Quad Core 4:2:2:1 ratio Time Release Protein Blend
Think Smart, Eat Smart Per serving: 34g proteins, 7g BCAAs, 6g carbs, 1g fat Smartlabs®

Cvičení, posilování, svaly - vše na jednom místě!

Finále 1. ligy ve vzpírání družstev mužů - Sokolov

Je sobota 14. října 2017 9:45 ráno a za 75 minut začne první soutěž ve vzpírání, které jsem součástí...

Pavel Zadražil - rozhovor

Pavle, já vlastně ani nevím, jak začít tento rozhovor. Představovat se tentokrát nemusíš, rozhovor p...

Olympia Strongman - mistrovství ČR 2017 - profi

Už jste si přečetli první část reportu z MČR strongman Olympia Brno na http://osvalech.cz/zpravy/ite...

  • Finále 1. ligy ve vzpírání družstev mužů - Sokolov

    Je sobota 14. října 2017 9:45 ráno a za 75 minut začne první soutěž ve vzpírání, které jsem součástí...

  • Pavel Zadražil - rozhovor

    Pavle, já vlastně ani nevím, jak začít tento rozhovor. Představovat se tentokrát nemusíš, rozhovor p...

  • Olympia Strongman - mistrovství ČR 2017 - profi

    Už jste si přečetli první část reportu z MČR strongman Olympia Brno na http://osvalech.cz/zpravy/ite...

Jiří Marek - rozhovor Featured

pondělí 28. listopad 2016 0:00

Jirko, představ se prosím návštěvníkům serveru Osvalech.cz
Ahoj, mé jméno je Jirka Marek, pocházím ze Sušice na Šumavě a je mi 26 let. Dělal jsem v lese s motorovou pilou, což mi lehce dopomohlo k základu v síle, kterou mám nyní. Poté jsem se rozhodl pro práci v Německu. Je méně fyzicky náročná a mám tak víc času a energie věnovat se strongmanům. Je to kreativní sport, kterému se snažím věnovat téměř veškerý volný čas už tři roky a baví mě překonávat své hranice.

Na základě vítězství v Českém poháru jsi novým českým profesionálním strongmanem. Jak pyšný jsi na tento úspěch a jak hodnotíš celou letošní sezónu?
Vzhledem k tomu, že oba poháry putovaly do Sušice (můj amatérský pohár a pohár profíků, který získal Jirka Vytiska), jsem pro letošek se svým výsledkem maximálně spokojený. Tento výsledek zároveň posouvá má očekávání, co se týče výkonů příští rok, zase o něco výš.

Jak jsi se dostal ke strongmanům a jak vypadala tvá cesta až do té letošní sezóny, která pro tebe byla nesmírně úspěšná?
Ke strongmanům jsem se dostal úplnou náhodou, když výše jmenovaný Jiří Vytiska uspořádal soutěž pro veřejnost, kterou jsem vyhrál. Pak mi bylo nabídnuto, abych jezdil a soutěžil s ním- neváhal jsem! Začátky byly velice náročné a konkurence obrovská. Prvních uspokojivých výsledků jsem dosáhl až druhým rokem, když jsem se umístil v první pětce... show a atmosféra je nepopsatelná, věděl jsem že další sezonu chci vyhrát.

Co musíš v následujícím půlroce udělat, aby ses cítil připravený na vstup do profi, kterým pro tebe, předpokládám, bude soutěž u Čestmíra v Aši?
Následující půl rok bude pro mě jako začátky v amatérech, takže dřina a soustředění se na disciplíny ve kterých mám velké mezery, ale zároveň regenerace a odpočinek.

Ve tvých 26 letech budeš spolu s Michalem Tichým nejmladším profíkem. Jak zatím tvoje tělo zvládá požadavky na tento extrémní sport? Měl jsi už nějaká vážná zranění a co třeba děláš pro to, abys těm zraněním nešel naproti?
Tělo to naštěstí zvládá dobře. Myslím, že právě díky nízkému věku se lépe regeneruje, takže kromě menších bolestí zad vážná zranění nebyla. I přesto, že si tento sport žádá extrémní sebezapření, je dobré nepřeceňovat síly a zapracovat na technice, která je podle mého názoru více než 50% záruka úspěchu. Pak samozřejmě beru základní doplňky stravy, jako jsou proteiny, sacharidy, kreatin a občas kloubní výživa.
 
Jak moc důležité je mít za sebou někoho, jako je Jirka Vytiska? Předpokládám, že ti určitě předal dost tipů, díky kterým teď porážíš své soupeře.
Jirka je profesionál. Tréninky s ním mi zajišťují obrovskou výhodu. Jeho zkušenosti jsou k nezaplacení. Je hodně cílevědomý, jak sám říká. "Druhé a třetí místo jsou dobré, ale první místo je jen jedno." Zároveň mužů říct, že podpora je vzájemná. Přeci jen jeho osobní cíle jsou vysoké a díky společnému cvičení jsme dosáhli, zatím, na moc dobré výsledky. Občas je to ale náročné.


 
Každého vždy zajímají maximálky. Jaké jsou tvé nejlepší výkony, kterých jsi dosáhl ať už v posilovně, nebo na soutěžích?
Nejlepší výkony samozřejmě padají ve vlastním fitku (Mordor Gym) s vlastním vybavením. Jsem na to zvyklý, a proto převážně tam padají moje nejlepší osobní výkony. Dřep je jedna z mých méně oblíbených disciplín -  190kg. Bench press – 150kg. Tlak na ramena (kláda) 150 kg. Betonové koule a pneumatiky mě baví, takže výkony stále posouvám: kouli jsem zvládl 150kg a pneumatiku 750 kg. Kufry, ohrada a Yoke: tady jsou výkony přes 310 kg. Jednoručka nad hlavu - 80 kg. Tahání kamiónu v sedě na čas většinou vyhrávám, je to má silná disciplína.
 
Těmi výkony jsi mě moc překvapil a dost kluků možná i namotivoval, protože 190kg na dřep a 150kg na bench press dává v posilovně kde kdo. Hodláš se na dřep nějak zaměřovat, protože by ti to třeba nějak mohlo (výrazně) pomoct v soutěžení, nebo to bude i nadále spíše jen doplňkový cvik, protože u strongmanů není vyloženě klasický dřep potřeba?
Samozřejmě, že dřep musím zlepšit, jinak výkony neposunu. Dřepy jsou velice dobré pro silné nohy a to teď potřebuji. Doháním všechno silnými zády. Tam je totiž mou silnou stránkou mrtvý tah, kde mám 290kg.
 
Můžeš čtenářům popsat, jak v posledních letech rostla tvá hmotnost, kolik bys rád vážil v příští sezóně a kde se v tomhle směru vidíš třeba za 5 let?
Před deseti lety jsem vážil 65 kilo. V té době jsem začal chodit do posilovny, se záměrem zabít volný čas a nabrat zdravé sebevědomí. Start ve strongmanech byl před třemi lety a má hmotnost tehdy byla asi 90kg. S vyššími váhami a náročností tréninků jsem povyrostl na současných 110 kil. Na příští sezónu bych rád nabral minimálně 10 kilo. Za 5 let se vidím zase o něco výš. Doufám, že budu mít více úspěchů, vyhnu se zraněním a budu se účastnit zahraničních soutěží.


 
Úspěchy, kariéru bez vážnějších zranění a účast na soutěžích v zahraničí ti samozřejmě přeji. Je super, když jezdí kluci závodit do zahraničí a poměří se tam se závodníky, kteří pravidelně objíždí třeba WSM nebo světové Arnoldy. Sleduješ i ty zahraniční soutěže a závodníky? Je třeba někdo, kdo tě svými výkony udivuje a motivuje vůbec nejvíc?
Děkuji. Samozřejmě že sleduji zahraniční závodníky a závody a to ve světové špičce. Tady si občas říkám, zda jsou to ještě vůbec lidé. Pro mě je největší ikonou Hafþór Július Björnsson (Thór). Dále pak Edide Hall, díky svému mrtvému tahu.
 
 
Strongmani se v ČR těší s každým rokem větší a větší popularitě fanoušků. Na internetu vás sleduje víc a víc lidí, je tu snaha dostat se do televize a na soutěžích samotných na vás chodí stovky fanoušků. Jak se ti před tolika lidmi závodí a kde se ti závodí vůbec nejlíp? Je to doma v Sušici?
Je to pokaždé, jak kdybych byl prvňáček. Trému mívám a říkám si, proč to vlastně dělám. Pak se ale stačí dotknout nářadí, nebo nastoupit na disciplínu, a otázka proč a tréma mizí. A kde se mi závodí nejlépe? Asi všude, ale samozřejmě tam, kde jsou mé oblíbené disciplíny, se mi závodí hodně dobře. A co se týče Sušice, mám tam úžasné fanoušky, rodinu a své věci se kterými cvičíme a já jsem na ně tedy zvyklý. Všichni zde však ode mne očekávají hodně a tím je pak i ta tréma vyšší.

Díky za rozhovor, Jirko! Pokud bys chtěl závěrem někomu něco vzkázat, nebo poděkovat lidem, kteří si tvé díky zaslouží, tak máš prostor.
Tuto příležitost rád využiju. Děkuji všem, kteří semnou byli, povzbuzovali mě a cvičili semnou od mého začátku. Díky všem, kteří při mně stojí a přejí mi, abych byl nejlepší. Také děkuji svému parťákovi, mentorovi a člověku, který mi předává cenné rady a tipy – Jiřímu Vytiskovi. Mě díky patří také mé přítelkyni, která mě v mém sportu podporuje a dává mi prostor dělat jej naplno.

Zanechat komentář