Quad Core 4:2:2:1 ratio Time Release Protein Blend
Think Smart, Eat Smart Per serving: 34g proteins, 7g BCAAs, 6g carbs, 1g fat Smartlabs®

Cvičení, posilování, svaly - vše na jednom místě!

Finále 1. ligy ve vzpírání družstev mužů - Sokolov

Je sobota 14. října 2017 9:45 ráno a za 75 minut začne první soutěž ve vzpírání, které jsem součástí...

Pavel Zadražil - rozhovor

Pavle, já vlastně ani nevím, jak začít tento rozhovor. Představovat se tentokrát nemusíš, rozhovor p...

Olympia Strongman - mistrovství ČR 2017 - profi

Už jste si přečetli první část reportu z MČR strongman Olympia Brno na http://osvalech.cz/zpravy/ite...

  • Finále 1. ligy ve vzpírání družstev mužů - Sokolov

    Je sobota 14. října 2017 9:45 ráno a za 75 minut začne první soutěž ve vzpírání, které jsem součástí...

  • Pavel Zadražil - rozhovor

    Pavle, já vlastně ani nevím, jak začít tento rozhovor. Představovat se tentokrát nemusíš, rozhovor p...

  • Olympia Strongman - mistrovství ČR 2017 - profi

    Už jste si přečetli první část reportu z MČR strongman Olympia Brno na http://osvalech.cz/zpravy/ite...

Strongman Kutná Hora 2016 Featured

sobota 25. červen 2016 0:00

Týden po závodech strongmanů v Přelouči a ve Šternberku se uskutečnily další závody, tentokrát v Kutné Hoře. Sobota 18. června znamenala pro Kutnou Horu již sedmý ročník soutěže, což potvrzuje, že jsou závody silných chlapů v Kutné Hoře hodně populární. Soutěž stejně jako v předchozích letech zorganizovali Pavel Zadražil a Jiří Dejmal, dva profi strongmani, kteří jsou pro Kutnou Horu domácími závodníky.

Jako rozhodčí se na soutěži představil Pavel Cháma a role moderátora se nemohl zhostit nikdo jiný, než Leoš Kubeš. K tomu samozřejmě dostatečný počet pomocníků, bez kterých se podobná soutěž dnes již nemůže uskutečnit. To vše pak v historickém centru města v Kollárově ulici. První z pěti soutěžních disciplín tedy mohla začít ihned po 13 hodině.

Loglift 150kg na počet opakování za 60s
První disciplínou byla kláda. Závodníci měli za úkol přemístit a dostat nad hlavu kládu pro co největší počet opakování v časovém limitu 60 vteřin. Hlavními favority této disciplíny byli rozhodně Čestmír Šíma a Jirka Vytiska, kterému se v Kutné Hoře vždy hodně daří. Na Pepu Mazače nezapomínám. Byl by favoritem a v Kutné Hoře dokonce byl, ale tentokrát jen jako fanoušek. Pepa si dopřával prodlouženou regeneraci, protože soutěže v po sobě jdoucích víkendech neabsolvuje. Celkem bez problému si poradil Jiří Vytiska s kládou hned šestkrát, což mu dalo první místo v disciplíně a tím pádem i důležitých 10 bodů. Body o dělené druhé a třetí místo, tedy 8,5 kousků, si rozdělili Radek Paták a Čestmír Šíma. Na obou bylo vidět, že síla tam je, ale rychlostně se na Jirku vůbec nechytali. Jirka je však rozhodně předčil i technicky. Mezi českými strongmany mu technikou výrazů může konkurovat snad jen Jirka Tkadlčík. Silné nohy u klády prodal i Honza Šleis, který si za 4 platné zdvihy připsal solidních 7 bodů. 3 zdvihy pak zvládli domácí Zadražil s Dejmalem a dvakrát dostal nad hlavu kládu ještě Michal Tichý. Dvakrát platně. Jeho třetí pokus mu nebyl rozhodčím uznán, protože Ticháč kládu neměl pod kontrolou. Neúspěšní v této disciplíně byli profík Jirka Žaloudek a amatéři Mari Zvrtek a Zdeněk Teplárek. Kládu nad hlavu vůbec nedostali a zatím k tomu ani nebyli blízko.

Car deadlift – 60s
Mrtvola s autem je na českých závodech disciplínou, kterou vidíme často. V Kutné Hoře se zvedala Fabie a já zde musím začít svou kritiku k závodům, která ale rozhodně nebude tou poslední, ke které se dnes dostanete. Fabie se ukázala jako špatná volba, protože byla moc lehká. Z normálně silové disciplíny se znovu stalo kardio, nebo jak někteří strongmani rádi říkají, crossfit. Mě se to nelíbilo. První místo zde bral Jirka Vytiska a auto se mu povedlo zvednout hned 19krát. To je moc. To je strašně moc opakování pro závody strongmanů. Já jako fanoušek, co sleduje strongmany, bych bral těch opakování 8. Možná 10, kdyby soutěžil někdo brutálně silný, jako Čestmír Šíma, kdo má tu maximálku fakt někde jinde. 19 je ale moc. Že těch opakování nedal hodně jen Jirka Vytiska, potvrdil i druhý nejlepší závodník v mrtvole. Čestmír tam totiž nasázel 18 opakování a bral druhé místo. Třetí byl za 16 opakování Pavel Zadražil. Hned 7 závodníků pak zvedlo auto pro 10 a více opakování. Pro mě neatraktivní disciplína. Fanoušci si zde mohli zařádit hlavně u pokusů třech závodníků, kteří těch opakování dali trochu méně. Pro ty to totiž bylo relativně těžké a museli si mezi opakováními odpočinout a hecnout se pro to následující.

Car Yoke – 15m
Přenášení auta ve stylu Yoku bylo na českých závodech něčím novým a já oceňuji tento nápad. Na první pohled vypadá tahle disciplína vážně dobře. Bohužel i zde se ale pořadatelům nepodařilo zvolit správně váhu a po crossfit mrtvolách přišla na řadu disciplína, kde se nechodilo, ale krokovalo. Kromě nesprávně zvolené zátěže mi pak přišlo jako velmi hloupé i to, že museli chudáci strongmani nosit auto po dlažebních kostkách. Do budoucna moc prosím, aby se v Kutné Hoře podobná disciplína neopakovala. Alespoň tedy ne v Kollárově ulici, kde pro to nejsou odpovídající podmínky. Pojďme ale k výsledkům, brečet můžu zase u příští disciplíny. Do cíle nedošel nikdo. Pro všechny závodníky to byl v limitu 60 sekund úkol nesplnitelný.
Nejblíže cíli se dostal domácí Pavel Zadražil, který donesl asi 460kg auto s konstrukcí do vzdálenosti 13 metrů a 47 centimetrů. Po změření tak o dva centimetry překonal Michala Tichého, který auto donesl do vzdálenosti 13,45m. Pár centimetrů! Přes 10 metrů se pak dostal ještě Jirka Vytiska, který si třetím místem držel průběžné vedení v závodě.

Autotrakař – 20m
Čtvrtou kutnohorskou disciplínou bylo tlačení auta na vzdálenost 15 metrů a to formou car wheelbarrow – trakaře. Tohle je podle mého názorů nejhorší strongman disciplína na českých závodech a také už bych ji nejradši nikdy nikde neviděl. Hodně lidí si zde trhá mozoly, auto divně odskakuje od země, a když se poničí držáky (a že se ničí na každých závodech), tak je na to nošení vážně špatný pohled. Kluci pak mají jednu ruku výrazně výš, než tu druhou, a já jen čekám na to, kdy se někomu něco stane při selhání úchopu. Nebo již zmíněném odskoku auta. Je to hodně podobná disciplína kufrům, které mi ale přijdou mnohem atraktivnější.  Pavel Zadražil ale asi věděl, proč mít tuhle soutěž na domácích závodech, když jako jediný dotlačil auto do cíle a bral 10 bodů za první místo. Druhý skončil Michal Tichý a posunul se tak zase trošku dopředu v průběžném pořadí. Michal donesl auto do vzdálenosti 19,15m. Dále to ale na kostkách nešlo. Že bude top 5 stejná, jako v předchozí disciplíně pak potvrdili i třetí Vytiska, čtvrtý Šíma a pátý Dejmal. Jan Šleis se disciplíny nezúčastnil, odstoupil totiž ze soutěže kvůli zdravotním problémům, které ho trápí už minimálně od Přelouče.

Atlasovy kameny – 90s limit pro 5 kamenů
Atlas stones, tedy Atlasovy kameny, byly tím posledním, co čekalo na sportovce v Kutné Hoře. Oproti 4 z přechozího víkendu jich tentokrát bylo 5 a hmotnost měly následující: 115kg, 135kg, 155kg, 165kg a 175kg. Kámen nejmenší a zároveň nejlehčí museli závodníci házet na plošinu, která měla výšku asi 170cm. Druhý víkend po sobě zažil na kamenech obrovský soutěžní průšvih Michal Tichý. Kameny ho znovu zradily a on dokázal zdvihnout na plošinu pouze první 115kg kámen. Za deváté místo v disciplíně bral pouhé dva body a bedna z toho po takovém výkonu rozhodně být nemohla. To Jirkovi Vytiskovi se dařilo. Ten z poslední disciplíny udělal obrovskou show, během které si na své přišli i dobře fandící kutnohorští fanoušci. Jirka to rozjel naplno a za 76,64s vyházel všech 5 kamenů na plošinu a připsal si třetí první místo v disciplíně, což mu díky dalším dvěma třetím místům garantovalo i první místo v závodě. Všech 5 kamenů nahoru dostal už pouze Radek Paták, který to zvládl o pouhé 2 vteřiny pomaleji, než Jirka. 4 kameny nahoru dostali ještě Čestmír Šíma a Pavel Zadražil. Pavel si během disciplíny také pohrál s diváky, kteří mu celý den pořádně hlasitě fandili.

A je po závodě. Jirka Vytiska potvrdil, že v Kutné Hoře umí. Za poslední roky zde má jedno druhé a dvě první místa. Pavel Zadražil získal doma v Kutné Hoře druhé místo, čímž doplnil svou medailovou bilanci, která je za poslední 3 roky třetí, první a teď druhé místo. Čestmír Šíma prožil určitě nepovedený závod, během kterého ho provázeli zdravotní obtíže, i tak byl ale dost dobrý na to, aby bral místo třetí. Využití Michala Tichého na kládě využil Radek Paták, který odsunul Michala na místo páté a sám bral místo čtvrté. Fanoušci v Kutné Hoře si rozhodně přišli na dobré závody, ale já osobně je hodnotím v porovnání v přechozími ročníky jako krok dozadu. I diváků bylo tentokrát méně, než obvykle a pokud by snad někdo dumal nad tím, proč tomu tak bylo, tak zmíním určitě reklamu a propagaci soutěže. Ta totiž nebyla snad nikde k vidění a i já jsem na soutěž zapomněl. Až mistr Míša mi pak v Přelouči řekl, že závody v Kutné Hoře jsou následující sobotu. Za soutěž ale patří pořadatelům velké díky. Strongmani mají v Kutné Hoře velkou tradici a věrné fanoušky, kteří se na ně přijdou podívat vždycky. A to i bez ohledu na počasí. To mimochodem v sobotu i přálo. Bylo hezky teplo a přeháňky, které se nad Kutnou Horou přehnaly, snad ani silní chlapi jako ti závodící v Kutné Hoře nepostřehli.
Pořadí a body:
Jiří Vytiska 46b
Pavel Zadražil 41b
Čestmír Šíma 39b
Radek Paták 31,5b
Michal Tichý 31b
Jiří Dejmal 25b
Jiří Žaloudek 19,5b
Jan Šleis 12b
Mari Zvrtek 10,5b
Zdeněk Teplárek 10,5b


Poděkování za fotky patří Stanislavu Bulargovi aka Stashinho Bularghinho. Plnou galerii ze závodů naleznete na:
http://sbularga.rajce.idnes.cz/Strongman_Kutna_Hora_2016/

By Jan "Guruhonza" Kavalír

 

Zanechat komentář