Quad Core 4:2:2:1 ratio Time Release Protein Blend
Think Smart, Eat Smart Per serving: 34g proteins, 7g BCAAs, 6g carbs, 1g fat Smartlabs®

Cvičení, posilování, svaly - vše na jednom místě!

Finále 1. ligy ve vzpírání družstev mužů - Sokolov

Je sobota 14. října 2017 9:45 ráno a za 75 minut začne první soutěž ve vzpírání, které jsem součástí...

Pavel Zadražil - rozhovor

Pavle, já vlastně ani nevím, jak začít tento rozhovor. Představovat se tentokrát nemusíš, rozhovor p...

Olympia Strongman - mistrovství ČR 2017 - profi

Už jste si přečetli první část reportu z MČR strongman Olympia Brno na http://osvalech.cz/zpravy/ite...

  • Finále 1. ligy ve vzpírání družstev mužů - Sokolov

    Je sobota 14. října 2017 9:45 ráno a za 75 minut začne první soutěž ve vzpírání, které jsem součástí...

  • Pavel Zadražil - rozhovor

    Pavle, já vlastně ani nevím, jak začít tento rozhovor. Představovat se tentokrát nemusíš, rozhovor p...

  • Olympia Strongman - mistrovství ČR 2017 - profi

    Už jste si přečetli první část reportu z MČR strongman Olympia Brno na http://osvalech.cz/zpravy/ite...

Strongman - Brno 2016 Featured

středa 7. září 2016 0:00

Na závod, o kterém je následující reportáž, jsem se těšil celý rok. Brno bylo totiž v sobotu 3. září od 2 hodin odpoledne tím městem, do kterého se sjeli ti nejlepší čeští strongmani, aby bojovali i proti zahraniční konkurenci o titul šampiona na otevřeném mezinárodním mistrovství České republiky. Celá akce se uskutečnila na parkovišti u obchodního centra Olympia, což je místo, které je vždycky plné lidí. Dopředu tak bylo jasné, že i diváků bude plno. Povedlo se i počasí. Strongmani se tak nemuseli bát, že budou závodit v zimě, nebo za deště. Ideální podmínky pro skvělý závod. Jak tedy probíhala soutěž, ve které se kromě nejlepších českých strongmanů ukázali i borci z Polska, Srbska, Ukrajiny, Rakouska nebo Slovenska?

Disciplíny byly následující:

 

1/ Tractor Pull - tahání 7,5t traktoru na vzdálenost 20 m
2/ Log Lift - zdvih 130 / 150 kg klády na počet opakování
3/ Super Yoke + Farmers Walk - 360 kg + 155 kg na 20 m
4/ Tyre Flip - převracení 420kg a 650kg pneumatiky
5/ Atlas Stones - zdvih betonových koulí o váze 100 - 175 kg

Disciplína 1: Tahání traktoru
Popruhy, lano, silná stehna a úchop, který vydrží několik desítek vteřin. To potřebovali strongmani k tomu, aby úspěšně dokončili první disciplínu, kterou bylo tažení 7,5 tunového traktoru na vzdálenost 20 metrů. Vynikající tempo držel po celou dobu Čestmír Šíma, který disciplínu vyhrál časem 23,75s. Jen těsně za ním byl časem 24,51s ve skvělé formě závodící favorit celého brněnského závodu Jirka Vytiska. Skvělým způsobem začal závod domácí závodník Ondra Zadžora, když bral v konkurenci 16 závodníků parádní 3. místo a tím pádem i 14 bodů. Stačil mu na to čas těsně pod 25 vteřin. Jako jediný nedotáhl do cíle traktor závodník z Polska, kterého dost možná znáte díky tomu, že sledujete kategorii strongmanů do 105kg. Marcin Sendwicki potáhl traktor jen o 8 metrů a musel se tak spokojit s jedním jediným bodíkem. Dopředu vám ale mohu říct, že to bylo jediné brněnské selhání tohoto nesmírně talentovaného a technicky založeného Poláka, který vyhrál několik málo týdnů zpátky titul World's Strongest Man do 105kg.

Disciplína 2: Zdvih klády
V druhé disciplíně měli strongmani na výběr ze dvou klád. Ta první vážila 130kg a druhá měla 150kg. 150kg bylo samozřejmě bodově výhodnější. I jedno opakování se 150kou by totiž překonalo jakýkoliv počet opakování se 130kg kládou. Polák Marcin Sendwicki si zde musel spravit chuť po selhání na traktoru. Se 150kou tam celkem jednoduše nasázel 3 platná opakování a bral 15 bodů za druhé místo. O jedno opakování ho totiž porazil nejlepší český "log-lifter" současnosti. Jirka Vytiska totiž potvrdil své vítězství z Golčova Jeníkova - MČR v Log-liftu, a proto o něm mohu napsat, že je nejlepší. 2 opakování se 150kg zvládl i Čestmír Šíma, který od sebe nejspíše očekával trošku víc. I tak to pro něj ale znamenalo 14 bodů, kterými potvrdil vynikající vstup do závodu. Na Vytisku ztrácel po kládě jen bod. Další tři závodníci zvládli jedno opakování se 150kou - Mazač, Zadražil a Zadžora.

Kdo šel na 130ku a úspěšně ji zvedl? Celkem překvapivě Michal Tichý. Šel na jistotu, protože si nejspíše nevěřil na 150kg. 4 opakování znamenaly zisk 10 bodů. 3 opakování s 130kou zvládli Rakušan Knoll a dva čeští amatéři. Jarda Švejda a Lukáš Žigmund, jehož start na tak velkém závodě mě celkem překvapil. Je vidět, že rozhodnutí startovat v Brně bylo správné. 2 opakování se 130kou zvládl Bělorus Cyfra a Brzoza z Polska se zachránil před nulovým bodovým ziskem alespoň jedním opakováním. Nulu si tak "rozdělili" bez zapsaného opakování Ukrajinec Hryhorovsky, Jan Vojtěchovský a dost překvapivě i Slovák Golier. Srb Nemo Tasic musel ze závodu bohužel pro zranění odstoupit.

Disciplína 3: Super Yoke + Farmářská chůze
Pro třetí disciplínu si na závodníky pořadatelé připravili kombinaci Super Yoku a Farmer's Walku. Yoke měl asi 360kg a kufry 155kg. Oboje se neslo na vzdálenost 20 metrů.  Začnu znovu Marcinem Sendwickim. Ten po parkovišti letěl jako drak a jen kousek před cílem musel kufry pustit na zem, čímž se připravil o vítězství ve třetí disciplíně. Upuštění kufrů ho katapultovalo dolů "až" na 7. místo.

Fičák to byl také při vystoupení Cyfry, kterému se celkově v Brně moc nedařilo. Ne tedy podle jeho představ. Yoke a kufry se mu ale povedly na 100%. Nešlo to zaběhnout lépe, než za skvělých 21,86s. Zahraniční závodníci v této disciplíně dominovali, což potvrdil Polák Brzoza. 24,75s mu těsně stačilo na druhé místo, které uhájil před Jirkou Vytiskou. Už víte, proč všude píšu o jeho vyrovnanosti? První 3 disciplíny v jeho podání znamenaly druhé, první a třetí místo. To nemívá v tak našlapané konkurenci obdoby. Čestmír Šíma skončil v této disciplíně "až" osmý. Bylo to na něj lehké, ale rychlostně těm nejlepším nestačil. Nejhorší vystoupení za celý den zažil ve třetí disciplíně miláček publika, Brňák, Ondra Zadžora. Kufry do cíle nedonesl a bral jen 5 z 16 možných bodů.

Disciplína 4: Pneumatika
Tuhle disciplínu milují jak diváci, tak i většina závodníků. Otáčení pneumatiky zvládá téměř každý, ale někteří jsou v tom vážně dobří. Favority jsem zde viděl v Mazačovi, Zadražilovi a Vytiskovi. Zajímalo mě, jak se pneumatika povede Čestmírovi, který na ni v minulosti vyhořel už několikrát. A co kluci z amatérů? Poradili si z tou těžší pneumatikou? Z 15 zbylých závodníků zvládlo všech 6 otoček (3 s tou lehčí a 3 s těžší pneumatikou) kolik závodníků? Jen tři. Obr Brzora. Vytiska. A Zadražil. U Jirky Vytisky však moc radosti z výkonu nebylo. Jirka si nejspíše u posledního opakování utrhl biceps a hned po disciplíně odstoupil z prvního místa, na kterém měl jen tak mimochodem náskok na průběžně druhého Čestmíra 12 a půl bodu! Velká sportovní tragédie, kterou si určitě Jirka vynahradí v příští sezóně. Já mu přeji co nejrychlejší a 100% zotavení. Jeho výkony na soutěžích sleduji vždy moc rád a jako jeden z mála právě Jirka vytváří na všech závodech opravdovou show tím, jak komunikuje s diváky, kteří ho milují. Pepa Mazač se spolu s Gollierem podělil i 12,5 bodů, kteří oba dostali za svých 5 otoček pneumatiky. 6 dalších závodníků pak zvládlo jednu otočku s tou nejtěžší pneumatikou. Mezi nimi byly Polák Sendwicki, Bělorus Cyfra, Ondra Zadžora,  Jan Vojtěchovský, Michal Tichý a konečně i Čestmír Šíma, který tak zvládl svůj souboj s nejtěžším strašákem dne. Lukáš Žigmund neměl k otočení těžší pneumatiky daleko. Tam ho dle mého názoru limitovala technika. Začínal daleko od pneumatiky a neměl čas dostat se pod ní.

Disciplína 5: Atlasovy kameny
Po odstoupení Jirky Vytisky ze soutěže byl souboj o prvenství vyrovnaný. Byli v něm vlastně jen Češi. Před kameny byly body rozděleny následovně: Vytiska 60. Šíma 47,5. Mazač 47,5. Tichý 44,5 (jako poslední měl teoretickou šanci vyhrát). Zadražil 42. Zadžora a Cyfra 39,5.
Já nebudu chodit kolem horké kaše a napínat vás. Čestmír v této disciplíně ukázal, jak moc chce vyhrát a nikomu nedal šanci. 5 kamenů (100kg, 125kg, 145kg, 155kg a 175kg) vyházel na platformy za pouhých 31,52s a nebylo o čem. Čestmír se stal šampionem! Druhé místo i po odstoupení ze soutěže uhájil Jirka Vytiska. Michal Tichý totiž nezvládl disciplínu vyhrát, což by byl jediný možný výsledek, kterým by Jirku překonal. 5 kamenů však Michal vyházel tam, kam měl, čímž nejen překonal letošní prokletí a zvýšil si sebevědomí, ale také perfektně zakončil velmi povedený závod. Třetí místo bral všema deseti. Za Michalem to ale bylo hodně těsné. I Pavel Zadražil dokázal zvednout všech 5 kamenů. Dokázal to v čase 61,35s, čímž se o půl bodu v celkovém pořadí udržel před Ondrou Zadžorou (40,13s), který ho na kamenech potřeboval porazit o více, než dvě místa. Porazil ho však pouze o místa dvě, když bral na kamenech druhé místo a Pavel čtvrté místo. Cyfra skončil na kamenech třetí.

A kde byl Pepa Mazač? Ten si neporadil s nejtěžším kamenem a se 7 body z kamenů se propadl z průběžného třetího místa na konečné místo šesté, pokud počítám dobře. Ve výsledcích však Pepu vidím na místě pátém před Ondrou i přes to, že by měl mít při stejném bodovém zisku Ondra celkové umístění lepší díky nejlepšímu výsledku v disciplíně.


Jak tedy zhodnotit celý závod? Začnu tím, že pogratuluji Čestmírovi k vítězství. Čestmír vyhrál závod, ve kterém byla pneumatika, což znamená, že se s ní popral úspěšně a zabojoval. V poslední disciplíně přímo dominoval a nedal nikomu šanci. Velké díky patří pořadatelům za ten nejlépe zorganizovaný závod v letošním roce. 16 závodníků, velká mezinárodní soutěž, pozvání WSM do 105kg Marcina Sendwickiho, jehož výkony jsem sledoval s velkým nadšením, skvělé zázemí pro sportovce, kde se mohli schovat před sluníčkem nebo perfektně rozcvičit. Jasně vymezený areál soutěže, který byl na rovném parkovišti. Žádné dlažební kostky, nebo kanály v půlce dráhy. Diváci měli možnost sledovat soutěž ze všech stran a vždy viděli na všechno, co zrovna čekalo závodníky. Určitě i super závod pro Ondru Zadžoru, který se umístil skvěle, neprohrál s žádným zahraničním závodníkem, udělal super výsledek v několika disciplínách a to všechno před zraky fanoušků, kteří nefandili nikomu víc, než jemu. A tím vůbec nechci říct, že by podporovali jen Ondru. Fandili všem, což určitě i pro závodníky znamená skvělou zkušenost.

Mrzí mě, že se soutěž neobešla bez zranění. Nemo Tasic odstoupil hned po traktoru a Jirky Vytiska musel skončit s vážným zraněním bicepsu z průběžného prvního místa před poslední disciplínou, což ho určitě bude trápit do příští sezóny. Snad vůbec poprvé jsem si užil také diváckou disciplínu, kterých tedy bylo víc, ale mě nejvíce zaujala mrtvola žen. První odvážná žena sice zkoušela legendární kočičák neúspěšně, ale to vůbec nevadilo. Pořadatelům totiž vyšel tah s Evou Bánovskou. Mistryně světa v silovém trojboji si pohrávala se 100kg na mrtvolou víc, než někteří odvážlivci z řad diváků, kteří tomu vůbec nemohli uvěřit. Silný holky jsou prostě super! Byl to závod, který byl z pohledu fanouška opravdu zajímavý. Díky závodníkům za super výkony, díky sponzorům za podporu soutěže v Brně a díky pořadatelům a Českému svazu silových sportů za povedené otevřené mezinárodní mistrovství České republiky strongman.


Poděkování za fotky patří Miroslavu Machkovi. Jeho galerii ze závodu naleznete na jeho FB. Galerie by měla být kompletní ve středu, ale už teď jsou k vidění ty nejlepší fotky z českých soutěží strongmanů, jaké jste kdy měli možnost vidět.

Miroslav RedBart Machek - https://www.facebook.com/Red.Bart?hc_ref=PAGES_TIMELINE

Výsledky:

Zanechat komentář