzory zajímavý budeš. Taky je super, že jsi začal se sportem hodně brzy a už teď jsi na solidních číslech. Vnímáš ty sám powerlifting jako sport, kterému by se mohli věnovat i tvoji vrstevníci, nebo jej považuješ za extrémní sport, který není pro každého?
Powerlifting je velmi náročný sport který rozhodně není pro každého. Spousta lidí dá raději přednost lehčím "fitness" tréninkům, než těžkým dřepům, benčům a deadliftům někdy až 3x týdně, při kterých dochází ke krvavým modřinám z nošení dresů.

Máš ve světě silových sportů, tedy nejen v trojboji, ale třeba i mezi strongmany a vzpěrači, nějaké své vzory, kteří tě motivují a rád se od nich třeba taky něčemu přiučíš?
Vzory samozřejmě mám. Ze vzpěračů je to Dimitry Klokov a z lifterů mám rád Raye Williemse , Dana Greena , Stevena Manuela a asi jako největšího idola beru Bretta Gibbse, kterým jsem se nedávno inspiroval a přešel na jeho techniku dřepu. Z MMA fighterů samozřejmě Conor McGregor.

Aleši, to je vše a já ti děkuji za rozhovor! Pokud máš na závěr pro naše čtenáře nějaký vzkaz, nebo bys někomu rád poděkoval, tak máš prostor.

Chtěl bych samozřejmě poděkovat rodičům a kamarádům za všechnu tu podporu. Děkuji všem, kteří mě sledují. Jsem vděčný Petru Vanišovi za výborné zázemí. Děkuji svému sponzorovi, značce DREEZ, za skvělou podporu v přípravě a především tobě Honzo za tento rozhovor. Přeji hodně štěstí tobě, webu Osvalech.cz a také všem čtenářům.

Aleše můžete sledovat na:
Facebook: https://www.facebook.com/AlesKrusinaPowerlifting/?fref=ts
Instagram: https://www.instagram.com/ales_krusina/
Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCSOllyyhRTA4PhivFca3H8Q/videos

Aleše Krušinu vyzpovídal pro Osvalech.cz Honza Kavalír

Zanechat komentář