Quad Core 4:2:2:1 ratio Time Release Protein Blend
Think Smart, Eat Smart Per serving: 34g proteins, 7g BCAAs, 6g carbs, 1g fat Smartlabs®

Cvičení, posilování, svaly - vše na jednom místě!

Finále 1. ligy ve vzpírání družstev mužů - Sokolov

Je sobota 14. října 2017 9:45 ráno a za 75 minut začne první soutěž ve vzpírání, které jsem součástí...

Pavel Zadražil - rozhovor

Pavle, já vlastně ani nevím, jak začít tento rozhovor. Představovat se tentokrát nemusíš, rozhovor p...

Olympia Strongman - mistrovství ČR 2017 - profi

Už jste si přečetli první část reportu z MČR strongman Olympia Brno na http://osvalech.cz/zpravy/ite...

  • Finále 1. ligy ve vzpírání družstev mužů - Sokolov

    Je sobota 14. října 2017 9:45 ráno a za 75 minut začne první soutěž ve vzpírání, které jsem součástí...

  • Pavel Zadražil - rozhovor

    Pavle, já vlastně ani nevím, jak začít tento rozhovor. Představovat se tentokrát nemusíš, rozhovor p...

  • Olympia Strongman - mistrovství ČR 2017 - profi

    Už jste si přečetli první část reportu z MČR strongman Olympia Brno na http://osvalech.cz/zpravy/ite...

Jiří Orság - rozhovor před odletem na OH do Ria Featured

úterý 9. srpen 2016 0:00

Jirko, Olympiáda je za rohem. Jak se cítíš fyzicky a psychicky? Jsi namotivovaný?

Fyzicky se momentálně cítím hodně unavený, což se ale s blížícím závodem bude lepšit, protože už budeme víc a víc odpočívat. V Riu už máme naplánované jen jednofázové tréninky. Psychicky se cítím HODNĚ namotivovaný, takže si myslím, že je všechno tak, jak má být.


Hodně unavený. Znamená to, že jsi teď na vrcholu, co se týče pracovního objemu tréninkových jednotek? Nebo už máš tuhle fázi za sebou?

Objemovou fázi mám už nějakou dobu za sebou. Teď trénujeme intenzitu. To znamená, že chodíme často na vysoká kila, ale menší počet opakování a menší počet sérií.

Kde aktuálně trénuješ a kdo tam trénuje s tebou?

Aktuálně se připravujeme v Nymburku, ve sportovním centru. Je tu semnou, dá se říct, celá mužská reprezentace. Ta se skládá z Patrika Krywulta, Jirky Gasiora a pak náhradníků za mě v případě, že by se něco pokazilo, tedy Kamila Kučery a Petra Petrova.

Jak vypadal například týden v přípravě na konci července, tedy necelý měsíc před soutěží?

Je to v podstatě dost jednoduché.

Pondělí: Trhy do max. Nadhozy do max. Dřepy do max.
Úterý: Trhy do max. Nadhozy do max. Samozřejmě takový den denní max., nikoliv maximální výkon s vypětím veškerého úsilí.
Středa: Trh do max. Nadhoz do max. Pozvedy, neboli mrtvé tahy, do max.
Čtvrtek je volnější. Tam si dám jen nějaké lehčí tlakové cviky. Šoupnu tam nějaké military pressy a výrazové tahy, neboli push press.
Pátek: Trh do max. Nadhoz do max. Dřepy v předu do max.
Když si po sobě tu odpověď poslechnu, tak si přijdu jako úplný magor *smích*. Já furt jenom dřu.

Víkendy jsou tedy volné?
Ano. Víkendy mám odpočinek doma.

 

Jak máš natrénováno? Chystáš se překonat své osobní rekordy?

No já osobně mám z této přípravy hodně dobrý pocit. Nechci nic zakřiknout, ale mám pocit, že ta příprava jde fakt podle představ. Až tedy na nějaké ty drobné bolístky, ale to ke mně patří v každé přípravě. Vždycky sem tam něco zabolí. Nikdy nic není na 100%. My se ale soustředíme na to, abychom do Ria odjeli v TOP formě. V životní formě.  V takové formě, díky které překonám své osobáky a umístil se co možná nejlépe. Já tam jedu s tím, že cokoliv horšího, než osobní rekordy, bude neúspěch.

Vnímáš OH v Riu jako tvůj největší závod v kariéře? Dokáže tě tohle třeba ještě víc namotivovat?

Když budu takhle hodnotit, tak prozatím byl můj největší závod Olympiáda a tahle bude už druhá. Nevím, jestli to jde nějakým způsobem určit. Nevím, která je důležitější a má pro mě větší váhu. Já bych řekl, že Olympiáda je Olympiáda a to asi vždycky bude největší závod v kariéře.

Máš už nějaký svůj program, co se týče OH? Budeš už na zahájení, nebo vycestuješ později, protože závodíte vlastně až na konci Her? A pokud budeš v Brazílii delší dobu, jak tam hodláš trávit čas?

My s trenérem odlétáme do Ria 8. srpna. To znamená nějakých 8 dnů před závodem, protože závodím 16. srpna. Přiletíme tam 9. srpna, takže budu mít asi nějaký týden na trénování. To není vůbec moc času. Je to akorát na to, abych si tam odtrénoval jednofázový trénink s tím, že jednou nebo dvakrát půjdeme na nějaká kila, abych si to ještě trochu osahal. Po závodech letíme domů 22. srpna, což znamená, že tam budeme potom ještě další týden. Tam zatím nemám představu co a kam.  Určitě bych se rád podíval po městě a na nějaká turistická místa. Tady ale vůbec netuším, jak se tam dostanu. To budu teprve plánovat, zatím nevím.

Pokud by tohle bylo jen na tobě, na jaké další sporty by sis třeba zašel zafandit?

Pravděpodobně řecko-římský zápas a nějaké kategorie ve vzpírání. Uvidím, co budu a nebudu stíhat. Záleží, jak se mi bude co křížit s tréninkam a jak se budu po příletu cítit. Uvidím, jaké budou možnosti a jak se mi bude chtít. Když to půjde, tak se určitě na něco půjdu podívat. Možná i na atletiku.

Jirko, ty jsi v poslední době vysílal na facebooku živě své tréninky. Jak tě to napadlo a jaká byla odezva od fanoušků?

Napadlo mě, že když facebook umožnil živé přenosy, mohl bych zkusit udělat streamy z tréninku. Když jdu na zajímavá kila, tak lidi koukají a píšou. Zajímá je to. Ze začátku se dívalo třeba jen 40 lidí, ale teď na poslední trénink trhu se dívalo v jednu chvíli až 250 lidí. Nejsou to žádná závratná čísla, ale je super, že to někdo sleduje a fandí. Před OH pozoruji, jak zájem vzrůstá.

Několik týdnů zpátky ses také zúčastnil českých Strength Wars, kde jsi soupeřil s Lukášem Žigmundem v dřepech, výrazech a tahání mrtvol. Jak hodnotíš tuto zkušenost a šel bys do toho znovu, pokud by se ta možnost naskytla?

Strength Wars byly určitě skvělá zkušenost. Byl to masakrální souboj, u kterého jsem málem vypustil duši. Bylo to několik týdnů před mým startem na Olympiádě, který se teď blíží každým dnem víc a víc. Sice jsem z toho souboje byl dost vyřízený, ale mou přípravu to nijak neovlivnilo, což bylo super. Byl tam semnou přítomný můj trenér a kamarádi, kteří mě podporovali. Za mě vážně super zkušenost, během které jsem si udělal luxusní osobák. Zvládl jsem 250kg dřep pro 12 opakování, což je na mě dost dobrý. A jestli bych do toho šel znova? Asi jo, asi bych to klidně zkusil. První dojmy těsně po souboji jsou vážně masakr, ale rozdýchal jsem to.

Video ze Strength Wars:

 

V přípravě nejen na OH v Riu tě podporuje Smartlabs. Můžeš popsat suplementaci od rána do večera?

Co se týče doplňků od Smartlabsu, tak jsem určitě maximálně spokojený. Když to vezmu od začátku dne, tak to vypadá následovně:

Snídaně: Občas zařazuji Oat Snack, což je mix ovesných vloček, koncentrátu syrovátkového proteinu a micelárního kaseinu. To je hodně příjemná náhrada jídla. Já si z toho občas dělám i ovesné placky. Což je bombička největší, protože to je i s příchutí.

Používám Crea-Tronu, ta má místo před tréninkem a po tréninku. Tady dávám i Triadu, což jsou instantní BCAA. Těch dávám opravdu hodně, protože mi strašně pomáhají při tréninku, co se týče energie, a s regenerací, protože pak netrpím na žádné svalovky.
Po tréninku přidávám Hydro, což je klasický hydrolyzovaný protein. Já dávám to klasické, hořkou čokoládu. To je pro mě úplně ideální příchuť, protože se toho člověk nikdy nepřepije. Jak je to hořké, tak se to liší od úplně všech dalších proteinů. Po tréninku se vždycky těším právě na to Hydro. Je to bombička.
Na svačiny zařazuji buď klasické CFMko, nebo Quad Core, což je vícesložkový protein. Oba proteiny mám ve více příchutích a střídám je podle chuti.
Jako bonus si občas dávám proteinovou tyčinku, které sebou nosím prakticky pořád. Když jdu někdy třeba do města, tak je to mnohem příjemnější varianta svačiny než protein. Ten sebou nosit úplně všude není zrovna praktické.
Na večer zařazuji micelární kasein a do toho ještě glutamin, kterým také zrovna nešetřím.


Řešíš únavu i jinak, než odpočinkem, spaním a živinami z jídla a doplňků stravy? Zařazuješ takové ty věci jako je fyzio, masáže, kryoterapie, tejpování apod.

Hlavní je odpočinek a pořádně spát. S malým je to samozřejmě těžší, ale dá se to. Nedá se říct, že bych se nevyspal vůbec. Doplňky stravy sem taky určitě patří. Fyzio nechybí a na masáže chodím pravidelně dvakrát týdně. Tu kryoterapii jsem zařazoval dříve, ale teď na těch soustředěních, nebo doma, tu možnost nemám. Když jsem se připravoval více v Praze, tak jsem ji zařazoval. Určitě je na zvážení, jestli to teď ke konci přípravy nezařadit znovu. Tejpování teď využívám taky a to především na nohy, které mě trápí. Musím říct, že to pomáhá.

Jirko, poslední otázka. Jak se ti líbí olympijská kolekce, kterou jsi vyfasoval pro hry v Riu a jak ji hodnotíš ve srovnání s tou, kterou sis vezl do Londýna? Zajímá mě jak ta stránka funkční, tak i estetická.

Spousta lidí na internetu má negativní názory, ale tyhle názory pochází od lidí, kteří si tu kolekci nikdy neobléknou. Tyhle názory tedy vůbec neřeším. Já sám za sebe musím říct, že kolekce není vůbec špatná. Jasně, je těžké trefit se do vkusu úplně každému, protože výprava bude nosit jednotné oblečení. Já si ale myslím, že se kolekce povedla. Můj styl to úplně není, ale to vůbec neznamená, že by se mi kolekce nelíbila. Naopak. Já s tím spokojený určitě jsem. Horší už je to s tím, že ne všechno obleču. To je ale vždycky a všude. Kalhoty a kraťasy, to je u vzpěračů problém.
V porovnání s Londýnem můžu říct to, že do Londýna jsme si vezli toho oblečení trošku víc. I ta kolekce se mi líbila o něco víc. Tu letošní kolekci si na sebe ale obléknu úplně bez problému.

Poděkování za fotky patří lidem z ALL THINGS GYM

Jirku můžete samozřejmě sledovat na jeho facebooku:
https://www.facebook.com/orsagweightlifter/?fref=ts

Hlavně mu pak ale fanděte během OH v Riu. Vše důležité z Jirkovi přípravy těsně před závodem a odkazu na přímý přenos se určitě dozvíte na facebooku Smartlabsu:
https://www.facebook.com/smartlabs.cz/?fref=ts

Zanechat komentář