Quad Core 4:2:2:1 ratio Time Release Protein Blend
Think Smart, Eat Smart Per serving: 34g proteins, 7g BCAAs, 6g carbs, 1g fat Smartlabs®

Cvičení, posilování, svaly - vše na jednom místě!

Finále 1. ligy ve vzpírání družstev mužů - Sokolov

Je sobota 14. října 2017 9:45 ráno a za 75 minut začne první soutěž ve vzpírání, které jsem součástí...

Pavel Zadražil - rozhovor

Pavle, já vlastně ani nevím, jak začít tento rozhovor. Představovat se tentokrát nemusíš, rozhovor p...

Olympia Strongman - mistrovství ČR 2017 - profi

Už jste si přečetli první část reportu z MČR strongman Olympia Brno na http://osvalech.cz/zpravy/ite...

  • Finále 1. ligy ve vzpírání družstev mužů - Sokolov

    Je sobota 14. října 2017 9:45 ráno a za 75 minut začne první soutěž ve vzpírání, které jsem součástí...

  • Pavel Zadražil - rozhovor

    Pavle, já vlastně ani nevím, jak začít tento rozhovor. Představovat se tentokrát nemusíš, rozhovor p...

  • Olympia Strongman - mistrovství ČR 2017 - profi

    Už jste si přečetli první část reportu z MČR strongman Olympia Brno na http://osvalech.cz/zpravy/ite...

Michal Širůčka - ČSSS - rozhovor Featured

středa 20. červenec 2016 0:00

Michale, představ mi ČSSS. O co se jedná?
Český svaz silových sportů je neziskovým spolkem, který vznikl na začátku letošního roku. První myšlenka se ale zrodila už v roce loňském. Jsme neziskovka, která chce podpořit a rozvíjet silové sporty v ČR. V první řadě jsme se zaměřili především na strongmany, které bychom rádi posunuli na trošku vyšší úroveň. Začali jsme spolupracovat s řadou pořadatelů. Nyní za sebou máme dva závody. Prvním byl Strongmen‘s Games Aš a dnes právě Přelouč. Následovat bude 3. září v Brně Otevřené mezinárodní MČR strongman. Myšlenkou je podpořit pořadatele i závodníky a dostat tento sport na takovou úroveň, o které se zatím jen mluví, ale není tu. Chceme se přiblížit tomu, jak je sport vnímán v zahraničí. Potenciál tady je, ale zatím nebyl využit. Je potřeba sehnat sponzory a těm nabídnout vysokou kvalitu závodů. Dostat sport do médií, přesněji řečeno do televize. To je nejtěžší, ale to také strongmany posune na tu další úroveň.

Paráda. Teď jsme probrali „co“. Další otázka bude „proč“, i když jsi to tady už trošku nakousnul.
Já se pohybuji ve strongman sportu asi 8 let. Vyzkoušel jsem si v podstatě všechny role. Byl jsem závodník, spolupořadatel, moderátor, o strongmanech celou dobu píšu na Ronnie.cz a teď se objevila příležitost intenzivně se podílet na rozvoji a organizaci strongmanů v ČR. V loňském roce mě oslovil Tomáš Lengal, který stojí za vznikem ČSSS, s tím, že by chtěl tento sport nějakým způsobem podpořit. Tomáš se dlouhodobě o silové sporty v ČR zajímá a i tak vlastně trénuje. I on tedy stojí o to, aby se ten sport někam posunul. Za tím vším, co vytváříme, samozřejmě stojí i řada dalších lidí. Třetím zakládajícím členem je moje partnerka Ivana Štěpánková, která má velký rozhled a řadu zkušeností v oblasti právních věcí neziskových organizací. Výsledkem tedy bylo založení neziskovky s transparentním účtem kvůli potenciálním sponzorům a partnerům. Tedy úplně jiná podoba, než jak to vypadalo doteď. Spousta závodníků i pořadatelů volala po nějakých jasně zavedených podmínkách a normách. My jsme tedy přišli s tímto projektem. Nabídli jsme nějakou finanční a mediální podporu a několik lidí to oslovilo. Tím pádem jsme mohli rozjet sérií soutěží a do budoucna chceme počet soutěží i jejich kvalitu dál zvyšovat. Jednoduše řečeno – chtěli jsme udělat jiný, průhlednější a jasnější formát. Doteď to běželo trošku „nadivoko“. My chceme jednotný formát, kde se bude klást důraz na kvalitu a úroveň soutěží. Někteří pořadatelé soutěže vnímají řekněme jako komerční a ziskovou záležitost, což ale není myšlenka, se kterou bychom se ztotožňovali a peníze chceme investovat do kvality akcí a do prize money pro závodníky.

Jak se vám povedlo sehnat peníze na 55 tisíc v prize money pro závodníky tady v Přelouči?
Prize money byly doteď v různé výši na všech závodech. My jsme ale chtěli, aby měly určitý standard. S pořadateli, kteří dělají závody pod naší záštitou, jsme se domluvili, že tam musí být jejich určitá minimální hodnota. Tady v Přelouči je to tedy 55 tisíc a k tomu asi 200 euro jako cestovné pro pozvané závodníky ze zahraničí. V Aši, která díky obrovskému úsilí Čestmíra Šímy a jeho pořadatelského týmu představuje tu horní laťku v ČR, to bylo přes 100 tisíc. To je vůbec nejvíc, kolik si mohou závodníci v ČR rozdělit na jedné soutěži. My jako ČSSS jsme Čestmírovi přispěli 20 tisíc korun, aby byly finanční odměny pro závodníky zase o něco vyšší. Pepovi Mazačovi do Přelouče jsme přispěli asi 25 tisíc korun. A tohle chceme udržet a v příštích letech postupně i navyšovat. Strongmani jsou extrémní sport. Závodníci do závodů často vstupují s tím, že riskují zdraví. Tak tomu je ve všech sportech, ale o strongmanech se nebojím říct, že to je nejnáročnější silový sport na světě. Já tohle všechno jako závodník znám, a proto chceme tohle riziko zranění nějakým způsobem závodníkům kompenzovat. Proto je potřeba nabídnout solidní prize money za výkony, které strongmani na závodech podávají. Tyto výkony totiž vyžadují extrémní přípravu, ale i regeneraci, která po závodech musí následovat. A to všechno samozřejmě každého závodníka něco stojí. Proto chceme v tomhle ohledu nastavit určitý standard. Ne snad, že by musely být prize money jedinou motivací, ale pokud si závodník může dopřát kvalitní doplňky výživy, regeneraci, fyzioterapii atd., tak to nejen zvýší jeho výkony, ale pomůže mu to zároveň udržet zdraví i při té obrovské zátěži.

Jakým způsobem hledáte partnery a potenciální sponzory? Co jim nabízíte za to, že se oni budou angažovat ve strongmanech?
My partnerům nabízíme možnost propagace především na soutěžích, ale pak i v mediálních výstupech. Pokud mají jinou představu, tak je zde plno dalších možností. Oslovujeme například distributory aut s tím, že můžeme jejich auto s reklamou použít na soutěži jako soutěžní disciplínu. Vždycky je to o domluvě a těch možností propagace pro sponzory je velké množství. Kolikrát musíme sponzorům vysvětlovat, o jaké že to jde soutěže. Ačkoliv tu strongmani běží nějakých 15 let a soutěže jsou moc pěkné a divácky populární, tak spousta lidí nemá vůbec ponětí o tom, že tento sport existuje. My strongman sport představíme, ukážeme potencionálním partnerům promo videa a až teprve pak mají sponzoři představu o tom, co daný sport vůbec je. Často se nám stává, že po úvodním představení partnery strongman nadchne. Pak vidí tu soutěž na videu, nebo i naživo a jsou z toho nadšení. My se ale v první řadě snažíme najít jednoho velkého partnera, kterému by se líbila celá série a chtěl by se prezentovat jako její generální sponzor. To je do budoucna náš hlavní cíl, co se sponzorů týče.

Co znamená pro fanoušky to, že jste tu teď i vy? Konkrétně se třeba ptám i na to, že sedíme tady v Přelouči na závodě strongmanů, ale ve Šternberku na Moravě je jeden další závod. Jste tu tedy vy, ČSSS a ČNFS.
Tím, že právě tyhle dva závody jsou od sebe tak daleko, tedy Čechy a Morava, tak je to pro fanoušky jedině pozitivní. Fanoušci z toho místního okolí se můžou podívat na soutěže. Soutěží je víc a lidé mají více možností jít fandit a sledovat to, co je baví.

Co to znamená pro sportovce, strongmany? Podle čeho by se měli rozhodovat, kde soutěžit?
Ta dnešní situace, kdy se závody kryjí, je v podstatě výjimečná. Určitě to nebyl úmysl ani z jedné strany. Došlo zde k tomu, že termíny závodů se domlouvají dlouho dopředu. Závody ve Šternberku i v Přelouči byly nahlášené, ale komunikace mezi pořadateli nebyla intenzivní a shodný termín vyplaval na povrch až později, když už nic přesouvat nešlo. Bohužel se to ale sešlo právě takhle. Pro závodníky to ale není nic zásadního. My zveme na soutěže všechny. Třeba v Aši se sešla téměř celá česká špička. Chyběli snad jen dva čeští profíci. Pro závodníky to tedy znamená více soutěží. My chceme do budoucna zvyšovat kvalitu a úroveň soutěží a chceme jich pořádat víc. Letos máme soutěže tři. Příští rok by mělo jít o 5 soutěží. Ty by pak měly tvořit seriál pohárových závodů. Letos to tedy pro závodníky neznamená nic zásadního a uvidíme, co to bude znamenat příští rok.

Amatéři, profíci a závody open. Na jaké typy závodů se zaměřujete?
My jsme to pojali především jako open, protože závody bývají kolikrát zajímavější, když se tam mohou poměřit nejlepší amatéři s profíky. Třeba v Aši startoval Jarda Švejda a byl ze závodů nadšený, protože si dal na těžkých disciplínách své nové osobáky. Jarda měl mimochodem dorazit i sem do Přelouče, ale 10 dnů před závodem si bohužel na tréninku natrhl hamstring. Co se týče MČR, tak tam pozveme české profíky a dále reprezentanty ze Slovenska, Polska a z Ukrajiny. Pokud bude místo, plánujeme 15 závodníků, tak bychom rádi pozvali i trojici nejlepších českých amatérů.

Myslíte teď také na pořádání větších, respektive vážně velkých, závodů typu Champions League? Bavíme se samozřejmě o něčem, co by bylo horizontu několika let, nikoliv letos, nebo příští rok.
V těch krátkodobých plánech to není. Právě na MČR chceme pozvat zahraniční závodníky, ale závod typu Champions League vyžaduje rozpočet minimálně 500 – 750 tisíc korun. To samozřejmě v našich možnostech aktuálně není. Do budoucna bychom rádi takový závod uspořádali, ale to se bude odvíjet od zájmu sponzorů, nebo jednoho velkého sponzora. Zahraniční hvězdy jsou něco, co "táhne". I pro české profíky by pak bylo zajímavé poměřit své síly s těmi nejlepšími. V České republice šla v posledních letech výkonnost strašně nahoru a já věřím tomu, že tu už máme závodníky, co mají na to uspět na Champions League. Třeba Čestmír Šíma byl loni v obrovské konkurenci v Polsku na čtvrtém místě o bod za třetím Krzysztofem Radzikowskim, což je v současnosti jedna z největších hvězd mezi světovými strongmany. Aktuální to tedy moc není, ale do budoucna bychom takovou soutěž ve spolupráci se silnými partnery uspořádali moc rádi.

Kde se vidíte za, řekněme, 5 let? Kde za těch 5 let bude mezi českými sporty strongman? Bavím se tu o televizi, generálním sponzorovi atd.
Těch 5 let je takový nejzazší termín, pokud bychom měli mluvit o generálním sponzorovi. To je něco, co by celý tenhle sport posunulo na tu vyšší úroveň. První dva tři roky bychom se chtěli dobře prezentovat mediálně a někdy v tomto období, nebo do těch 5 let, získat opravdu silného partnera. Televize je pak takovou tou metou, o které se dlouho mluví, visí to ve vzduchu, ale samozřejmě je to zase o nějakých těch kontaktech, o penězích a hlavně o kvalitě. Dostat se do televize není nic snadného. Je to závazek, kterému musí odpovídat prezentace a kvalita soutěží. Aby bylo tohle mediální pokrytí reálné, tak bude potřeba zapracovat právě i na té prezentaci.

Pokud by chtěl někdo pořádat strongman závody pod hlavičkou ČSSS, co pro to musí udělat? Jaké podmínky musí splnit, abyste do toho vy vůbec šli?
Pokud bychom mluvili o závodě profíků, respektive open, tak je podmínkou to, aby byl pořadatel schopný sehnat základní finanční částku, která by měla být minimálně někde ve výši 80 tisíc korun, jako tomu je například tady v Přelouči. Český svaz silových sportů může právě s tímto nějakým způsobem dopomoct. Pokud by se jednalo o lidi, kteří mají zkušenost s pořádáním takových akcí, nebo mají dokonce k dispozici své vybavení, tak je to velké plus. Zajistit tyhle věci je jedním z hlavních úkolů, které má každý pořadatel. Potom je to samozřejmě o schopnosti zajistit kvalitní zázemí, o komunikaci se sponzory, komunikaci s městem a zajištění všech potřebných povolení pro pořádání soutěže. Kdo se na tohle cítí, tak se na nás může obrátit a oslovit nás.

Předposlední otázka. Jak hodnotíš závody v Přelouči?
Musím říct, že jsem měl před dnešními závody maličko obavu, protože někteří závodníci sem jeli s tím, že se necítí úplně na 100%. V průběhu závodu se mé obavy nenaplnily a já byl z výkonů všech závodníků opravdu nadšený. Především takové výkony na log liftu a na jednoručce jsem neviděl už dlouhé roky. Na české poměry to bylo něco neuvěřitelného. Jsem rád, že si odsud nikdo neodvezl žádné zranění. Myslím, že diváci si také přišli na své. Ta odezva publika byla perfektní. Vždy se moc těším z toho, když diváci fandí nejen domácím borcům, ale také těm, které vidí třeba poprvé. Tohle je to, co ty kluky žene dopředu. Čím hlasitější publikum, tím kvalitnější výkony pak strongmani podávají a víc to kluky baví. Závody byly perfektní.

Michale, díky za rozhovor. Závěrem tě poprosím o vzkaz pro naše čtenáře, fanoušky, potencionální sponzory a klidně můžeš všechny pozvat na vaše další závody.
Děkuji všem, kteří sledují strongman sport. Jsme vděční za váš zájem a veškerou odezvu. Pokud se vám to líbí, nebo máte nějaké náměty, tak neváhejte a napište nám. Jsme otevřeni nápadům. Plánujeme další akce. Plánujeme semináře s profíky. To je něco, co bychom chtěli nabídnout právě v tomto roce.
Zároveň bych chtěl poděkovat všem, kteří nám dali svoji důvěru a spolupracují s námi. Nerad bych na někoho zapomněl, ale jsou to pořadatelé soutěží a zároveň závodníci Čestmír Šíma, Josef Mazač, Ondřej Zadžora, Pavel Zadražil, Jaroslav Švejda, Jan Vojtěchovský a týmy lidí kolem nich. Dále lidé, kteří se podílejí na přípravě našich akcí jako Miloš Hapal a Svatopluk Vobejda, autoři našich grafických materiálů Lukáš Tůma a Lukáš Bača a další.
Přijďte se podívat na závody. Pokud se vám tyto závody líbí, tak se určitě přijďte podívat 3. září do Brna na Otevřené mezinárodní MČR strongman, které pořádáme ve spolupráci s obchodním centrem Olympia Brno. Stejně jako v Aši, nebo tady v Přelouči, i tam bude česká elita. Sledujte náš web silovesporty.cz i náš facebook Český svaz silových sportů. Dejte nám vědět, pokud máte jakékoliv nápady a my doufáme, že se vám bude líbit to, co vám nejen v letošním roce nabídneme.

Zanechat komentář