Quad Core 4:2:2:1 ratio Time Release Protein Blend
Think Smart, Eat Smart Per serving: 34g proteins, 7g BCAAs, 6g carbs, 1g fat Smartlabs®

Cvičení, posilování, svaly - vše na jednom místě!

Finále 1. ligy ve vzpírání družstev mužů - Sokolov

Je sobota 14. října 2017 9:45 ráno a za 75 minut začne první soutěž ve vzpírání, které jsem součástí...

Pavel Zadražil - rozhovor

Pavle, já vlastně ani nevím, jak začít tento rozhovor. Představovat se tentokrát nemusíš, rozhovor p...

Olympia Strongman - mistrovství ČR 2017 - profi

Už jste si přečetli první část reportu z MČR strongman Olympia Brno na http://osvalech.cz/zpravy/ite...

  • Finále 1. ligy ve vzpírání družstev mužů - Sokolov

    Je sobota 14. října 2017 9:45 ráno a za 75 minut začne první soutěž ve vzpírání, které jsem součástí...

  • Pavel Zadražil - rozhovor

    Pavle, já vlastně ani nevím, jak začít tento rozhovor. Představovat se tentokrát nemusíš, rozhovor p...

  • Olympia Strongman - mistrovství ČR 2017 - profi

    Už jste si přečetli první část reportu z MČR strongman Olympia Brno na http://osvalech.cz/zpravy/ite...

Adéla Hanzlíčková - rozhovor Featured

čtvrtek 22. prosinec 2016 0:00

Adélo, představ se prosím návštěvníkům serveru Osvalech.cz
Pocházím z vesničky u Brna jménem Česká, v Brně jsem žila do svých 19ti let, kdy jsem se přestěhovala kvůli zápasu do Prahy a začala se zápasem živit. Abych trošku představila můj sport: dělám Zápas – volný styl, což je úpolový sport jehož hlavním úkolem je dostat soupeře na lopatky, nebo nad ním získat bodovou převahu. To všechno za pomocí chvatů. V zápase jsou zakázány údery, kopy, páky a škrcení. Dělám to protože mě to fakt baví a naplňuje. Nedokážu si bez toho představit život a jak bych ze sebe dostala všechnu přebytečnou energii. Asi bych se chtěla pořád rvát. Lidi mě můžou znát asi nejvíc díky mojí nominaci na poslední chvíli do Ria na OH.


Jak se z holky v ČR stane zápasnice? Tento sport přeci jen nepatří mezi ty nejpopulárnější a rodiče často posílají děti spíše na karate.

Začala jsem už v 10ti, kdy jsem přestoupila na základku, kde byl zápas jako hlavní sport. To je pravda a moc mě to mrzí. Mám pocit, že zápas u nás je dost (neprávem) nedoceněný. Proti karate nic nemám, taky jsem ho chvíli dělala na střední, ale myslím, že zápas rozvíjí po sportovní stránce daleko komplexněji. Je v tom hodně gymnastiky, cvičení pro rozvoj síly, rychlosti a ohebnosti a pádové techniky. A hlavně se při něm malí hyperaktivci (jako jsem bývala já) pořádně vybijí.

V očích veřejnosti je zatím zápas sledován hlavně na OH. Ty jsou ale jen jednou za 4 roky a mezi tím tu jsou malé i větší turnaje. Máš přehled o tom, kolik turnajů a celkově zápasů odzápasíš v průměru za jeden rok? Klidně se pochlub, kde všude jsi zápasila letos.

To je pravda. Přesně to spočítané nemám, ale letos jsme toho najezdili doopravdy hodně. Celkem 12 závodů plus soustředění. Snad většinu roku jsem strávila v zahraničí. Letos to bylo například Španělsko, Lotyšsko, Francie, Švédsko, Turecko, Mongolsko a samozřejmě Brazílie.

Takže procestuješ vlastně celý svět, to je paráda! Jaký je tvůj program pro zbytek 2016 a začátek 2017? Čeká tě něco velkého, nebo je období po OH spíše volnější?

Je to paráda. Cestování mám na svoji práci moc ráda! Do konce roku mám víceméně klid. Důležité závody mám v březnu - ME do 23 let. Budu tam moci startovat poslední rok a po dvou stříbrných už bych chtěla konečně zlatou! Potom samozřejmě seniorské ME a MS.


Zápas vyžaduje kromě jiného i koordinaci, rychlost, sílu a sakra velkou kondici. Můžeš čtěnářům popsat tvůj týden v přípravě na nějaký turnaj?

Jo to je pravda. Když se připravuju na větší turnaj, tak je součástí přípravy úprava váhy, což je jedna z nejmíň příjemných částí toho sportu. Takže se tomu nějak snažím přizpůsobit svůj denní režim, ale jinak můj klasický týden vypadá asi takto: vstanu kolem 8, udělám si nějakou lehčí snídani, dám si kafe, 9:30 jdu na trénink. Pondělky míváme plavání, úterý běh do kopečků na Divoké Šárce a ve středu posilovnu, čtvrtek a pátek už spíš jen žíněnku. Pak se nějak doplazím na ubytovnu, najím se, pár hodin si odpočnu, nebo jdu něco nakoupit, a valím na odpolední trénink. Ty už nejsou tak různorodý, máme většinou techniku nebo boje. Jen středa je na regeneraci, takže pohodička – sauna a masáž. O víkendech, pokud nemám závody, jezdím domů do Brna, kde se snažím trošku odpočnout, odreagovat a pobavit se, protože v týdnu v plným tréninkovým nasazení na to není moc čas ani energie.

Co se týče odpoledních tréninků, kolik procent z celkového objemu zaberou samotné boje a kolik procent nácvik techniky a drillování? Máš pak možnost trénovat s holkama, nebo jsi na takové úrovni, že je pro tebe nutnost trénovat s muži?

Tréninky jsou v tomhle ohledu různé podle doby, která je do závodů. Často se to i prolíná, ukážeme si nějakou techniku a pak se ji snažíme použít při tréninkovém boji. Tady v ČR trénuji převážně s muži, protože holek je málo a ani si moc váhově nesedíme. Trénovat s muži jsem si zvykla a myslím že je to pro mě dobré. S holkama si poměřím síly až na mezinárodních soustředěních a potom na závodech.

Jak vypadá tvůj trénink v posilovně? Já třeba vím, že první americká zlatá medailistka ze zápasu ve volném stylu na OH Helen Maroulis má trénink v posilovně poskládaný hlavně ze shybů podhmatem, dřepů a mrtvých tahů. Máš i ty své klíčové cviky, na které se zaměřuješ?

Můj trénink v posilovně se hodně skládá z cvičení s vlastní váhou takže shyby a šplhání na laně jsou základ. Ale také chodím přibližně 2x týdne "na činky" a pravidelně cvičím přemístění, dřepy, bench press a přítahy činky k hrudníku.

Mohla bys čtenářům popsat nějaký jeden trénink v posilovně, aby měli přehled? Zajímal by mě třeba ten s přemístěním nebo dřepy.

Jasně. Přemístění je pro mě ideální cvik, protože je hodně komplexní a posiluje skoro všechny svalové skupiny, které potřebuji na zápas. Předtím než začnu posilovat si dávám buď klasickou zápasnickou rozcvičku (rozběhání, cvičení na rychlost, gymnastika a dynamický strečink) nebo se jen rozběhám na páse a protáhnu se. Mám teď po sezóně a chodím do posilovny docela dost a snažím se toho nazvedat co nejvíc, jinak v sezóně trávím většinu času na žíněnce. Konkrétně při přemístění na prsa postupuji tak, že začínám na 40kg a 8 opakování. Jedu 7 sérii během kterých zvyšuju váhy a snižuju počty opakování. Poslední jedu s 60tkou na 2 opakování.

Popiš mi svou první zkušenost s Olympijskými hrami. Čtenáři samozřejmě budou vědět, že ti turnaj nevyšel podle představ, takže výsledek tě určitě netěší. Pokud ale vypustíš z hlavy ten výsledek, jaké to bylo?

Byla to obrovská zkušenost! Příprava nebyla úplně ideální, protože jsem zjistila, že pojedu, těsně měsíc před odletem, takže to bylo dost narychlo. Mediální tlak na mě nebyl vyvíjen skoro vůbec. Asi proto, že mě skoro nikdo neznal. Zato přátel se mi ozvalo strašně moc a podporovali mě úplně maximálně. Teď nad tím tak přemýšlím, jestli mě to trošku nesvazovalo. Cítila jsem totiž obrovskou zodpovědnost vůči svým fanouškům. Nechtěla jsem za žádnou cenu zklamat. Měla jsem toho plnou hlavu a byla jsem dost nervózní. Nakonec to tak bohužel stejně dopadlo. Příště do toho musím jít s čistou hlavou a jasným cílem. Když ale pominu můj výsledek, tak jsem si Rio moc užila! Je to nádherný město a Brazilci jsou moc milí lidé.

Z mého pohledu fanouška bojových ti děkuji za to, že jsi zápas dostala do povědomí dalším desítkám až stovkám tisíc lidí v ČR. Jak jsi vnímala zvýšený zájem o tvou osobu před OH a jaké to bylo po OH? Je ti to nepříjemné, nebo vnímáš pozitiva?

To mě moc těší! Snažím se propagovat zápas jak můžu, je to jeden z mých největších cílů – dostat ho do obecného povědomí. Zvýšený zájem mi vůbec nevadil, bylo to celkem příjemný, ale po OH to teda nebylo nic moc. Našla se spousta lidí, co mě celkem ostře kritizovala za můj výkon. Poslouchalo se to dost špatně a sama jsem ještě byla dost zklamaná a když mi to pořád někdo metl do tváře, tak to bylo nepříjemné, ale už jsem se s tím srovnala. V tuto chvíli jsem hlavně vděčná, že jsem mohla jako první Češka reprezentovat zápas na OH a vím, že příště to už dopadne líp!

Jak vypadá úprava váhy ve tvém případě? Kolik kg musíš obvykle do váhovky shazovat a jak tento závěr přípravy vypadá, co se týče pitného režimu a jídelníčku?

Je to celkem boj. Většinou shazuji kolem 5kg. Snažím se upravit jídelníček - vyřadit rafinované cukry, jíst hodně zeleniny a libového masa a pít hodně čisté vody. Vyhovuje mi jíst podle zásad Paleo stravování. Takto dietou dám dolů kolem 3kg a zbytek doladím tím, že před vážením omezím vodu.

Máš za sebou nějaké vážení, na které vzpomínáš nerada kvůli tomu, že už to třeba vypadalo, že nenavážíš, nebo že tě výrazně oslabilo?

Takových vážení mám za sebou docela dost, někdy to prostě nejde dolů a trápím se docela dost. Většinou to musím potom dodělávám tím, že ještě navlečená zalezu do sauny a musím to vypotit když už jiná možnost není. Nejhorší to bylo asi letos v Srbsku na kvalifikacích na OH. Nešlo mi to dolů pomalu ani v sauně, byla jsem z toho tak vyždímaná, že jsem myslela že to nezvládnu, ale šlo přece o OH, tak jsem to hecla. Další den jsem na žíněnce byla úplně marná. S váhou je u nás problém. Nesmíme mít na váze ani dkg nad. Dokonce jsem byla svědkem toho, že holka které to nešlo už ani v sauně dolů, si musela kvůli těm pár dkg ostříhat svoje krásné dlouhé vlasy. To bych třeba nepodstoupila.

To stříhání vlasů je u žen často tou poslední záchranou. Necelé dva týdny zpátky obletělo velká světová media video MMA fighterky Samanthy Diaz, která tak stáhla dolů posledních 150 gramů. Když už jsem takhle zabrouzdal k MMA, tak se tě na tento sport zeptám. Sleduješ MMA? Vidíš v něm třeba i svou budoucnost, nebo tě to vůbec neláká?


Teď jsem se na to koukala. U zápasu jsem se s tím taky párkrát setkala. Na MMA se občas podívám, ale spíš jen když zápasí někdo, koho znám. Jednu dobu mě to dost lákalo a měla jsem už i nějaké nabídky, abych si to vyzkoušela, ale rozmyslela jsem si to. Jasně, MMA je teď o dost populárnější a točí se v něm víc peněz, ale na můj vkus už je to moc drastický a zápas se mi líbí víc a místo toho, abych "zběhla", bych ráda zápas co nejvíc propagovala, aby lidi pochopili, že je to sport, který stojí za to znát.


Regenerace je u sportu jakým je zápas nesmírně důležitá, protože trénink samotný je náročnější, než zápasy samotné. Můžeš čtenářům říct, jaké doplňky stravy využíváš?

Přesně tak, regenerace je u zápasu moc důležitá, proto se jí snažím urychlit doplňky stravy. Nedávám si toho moc, ale zato si potrpím na kvalitu. Proto jsem ráda, že mi v přípravě pomáhá zrovna firma Foractiv. Před a po tréninku si dávám EAA od Myotecu, 3x denně si zobnu komplex vitamínů a minerálů Nexgen Pro a sem tam ten trénink podpořím předtréninkovkou Muscle Bomb od Reflexu. Když hubnu, tak tam občas pošlu protein Diet Whey od PhD. Dřív jsem s tím hodně experimentovala a zkoušela, co mi vyhovuje. Teď si dávám jen těchto pár doplňků, co mi doopravdy pomáhají.

Na Osvalech známe hodně dobře Jirku Orsága a ty s ním máš parádní fotky, takže se musím zeptat na to, jak se v Riu choval a jestli jsi ho tam třeba nemusela někdy zpacifikovat.

Jirka je největší borec! A v Riu byl můj parťák - bavila jsem se s ním nejvíc ze všech Olympioniků. Chtěla jsem se jít podívat na jeho závod, ale bohužel jsem měla kilo nad, takže jsem ho sledovala v televizi na rotopedu. Já jeho zpacifikovat? To vůbec, možná naopak.

Vždy se řeší kolekce oblečení, kterou nosí národní výpravy na OH. Jak se líbilo tohle oblečení tobě a oblečeš si ho na sebe ještě někdy?


Kolekce oblečení... no, ze začátku musím přiznat, že se mi nelíbila vůbec. A když to vypadalo, že nikam nepojedu, tak jsem se uklidňovala tím, že nebudu muset nosit ty hadry. Když jsem je pak vyfasovala a vyzkoušela, tak se mi zalíbily a byla jsem spokojená. Nosím akorát ty trička a ponožky. To nejhezčí z kolekce - bundu - jsem nechala na zastávce.

Adélo, díky za rozhovor! Chtěla bys závěrem ještě něco říct, nebo poděkovat lidem, kteří si to zaslouží?

Ráda bych poděkovala pár lidem. Hlavně lidem, co mě podporují, takže samozřejmě rodině a svým nejbližším. Pokud by to šlo jmenovitě, tak je to Gabriela Havlíkova, Jaroslav Kotas, Denisa Mračnová, Barbora Havlíková, Lucie Tichá a spousta dalších, co mi věří za všech okolností. Velký dík patří trenérovi Milanu Hemzovi, který mi věřil v době, kdy mi nevěřil už nikdo. Děkuji mu, že mi pomohl se dostat tam, kde jsem teď! Jsem vděčná za to, kolik lidí kolem sebe mám!


Adélu můžete sledovat na
FB: https://www.facebook.com/fanclubhanzlickova/?ref=ts&fref=ts
IG: https://www.instagram.com/adelahan/

Adélu Hanzlíčkovou vyzpovídal pro Osvalech.cz Honza Kavalír

Zanechat komentář