Quad Core 4:2:2:1 ratio Time Release Protein Blend
Think Smart, Eat Smart Per serving: 34g proteins, 7g BCAAs, 6g carbs, 1g fat Smartlabs®

Cvičení, posilování, svaly - vše na jednom místě!

Finále 1. ligy ve vzpírání družstev mužů - Sokolov

Je sobota 14. října 2017 9:45 ráno a za 75 minut začne první soutěž ve vzpírání, které jsem součástí...

Pavel Zadražil - rozhovor

Pavle, já vlastně ani nevím, jak začít tento rozhovor. Představovat se tentokrát nemusíš, rozhovor p...

Olympia Strongman - mistrovství ČR 2017 - profi

Už jste si přečetli první část reportu z MČR strongman Olympia Brno na http://osvalech.cz/zpravy/ite...

  • Finále 1. ligy ve vzpírání družstev mužů - Sokolov

    Je sobota 14. října 2017 9:45 ráno a za 75 minut začne první soutěž ve vzpírání, které jsem součástí...

  • Pavel Zadražil - rozhovor

    Pavle, já vlastně ani nevím, jak začít tento rozhovor. Představovat se tentokrát nemusíš, rozhovor p...

  • Olympia Strongman - mistrovství ČR 2017 - profi

    Už jste si přečetli první část reportu z MČR strongman Olympia Brno na http://osvalech.cz/zpravy/ite...

Nikol Studnařová - rozhovor po sezóně 2013

sobota 28. prosinec 2013 12:16

Ahoj Nikčo, hned na tebe budu muset vybalit první dotaz a chci naprostou upřímnost. Kolik sklenic burákovýho másla už jsi spořádala od závodů? A připomínám, že jsi pod přísahou.

Ahoj :) Tak už vidím, že o mé aférce s arašídovým máslem ví snad úplně všichni. Ale asi tě celkem zklamu. Tolik jsem se na něj těšila, ale nakonec za ty dva týdny zmizela jen jedna sklenice! Ikdyž asi bych měla dodat, že společně s arašídovým máslem jsem snědla i sklenici kokosového másla a asi tak...hodně hodně dalších ořechů :D Moje peněženka tedy celkem pláče. Myslíš, že by se i na toto našel sponzor? :D


Poptám se ti =) A to bylo všechno? Burákové máslo a kokosové máslo? Určitě sis dopřála trošku víc.

Největší odvaz to byl večer po poslední soutěži. Už tradičně se pořádá raut pro vítěze jednotlivých kategorií. A asi si to dokážeš představit - skupinka lidí, která měsíc (nebo i déle) byla na tvrdé dietě, a teď kolem sebe mají plno jídla, které je nachystané přímo pro ně. Čokoládové fontánky s ovocem, dort, obložený stůl plný dobrot... V tu chvíli jsem i já byla jak utržená ze řetězů. Lítala jsem od sladkého k slanému. U fontány s čokoládou jsem strávila asi 30 minut (a rozhodně jsem na ni jen tak nekoukala :D)... Úplně jsem ztratila pojem o čase a do reality se zase vrátila až ve chvíli, kdy se do mě už víc jídla nevešlo. Ach, to jsou krásné vzpomínky!
Ale bylo to zasloužené. Nic mimo jídelníček jsem neměla...tak 2 roky? :D A taky mi po tomto úletu nebylo zrovna nejlíp, takže hned druhý den ráno jsem se vrátila zpátky na svůj normální jídelníček, tentokrát už objemový. A sladkosti a čokoládu už nechci zase pěkně dlouho vidět!
 
Bylo to zasloužený, Nikčo! Proto moje další otázka bude směřovat k dojmům ze soutěže. Vyhrála jsi minulý víkend oba závody, předtím Smartlabs Cup v Brně a předtím ještě další 2 závody. To je prvních 5 závodů ve tvé soutěžní kariéře a ze všech první místo. Vsadím se, že se musíš cítit docela fajn.

No, hádáš dobře. Pořád jsem z toho nadšená, poháry mám neustále na očích a s medailí občas chodím i doma (ale to je tajemství :D) Jsem opravdu ráda, že jsem do toho šla. Původně jsem ani na všechny soutěže jít nechtěla, nakonec mě však trenér, Luboš Koumal, donutil :D A dobře, že jsem poslechla!
 A sebevědomí ti stouplo? =) Budeš teď namyšlená holka, která bude všude říkat, že je nejlepší a že je všude plno haterů, kteří ti nepřejí úspěch?
 
Sebevědomí mi stouplo, to máš pravdu. Ale rozhodně se nemusíš obávat toho, že by mě to nějak změnilo, tím myslím k horšímu. Já jsem vždycky měla problém spíš s tím, že jsem měla až málo sebevědomí. Navíc jsem hrozně stydlivá. A právě posilování mi s tím nejvíc pomohlo. Když se cítím silnější, zvedám víc jak chlap vedle nebo mě někdo ve fitku pochválí. To je prostě skvělý pocit :) I soutěže mi v tomto pomohly - musím se jen v plavkách postavit před spoustu lidí, kteří hodnotí mou postavu. To už chce hodně pevné nervy!
A haterů mám plno, to máš pravdu :D Ale to k tomu patří. Máš nepřátele? Tak to znamená, že jsi něco dokázal. Nesetkala jsem se zatím s tím, že by mi někdo něco ošklivého řekl přímo do očí. Lidi mi to radši sdělí hezky z tepla domova přes internet. Naštěstí jsem flegmatik a takové řečičky mi jdou jedním uchem (okem? :D) dovnitř, druhým ven a hateři tím akorát ztrácí svůj (určitě velmi drahocenný) čas :D 
Přemýšlela si už, jestli chceš zkusit závodění i v budoucnu? Jak se ti vůbec zamlouvá bodyfitness v IFBB (SKFČR unás)?

Určitě! Sice cvičím a jím zdravě hlavně pro sebe, ale když na sobě makáte, proč to neukázat a nějak svoje úsilí nezúročit? Sice příprava, hlavně v posledních dnech, není zrovna procházka růžovou zahradou, ale pak ta soutěžní atmosféra, to je něco úžasného! Na soutěžích jsem poznala spoustu skvělých lidí, kteří mají stejné zájmy jako já. Navíc miluju tu soutění barvu. Hlavně teď v zimě, kdy jsem bílá jak zeď, to byla příjemná změna :D Občas mám takové tendence si ji natřít jen tak, ale pak si vzpomenu, jak ta malá lahvička byla drahá, a hned mě to přejde.
Další soutěž bych chtěla zkusit hned příští rok, ale nakonec se rozhodne hlavně podle toho, jak rychle se bude moje forma zlepšovat. Jsem ještě začátečník a potřebuju nabrat hodně svalové hmoty. Zatím to byly ''jen'' kondiční soutěže, příště to bude zase vyšší level. A já bych se soutěže nezúčastnila,kdybych nevěděla, že jsem na 100 % připravená :) To si radši dám času na přibírání víc a pak se do soutěžení zase pustím :) I nadále bych chtěla zůstat v kategorii bodyfitness. A až budu starší, tak si v zahraničí zkusit kategorii ''figure''. A mým největším snem je samozřejmě účast na Olympii. Ale to je hodně, hodně velký sen :D 
Máš úchylku na soutěžní barvu? To jsem ještě neslyšel :D

Líbí se mi, jak voní :D A navíc jsem ráda opálená, člověk pak vypadá líp. Samozřejmě hned po natření barvy je to ''trochu'' moc, ale potom, co se barva smyje, na kůži pořád náznak toho opálení zůstane. A bylo super, když jsem druhý den po závodu šla do posilovny a mezi ostatními ''bělochy'' jsem vypadala, jako bych se právě vrátila z dovolené v Egyptě :D

Sen účast na Olympii a kariéra profi závodnice, to nebude zrovna snadný, navíc pro Evropanku.

Tak určitě to bude oříšek se prosadit. Ale já mám ráda výzvy a budu usilovně pracovat na tom, abych si svoje sny splnila =) Kdyby to bylo snadné, tak by to mohl dělat každý. Ale jak jsem psala, na to je ještě hodně, hodně času. Soutěž Olympia je taková nejvyšší liga. Soutěžící za sebou mají už roky tréninku a spoustu jiných soutěží. Tam musíte ukázat svou nejlepšíí formu, ke které se během života dopracujete!

Dobře. Já ti samozřejmě budu fandit, protože mě vážně baví to, co děláš a vidím v tobě potenciál. Jak teď vypadá Nikči život po soutěži, když nemusí prakticky každej den trávit v posilovně a nebo učením do školy?

Hele abych řekla pravdu, tak se toho zase moc nezměnilo! V posilovně trávím čas pořád, ale teď si to zase užívám na 100 %, jelikož mám spoustu síly a energie zpátky a můžu pracovat na zvyšování váhy na základních cvicích :) Škola je taky pořád na denním pořádku, bohužel. Rozdíl je akorát v tom, že se necítím tak svázaná. V období před soutěžemi jsem se opravdu hodně stresovala. Pořád jsem na sobě viděla nedostatky a říkala si, že na to asi nemám. Teď to ze mě úplně spadlo a cítím se taková svobodnější :)
 
Já myslel, že po soutěži budeš trávit čas odepisováním na e-maily chlapců, kterým ses na soutěžích líbila a chtěli by s tebou absolvovat osobní trénink. Tak asi ne =)

Tak na toto si taky udělám ráda čas :D Ale nejsou to jen e-maily od kluků. Jak jsem už psala, seznámila jsem se tam se spoustou lidí a udělala si hodně přátel i mezi holkami. Což u mě není moc běžné, jelikož s holkami si moc dobře nerozumím a víc kamarádů mám mezi kluky :D A pár společných tréninků už domluvených mám, takže doufám, že už brzy bude víc času, abych je mohla zrealizovat :)

Společný trénink, hmmm. Ten mám domluvenej s jednou Slovenskou bikiny závodnicí. Docela bych ho absolvoval i s tebou, co říkáš?

Troufneš si? :-P Zatím jsem společný trénink absolvovala jen párkrát, ale pokaždé mi dotyčný řekl, že mě nechce hodně dlouho zase vidět :D Tedy během tréninku…:D

Sakra. No… tak já si to ještě rozmyslím, ano? Ale zpátky k tomu, co jsem s tebou cíleně nechtěl řešit v prvním rozhovoru. Tady se totiž nabízí šance, aby se z tvého pokroku poučily i jiné slečny/ženy, které chtějí teprve začít s cvičením, nebo s jakýmsi fitness životem. Pro většinu z nás to totiž je o cvičení, zdraví a kvalitní stravě, která funguje jako palivo a dovoluje nám žít plnohodnotný život. Kdo totiž zkusil jíst správně, tak ten rozdíl pozná nejen na postavě, ale i na tom, jak se cítí během dne. Je tomu tak i u tebe?

Tak to určitě. Jídlo je zdroj energie a pokud tělu nedodáváme dostatek toho, co potřebuje, tak prostě nemůže fungovat naplno. V poslední době se objevuje spousta různých novinek - nové způsoby stravování, novinky ve cvičení... Připadne mi, že to lidi začínají všechno moc komplikovat. Paleo, přerušovaný půst, low-carb strava... Jednou je správně to, po týdnu zase něco jiného. Někdy je ale nejlepší se držet toho, co fungovalo desítky let předtím, a nehledat ve všem vědu. Taky jsem už něco z toho zkusila, ale opravdu musím říct, že nejlepší je ten old-school způsob, který je ověřený. Jíst pravidelně, přijímat dostatek sacharidů, tuků i bílkovin, spát 8 hodin denně, cvičit základní cviky. Dřív jsem odsuzovala počítání energetického příjmu, ale teď už vím, že je to důležité, alespoň zezačátku. Pokud vůbec nemáte tušení, kolik čeho za den přijmete, jen těžko se zbavíte přebytečného tuku nebo budete budovat svaly.
Hodně lidí mi píše, že nemůžou přibrat, ikdyž jedí jak můžou. Pak jim ale řeknu, ať mi pošlou, co za den sní. A vždy je tam něco špatně - málo bílkovin, málo tuků, moc rychlých sacharidů...
To stejné s holkami, které se chtějí zbavit přebytečného tuku. Pošlou jídelníček, který je plný jednoduchých sacharidů, s nedostatkem bílkovin... Stěžují si, že mají chutě na sladké (a to za den přijmou sacharidů právě až až). Stačí přidat zdravé zdroje tuků, omezit rychlé sacharidy, přidat bílkoviny, většinou i zvýšit celkový kalorický přijem, a holky začnou hubnout a chutě jsou ty tam!
Právě proto je lepší si spočítat množství sacharidů, tuků a bílkovin, které právě vy potřebujete pro dosažení svých cílů. Pokud se totiž už opravdu snažíte se sebou něco dělat, tak proč to nedělat naplno, abyste pak po roce nemuseli litovat svého promrhaného ''snažení'' a v zrcadle jste neviděli pořád ten stejný odraz, bez jakéhokoli pokroku.
 
Týjo, moc pěkně řečeno. Mám úplně tu stejnou zkušenost s ženami. Makroživiny občas vypadaj nějak tak, že maj 35g bílkovin, 35g tuků a 250g cukrů za den. To se pak není čemu divit.
Teď ale k tobě. Začneme teda asi u konce. To bude asi nudné =) Jak vypadal tvůj jídelníček od doby, co se tě ujal Jenda Caha s Lubošem Koumalem? No a můžeš se rozepsat i o supplementech, protože nás všechny zajímá, kdy jsi dávala proteiny Smartlabs =)

Tak jídelníček se během těch pár měsíců přípravy párkrát měnil. Začnu tím nejlepším, objemovým, kterého se vlastně držím i nyní a který mi nejvíc vyhovuje.
 
Snídaně - 150 g ovesných vloček, 2 vejce, 3 bílky, 30 g hydro proteinu Smartlabs, 1 vejce, 1 lžíce arašídového másla/nebo hrst ořechů
Svačina - 2 vejce, 3 bílky, 270 g batátů (před úpravou), hrst ořechů, zelenina
Oběd - 150 g masa (před úpravou), 200 g těstovin/rýže (po tepelné úpravě), hrst ořechů, zelenina
Po cvičení - 30 g hydroproteinu Smartlabs , 40 g maltodextrine
Večeře - 150 g masa (před úpravou), 300 g batátů (před tepelnou úpravou), hrst ořechů, zelenina
2. večeře - 200 g cottage, hrst ořechů, 1 vejce, 50 g ovesných vloček
 
Z doplňků od firmy Smartlabs používám hydro protein (nebo CFM whey vanilkový, mňam!), maltodextrine a BCAA. Nyní do jídelníčku budu ještě zařazovat Oat snack a před spaním kaseinový protein. Samozřejmě to bude navíc ke stávajícímu jídelníčku :D
 
Pak měsíc před soutěží se jídelníček trochu změnil - snížil se příjem sacharidů a tuků, abych už nepřibírala, ale tělo se začalo spíš rýsovat.
No a nakonec tu jen shrnu jídelníček poslední týden před soutěží, jelikož to je nejzajímavější! :D V tomto týdnu už nepoužívám žádné doplňky stravy (protein, maltodextrin, sladidla...), nesolím, nejím tuky (ani ořechy O_o) a jídelníček se skládá jen z vařeného masa, rýže, salátových okurek a ovesných vloček na snídani. Příjem sacharidů se mění každým dnem. V případě, že soutěž probíhala v neděli, to vypadá takto:
 
Úterý - 150 g sacharidů
Středa - 100 g sacharidů
Čtvrtek -  50 g sacharidů -_- (půl hodiny před spaním jsme to začali cukrovat, takže jsem do sebe před spaním kopla 120 g ovesných vloček)
Pátek - žádné cvičení (absťák), 450 g sacharidů
Sobota - žádné cvičení, 450 g sacharidů
Neděle - den soutěže - každých 90 minut 150 g vařené rýže. Později rýžové chlebíky a před vstupem na podium sušené ovoce.
 
Jak velká změna to bylo oproti tomu, jak jsi se stravovala předtím?

Dřív, než jsem se spojila s firmou Smartlabs a nedostala výše zmíněný jídelníček, jsem jedla špatně. A to právě proto, že jsem neměla spočítané, kolik čeho jím. Přijímala jsem moc málo sacharidů a příliš mnoho bílkovin. Takže nový jídelníček byl obrat o 180 stupňů. Pamatuju si svoji první ''novou'' snídani, jak jsem do sebe poprvé cpala 150g ovesných vloček a myslela si, že mě odvezou :D Po pár dnech jsem si na to úplně zvykla a občas mám pocit, že bych si klidně dala něco navíc.
 
No a základem všeho bylo a je burákový máslo, viď? :-P

Bez něj to přece nejde, to je základ úspěchu! :D

Jaké jsi tedy za svůj život vyzkoušela "způsoby stravování", dá-li se tomu tak říct, a jak je zpětně všechny hodnotíš?

Jak jsem psala už výše, nejlepší je v tomto moc neexperimentovat a držet se toho, co fungovalo a funguje na všechny. Sacharidy nejsou špatné, tuky nejsou špatné. Potřebujeme všechno, záleží však na množství. Tím, že z jídelníčku úplně škrtneme určitou složku potravy, si zaděláváme na problémy. A to ani nemluvím o nějakých drastických dietách, při kterých se výrazně omezuje příjem energie. Lidi, co na takovém jídelníčku jsou delší dobu, mají pak totálně zničený metabolismus a přibírají i potom, co svůj příjem jen o trochu navýší. Dostávají se tak do začarovaného kruhu - musí jíst málo, daleko pod svým bazálním metabolismem, ale stejně nehubnou. Tak příjem musí ještě víc a víc snižovat. Samozřejmě to není možné donekonečna, takže se pak stejně většinou vrátí do starých kolejí a naberou daleko víc kilo, než se jim vůbec podařilo shodit.

Co trénink, jaký byl od navázání spolupráce s Jednou a Lubošem?

Trénink se během přípravy měnil stejně jako jídelníček. Zezačátku tréninky v posilovně probíhaly 4x týdně, pak 5x. Hlavní důraz jsem kladla na nohy, záda a ramena. To jsou hlavní partie, které jsou v bodyfitness důležité. Široká záda a ramena, úzký pas, vypracované nohy - tak by to mělo ideálně vypadat. Základ mého tréninku vždycky tvoří základní cviky - dřepy, tahy, tlaky, shyby, kliky, přítahy činky v předklonu, nadhozy, bench... A ke konci cviky izolované :) No a abych se přiznala, tak jsem během přípravy nedělala vůbec kardio, ikdyž jsem měla :D Příště už ale zlobit nebudu, to se neboj.

No snad si to Luboš a Jenda nepřečtou, protože bys taky mohla dostat na týden zákaz arašídovýho másla.
Předtím jsi cvičila jak? Jaké byly podle tebe hlavní rozdíly v jednotlivých přístupech k tomu tréninku?

Tak za svůj (zatím ne moc dlouhý :D) život jsem vyzkoušela mnoho sportů i druhů cvičení. Do posilovny jsem začala chodit někdy před letními prázdninami letošního roku, ale zpočátku to nemělo moc řád. Musím se přiznat, že jsem se v posilce styděla mezi chlapy a moc nevěděla, jak správně cvičit. Postupně jsem čerpala inspiraci z internetu a správnou techniku cviků si hledala na youtube, a cvičení začalo nějak vypadat. Je jasný, že každý musí nějak začít. Trvalo mi, než jsem se naučila, jak správně provádět základní cviky a ze začátku jsem dělala i chyby.
A právě zezačátku jsem dělala chybu hlavně v tom, že jsem cvičení moc komplikovala. V každém tréninku jsem dělala spoustu různých cviků, supersérií, lítala sem tam... Ale v jednoduchosti je někdy krása. Teď to mám více promyšlené, nedělám v posilce blbosti a soustředím se na progress a správnou techniku. Stačí mi stojan na dřepy a dokážu se zničit jen dvěma cviky :D
 
Slyšel jsem ještě něco o crossfitu. Crossfit je něco, co tě pořád baví? Plánuješ se mu nějak víc věnovat i do budoucna, popřípadě ho dělat jako doplňkovou aktivitu?

Crossfit mě baví hlavně díky tomu, že se při tom pořádně vyřádím. Mám ráda explozivní cvičení a crossfitové workouty jsou podle mě jednou z nejlepších forem kardia. Ale věnuju se tomu jen když na to mám náladu a nevolila bych ho jako jedinou formu cvičení. I při něm se ale musí dbát na správnou techniku. Pořádné shyby, pořádné kliky! Nehrát si na drsňáka, do workoutu si dát 200 kg mrtvolu na čas a vyhřeznout si při něm ploténku :D

Dobře, tak to by bylo asi všechno, Nikčo. Ještě jednou ti gratuluju k veleúspěšnému roku 2013 a přeju ti hodně moc zdraví, štěstí, radosti a úspěchů v roce 2014. Věřím, že se mají na co těšit čtenáři www.osvalech.cz, čtenáři the-beauty-gloss.blogspot.cz i fanoušci bodyfitness v celé České republice.

Já děkuju za rozhovor a do příštího roku přeji tobě i všem čtenářům jen to nejlepší :)

Zanechat komentář