Quad Core 4:2:2:1 ratio Time Release Protein Blend
Think Smart, Eat Smart Per serving: 34g proteins, 7g BCAAs, 6g carbs, 1g fat Smartlabs®

Cvičení, posilování, svaly - vše na jednom místě!

Finále 1. ligy ve vzpírání družstev mužů - Sokolov

Je sobota 14. října 2017 9:45 ráno a za 75 minut začne první soutěž ve vzpírání, které jsem součástí...

Pavel Zadražil - rozhovor

Pavle, já vlastně ani nevím, jak začít tento rozhovor. Představovat se tentokrát nemusíš, rozhovor p...

Olympia Strongman - mistrovství ČR 2017 - profi

Už jste si přečetli první část reportu z MČR strongman Olympia Brno na http://osvalech.cz/zpravy/ite...

  • Finále 1. ligy ve vzpírání družstev mužů - Sokolov

    Je sobota 14. října 2017 9:45 ráno a za 75 minut začne první soutěž ve vzpírání, které jsem součástí...

  • Pavel Zadražil - rozhovor

    Pavle, já vlastně ani nevím, jak začít tento rozhovor. Představovat se tentokrát nemusíš, rozhovor p...

  • Olympia Strongman - mistrovství ČR 2017 - profi

    Už jste si přečetli první část reportu z MČR strongman Olympia Brno na http://osvalech.cz/zpravy/ite...

Jirka Orság - rozhovor Featured

úterý 8. prosinec 2015 0:00

Následující rozhovor je se sportovcem, kterého jsem již pro Osvalech jednou vyzpovídal. Jirka Orság má za sebou účast na mistrovství světa ve vzpírání, které se konalo v americkém Houstonu. Jirka nakonec skončil na 13. místě a jeho výkony byly následující – 185kg trh a 230kg nadhoz. Jak Jirka celou soutěž s odstupem týdne hodnotí? To se dočtete v rozhovoru níže.

Ahoj Jirko. Vítej zpátky v České republice! Máš za sebou MS ve vzpírání. S jakými dojmy se vracíš a jaká to pro tebe byla zkušenost?
Ahoj. Dojmy jsou maximálně pozitivní, protože z mého hlediska to bylo asi nejlépe uspořádané MS, na jakém jsem byl. Zkušenosti člověk sbírá neustále a vzhledem k tomu, že seniorských MS za sebou až tolik nemám, tak tahle byla velmi cenná. Hlavně asi v tom, že jsem se opět utvrdil v jedné věci, a to, že konkurence nikdy nespí! Tohle MS bylo obsazeno tak kvalitně, že olympiáda byla proti tomu brnkačka.

Můžeš prosím nějak popsat své pocity během nadhozu? Jak jsem ti už psal na facebook. Tvůj pohled před nástupem na třetí pokus byl nepopsatelný. Jakoby strašidelný. Co se ti honilo hlavou?
To se lehko řekne popsat pocity. Já vlastně ani nevím, protože si to moc nepamatuji. Stává se mi to na soutěžích celkem často. Když jde opravdu do tuhého, tak mi to v hlavě sepne na nějakou automatiku a vím o sobě, až když činku zahodím.

To je zajímavé s tou hlavou. Už jsem o tom slyšel u některých trojbojařů. Zeptám se tedy na pocity po třetím pokusu v nadhozu. Jaký to bylo?
Neskutečným způsobem se mi ulevilo a všechno ze mě tak nějak spadlo. Věděl jsem, že když ten pokus nedám, tak nedokončím soutěž a veškerá příprava přijde vniveč. Což by mě velice mrzelo vzhledem k tomu, kolik úsilí jsem tomu věnoval. Zároveň jsem věděl, že na mě spousta lidí myslí a zklamal bych tím i je. Že někdo nedokončí soutěž, se občas stává. Já už to několikrát zažil a není to nic příjemného.


Jak hodnotíš organizaci této soutěže? Z pohledu fanouška to vypadalo na bezchybně zorganizovanou soutěž, během které měli sportovci ty vůbec nejlepší možné podmínky.
Jak jsem již řekl na začátku – z mého pohledu opravdu TOP organizace. Vše šlapalo, jak mělo a nemůžu si na nic stěžovat. Podmínky pro nás byly opravdu skvělé od ubytování až po samotnou soutěž.


Můžeš ty podmínky fanouškům popsat, aby věděli, jak moc špičkové zázemí si pro vás v Houstonu připravili?
Ubytování bylo zařízeno v hotelu Hilton. Taktéž samozřejmě i strava. Strava byla řešena formou švédských stolů a nechybělo tam snad nic. Od všech příloh, přes téměř všechny druhy masa, zeleninu polévky, dezerty atd. Závodiště a tréninková hala byly v budově hned vedle hotelu, a to celé bylo propojeno chodbou, takže jsem vlastně mohl celý pobyt prochodit v pantoflích. Na finální „áčka“ chodilo okolo 1000 lidí. Což je asi nejvíce (pominu-li olympiádu), co jsem vůbec viděl. Úroveň závodní haly byla taky asi největší, jakou jsem kdy zažil. Vím, že tam bylo i pár Čechů a Slováků, kteří si nás našli a chtěli se s námi fotit. To potěšilo.


Jak to máš aktuálně s nominací na OH v Riu? Kvalifikoval ses?
Vzhledem k tomu, že jsme chyběli jako tým na MS v Kazachstánu minulý rok, tak kvalifikační místa zatím nemáme. Naše kvalifikační šance bude na ME v Norsku na jaře.

Viděl jsem tvou fotku v supermoderním regeneračním pyžamu od Under Armour. Napadá mě k tomu asi milion otázek. V rámci rozhovoru mě ale zajímá jen to, jak to funguje a co na to ženy?
Předně bych chtěl firmě General Sport CZ poděkovat za to, že mi oblek dali a vůbec celkově za veškerou podporu! Fungovat to má tak, že díky vysoké kompresi to napomáhá rychlejší regeneraci svalů, já v tom cestoval hlavně proto, abych byl tak nějak v cajku, protože cesta byla opravdu dlouhá. Super je, že jsem například neměl ani oteklé nohy. Co na to ženy? Nevím, mě zajímá jenom jedna a ta se tomu zasmála.

Hned z letiště jsi spěchal domů. Pochlub se proč. A tímto tobě i celé tvé rodině gratuluji!
Děkuji! Ano, hned po příletu jsem spěchal pro auto, abych se ještě ten den dostal domů. Což se mi povedlo, dostal jsem se domů před půlnocí. Bylo to kvůli tomu, abych stihl být u porodu. Což se povedlo. 1. prosince v 11 dopoledne jsme jeli do porodnice a v 16:44 přišel na svět Matyáš.

Cítíš se jako táta jinak? Změnil se tvůj život a spací návyky?
Cítím se pořád stejně. Zatím se nezměnilo nic, ještě nejsou s přítelkyní doma, jsou stále v porodnici. Hádám ale, že změny nastanou.


Co dál? Kde tě uvidíme příště? Platí pohárovka v Groznym?
Ano, platí. Ale není to tak úplně obyčejná pohárovka – je to IWF Grand prix a je to soutěž, která se započítává do světového žebříčku.


Jaký máš teď tedy plán až do Ria? Jak bude rozfázována příprava?
Teď po Grand Prix v Groznym si dám do konce roku volno. Pak od ledna začnu zase makat na přípravě na ME, kteráé bude v dubnu v Norsku. Průběh přípravy bude standardní – spočítám si týdny, které mám na přípravu, nachystám plán a pojedu bomby! Evropa bude důležitá, protože tam budeme s týmem bojovat o kvalifikační místo na OH. Rozdíl v přípravě bude ten, že bych chtěl většinu přípravy zvládnout doma, protože chci samozřejmě být s rodinou.


Během přípravy na MS jsi navázal spolupráci se společností Smartlabs. Jaké doplňky stravy jsi jakožto vzpěrač zařadil do svého režimu a proč?
Ano, se Smartlabs jsme navázali spolupráci a rozhodně se to v přípravě na MS projevilo. Do přípravy jsem zařadil proteinové nápoje pro denní doplnění bílkovin. Pak i micelární kasein na noc. Dále instantní BCAA Triade v kombinaci se synefrinem a kofeinem, které mi pomáhají v tom, abych se držel v pohodě při mém 2,5 – 3 hodiny dlouhém tréninku. Po letech jsem zařadil i kreatin monohydrát. Následně i kreatin Crea-trona.  
Na podporu regenerace fermentovaný glutamin, který dávám na noc v dávce 30 a více gramů. Rozdíl v regeneraci je, alespoň u mě, velmi znatelný!
A vyzkoušel jsem i Oat Snack, který si dopřávám občas (často) na svačinu, protože mi to prostě neskutečně chutná!  
Chtěl bych tímto poděkovat i firmě Smartlabs za poskytnutou podporu, protože nevěřím, že za těch 9 týdnů, které jsem po zranění na přípravu na MS měl, bych se byl schopen bez jejich podpory dostat na kila, na která jsem se dostal a získal díky tomu skvělý výsledek na MS!

Jirko, díky za rozhovor! Užij si všechny své nové povinnosti! Pokud chceš svým fanouškům, fandům vzpírání, nebo komukoliv dalšímu něco vzkázat, tak máš tu možnost.
Určitě bych rád poděkoval všem, kteří mě jakýmkoliv způsobem podporují a fandí mi! Motivuje mě to jít dál a snažit se ze sebe dostat vše co jde! Pokračujte v tom a držte palce, ať kvalifikace vyjde! Díky!

Zanechat komentář