Quad Core 4:2:2:1 ratio Time Release Protein Blend
Think Smart, Eat Smart Per serving: 34g proteins, 7g BCAAs, 6g carbs, 1g fat Smartlabs®

Cvičení, posilování, svaly - vše na jednom místě!

Finále 1. ligy ve vzpírání družstev mužů - Sokolov

Je sobota 14. října 2017 9:45 ráno a za 75 minut začne první soutěž ve vzpírání, které jsem součástí...

Pavel Zadražil - rozhovor

Pavle, já vlastně ani nevím, jak začít tento rozhovor. Představovat se tentokrát nemusíš, rozhovor p...

Olympia Strongman - mistrovství ČR 2017 - profi

Už jste si přečetli první část reportu z MČR strongman Olympia Brno na http://osvalech.cz/zpravy/ite...

  • Finále 1. ligy ve vzpírání družstev mužů - Sokolov

    Je sobota 14. října 2017 9:45 ráno a za 75 minut začne první soutěž ve vzpírání, které jsem součástí...

  • Pavel Zadražil - rozhovor

    Pavle, já vlastně ani nevím, jak začít tento rozhovor. Představovat se tentokrát nemusíš, rozhovor p...

  • Olympia Strongman - mistrovství ČR 2017 - profi

    Už jste si přečetli první část reportu z MČR strongman Olympia Brno na http://osvalech.cz/zpravy/ite...

Václav Kotrba - rozhovor Featured

čtvrtek 2. únor 2017 0:00

Venco, představ se prosím návštěvníkům serveru Osvalech.cz
Zdravím, jmenuji se Václav Kotrba, je mi 26let a bydlím na jihu Čech v Drahonicích u Strakonic. Od maturity pracuji již sedmým rokem jako truhlář v rodinné firmě v Drahonicích. Mezi moje největší koníčky patří hra na kytaru a fitness, konkrétně silové sporty.

Tvůj trénink se točí okolo armwrestlingu, ve kterém teprve začínáš, ale i tak se tě zeptám na tvé dosavadní úspěchy a plány do budoucna. Na jaké úspěchy jsi nejvíce hrdý a co tě čeká v nejbližší době za soutěž(e)?
S armwrestlingem jsem začal asi v roce 2012 a na první pohárovou soutěž jsem si troufl až koncem roku 2014, kde jsem v kategorii nováčků (závodníci soutěžící rok a méně) zvítězil na levou ruku jak v kategorii do 80kg, tak v kategorii nad 80kg. Na pravou ruku v kategorii do 80kg jsem též zvítězil a ve váhovce nad 80kg jsem byl tuším druhý. V kategorii mužů do 80kg jsem ovšem skončil až na nějakém 5-6.místě a v tu chvíli jsem si uvědomil, že mám před sebou ještě dlouhou cestu k nějakému slušnému umístění v této kategorii. Za největší úspěch ve zmiňované kategorii nováčků považuji zlatou medaili (obě ruce) z mezinárodní soutěže Golems Hand v Brně v roce 2015 -kategorie nováčků do 90kg. Z kategorie mužů do 75kg je zatím největší úspěch třetí místo na MČR na levou ruku jak v roce 2015, tak o rok později v roce 2016. Letos bych rád postoupil alespoň o jednu příčku výš, protože dávám přípravě na soutěže opravdu maximum, ale ukáže se až v červnu na MČR 2017. Když půjde příprava podle plánu, tak možná po domluvě s vedením České asociace armwrestlingu zkusím ME v armwrestlingu v Polsku, ale tam bych považoval za úspěch i předposlední místo, protože konkurence je obrovská.

Můžeš v několika málo větách armwrestling představit, říct o co v tomto sportu jde, jakým způsobem se v něm soutěží a zmínit další důležité věci, které ke sportu patří?
Armwrestling je pro veřejnost známý spíš pod názvem páka, ovšem tato soutěžní forma „páky“ se s tou hospodskou nemůže moc srovnávat. Soutěží se na speciálním stole. U stolu se stojí a druhou rukou se přidržujete pomocného „kolíku“. Asi nemá smysl tady vypisovat všechna pravidla. To nejpodstatnější je, že musíte držet loket na podložce a „položit“ soupeře pod úroveň druhé podložky k tomu určené (snad je to srozumitelné). Samozřejmostí jsou jak váhové, tak věkové kategorie jako v ostatních sportech.

Tvůj IG a Youtube se točí okolo tréninku armwrestlingu. Můžeš popsat jak vypadá tvůj trénink od pondělí až do neděle, na co konkrétně se v jaké dny aktuálně soustředíš a jak si trénink do těchto dnů skládáš dohromady?
V současné době trénuji 5-6x týdně po dvou hodinách.
Pondělí, (středa) a pátek mám armwrestling zaměřen podle dnů na různé techniky. V úterý hrudník a ramena, ve čtvrtek nohy a v sobotu záda a triceps. V armwrestlingu nepoužívám v tuhle chvíli velké zátěže, protože nejsem v přípravě na soutěž. Když se připravuji na soutěž, trénuji armwrestling shodné dny (3x týdně), ale navýším zátěž a tréninky prodloužím přibližně na 3 hodiny. Taková příprava trvá přibližně dva měsíce, přičemž poslední dva týdny snížím zátěž na minimum, abych nezatěžoval úpony. Ty totiž potřebují na úplnou regeneraci právě kolem 10-14dnů. V tomto období před soutěží zároveň zvýším počet opakovaní. Výjimkou nejsou ani série o 50 až 100 opakováních. Čtvrtek zůstává na trénink nohou a v sobotu lehčí trénink horní poloviny těla.

Jaké svalové partie potřebují být pro armwrestling nejsilnější? A jaké konkrétní cviky si pro naposilování těchto partií vybíráš ty?

Samozřejmě záleží na zvolené technice, ale nejdůležitější je kombinace síly prstů, předloktí, bicepsu a zad. Neméně důležitá je ale i síla ramen, tricepsů a prsních svalů. Dá se říci, že zabírá celá horní polovina těla. Sílu nohou v páce opravdu nevyužijete, proto většina profi armwrestlerů nohy vůbec necvičí a soustředí se většinou právě 3x týdně na trénink armwrestlingu a ostatní partie jsou jen doplňky.
Z konkrétních cviků jde o různé klopení zápěstí jak s jednoručkou, tak na kladce na úchopech různého průměru (cca 30-70mm), nebo na kuželovém adaptéru, částečný bicepsový zdvih s jednoručkou nebo EZ činkou na scottově lavici a pronace předloktí. To jsou asi nejpoužívanější základní cviky v tréninku armwrestlingu. Nejdůležitější ze všeho je ale sparing, který žádný cvik nenahradí.

Každého kdo se podívá na tvá videa nebo fotky zaujmou tvé paže. Jsou tyhle paže výsledkem specifického tréninku, nebo je máš geneticky takhle brutální?
Velkou roli hraje zřejmě genetika, ale na druhou stranu je pravda, že ruce cvičím skoro 15let a vždycky jsem se na jejich trénink dost soustředil. Pamatuji doby, kdy jsem trénoval biceps dokonce i 6x týdně!

Rozsah pohybu, maximální protažení svalu nebo jeho několikavteřinová kontrakce a striktní způsob provedení každého opakování jsou prý nezbytné postupy k tomu, aby paže vyrostly. Ty jsi důkazem toho, že to tak nefunguje. Jaká je tvá filozofie pro trénink paží?
No podle mě je to hloupost. Pro růst jakékoli svalové partie, nejenom rukou, je podle mého názoru důležitá právě maximální váha (samozřejmě s rozumem) a provedená intenzita. Jasně a stručně: co největší váha a co nejvíc opakování. Snažím se u každého cviku provést v poslední sérii maximální počet opakování. Dá se říct, že například u benchpressu mám 6 rozcvičovacích série a 1-2 pracovní. Konkrétně u bench pressu začínám na 50kg pro 20 opak. a dostanu se ke 140kg pro 5 opak. s velkou rezervou. Poté naložím na 160-170kg a provedu 7-10 opak., což je maximum. Poté snížím opět na 140kg a provedu maximální počet opak. do selhání. Zvládnu jich kolem 20. Přiznám se, že to nejsou úplná opakování, ale končím cca 5cm nad hrudníkem. Určitě si řeknete, že je to hloupost. Pro někoho možná ano, ale já mám na sobě vyzkoušeno, že je to jediná cesta, jak se nadále zlepšovat. Pro mě je zase hloupost zvyšovat sílu sériemi o 2-3opak. Stejně tak nedoporučuji v žádném případě dopomoc. Jediné, co dopomoc posiluje, je ego! Úplně stejně trénuji všechny partie, a proto naložím na předposlední sérii zmiňovaného bicepsu s EZ činkou 80kg pro 6 opak. a končím na 100-110kg pro 12-20 částečných opak. Tato série mne popravdě vyčerpá více, než nejtěžší série čtvrtečních dřepů.

Vím, že se nepovažuješ za odborníka na svalovou hypertrofii, ale i tak se tě chci zeptat, jak by podle tebe měl vypadat trénink paží kondičního cvičence, který 1-2x týdně cvičí ruce. Jak bys takový trénink poskládal, co se týče rozpisu cvik - počet sérií - počet opakování a zvolená technika?
Pokud chcete zlepšit celkově ruce, tak bych vám doporučil cvičit je 2x týdně. Jednou samostatný trénink biceps s tricepsem a potom odcvičit biceps například s hrudníkem a triceps se zády. Co se týče počtu cviků, tak v obou případech dostačují 3-4 cviky a 3-4 série na každý cvik. Je na vás, jestli zvolíte samostatné odcvičení všech cviků na biceps a poté na triceps, či naopak, nebo jestli vám víc vyhovují supersérie - jednu sérii na biceps a hned poté na triceps. Je na to mnoho názorů, ale já se přikláním spíš k první variantě.
Co se týče konkrétních cviků u samostatného tréninku biceps + triceps, tak jako první cvik zařaďte:
EZ činku na biceps ve stoje spíš užším úchopem podhmatem a větší zátěž (předtím se samozřejmě důkladně rozcvičit, což doporučuji před každým tréninkem) 4 série: 15, 10, 6 a v poslední sérii maximální počet opakování. Po každé sérii zvýšit zátěž (to se týká celého tréninku)
Jako druhý cvik jednoručku na scottově lavici: 4 série, 10, 8, 6 a v poslední sérii opět maximální počet opakování.
Třetí cvik kladivové zdvihy: 3 série o 5 opakováních s vysokou zátěží. Zde můžete výjimečně zařadit stejnou zátěž u všech sérii.
Jako poslední cvik zvolte opět zdvihy s EZ činkou na šikmé lavici, kde ležíte na břiše: 3serie s lehkou vahou do selhání cca 20-30opak. Co se týče zvolené techniky, tak můžete samozřejmě zařadit cheating, ale začínejte s ním pozvolna a stejně tak zvyšujte zátěž. Je hloupost na činku hned naložit metrák a zkusit, jestli to tělo vydrží, nebo ne.
A teď k tricepsu. V tomto tréninku je vhodné zvolit benchpress úzkým úchopem, kliky na bradlech a poté horní kladku s lanem a následně s jednoručním úchopem podhmatem. Opět 3 až 4 série na cvik. První dva cviky 5 až 10 opak. a další dva 12 až 15opak. Poslední série u prvních dvou cviků maximální počet opakování. Poslední cvik všechny série do selhání, je to pořád to samé.
Co se tréninku bicepsu s hrudníkem a tréninku tricepsu se zády týče, tak zařaďte 2 až 3cviky a snižte zátěž. Zvolte jiné cviky a berte to spíš jako pumpovací trénink. Podstatnější je samostatný trénink bicepsu a tricepsu, kdy se ze sebe snažte vydat maximum. Přeju hodně úspěchu!

Ve videích, která nahráváš na sociální sítě, máš speciální stroje, věcičky, na kterých trénuješ armwrestling. O cvicích jsi už mluvil výše. Tyhle stroje ses vyrobil sám? Pokud ano, tak jde jsi vzal inspiraci k jejich zhotovení?
Ano, všechno vybavení pro armwrestling jsem si vyrobil sám. Inspiraci jsem vzal od ruských armwrestlerů, kteří používají velké množství těchto adaptérů a strojů. Stejně tak jsem si vyrobil celou posilovnu kromě polohovatelné lavice, kterou jsem si koupil.

Jaká jsou nejčastější zranění a zdravotní obtíže spojená s armwrestlingem a s jakými konkrétními problémy ses v minulosti musel potýkat ty?
Tak zranění je opravdu mnoho a je to asi hlavní důvod, proč armwrestling nedělá více sportovců. Tento sport ve srovnání s běžným fitness tréninkem skutečně bolí. Ze začátku nejvíce trpí lokty a vznikají tzv. golfové nebo tenisové lokty, které jsou důsledkem specifického přetížení. Mě poměrně dlouhou dobu trápily golfové lokty a pořád se to občas vrací. Ramena i zápěstí jsou v tomto sportu také pod nadměrnou zátěží. Nejzávažnější zranění, co mě zatím potkalo, byl natržený rotátor ramene. Stalo se mi to u benchpressu, ale předcházelo tomu právě přetížení z tréninku armwrestlingu. Dále se tu ale radši nebudu rozepisovat o zraněních, která mohou vzniknout, abych od armwrestlingu neodradil ještě vice lidi... *smích*

Bez toho, abychom se pouštěli nějak do hloubky, jak vypadá tvá strava? Držíš se nějakých výživových postupů, které považuješ za důležité?

Jediné, co dodržuji, jsou bílkoviny kolem 2g/kg. Sacharidy a tuky opravdu neřeším. Mám rychlé spalování, a proto moje strava často obsahuje i několikrát týdně knedlíky apod. a do tuku to opravdu nejde. Když vezmu stravu od rána vypadá asi následovně:
7:30 snídaně:  většinou 3 vejce, jogurt, ovoce, a když mám málo tak ještě například buchtu
10:00 protein
12:00 oběd: maso (vepřové, hovězí, kuřecí nebo skopové) s rýží, brambory nebo knedlíky *smích*
16:00 taková časná večeře opět v podobě masa s přílohou
18:00 trénink
20:00 protein
21:00 další večeři opět v podobě masa s nějakou přílohou
Pokud mám ještě hlad, tak mezi 22:00 a 23:00 si dám opět jogurt, nebo tvaroh
Vidíte že stravu opravdu moc neřeším. Když děláte pouze silový sport a máte k tomu navíc rychlé spalování a chcete se držet na stejné tělesné váze, tak to podle mého názoru ani není potřeba.

Závěrem pro tebe mám takové dvě volnější otázky, na které mě však zajímají odpovědi úplně stejně, jako u předchozích otázek.
Jak reagují běžní lidé, nearmwrestleři, na to, když vidí tvé paže v běžném životě, nebo na sociálních sítích? Máš třeba nějakou vtipnou historku?

Pravdou je, že se na mě někteří dívají trochu jinak, protože ruce u mne opravdu dominují. Bylo to tak ještě předtím, než jsem začal s armwrestlingem. Často musím snášet narážky, že bych měl začít cvičit nohy apod. A to i přes to, že je cvičím stejně, jako ostatní partie. Kvůli genetice je mít nikdy velké nebudu. Popravdě mě to vzhledem ke sportu, který dělám, ani tolik netrápí.

Přemýšlel jsi někdy o tom, že rezignuješ na kupování triček a budeš už nosit jen tílka? Kupovat trička, do kterých se vlezeš, musí být někdy vážně na dlouho.

Normální trička jsou v pohodě. Horší je to u funkčních triček, která mám při tréninku kolem rukou jako KAATSU pásky. Není totiž moc obvyklé, aby měl někdo při velikosti trička M-L ruce mojí velikosti.

Jaký tedy mají tvé paže obvod?
Po tréninku mám přes levačku 50cm. Pravačka je o kousek menší.

50ky ruce a hotovo! To by odemě bylo vše, Venco. Díky za tvůj čas a ochotu rozepsat se! Pokud bys chtěl závěrem něco vzkázat našim čtenářům, nebo poděkovat lidem, kteří si tvé díky zaslouží, tak ti dávám prostor.

Není vůbec zač, možná to bude pro někoho překvapení, ale já popravdě řečeno nemám moc za co děkovat, protože se na všechny soutěže připravuji sám, nemám trenéra ani sponzora a ani o to nemám zájem. Jsem rád, že to, co jsem zatím dokázal, jsem dokázal jenom ze svých prostředků a bez cizí pomoci. Každý touží po sponzorovi, ale mě kdyby napsali největší české značky s doplňky výživy, jestli nechci nějakou formu sponzoringu (když nám to fantazie dovolí), tak opravdu nebudu mít zájem. Vím, že to asi zní zvláštně. Nedokáži se „prodat“ jako to dělá většina sportovců. Možná trochu tvrdě napsáno, ale je to tak. Jinak, co bych chtěl vzkázat čtenářům, to nejdůležitější je asi to, abyste poslouchali svoje tělo. Je důležité, abyste u tréninku přemýšleli. Každý jsme jiný a je potřeba přijít na to, co je právě pro vaše tělo nejlepší a nekopírovat tréninky, techniky a různé postupy jiných sportovců. Můžete se samozřejmě inspirovat, ale je hloupost něco na 100% kopírovat. Všem vám přeji mnoho úspěchu a hlavně zdraví, což je pro sport i život to nejdůležitější.


Vencu Kotrbu můžete sledovat na jeho
Youtube: https://www.youtube.com/user/9vaclav/videos

Instagram:  https://www.instagram.com/vencak_/

Pro Osvalech.cz Vencu Kotrbu vyzpovídal Honza Kavalír

Zanechat komentář