Quad Core 4:2:2:1 ratio Time Release Protein Blend
Think Smart, Eat Smart Per serving: 34g proteins, 7g BCAAs, 6g carbs, 1g fat Smartlabs®

Cvičení, posilování, svaly - vše na jednom místě!

Finále 1. ligy ve vzpírání družstev mužů - Sokolov

Je sobota 14. října 2017 9:45 ráno a za 75 minut začne první soutěž ve vzpírání, které jsem součástí...

Pavel Zadražil - rozhovor

Pavle, já vlastně ani nevím, jak začít tento rozhovor. Představovat se tentokrát nemusíš, rozhovor p...

Olympia Strongman - mistrovství ČR 2017 - profi

Už jste si přečetli první část reportu z MČR strongman Olympia Brno na http://osvalech.cz/zpravy/ite...

  • Finále 1. ligy ve vzpírání družstev mužů - Sokolov

    Je sobota 14. října 2017 9:45 ráno a za 75 minut začne první soutěž ve vzpírání, které jsem součástí...

  • Pavel Zadražil - rozhovor

    Pavle, já vlastně ani nevím, jak začít tento rozhovor. Představovat se tentokrát nemusíš, rozhovor p...

  • Olympia Strongman - mistrovství ČR 2017 - profi

    Už jste si přečetli první část reportu z MČR strongman Olympia Brno na http://osvalech.cz/zpravy/ite...

Zdravé rameno I.

středa 30. duben 2008 17:58

Pojem "RAMENO" je asi nejlepší vysvětlit jako komplex/místo, který/é obsahuje dvacítku svalů a 5 skloubení (1). Nicméně, pojem "ramení kloub" (glenohumerální skloubení) si asi každý z nás vykládá jako skloubení mezi paží a trupem (kloubní hlavice paže zapadá do jamky na lopatce). Méně známe je už to, že také další 4 skloubení hrají zásadní roli při pohybu končetiny.

Glenohumerální kloub dovoluje provést velice širokou "paletu" pohybů, které se mohou vyskytnout. To je také vykoupeno jistou nestabilitou. První příčina je poměrně plytká kloubní jamka. Mimo to může nestabilitu způsobit nedostatečně pevná vazivová tkáň a slabé/špatně rozvinuté svalstvo v okolí kloubu (3). S takovým potenciálem pro nestabilitu se není co divit, že region ramene patří k těm nejvíce zraněným. Naštěstí, specializovaný trénink rotátorů ramene může významně zlepšit stabilitu tohoto kloubu.Rotátorová manžeta

Svaly supraspinátus, infraspinátus, teres minor a subscapularis tvoří rotátorovou manžetu (zprostředkovávají vnější rotaci paže). Všechny tyto svaly začínají na různých místech kolem lopatky a mají stejný úpon na pažní kosti v oblasti pod hlavicí (4).

Dohromady je jejich funkce stejná - vnější rotace pažní kosti. Jednotlivé svaly pak mají ještě určité specifické funkce:

1. SUPRASPINATUS asistuje deltoidu při upažení (do strany). Zejména pak prvních 15°, i když je schopný zrealizovat upažení sám bez pomoci deltoidu (4). Supraspinatus se podílí na prevenci vykloubení při tlakových pohybech and hlavou jako je vrhání, tenisové podání, tlaky nad hlavou s činkou. Je to nejčastěji zraněný sval rotátorové manžety (3).

2. INFRASPINATUS "pokrývá" několik rameních pohybů - vnější rotaci (vytáčíš palec doprava), horizontální upažení (upažování v předklonu) a extenzi (tricepsové kliky na bradlech) (3).

3. TERES MINOR má stejné funkce jako infraspinatus.

4. SUBSCAPULARIS (podlopatkový sval) zajišťuje vnitřní rotaci, připažení, extenzi a stabilizaci (3). Zapojuje se při posilování vnitřních rotátorů (prsní, zádové a cviky na přední část deltových svalů) ve většině tréninkových programů. Jeho specifické posilování není nutné, každý totiž rád cvičí benčpres nebo něco podobného.
Proč trénovat rotátory?

Většina z Vás o nich pravděpodobně dosud neslyšela, tak proč bychom se s nimi měli v tréninku zaobírat? Pár důvodů proč...

Síla: Slabé vnější rotátory paže mohou být limitujícím faktorem pro růst a sílu vnitřních rotátorů. Tělo nedovoluje přílišný pokrok, který by vedl k rozvoji velkých disbalancí a případnému zranění. Prsní svaly, latisimy a deltoidy mají velký potenciál k růstu, tak jej nezastavujme nerozvinutými antagonisty (svaly s opačnou funkcí).

Bezpečnost: Rotátorová manžeta má největší vliv na prevenci zranění. Běžně nacházíme masivní přetěžování vnitřích rotátorů u kulturistů, powerlifterů, atletů kde je prsní a zádové svalstvo (latisimus) hlavním "tahounem" pohybu. Tato nerovnováha je viditelná i u plavců, basebalistů, volejbalistů a tenistů, právě díky práci paží nad hlavou (2, 3).

Posílením vnější rotátorové manžety předejdeme vykloubení, posunutí nebo některým zánětlivým procesům v oblasti rameního kloubu. Zamyslíme-li se, možnost trénovat bez vynucených přestávek a v komfortu bez bolesti je to, oč by nám mělo především jít.

Pokračování příště...

Přeloženo z Tnation

Diskuze k článku na našem diskusním fóru


Zdroj
1. Smith, L.K., Weiss, E.L., & Lehmkuhl, L.D. Brunnstrom's Clinical Kinesiology: 5th Edition. F.A. Davis Company, 1996.

2. Anderson, M.K., Hall, S.J., & Martin, M. Sports Injury Management: 2nd Edition. Lippincott Williams & Wilkins, 2000.

3. R.T., & Thompson, C.W. Manual of Structural Kinesiology. McGraw Hill, 2001.

4. Moore, K.L., & Agur, A.M.R. Essential Clinical Anatomy: 2nd Edition. Lippincott Williams & Wilkins, 2002.

5. Ellenbecker, TS et al. Glenohumeral joint internal and external rotation range of motion in elite junior tennis players. J Orthop Sports Phys Ther. 1996 Dec;24(6):336-41.

6. Wang, C.H. et al. Stretching and strengthening exercises: their effect on three-dimensional scapular kinematics. Arch Phys Med Rehabil. 1999 Aug;80(8):923-9.

7. Horrigan J.M. et al. Magnetic resonance imaging evaluation of muscle usage associated with three exercises for rotator cuff rehabilitation. Med & Sci in Sports & Exer 1999;31(10):1361-66."Autorská práva vykonává autor. Jakékoli užití částí nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým) i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení autora je zakázáno."

Zanechat komentář