Quad Core 4:2:2:1 ratio Time Release Protein Blend
Think Smart, Eat Smart Per serving: 34g proteins, 7g BCAAs, 6g carbs, 1g fat Smartlabs®

Cvičení, posilování, svaly - vše na jednom místě!

Finále 1. ligy ve vzpírání družstev mužů - Sokolov

Je sobota 14. října 2017 9:45 ráno a za 75 minut začne první soutěž ve vzpírání, které jsem součástí...

Pavel Zadražil - rozhovor

Pavle, já vlastně ani nevím, jak začít tento rozhovor. Představovat se tentokrát nemusíš, rozhovor p...

Olympia Strongman - mistrovství ČR 2017 - profi

Už jste si přečetli první část reportu z MČR strongman Olympia Brno na http://osvalech.cz/zpravy/ite...

  • Finále 1. ligy ve vzpírání družstev mužů - Sokolov

    Je sobota 14. října 2017 9:45 ráno a za 75 minut začne první soutěž ve vzpírání, které jsem součástí...

  • Pavel Zadražil - rozhovor

    Pavle, já vlastně ani nevím, jak začít tento rozhovor. Představovat se tentokrát nemusíš, rozhovor p...

  • Olympia Strongman - mistrovství ČR 2017 - profi

    Už jste si přečetli první část reportu z MČR strongman Olympia Brno na http://osvalech.cz/zpravy/ite...

Petr Michálek - rozhovor Featured

středa 6. duben 2016 0:00

V nejčerstvějším rozhovoru jsem vyzpovídal několik málo dní před soutěží Petra Michálka, který se 10. 4. 2016 pokusí na mistrovství Moravy a Slezska mužů a žen v Dolním Benešově urvat co nejlepší výsledek a zajistit si tak také účast na MČR o týden později. Petr se představí v kategorii kulturistiky do 75kg. Všichni máte dost času vydat se fandit jemu i komukoliv dalšímu. S Petrem jsem se pobavil o jeho kulturistickém příběhu, přípravě na soutěž, podpoře od Smartlabsu, hardcore sklepní posilovně a dalších tématech. Užijte si to. Jako doplnění k rozhovoru mi pak Petr poslal aktuální fotky z přípravy na soutěže. Fotky jsou z úterý, tedy méně jak 5 dní před soutěží.

Petře, představ se prosím v několika málo větách čtenářům Osvalech.cz
Dobrý den. Jmenuji se Petr Michálek a letos v únoru jsem měl 40 let. Jsem ženatý a mám 2 děti. O kulturistiku se zajímám od roku 1991. První soutěž jsem absolvoval v roce 1992, kdy jsem vyhrál mistrovství jižní Moravy mladšího dorostu. Poté jsem se účastnil každý rok jarních soutěží až do roku 1997. Za tu dobu jsem získal tituly mistra Moravy juniorů, 2. místo na MČR juniorů, 2. místo na mistrovství Moravy mužů a řadu dalších medailových umístění. Následovala pauza až do roku 2006, kdy jsem se vrátil na soutěžní prkna a na MČR jsem získal 3. místo. V roce 2007 se mi úplně nepodařil závěr přípravy, a tak jsem se musel spokojit s 8. místem na MČR. Další pauza byla až do roku 2015, kdy se mi podařilo na mistrovství Moravy i MČR obsadit 2. místo.


Na FB stránkách Smartlabsu může každý poměrně často vidět tvé fotky a dokumentaci přípravy jak objemové, tak i předsoutěžní. Jak ses vůbec ke Smartlabsu dostal a jakým způsobem probíhá tato spolupráce?
Na doplňky firmy Smartlabs mě upozornil Luboš Koumal. Vyzkoušel jsem je, a protože jsem byl velmi spokojen, začal jsem je užívat a prakticky celou přípravu na rok 2015 jsem jel jen na nich. Po MČR jsme se dohodli na spolupráci, za kterou musím velmi poděkovat. Kvalitní doplňky mi vždy v přípravě chyběly a taky to pak mělo vliv na konečnou formu. Troufnu si říct, že Smartlabs je naprostá špička nejen v ČR, ale i v Evropě.

Koncem únoru jsi v rámci diety využíval od Smartlabsu Hydro, micelární kasein, Triade, kofein, synefrin a glutamin. Význam těchto doplňků stravy je každému jasný. Má otázka však bude mířit na tvou zkušenost s těmito produkty. Jak se ti osvědčily a proč jsi u nich zůstal?
Moje zkušenosti jsou jen ty nejlepší. Vůbec si nedovedu představit, že bych před tréninkem nedal Triade a po tréninku Hydro. Micelární kasein beru hlavně před spaním, ale přimíchávám ho i k Hydru. Záleží na tom, jestli po tréninku, nebo během dne. Během dne volím poměr 1:1 s Hydrem, po tréninku 1:3 v poměru k Hydru. Před spaním většinou čistý kasein. Glutamin beru v 10g dávkách 3-5x denně.

Jakou roli budou mít doplňky stravy po soutěži?
Po soutěži budu určitě omezovat na 6-8 týdnů bílkoviny. Jejich výše bude jen okolo 1,2-1,5g/kg. Tělo si potřebuje odpočinout od vysokých dávek bílkovin (momentálně 300g denně). Na tu dobu vyřadím úplně maso, a proto budu využívat hlavně hydro.

Ještě se zeptám na tvůj jídelníček. Zajímá mě, na jakých principech je založen. Klidně rozepiš jeden celý den. Pro čtenáře je tohle určitě zajímavé.
V první řadě jedu i v mimosoutěžním období poměrně nízké sacharidy. Je to cca 250-300g denně. Bílkoviny 2,5g/kg. Tuky nepočítám, ale bude jich poměrně dost. Mám denně 6-12 vajíček, ořechy a kokosový olej. Celý den těžko rozepíšu, každý den je jinak, vzhledem k tomu, že pracuji na 4 směny. V zásadě 2-3x denně maso, 1-2x vajíčka, 2-3x protein. Sacharidy většinou až na oběd a po tréninku.

Jak vypadá tvůj trénink? Spíše než rozpis mě znovu zajímají principy, jakých se držíš, a na jaké partie se zaměřuješ v rámci aktuální přípravy nejvíc?
Jedu vše podle pocitu, nemám pevně daný rozpis. I partie volím podle toho jak, jsem zregenerovaný. Partii procvičím většinou 2x za 10 dní. Moji hlavní slabinou jsou záda a břicho, takže se snažím dát důraz hlavně na ně. Dříve to byly i ramena, která jsem trochu dokázal dotáhnout velikostně k pažím a stehnům. V symetrii ztrácím nejvíc a jsem si toho dobře vědom. Mám navíc poměrně úzkou kostru. Snažím se, co to jde, v mém věku.

Dokázal jsi dvakrát 7 let netrénovat. Jak takový život zvládáš? Je to lepší, protože máš třeba více času na práci a na rodinu, nebo je to v něčem horší? Já si nedokážu představit, jaké to musí být jak fyzicky, tak i psychicky.
Obě přestávky byly hlavně kvůli nedostatku času. Druhá přestávka souvisela s rodinnými starostmi. Psychicky to bylo náročnější jen ze začátku. Po nějaké době jsem vlastně ani cvičení nepostrádal. V každodenním shonu ani nebyl čas myslet na trénink. Náš starší syn je diabetik, takže to máme s manželkou složitější. Oba pracujeme na směny a sladit služby tak, aby se synem vždy někdo byl, je docela složité.

Jak dlouho po takové době bez cvičení trvá, než naplno zafunguje svalová paměť a ty se tak dostaneš na předchozí úroveň?
Svalová paměť pracuje hodně rychle. Mě se minulý rok podařilo za 3/4 roku od první návštěvy posilovny po letech vrátit na soutěžní podium. Cvičit jsem začal z důvodu výhřezu meziobratlové ploténky L5-S1. Během 2 měsíců jsem se dokázal vrátit do zaměstnání, a protože se zdravotní stav zlepšil natolik, že jsem mohl začít zařazovat i dřepy a cviky v stoje, začal jsem uvažovat i o nějaké soutěži kvůli motivaci.

 
Z fotek, které jsem viděl, tak máš svou domácí posilovnu. Kolik procent všech tréninků ve svém životě jsi absolvoval v této domácí posilovně? Stačí takové podmínky k tomu, aby se člověk plnohodnotně připravil na soutěž?
Posilovna je ve sklepních prostorech činžovního domu. Do fitcentra se vzhledem k mým časovým možnostem dostanu jednou za 3-5 měsíců. Po letošních závodech plánuji svou vlastní posilovnu s profi stroji. To samozřejmě souvisí s dobrým výsledkem na nadcházejících soutěžích. Podmínky samozřejmě stačí, i když jsou ústupky, které v rámci tréninku musím dělat. Příprava na soutěže není o nablýskaných strojích, ale o tvrdé dřině a dietě.


Nevím, jak vnímáš současnou scénu fitness, ale zajímala by mě tvá odpověď na následující otázky. Cvičili lidé před 20 letý lépe, než nyní? Vypadali lidé v posilovnách před 20 lety lépe, než nyní?
V současnosti je většina lidí na lepší úrovni než dříve. Velký výběr a dostupnost doplňků a hlavně spousta informací na internetu tomu hodně napomáhá. I když spousta lidí se v záplavě rad ztrácí.

Co tvé děti a fitness? Vedeš je ke cvičení a zdravému životnímu stylu, nebo si myslíš, že to rozhodně není pro každého?
Synům je 6 a 9 let, takže mají na posilovnu čas. Mladší Tomášek semnou někdy zajde a je vidět, že ho to baví. Mohl by se potatit, alespoň bych měl za nějakých 8 až 9 let sparingpartnera. Nutit ho samozřejmě nebudu. Starší syn Petr má jiné koníčky než sport. Je to náš knihomol, rád čte a zajímá se o přírodu, zeměpis a dějepis. Jelikož je diabetik, máme to trochu složitější, ale vše se dá zvládnout. Sport je nejlepší na vyčištění hlavy od každodenních problémů a jej můžu každému jen doporučit. Je jedno, jestli posilovna, kolo, běhání nebo cokoliv jiného. Ale železo je železo!!!


Petře, moc děkuji za tvůj čas, který jsi mi věnoval tak blízko tvé první letošní soutěži. Pevně věřím, že forma vyjde dle tvých představ a rozhodčí tě ohodnotí korektně. Pokud bys někomu rád něco vzkázal, nebo poděkoval lidem, kteří tě podporují, tak máš možnost.
V první řadě bych chtěl poděkovat moji ženě Ivance za všechno, co pro mě dělá. A že je toho opravdu hodně. Samozřejmě velikánský dík patří firmě SMARTLABS, která mi pomáhá v přípravě doplňky výživy patřícími k naprosté špičce v tomto oboru. Všem můžu jen doporučit! V neposlední řadě musím poděkovat šéfovi našeho týmu SK MOOG Lubošovi Koumalovi a Martině Hamáčkové za servis na závodech, bez nich by to taky moc nešlo. Díky všem! Snad na nadcházejících soutěžích nezklamu a nějaké to finálové umístění urvu. Uvidíme, držte palce.

Zanechat komentář