Quad Core 4:2:2:1 ratio Time Release Protein Blend
Think Smart, Eat Smart Per serving: 34g proteins, 7g BCAAs, 6g carbs, 1g fat Smartlabs®

Cvičení, posilování, svaly - vše na jednom místě!

Finále 1. ligy ve vzpírání družstev mužů - Sokolov

Je sobota 14. října 2017 9:45 ráno a za 75 minut začne první soutěž ve vzpírání, které jsem součástí...

Pavel Zadražil - rozhovor

Pavle, já vlastně ani nevím, jak začít tento rozhovor. Představovat se tentokrát nemusíš, rozhovor p...

Olympia Strongman - mistrovství ČR 2017 - profi

Už jste si přečetli první část reportu z MČR strongman Olympia Brno na http://osvalech.cz/zpravy/ite...

  • Finále 1. ligy ve vzpírání družstev mužů - Sokolov

    Je sobota 14. října 2017 9:45 ráno a za 75 minut začne první soutěž ve vzpírání, které jsem součástí...

  • Pavel Zadražil - rozhovor

    Pavle, já vlastně ani nevím, jak začít tento rozhovor. Představovat se tentokrát nemusíš, rozhovor p...

  • Olympia Strongman - mistrovství ČR 2017 - profi

    Už jste si přečetli první část reportu z MČR strongman Olympia Brno na http://osvalech.cz/zpravy/ite...

Strongman Přelouč 2016 Featured

středa 15. červen 2016 0:00

 Další ročník strongmanů v Přelouči máme za sebou. Celá akce se uskutečnila v sobotu 11. 6. 2016. Loni jsem byl z celé soutěže nadšený. Bylo pekelně teplé počasí, díky kterému se na soutěž přišlo podívat strašně moc diváků, disciplíny byly moc dobře zvolené a závodníci předváděli opravdu špičkové výkony. A letos? Počasí pro strongmany ideální, takže teplo, ale ne tak moc, aby byli všichni zpocení a odcházel kvůli tomu úchop. Diváků bylo také strašně moc. Jestli jich bylo víc, než loni, nevím, ale pořadatelé mohli být s letošní návštěvou určitě spokojeni. A výkony? Wow. Něco takového jsem ještě na českých závodech neviděl.  Však uvidíte. Pod záštitou Českého svazu silových sportů zorganizovali celou soutěž Svatopluk Vobejda a Josef Mazač. Těm se pak pro závodníky podařilo připravit i zajímavé price money.

Takhle vypadaly z pohledu umístění jednotlivých závodníků:
1.    15.000,- Kč
2.    10.000,- Kč
3.    8.000,- Kč
4.    6.000,- Kč
5.    5.000,- Kč
6.    4.000,- Kč
7.    3.000,- Kč
8.    2.000,- Kč
dále do konce 2.000,- Kč

Pořadatelé se pak postarali i o cestovní náhrady ve výši 200,- EUR pro pozvané zahraniční závodníky.

Vůbec první disciplínou byly těžké 170kg kufry. 170kg není žádná sranda. Vždyť několik málo let zpátky by tohle v ČR nedával asi nikdo. A teď? Čeští profíci s tím nemají žádný problém. Tento závod celkově dobře ukázal, jak nahoru jde úroveň sportu a jak moc se všichni závodníci posouvají dopředu.

Favority této disciplíny bychom určitě hledali celkem jednoduše. Michal Tichý je znám tím, že umí běhat s těžkými taškami v rukách jako Bolt za olympijským zlatem. A domácí Pepa Mazač? Tomu kufry jdou vždycky parádně a nikdy na nich body neztrácí. Pepa měl za sebou, jako vždy, hlasitou podporu od fanoušků. Jeden z nich mu dokonce fandil ještě před tím, než začal samotný závod. Před závodem nejspíše trénoval jednu z disciplín, kterou je nošení soudku s pivem. Soudek prý po skončení jeho tréninku už nebyl s pivem. Zapomínat se ale určitě nesmělo ani na Čestmíra Šímu, který když něco chytne, tak už to nepustí. Rozhodně tedy ne před cílovou čarou. Hned jako první na tuto disciplínu nastoupil Michal Tichý a své kvality rozhodně potvrdil. Farmer’s walk mu zabral pouhých 11,47s a Michal tak mohl být velmi spokojený. Tohle byl čas, který mu klidně mohl přinést vítězství v první disciplíně. Na Pavla Zadražila, který šel na řadu po Michalovi, to stačilo. Třetí šel na řadu miláček publika Pepa Mazač a trasu prolétl stejně rychle, jako Michal. Tak jsem to tedy vnímal já z pohledu fanouška. Byl to fičák. Stopky rozhodčího Jana Šalaty však ukázali čas o 13 setin sekundy lepší, tedy 11,34s. Pepa se posunul na první místo! A diváci ho odměnili obřím potleskem. Na třetí místo se časem 14,3s posunul před Zadražila ještě Čestmír Šíma, který šel parádně, ale rychlostně v Přelouči na první dva neměl. Čestmír by hold potřeboval kufry ještě těžší. On by s nimi byl stejně rychlý, ale ostatní by zpomalovali. Z 9 závodníků v Přelouči kufry do konce doneslo hned 7 závodníků.


Na druhou disciplínu jsem se já osobně těšil ze všeho nejvíc. Log lift na max. Tedy maximální zvednutá váha u klády. Český rekord byl 170kg, když se o něj dělilo hned několik závodníků včetně Pepy Mazače a Čestmíra Šímy. Závod v Přelouči měl rekord posunout zase trošku nahoru. A já vám už dopředu povím, že se to povedlo. Pojďme ale na začátek. Základ byl tuším na 140kg, což se povedlo zvednout 8 z 9 sportovců.

Jediným, kdo to nezvládl vytlačit nad hlavu, byl Tamás Bernáth. Peter Puha končil na 150kg. 7 borců zvedlo 160kg, což je prostě šílenost. V Přelouči chybělo hned 5 předních českých strongmanů, kteří soutěžili ve Šternberku, ale i tak se našlo dalších 7 lidí (6 Čechů), kteří těch 160kg dostalo nad hlavu. Já jsem si dokonce myslel, že to bude konečná pro Pavla Zadražila, který si vůbec nepomáhal nohama. Divně se zhoupl, aby hodil kládu nad hlavu a pak to svou brutální tlakovou silou dotlačil do úspěšného pokusu. Bylo to strašidelné, ale Pavel takto zvedl 150kg, 160kg a nakonec i 170kg. Hodně mě tady Pavel překvapil. Na 170kg se kromě něj dostali a nad hlavu úspěšně vytlačili i Čestmír, Pepa a Honza Šleis. Pro Tícháče, Ondru Zadžoru a Dávida Nagyho už bylo 170kg nad jejich síly. A co přišlo po 170kg? 176kg. Pavel byl bez šance. Honza Šleis měl nejspíše problémy s lýtkem a také si s touto 176kg kravičkou neporadil. Na řadu přišel Čestmír Šíma. A Čestmír mívá na českých závodech ambice vždy nejvyšší. Zde si šel nejen pro vítězství v disciplíně, ale také pro ten rekord. Na prvním místě se chtěl osamostatnit. Vždyť právě jeho tlaková síla je legendární a na každých závodech si o ní povídají mezi sebou fanoušci. Čestmír bez problémů. Přemístil, lehce zapojil nohy a bez problémů 176kg kládu dotlačil nahoru. Technicky to byl jeho nejpovedenější pokus, když především u 140kg a 150kg byl trošku nejistý. To už ale přišla řada na Pepu Mazače. Ten si po úspěšném zdvihu 150ky, 160ky i 170ky dal kolečko kolem areálu, aby si s každým plácnul. Teď si dal to kolečko před výkonem samotným a za obrovské podpory publika 176kg kládu přemístil. Obří nádech. Lehčí dopomoc nohami. Kláda je nad hlavou, ale Pepa ztrácí rovnováhu a popobíhá s 176kg kládou dopředu dozadu. Během toho upřeně zírá na rozhodčího Honzu Šalatu a čeká na jeho písknutí a mávnutí rukou. To je totiž znamení, aby závodník kládu odhodil na zem po úspěšném zdvihu. Pepa se nedočkal. Kláda padá na zem a písknutí nikde. Rozhodčí zdvih neuznává a disciplínu v novém českém rekordu 176kg vyhrává Čestmír Šíma. Můj názor na celou situaci? Pepa kládu neměl pod kontrolou. Kládu však dotlačil nahoru a já bych vám mohl dát tolik příkladů, kdy rozhodčí na soutěžích uznali zdvihy klády, které nebyly zdaleka tak platné, jako ten Pepův neplatný tady z Přelouče. No nedá se nic dělat. Čestmír první a miláček diváků Pepa Mazač končí druhý, spolu se Zadrou a Honzou Šleisem. Čestmír si pak ještě nechal naložit 180kg. Nevyšlo to. V sobotu na to už síly neměl. Ale nevadí. Maxko na kládu bude v Golčově Jeníkově a já myslím, že se svým pokusem Čestmír naloží lépe.
Disciplína číslo 3 – autotrakař. Za mě osobně nejhorší disciplína na českých strongman závodech. Závodníci si zde trhají mozoly. Riziko zranění je zde tedy velké. Na záda nic moc. Na kolena taky nic moc. Po puštění auta na zem pak vylétnou držáky nahoru a tam to může taky dopadnout špatně, když trefí lýtko, nebo koleno. Jasně, strongmani jsou extrémní sport, ale já osobně si tuhle disciplínu moc neužívám. 

Je to navíc dost podobné kufrům, které v Přelouči byly hned na začátku. Pojďme ale k závodu samotnému. Favority znovu byli Pepa Mazač a Michal Tichý. Ti tohle běhání s nákladem v dlaních zvládají parádně. Oběma ale vypálil rybník Dávid Nagy. Trošku lehčí závodník s vynikajícím úchopem a brutální dynamikou proletěl disciplínou za neuvěřitelných 7 vteřin a 81 setin sekundy. Rychleji to snad ani nešlo. Vždyť výkon 8,8s druhého Ticháče vypadal také nepřekonatelně. I třetí Pepa Mazač svým časem 9,71s předvedl super výkon. No byla to rychlovka. Pod 15s se pak vešli ještě další tři závodníci. Čtvrtý Čestmír, pátý Puha a šestý Zadražil. S vypětím všech sil závod dokončili před časovým limitem jedné minuty i zraněný Šleis a mezi profíky debutující Ondra Zadžora.
Disciplína číslo 4. 75kg jednoručka – 85kg jednoručka – 100kg jednoručka. Klasický „dumbbell lift“ ze země na rameno a odtamtud jednou rukou vyrazit / vytlačit nad hlavu. 100kg na českých závodech? Masakr. Wow. Po těžkých kuftech a neuvěřitelných výkonech na kládě ještě tohle. Se 75kg si poradili všichni. 85kg bylo nad síly 3 závodníků. Jedním z nich byl překvapivě Čestmír Šíma. Ptáte se, co se stalo? Vůbec nevím. Abych řekl pravdu, tak jsem neměl odvahu zjišťovat příčinu tohoto selhání, které Čestmíra stálo závod. Byl to ale šok pro všechny. A 100kg? Český rekord? Pepa Mazač ji zvedl úplně s přehledem a body za dělené první místo si tak upevnil první pozici před poslední disciplínou. Podpora fanoušků, kterou si mohl Pepa vychutnávat před pokusem o zdvih 100kg jednoručky, byla parádní. Musím zjistit trošku víc o tom, jak moc populární vlastně v tomto městě Pepa je. Michal Tichý? Ten má jednoručky rád, protože mu jdou. Michal je podle mého názoru mezi českými profíky tím borcem, který má nejlepší dynamiku. Navíc stále pracuje na technice a výsledkem je to, že tu stovku prostě dává. A zvedl ji i Pavel Zadražil. Tomu v minulosti jednoručka tolik nešla, ale v posledních 12 měsících udělal obrovský posun a konečně se ji naučil. Takže hned tři závodníci, co tu stovku dali třikrát. 8 bodů do pořadí pro všechny z nich. Ticháč se tímto výsledkem dostal na průběžné druhé místo a i Pavel přeskočil Čestmíra, který byl po jednoručce čtvrtý.
A konečně už ta poslední disciplína a tím pádem i poslední možnost pořádně si zafandit pro diváky a fanoušky nejen z Přelouče. A že si to užili. Nejen, že po celou dobu závodu poctivě a hlasitě podporovali domácího Pepu Mazače, ale stejně tak ukazovali svou přízeň i všem dalším závodníkům, které jejich povzbuzování nakoplo do skvělých výkonů. A to nepíšu jen tak. Diváci byli opravdu úžasní a výkony, které jsme viděli v Přelouči, byly i díky nim famózní. Všechno se to potvrdilo v poslední disciplíně, tedy na atlasových kamenech. Ty byly 4 a vážily tuším 115kg – 135kg – 155kg a 175kg. V propozicích a od moderátora Leoše Kubeše jsme se myslím dozvěděli dvě odlišné informace. Pokud se pletu, tak se omlouvám. Hlavní je ale to, že byly 4. Ten nejlehčí museli závodníci házet asi 160cm vysoko. Ten nejlehčí možná 125 centimetrů? Na tohle také nemám správný odhad. S prvními třemi neměl nikdo problém. Těžší už to bylo se čtvrtým kamenem. Tam si celý svůj závod pokazil Michal Tichý a propadl se z druhého „až“ na čtvrté místo v celkovém pořadí. O tolik bodů ho totiž připravila koule. Nad síly byla nejtěžší koule i pro Tamáse Bertnátha. Teď ale k těm nejlepším. Chuť si maličko spravil Čestmír Šíma, který podle dokázal dostat 4 atlasy na stojany během neuvěřitelných 22 vteřin a 98 setin sekundy. To je něco pod 6 vteřin na kouli. Wow! Fičák to byl i u Pavla Zadražila, který s Čestmírem bojoval o druhé místo celkově. Pavel skončil na atlasech v čase 24,85s druhý, čímž v celkovém pořadí vyrovnal Čestmíra s 33 body. Co to znamená? Čestmír jakožto vítěz více disciplín získal druhé místo a Pavel se musel spokojit s místem třetím. Pepa Mazač věděl, že má vítězství doma jisté, pokud předvede svůj standartní výkon a to také předvedl. 40,64s, třetí místo na atlasech a první místo celkově. Asi i po této disciplíně následovalo kolečko okolo sportoviště, kde si Pepa plácnul s úplně každým, kdo mu nastavil dlaň.


Celkově tedy dopadla soutěž dobře pro domácí. Pepa Mazač po vynikajících výkonech vybojoval další domácí prvenství. Čestmír zabojoval v poslední disciplíně, aby se posunul na druhé místo. Já doufám, že se domů na západ Čech vracel i s dobrým pocitem z národního rekordu v kládě. Pavel Zadražil určitě třetí místo bral. Předvedl dobré výkony ve všech disciplínách a to vždycky znamená dobrý výsledek. Mistr ČR chce sice vždy vyhrát, ale v sobotu to na vítězství nebylo. Ticháč? Super výkon v prvních 4 disciplínách a pak mu to pokazily jeho neoblíbené kameny. Snad do budoucna zjistí, co je tam přesně špatně a zapracuje na tom. Vůbec bych se pak nedivil, kdyby Michal Tichý vyhrával české závody mezi profíky. Zmínit musím i Slováky, kteří parádně doplnili startovní pole a neztráceli se. Až tedy na posledního Tamáse. Ten měl ale možnost osahat si zase něco nového, dát si nové osobní rekordy a jeho další závod na Slovensku pro něj bude určitě lehčí, než ten v Přelouči. Dávid Nagy byl úžasný. Skvělý sportovec ukazoval po celý závod, že je velmi komplexní. Silný úchop, dynamika a ani tlaková síla mu rozhodně nechybí. U Jana Šleise škoda, že ho omezovalo zranění. Jinak by i určitě on zdolal 170ku u klády. A Ondra Zadžora? Sakra těžký závod pro profesionální debut. A taky se neztratil. Kufry na něj byly moc, ale zbytek soutěže se mu podle mého názoru povedl. Hlavně u klády ukázal, co bude jeho velkou předností. Možná to bude on, kdo bude jednou vlastnit český rekord v této disciplíně. Velké poděkování patří sponzorům a pořadatelům, kteří připravili pro závodníky i fanoušky vážně skvělé podmínky. Ve spolupráci s neziskovým spolkem Český svaz silových sportů se povedlo organizátorům rozdat na price money celkem 55 tisíc korun, což je pro závodníky určitě něco, co uvítali. Tenhle závod stojí hodně času, krve, potu, sil i peněz. Extrémní sporty sebou přinášejí menší i větší zranění. Je vidět, že se sport posouvá stále dál ať už po stránce organizační, nebo výkonnostní. O špičkových výkonech na naše české poměry jsem už psal. Skvělou práci samozřejmě odvedl i Honza Šalata, což je rozhodčí, kterého respektuje každý. Leoš Kubeš byl na mikrofonu upovídaný, jako vždy. Pokaždé vytasí nějaký ten nový vtípek. A pokud mu selže mikrofon, tak si vystačí s tím svým silným dámským hlasem. Upřímná soustrast patří tomu, kdo si chtěl domů odvést dřevěné palety, které byly potřeba u klády. Palety závod nepřežily. Umřely už někdy po pokusech se 150kg a těžší váhy je rozsekaly na třísky. Jediný, kdo s kládou neházel o zem, byl Pepa Mazač. Asi si ty palety chtěl vzít domů právě on. No a to je asi všechno. Příští týden se můžete těšit na report z Kutné Hory, kde já osobně očekávám obrovskou diváckou návštěvu. Překoná Kutná Hora metu 500 diváků? Uvidíme. Přelouči ještě jednou díky za super závody a za rok znova!

Poděkování za fotky patří Alešovi „Bucci“ Bukovskému z lightshot.cz
Kompletní galerii z Strongman Přelouč 2016 naleznete na: http://wp.lightshot.cz/?page_id=5561

Celkové pořadí a body:
1.    Josef Mazač 38b.
2.    Čestmír Šíma 33b.
3.    Pavel Zadražil 33b.
4.    Michal Tichý 29,5b.
5.    Dávid Nagy 25b.
6.    Peter Puha 23b.
7.    Jan Šleis 20b.
8.    Ondřej Zadžora 17b.
9.    Tamás Bernáth 5,5b.

 

by Jan "Guruhonza" Kavalír

Zanechat komentář