Quad Core 4:2:2:1 ratio Time Release Protein Blend
Think Smart, Eat Smart Per serving: 34g proteins, 7g BCAAs, 6g carbs, 1g fat Smartlabs®

Cvičení, posilování, svaly - vše na jednom místě!

Finále 1. ligy ve vzpírání družstev mužů - Sokolov

Je sobota 14. října 2017 9:45 ráno a za 75 minut začne první soutěž ve vzpírání, které jsem součástí...

Pavel Zadražil - rozhovor

Pavle, já vlastně ani nevím, jak začít tento rozhovor. Představovat se tentokrát nemusíš, rozhovor p...

Olympia Strongman - mistrovství ČR 2017 - profi

Už jste si přečetli první část reportu z MČR strongman Olympia Brno na http://osvalech.cz/zpravy/ite...

  • Finále 1. ligy ve vzpírání družstev mužů - Sokolov

    Je sobota 14. října 2017 9:45 ráno a za 75 minut začne první soutěž ve vzpírání, které jsem součástí...

  • Pavel Zadražil - rozhovor

    Pavle, já vlastně ani nevím, jak začít tento rozhovor. Představovat se tentokrát nemusíš, rozhovor p...

  • Olympia Strongman - mistrovství ČR 2017 - profi

    Už jste si přečetli první část reportu z MČR strongman Olympia Brno na http://osvalech.cz/zpravy/ite...

Ján Michalov - rozhovor Featured

čtvrtek 10. listopad 2016 0:00

Bestiale, představ se prosím čtenářům serveru Osvalech.cz Klidně můžeš vysvětlit i tvou přezdívku, pod kterou tě fanoušci silových sportů znají na fórech a sociálních sítích.
Ahoj, jmenuji se Ján Michalov, zvedám těžké věci a pak je zas pokládám dolů. Dělám to už 10 let a celkem mi to jde. Ne, teď vážně, věnoval jsem silovému trojboji asi 8 let, ale v poslední době jsem přesedlal spíše na strongmany, ve kterých už jsem si taky párkrát zasoutěžil a v příští sezóně bych v nich rád povyhrával, co jen půjde. Jinak ta přezdívka je z internetových fór, kde si píšu treninkové deníky už skoro deset let a kde se dá dohledat každý trénink, který jsem kdy cvičil. Pár lidí to čte, a tak se ta přezdívka celkem chytla.Jakou hodnotu pro tebe má vedení tréninkového logu online? Jaká to má pozitiva a negativa?
Ty deníky pro mne mají hodně velkou hodnotu, člověk se vyvíjí celkem rychlým tempem, mění názory zkouší nové věci a bez toho, aby si to zapsal, zapomene na spoustu starých poznatků, rekordů a nebo třeba jen zajímavých perliček. Takhle když se chystám na soutěž, tak si jednoduše prolistuju poslední přípravu a hned vím, jaké váhy potřebuju zvedat v jaké části cyklu na to, abych na soutěži zvedl to, co chci. Nebo si mužů dohledat, jak jsem vypadal, když jsem zkoušel to, nebo ono, případně si jen ověřit, zda se doopravdy pořád plynule zlepšuju. Negativa nevidím snad žádná, nemyslím si, že je možné někomu ukrást tréninkové metody z jeho deníku, a pak ho tím porazit. Každému stejně funguje něco jiného.

Jdeme k soutěžím. Pochlub se prosím svými největšími úspěchy i výkony v silových sportech. Zajímají mě určitě i tvoje maximálky z posilovny.
V trojboji jsem toho vyhrál celkem dost. Asi 4krát jsem vyhrál svoji kategorii na mistrovství Slovenska a asi stejněkrát i MČR. Nejvíc mne ale asi těšila ta výhra na mistrovství světa v roce 2013, ale to spíše tím, že to byla moje první ultra seriózní příprava a to bylo pro mě šílené. Jinak si tím ale moc triko nehoním, protože když k sobě budeme upřímní, tak zrovna trojboj je jeden z lehčích sportů na získávaní titulů. A to už jen tím, že ten sport dělá málo lidí a je v něm tolik federací a váhovek. Jinak moje soutěžně uznané RAW maximálky jsou dřep 280kg (bez bandáží), benchpress 210kg a mrtvý tah 320kg.
Ve strongmenech jsem soutěžil tuhle sezónu poprvé a mám z toho zatím 3 vítězství v amatérských kategoriích a dále 2. místo z brněnského siláka a 6. místo ze závodů v Praze, kde jsem byl už v těžší kategorii, ale bohužel mimo formu.

Proč jsi přesedlal ze silového trojboje na strongmany? Je to sport, kterému se chceš věnovat jen pár sezón, nebo máš i větší ambice?
Těch důvodů je víc. Úplně prvotní impulz byl ten, že po operaci kolene ty dřepy už nejsou to, co bývaly. Poté, co jsem si to zkusil, jsem si to hned zamiloval. Ten přechod z toho, že musím být silný na 3 pohyby, na to, že musím být silný jednoduše všude, je hrozná výzva. Ani nemluvě o tom, že když cvičím na všeobecný rozvoj sily, tak se cítím mnohem líp. Ambice mám takové, že bych příští sezónu rád vyhrál. Vím, že to tak z mých aktuálních výkonů asi nevypadá, ale znám moje tělo a věřím tomu, že je to reálné.

Silovými výkony máš určitě na to, abys amatéry vyhrál. Když tě porovnám jen tak z hlavy třeba s Mari Zvrtkem, Jiřím Markem nebo Jardou Švejdou, tak tam ta úroveň hrubé síly je. Teď je otázka, jak na tom budeš s technikou. Já tě letos viděl na soutěži v Praze a tam bylo vidět, že s disciplínami, kde se musíš hýbat, hodně bojuješ. V jakých posilovnách se budeš na rok 2017 připravovat a proč volíš právě tato "fitka" ?

Taky si myslím, že samotná hrubá sila problém není, ale přesně jak říkáš, jak yoke, tak kufry, jsou pro mne zatím velký problém. Jedná se v podstatě o dvě věci. Zaprvé od operace musím s těžkými vahami pořád držet naplej hamstring, aby operované koleno tu váhu sneslo, na což zatím nejsem zvyklý a to mne zpomaluje. Druhý důvod je ten, že na to, abych se pohyboval rozumným tempem s váhami, které se ode mne očekávají, potřebuji dostat tu sílu nohou minimálně tam, kde byla, nebo i výš. Oboje si však myslím, že s dostatečnou přípravou nebude problém. To první je jen otázka zvyku a to druhé chce tak půlrok tréninku a makat na tom. Jinak co se týče posiloven tak to hodně střídám. Svoje klienty trénuju hlavně v Big1 a Irongymu, tak se hodně pohybuju tam. Teď se ale asi budu hodně chystat v Hulku nebo občas v SPC, tu chůzi s vahou prostě musím trénovat často.

Strongmani často trénují s prasáckou technikou, kterou pak mají při závodě. Ty jako bývalý trojbojař určitě víš, že technika dokáže přidat často i desítky procent na výkonu a je nezbytná, pokud nechce jít člověk naproti zraněním. Je tvá příprava čistě v tvých rukou, nebo třeba pro výrazové cviky na ramena využiješ služeb nějakých jiných strongmanů popř. lidí okolo vzpírání?

Strongmani jsou zrovna jeden z mála sportů, kde tu prasáckou techniku i umím pochopit. Technika je o tom vzít si cvik, zanalyzovat ho a zvolit optimální způsob jak jej provést. To se jak u trojboje, tak u vzpíraní, dá dovést k neuvěřitelné dokonalosti právě díky tomu, že vše zůstává stejné. Ve strongmenech ale člověk nikdy netuší, co na něj vytáhnou, jak bude ten daný loglift svařený, jak velkou kouli odlejou, jak bude tvarovaná jednoručka, kam se rozhodne řidič ten kamion zaparkovat atd. Právě proto ta potřeba být "jednoduše silnej" místo toho umět dělat jednu věc dokonale. Tim ale samozřejmě neříkám, že tam technika není důležitá. Je důležitá neskutečně moc a u více disciplín se mi stalo, že mne limitovala technika víc, než síla. Jen říkám, že někdy je něco prostě nutno zvednout i hrubou silou. Poradit si určitě nechám a chci se přiučit jak u jiných strongmanů, tak u vzpěračů. Vše už je naplánováno.

Kromě toho, že lidi trénuješ, tak tě lidé také mohou sledovat na sociálních sítích, kam počítám i internetová fóra. Mě hodně zaujal tvůj instagram, kde se občas objeví také fotka tvé přítelkyně. Jak tě baví přidávání (polo)nahých fotek na instagram a jaké jsou reakce tvého okolí? Já znám plno lidí, kteří mají platonickou lásku k tvojí přítelkyni.

No to bych jim doporučoval, aby zůstala platonická. Ale ne, dělám si srandu. Baví mě to hodně a reakce jsou většinou pozitivní. My máme oba totiž celkem posunuté to, co nám přijde normální v téhle oblasti, takže spíše narážím na problém, že mám hromadu hezkých fotek, které bych tam chtěl dát, ale bojím se, že zase dostanu BAN.

Nedivím se, že to nebudeš riskovat. To, že máš tolik fotek, určitě souvisí i s tím, že jsi se letos dostal do hodně dobré formy. Kolik kg jsi dal dolů, co tě k tomu vedlo a jak se to promítlo na tvých silových výkonech?

To určíte jo, člověk má úplně jinou motivaci se fotit, když je se sebou spokojený a ty fotografové to berou stejně. Vlastně právě díky té formě, do které jsem se dostal, jsem za několik posledních focení neplatil. Co mě k tomu vedlo sám netuším. V podstatě celý život jsem měl tuk na úrovni "nejsem tlustej, ale vyrýsovanej taky ne". Asi už mě to začalo štvát, a tak jsem si vymyslel, ze zkusím soutěž v kulturistice. To sice nakonec nevyšlo, ale ta vrcholná forma, kterou jsem udělal, k tomu zas až tak daleko nemela. Váhově jsem začínal na zalitých 113kg a končil relativně vyrýsovaný na 115 kg. Teď bych rád držel nižší tuk celoročně. Silově jsem se zlepšil spíše všeobecně na všechny doplňkové cviky, základní cviky se ale nehnuly ani o kilo. Včera jsem zkoušel na bench press 200 kg a znovu jsem dal jen dvě opakování a třetí ne, takže přesně to samé, co předtím. Ale tomu se zas až tak moc nejde divit, když jsem většinu času jen pumpoval a cvičil slabiny.

Jediná věc, která té transformaci chybí, je tedy to, že nevyjde ta soutěž. Jakou soutěž jsi plánoval a proč se ji nezúčastníš?

Mě bylo v podstatě jedno, na jakou soutěž a do jaké kategorie bych šel, mělo to cistě motivační charakter, abych se dokopal do diety. Původní plán byl Smartlabs Cup v Brně, ale podcenil jsem to, jak moc tlustý jsem začal přípravu. Několik týdnů před soutěží jsem měl pořád hladký nohy a místo kostek na břichu porad jen ty pruhy. Dobře jsem se nad tím vším zamyslel a uvědomil jsem si, že jsem to prostě podcenil, že mimo sezónu se fakt nemůžu vyžrat na úplné prase a pak čekat zázraky. Dietu jsem tedy plynule ukončil. Myslím, že to určitě ještě jednou zkusím, jen potřebuju mít rozumnější startovací pozici, pak zbyde víc sil na konec.

Teď máš asi 6 měsíců do začátku sezóny strongmanů, kterým pro tebe, očekávám, bude Strongman Aš. Máš už nějakým způsobem rozfázované tohle období?
Přesně rozfázované to ještě nemám. Teď budu mít týden deload a pak začnu. Každopádně ono moc není co řešit, vím přesně, co jsou moje slabé disciplíny (yoke ,kufry a overheadpress) a na co se potřebuju zlepšit (dřepy a military press). V každé z těchto disciplín mám v hlavě přibližně váhy, na které se potřebuju dostat tak, abych pak dokázal na soutěži předvést to, co mám v plánu. Takže žádné složitosti. Pěkně lineárně měsíc po měsíci zlepšovat všechny slabiny. Nabíraní tuku bych se rád vyhnul a pokud nebudu pociťovat, že mě to limituje třeba v tahání kamionu atd., tak bych si rád ponechal aktuální váhu 115 kg.

Na jídelníček se tě ptát nebudu, to je nuda. Z tvého instagramu však vím, že moc rád jíš, respektive že si dokážeš jídlo pořádně užít. Dokážeš si vzpomenout na nějaký svůj největší "cheat day" v letošním roce?

No vzhledem k tomu, že v letošním roce jsem byl v USA, tak bych tam započítal asi všechny ty impulzivní útoky na dunkin donuts, případně zděšení a následné nadšení z objevu dvoulibrového baleni skittles. Když jsem ještě kalorie neřešil, tak jsem opravdu neměl žádný problém sníst v jednom jídle přes 5000 kcal, případně přes 1000 gramů sacharidů a to vše s úsměvem. Poslední půlrok to už ale řeším spíše kvalitou před kvantitou a místo hromady sraček radši malinko stáhnu jídlo během dne a večer si zajdu někam do restaurace na něco dobrého.

Bestiale, poslední téma. Já jsem byl v Brně vždy v šoku z toho, co za individua vidím v některých posilovnách. Třeba malý Průvan je v tomhle legendární. Vídáváš v posilovnách i ty něco, co tě třeba zaráží?
Zaráží je celkem slabé slovo. Na jednu stranu se fakt snažím cvičit svoje a neřešit lidi kolem, na druhou stranu, když vidíte lidi jak si hodí na mrtvý tah svoji maximálku +30 kilo navíc a dělají si tam dopomoc, tak nad tím se nepozastavit fakt nejde. Běžně vidím v posilovně, kde cvičím, lidi cvičit se zátěží o 30 až 50 kilo výš, než je jejich maximálka. A oni s tím jedou série. Někdy jim však nestačí jeden sparing, protože ten to nezvedne, tak si zavolají sparingy dva, nebo tři. Případně druhá věc je to, když za mnou přijde 18 letý klučina a zeptá se mě, co si má dát do své čtvrté kůry, že ve třetí měl trenbolon a že to šlapalo dobře. Jako vážně nechápu, co se děje, a jsem z toho trochu smutný.  Žijeme v době, kdy je dostupných nejvíc informací, co kdy bylo. Nejlepší lidi na světě sdílejí své poznatky zdarma na netu, ale ti kluci si stejně radši najdou největšího debila na českém youtubu a ničí si plotýnky a játra podle něj.

Ještě aby v 18 trenbolon dobře nešlapal, to by bylo divný. Kde a nebo v kom by měli, podle tebe, tihle začínající mladí kluci, nebo holky, které šahají třeba po peptidech, brát motivaci a hledat informace? Předpokládám, že Grznár to nebude, ale Radek Igor Marek Matyáš Jakub Lukáš Tomáš se mi taky jeví jako někdo, podle koho opravdu ne.

Moc poradit nemůžu, protože sám je moc nesleduju a spiše je začnu registrovat až zpětně, když vidím ty následky na lidech kolem sebe. Každopádně dva jednoduché způsoby, jak to vyfiltrovat, jsou neposlouchat lidi, kteří víc mluví o tom, jak moc jsou dobří, místo toho, aby za sebe nechali mluvit jejich úspěchy. A za druhé absolutně nebrat vážně lidi, kteří se vám budou snažit nakecat, že to je jenom o tomhle, nebo jenom o tomhle a že to je jednoduchý. Ano, je to o vahách. Ano, je to o sypce. Ale všechno jsou to jen součásti celku a pokud člověk nebude dělat dobře všechno, tak to stejně nepůjde. A taky si nikdy nenechte nakecat to, že je normální prasit techniku. Někomu to ty klouby vydrží, někomu ne. To, že drží člověku, kterého sledujete, vám neříká absolutně nic o tom, jestli vydrží právě vám!

Díky za rozhovor! Chtěl bys na závěr někomu poděkovat, popřípadě něco vzkázat třeba soupeřům, které hodláš příští rok porážet?
Není zač. Akorát bych chtěl pozdravit Flashe (sparing) a Žigmundovi odkázat, ať si dá ty záda do kupy! Nemoct soutěžit proti takové hříčce přírody by mne fakt mrzelo.

Jána Michalova můžete sledovat na
FB: https://www.facebook.com/J%C3%A1n-Michalov-powerlifter-strongman-901711199865046/?fref=ts
IG: https://www.instagram.com/bestial_fitness/
Log:  http://forum.ironfactor.cz/viewtopic.php?t=734

Pro www.osvalech.cz vyzpovídal Jána Michalova Honza Kavalír

Zanechat komentář