Quad Core 4:2:2:1 ratio Time Release Protein Blend
Think Smart, Eat Smart Per serving: 34g proteins, 7g BCAAs, 6g carbs, 1g fat Smartlabs®

Cvičení, posilování, svaly - vše na jednom místě!

Finále 1. ligy ve vzpírání družstev mužů - Sokolov

Je sobota 14. října 2017 9:45 ráno a za 75 minut začne první soutěž ve vzpírání, které jsem součástí...

Pavel Zadražil - rozhovor

Pavle, já vlastně ani nevím, jak začít tento rozhovor. Představovat se tentokrát nemusíš, rozhovor p...

Olympia Strongman - mistrovství ČR 2017 - profi

Už jste si přečetli první část reportu z MČR strongman Olympia Brno na http://osvalech.cz/zpravy/ite...

  • Finále 1. ligy ve vzpírání družstev mužů - Sokolov

    Je sobota 14. října 2017 9:45 ráno a za 75 minut začne první soutěž ve vzpírání, které jsem součástí...

  • Pavel Zadražil - rozhovor

    Pavle, já vlastně ani nevím, jak začít tento rozhovor. Představovat se tentokrát nemusíš, rozhovor p...

  • Olympia Strongman - mistrovství ČR 2017 - profi

    Už jste si přečetli první část reportu z MČR strongman Olympia Brno na http://osvalech.cz/zpravy/ite...

Tomáš Staněk - rozhovor Featured

pátek 24. únor 2017 0:00

Tomáši, představ se čtenářům Osvalech.cz v několika málo větách.
Jmenuji se Tomáš Staněk, je mi 25 leta jsem z Prahy. Závodím ve vrhu koulí a to za TJ Dukla Praha. Atletice se věnuji už 12 let.Jaké jsou tvé dosavadní největší úspěchy v atletice? Pochlub se.
Mezi mé největší úspěchy určitě patří to, že jsem několikanásobným mistrem České republiky ve vrhu koulí. Dalším velkým úspěchem je 3. místo na Diamond League v Římě. Jsem účastníkem Olympijských her v Riu, kde to bohužel nedopadlo, protože jsem odjížděl na soutěž zraněný - měl jsem problémy se zády. Dále pak 12. místo na MS v Sopotech.

Atleti se obecně věnují silové přípravě v posilovně, ale ty, jakožto vrhač, tam absolvuješ podstatně větší část přípravy. Jak během celého roku vypadá periodizace tréninku v posilovně?
Je pravda, že v posilovně trávíme ze všech atletů asi nejvíc času. Začátek naší přípravy vypadá tak, že první tréninky jsou méně náročné, jde o kruhové tréninky, kterými se organismus připraví na činky. Do toho se pak postupně zařazují komplexní cviky jako přemístění, benchpress, dřepy nebo trhy.
Po 2-3 týdnech kruhových tréninků začínáme systém, ve kterém přecházíme na činku. Jedeme základní cviky v rozsahu 5 sérií po 10 opakováních. Je to nastaveno tak, abychom se neutavili, ale zároveň aby tam bylo zlepšení a postupně to šlo nahoru. Po desítkách pak přecházíme na šestky. Trénink vypadá tak, že jedeme základní cviky v rozsahu 5-6 sérií pro 6 opakování. V tomto období také začínáme házet, kvůli čemuž odjíždíme do Jihoafrické republiky, protože tady je zima a házet se nedá. Bylo by to riskantní z pohledu zranění. V JAR začínáme házet a trénink postupuje do vyšší intenzity, tzn. s blížícími soutěžemi se chodí místo šestek trojky a někde i jedničky, tudíž se jde do maxima a na osobáky.

Mohl by ses pochlubit nějakým příkladem tréninkového rozpisu třeba v rámci jednoho týdne?
Dopolední část vypadá tak, že nás čeká rozklusání na oválu (stačí 300 až 400 metrů), po kterém následuje klasické protažení, poté běžecká abeceda (například 8krát 30 metrů) a po ní překážkářská abeceda, která je zaměřená na mobilitu kotníků, rychlost a sílu. Tu jdeme asi 15krát 6 překážek.
Poté následují sprinty, i když v mém případě je to takové důchodcovské běhání, protože nemůžu riskovat zranění. Po sprintech, kde je těch úseků asi 8 po max. 50 metrech, se jde na medicimbaly. Pak medicimbaly házíme sobě navzájem, nebo o zeď. U mě jde nejčastěji o odhody v rotaci kvůli zapojení rotačních svalů trupu, které jsou u otočky velmi důležité. Takhle v rotaci naházíme třeba 150 medíků o zeď. Poté v leže dalších třeba 80 odhodů. Střídáme 7 a 9kg medík a za trénink se vejdeme do 300 opakování.
Posilovna vypadá tak, že se na začátek zahřejeme na kole, protáhneme se a začínáme třeba přemístěním, pak jdeme na benchpress a nakonec dřep. Cviky se střídají ve variantách, abychom nechodili furt to samé, takže místo klasického benche přijdou na řadu někdy téměř kolmé benche, které jsou zase zaměřené na sílu ramen. Přemístění se nahrazuje třeba trhem. Periodizace vypadá tak, jak jsem zmiňoval výše - desítky, šestky, trojky až jedničky. U benche pak zařazujeme pod odcvičení těch těžkých sérií ještě lehčí sérii, kde jdeme s lehkou vahou, třeba se 130kg, maximální počet opakování. Tím se ten sval odcvičí ještě trošku jinak a síla pak vyjede líp nahoru.
V období takhle těžkého tréninku je tělo náchylnější k nemoci. Obzvláště po návratu z JAR, kdy se vracíme z tepla do ČR. Pro lepší regeneraci v tomto období zařazujeme 1-2krát týdně masáž a já dvakrát týdně chodím do páry, do vířivky a nohy nechávám zchladit v ledové vodě. To je taková minimální rutina pro prevenci zranění a lepší regeneraci. Když je možnost na soustředku, tak chodíme častěji. Tyhle procedůry zařazuji převážně po těžkých trénincích, ale nikdy, když mám jít druhý den házet, nesvědčí mi to.


 
 
Dá se nějak poznat na výkonech, respektive zlepšení, v posilovně, jestli bude daleko lítat i koule? Nebo v čem konkrétně musí nastat nějaké zlepšení? Předpokládám, že se v tréninku hodně zaměřujete i na dynamiku a rychlost.
Ty silové výkony v posilovně tu kouli mohou ovlivnit, ale ve výsledku to jde všechno dohromady. Hlavně ta dynamika. Další podstatnou věcí je technika. Člověk může být silný, jak chce, ale pokud v závodě hází technicky špatně, tak ta koule neodletí. Určitě je ale ta síla důležitý aspekt.
Na dynamiku se já zaměřují spíše v posilovně. Dříve jsem se jí věnoval na dráze, kde jsme běhali z polovysokého startu 30m sprint. To jsme ale museli zrušit, protože jsem si u toho dvakrát natrhl stehno. Jednou to bylo tak vážné, že jsem skoro musel na operaci. Nakonec jsme od toho ustoupili a dynamiku trénuji v posilovně hlavně zařazením trhů a výskoků s činkou. Ty 30ky běhám stále, ale jen tak na 40-50%. Asi to stačí. Zatím to funguje, lítá to, takže nic měnit nebudeme.

Můžeš se jen tak pro zajímavost pochlubit svými silovými výkony z posilovny?
Benchpress 240kg, dřep 250kg, přemístění 160kg, trh 130kg a výraz za hlavou 190kg.
 
Jak velkou roli hraje výživa a doplňky stravy v životě koulaře? Hlídáš si jídelníček?
Na stravě si hlídám příjem bílkovin a jinak to nehrotím. Nikdy jsem neměl moc rád sladké, takže v tomto problém nemám. Snažím se jíst hodně hovězího a co nejmíň kuřecího. Doplňky výživy využívám, hrají podstatnou roli, jako u všech silových sportů. Co se týče tělesné hmotnosti, je vždy lepší být těžší, protože pak máte větší hybnost, kterou můžete dát do té koule. Já to mám ale tak, že jsem v tom kruhu hodně rychlý a nechci si to kazit tou vyšší hmotností. V budoucnu samozřejmě budu chtít kila nabrat, ale jedině ve svalech. A to vždycky nějakou tu dobu trvá.
 


Prvním takovým vrcholem sezóny pro tebe bude nejspíše HME v Belehradě, které se koná první víkend v březnu. S jakými ambicemi se na tuto soutěž připravuješ?
Ambice do Bělehradu jsou samozřejmě vysoké. Dosavadní průběh sezóny, kdy házím stabilně za 20,70m, dává příslib medailovému výkonu. Před tím bojem o medaile se však musím poprat s kvalifikací, což se mi zatím moc nedařilo, ať už z důvodu zranění, nebo kvůli tomu, že jsem otočkou neházel moc dlouho a technicky jsem se hledal. Teď už jsem na tom technicky zase o něco líp a i teď naposledy v Ostravě to šlo. I když jsem to jen tak vypustil, tak z toho bylo 20,69m, což by na kvalifikaci stačilo. V soutěži jsem šel jen jeden pokus a bohužel jsem si u něj trošku natrhl stehno, takže to musím doléčit, abych byl na Bělehrad zase v pořádku.
 
Česká koule je v posledních letech na velmi vysoké úrovni. Letošní rok tohle jen potvrzuje a právě ty jsi výkonem 21,32m o 5cm za dosavadním výkonem roku v podání Němce Davida Storla. Jaká je atmosféra v reprezentaci, když se daří tolika klukům?
Nejúspěšnější byl asi rok 2015. V tom roce jsem jak já, tak i Láďa Prášil a Honza Marcell házeli hodně daleko a v reprezentaci jsme tak byli ve třech. Každý závod to lítalo někam okolo 20,60m. Tam jsme se taky těšili na MČR, že to bude bitva, protože to bude vyrovnané. Honza Marcell už je teď starší a má svou firmu, takže už z té atletiky víceméně odešel, i když si taky občas někde zahází. Na té vysoké úrovni jsme tedy zůstali já s Láďou Prášilem. Spolu vycházíme perfektně. Trénujeme spolu, jsme kamarádi a všude spolu jezdíme na závody a většinou i bydlíme, takže atmosféra je taková, že nám to sedí, i když tam ta rivalita samozřejmě je.
 
Koule byla asi 5 let zpátky pod dominancí borců, kteří měli nad 30 let. Reese Hoffa si držel špičkovou výkonnost do nějakých 37 let. Poslední roky je však koule pod taktovkou borců, kterým je okolo 25 let. Potvrzují to vlastně i letošní halové tabulky. Změnilo se v posledních letech v přípravě koulařů něco konkrétního, nebo je tahle vlna nových extrémně talentovaných koulařů pouze náhoda?
Reese byl tak trochu unikát spolu s Nelsonem. Ve většině případů to zdraví ale nevydrží tak dlouho. Jinak samozřejmě jako každému se s postupem casu vytrácí dynamika. Ani Reese si nehodil osobák ve 37 letech. To dokáže málokdo. On měl stabilní techniku a velkou sílu, kterou to stále utáhl. Síla je totiž nejvyšší někde okolo 30 let.
Většina těch, co hází daleko, jsou dobře narostlí kluci a to spolu s dynamikou dělá své. Na rozdíl ode mě hází otočkou celý svůj život, takže mají tu techniku pod palcem.
 
Proč u tebe vůbec nastala ta změna ze sunu na otočku a jak konkrétně se to projevilo na výkonnosti?
Změna ve výkonnosti byla okamžitá. I když jsem otočku neuměl, tak hned prvním pokusem jsem hodil to samé, co za celý trénink předtím sunem. Rozhodl jsem se pro změnu spolu se svým trenérem, protože jsem cítil v otočce větší potenciál házet daleko. Na sun jsem byl malý a nemohl jsem v něm tak využít svou rychlost a sílu vršku těla.
Sunem mám osobák 19,39m a otočkou 21,32m. Za tu dobu jsem se samozřejmě posunul silově, takže to není jen změnou techniky.
 
Tak jo, Tomáši. Za mě vše. Děkuji ti za rozhovor. Pokud bys chtěl závěrem někomu poděkovat, tak máš prostor.
Chtěl bych hrozně moc poděkovat mému klubu TJ Dukla Praha za vynikající zázemí a všeobecnou péči. Současně ale i mému partnerovi, kterým je nově společnost GZ Media z Loděnic a také celé své rodině za fandění a podporu.
 
Tomáše můžete sledovat na FB stránce https://www.facebook.com/CzechShotputters-220721838320533/?fref=ts kterou spravuje spolu s dalším českým reprezentantem Ladislavem Prášilem
 Tomáše Staňka vyzpovídal pro Osvalech.cz Honza Kavalír

Zanechat komentář