Quad Core 4:2:2:1 ratio Time Release Protein Blend
Think Smart, Eat Smart Per serving: 34g proteins, 7g BCAAs, 6g carbs, 1g fat Smartlabs®

Cvičení, posilování, svaly - vše na jednom místě!

Finále 1. ligy ve vzpírání družstev mužů - Sokolov

Je sobota 14. října 2017 9:45 ráno a za 75 minut začne první soutěž ve vzpírání, které jsem součástí...

Pavel Zadražil - rozhovor

Pavle, já vlastně ani nevím, jak začít tento rozhovor. Představovat se tentokrát nemusíš, rozhovor p...

Olympia Strongman - mistrovství ČR 2017 - profi

Už jste si přečetli první část reportu z MČR strongman Olympia Brno na http://osvalech.cz/zpravy/ite...

  • Finále 1. ligy ve vzpírání družstev mužů - Sokolov

    Je sobota 14. října 2017 9:45 ráno a za 75 minut začne první soutěž ve vzpírání, které jsem součástí...

  • Pavel Zadražil - rozhovor

    Pavle, já vlastně ani nevím, jak začít tento rozhovor. Představovat se tentokrát nemusíš, rozhovor p...

  • Olympia Strongman - mistrovství ČR 2017 - profi

    Už jste si přečetli první část reportu z MČR strongman Olympia Brno na http://osvalech.cz/zpravy/ite...

Sportovní výživa - NO doplňky II.

neděle 18. listopad 2007 19:01

Maximalizace obnovy našeho glykogenu ve svalech...

Existuje jedna další teorie, která musí být prošetřena před tím, než na celý argininový mýtus můžeme zapomenout: arginin a glykogenové zásoby.

Předložená představa společností s doplňky je, že arginin zvýší krevní průtok, čímž zvýší přísun sacharidů ke svalům a následovně zvýší jejich příjem a ukládání. Samozřejmě, že celý dopad inzulínu v jejich reklamách vidět není, ale tato fyziologická skutečnost není ztracena ve vedení výzkumu.
Už jsme viděli jednu studii využívající zkušenosti s argininem, ukazující, že tato kombinace nemá žádný efekt. Ale je další studie stojící za zmínku – a tentokrát dávali určeným atletům tolik argininu, že jim z toho bylo špatně!
Yaspelkis a Ivy (1999) zjistili, že kombinace sacharidů a argininu (sedm gramů každou hodinu po dobu tří hodin pro 90kg atleta) nevýznamně zvýší obnovu glykogenu ve srovnání se samotnými sacharidy po jízdě na kole ve stavu s vyčerpanými sacharidy.

V souladu s našimi zjištěními, byl zaznamenán pokles oxidace glukózy (spalování) u předchozí skupiny, takže se mohlo uložit více glykogenu do zásoby.
To dává smysl, protože obě aminokyseliny samotné a vyloučený inzulín navíc, sníží množství glukózy, která se „spálí“.
Můžete si myslet, že když tyto extrémní dávky argininu nefungují, pak nic nebude fungovat! Ale vydržte, existuje lepší způsob pro získání požadovaných výsledků. Pokud chcete účiněji ukládat glykogen a zrychlit obnovu, používejte kompletní proteiny s Vašimi sacharidy! Výhody této praxe byly potvrzeny stejnou výzkumnou skupinou v jak předchozí, tak následující studii a v obou případech byly výsledky statisticky platné.

Pro shrnutí těchto výsledků, subjektům bylo podáno dost argininu na to, aby se jim udělalo špatně a to stále nebylo tolik efektní, jako při podání kompletních proteinů. Ve skutečnosti autoři usoudili: „Ze současného výzkumu vyplývá, že příjmání jednoduchých aminokyselin a sacharidů není zdaleka tak efektivní, jako proteiny se sacharidy pro stimulaci inzulinové sekrece a následně zvýšeného ukládání glykogenu ve svalech“.
Takže pokud opravdu chcete zvýšit ukládání glykogenu, používejte sacharidy s vysokým glykemickým indexem a vysoce kvalitní rychlý protein. Toto bude mít dvojnásobný efekt při vytváření silných inzulínových špiček a využití proti-katabolickému efektu proteinu pro maximální glykogenovou obnovu.


Inzulín vs. arginin: Paradox trénovaných

Aby věci šly pro lidi z průmyslu ještě hůře, u trénovaných lidí se projevil pokles inzulínu po přijetí argininu, což pro nás dělá tyto takzvané argininové hemodilatátorové produkty dokonce méně efektivní. Mějme na mysli, že to může být výsledek zvýšené citlivosti na inzulín, ale pak zůstává další otázka a tou je účinnost těchto suplementů.
Pozitivní je, že zvýšená citlivost na inzulín, která přichází s vytrvalostním tréninkem (i silovým), zvyšuje schopnost inzulínu stimulovat krevní tok. Čím jsme citlivější na inzulín, tím se více krevní tok stává limitující pro zvýšení příjmu glukózy. To znamená, že příjem glukózy nastane tak naráz, že krevní tok prostě nemůže stačit pro dostatečné zásobení.
Takže pokud by jsme byli méně citliví na vylučování inzulínu přidáním argininu, více citliví na inzulinové stimulování krevního toku, krevní tok se může stat limitující pro zásobení svalů živinami. Pokud to všechno dáme dohromady, je jasné, že se potřebujeme spíše zaměřit na produkci inzulínu, než na dodávání argininu pro maximalizaci příjmu živin. Nyní tedy čelíme možnému problému kvůli zvednutí hladiny inzulínu pro maximální přísun živin.
Nejlepší hemodilatátor... už ho používáte

Dovolte mi vyřešit problém představením silného a vysoce účinného hemodilatátoru: proteinový nápoj s jednoduchými sacharidy.

Tohle kombo stimuluje krevní tok ve svalech, a podporuje obnovu glykogenu a proteinovou syntézu. Nabízí vše, co mnohem dražší argininové suplementy a ještě mnohé další.
Také netvrdím, že najednou docílíte úžasných výsledků. Co spíše říkám je, že jiné společnosti propagovaly některé šílené teorie.
Jedna významná studie prokázala, že dokonce celou hodinu po tréninku, krevní tok zůstává zvýšený o 30% oproti normálu, když byly přijaty aminokyseliny a sacharidy ihned po tréninku. Co je dokonce lepší je, že tento nápoj podaný před cvičením zvýšil krevní tok o 300% během cvičení, zatímco bez tohoto nápoje byl zjištěn pouze 200% nárůst. Jinak řečeno, dostáváte dalších 100% navíc přidáním sacharidů a proteinů před cvičením. Předtréninkový nápoj také udržuje krevní tok zvýšený o 66% oproti hodnotám v klidu i půl hodiny po ukončení tréninku.
Tyto údaje neznamenají nic jiného, než že toto zvýšení krevního toku ve výsledku pomoho stimulovat příjem aminokyselin do svalů (proteinová syntéza). Ve skutečnosti, v porovnání s odpočinkovým stavem, předtréninkový nápoj zajistil přisun aminokyselin vyžší o 230% celou hodinu po tréninku a potréninkový nápoj 165%.
Nyní když máme vědeckým způsobem podpořený krevní tok a přísun aminokyselin – něco, co takzvané hemodilatační produkty nemají.


Leucin: Zlepšování našeho cíle

I když může být smutné sledovat zničené představy o argininu, který byl cestou pro glutamin, můžeme se zaměřit na leucin jako na anabolickou aminokyselinu. Suplementace leucinu samotného má pouze malý účinek na svalovou proteinovou syntézu bez přidání ostatních esenciálních aminokyselin. To je proto, že potřebujem tyto ostatní stavební prvky, ze kterých můžem stavět a opravovat svalovou tkáň.
Vezmeme-li to z druhé strany: můžeme mít všechny anabolické podněty na světě ve snaze udělat protein, ale když nebude žádný surový materiál, výsledek nemůže být dobrý! To je proč protein obohacený o leucin se sacharidy představuje vše, co potřebujeme.


Konečná teorie:
Rychlý protein (nejlépe s přidaným leucinem) + Sacharidy s vysokým glykemickým indexem -> Inzulín -> Nitric oxide -> Vasodilatace -> Přísun živin -> Růst svalů a síly


Šest bodů pro zapamatování
1. Jak se stáváme více trénovanými, stáváme se také méně citlivý k efektům argininu, ale více citliví na účinky inzulínu.
2. Jak se zvyšuje naše trénovanost, krevní tok se stává více limitujícím pro absorbci živin.
3. Kombinace proteinů a sacharidů může zvýšit resyntézu glykogenu více, než mix argininu a sacharidů.
4. Krevní tok se zvýší konzumací před a potréninkových nápojů.
5. Proteinové a sacharidové nápoje se ukázaly, že stimulují svalovou proteinovou syntézu.
6. Množství leucinu mělo pozitivní účinek na svalovou proteinovou syntézu v potréninkovém nápoji.


Závěr

Pokud jste četli pozorně, pak můžete spíše dojít k závěru, že NO suplementy založené na argininu, nemají žádný význam pro někoho, kdo chce nabrat svalovou hmotu nebo chce zesílit. To není pouze proto, že v předvedených studiích postrádají suplementy na účinku, ale spíše protože přímý účinek inzulínu má výhody, které byly dokazovány několikrát.
Konečně je známo, že před a potréninková výživa je základ pro uskutečnění našich cílů.
Se zákazem prohormonů v celém rozsahu, budete zaplaveni dalšími suplementy obsahujícími arginin, ale ozbrojeni těmito znalostmi se k nim můžete otočit zády a pomoci ostatním ušetřit jejich peníze.


Volně přeložil Pavel Župka a korigovala "redakce Osvalech.cz" zT-nation.com.


Diskuze k článku na našem diskusním fóru


Použitá literatura:
1. Adams MR, Forsyth CJ, Jessup W, Robinson J, Celermajer DS. Oral -arginine inhibits platelet aggregation but does not enhance endothelium-dependent dilation in healthy young men. J. Am. Coll. Cardiol. 26 (1995), pp. 1054—1061

2. Baron AD. Hemodynamic actions of insulin. Am J Physiol. 1994 Aug;267(2 Pt 1):E187-202

3. Baron AD, Tarshoby M, Hook G, Lazaridis EN, Cronin J, Johnson A, Steinberg HO. Interaction between insulin sensitivity and muscle perfusion on glucose uptake in human skeletal muscle: evidence for capillary recruitment. Diabetes. 2000 May;49(5):768-74

4. Beaumier L, Castillo L, Ajami AM, Young VR. Urea cycle intermediate kinetics and nitrate excretion at normal and "therapeutic" intakes of arginine in humans. Am J Physiol. 1995 Nov;269(5 Pt 1):E884-96

5. Besset A, Bonardet A, Rondouin G, Descomps B, Passouant P. Increase in sleep related GH and Prl secretion after chronic arginine aspartate administration in man. Acta Endocrinol (Copenh). 1982 Jan;99(1):18-23

6. Bode-Boger SM, Boger RH, Galland A, Tsikas D, Frolich JC. L-arginine-induced vasodilation in healthy humans: pharmacokinetic-pharmacodynamic relationship. Br J Clin Pharmacol. 1998 Nov;46(5):489-97

7. Buvat J, Lemaire A. Endocrine screening in 1,022 men with erectile dysfunction: clinical significance and cost-effective strategy. J Urol. 1997 Nov;158(5):1764-7

8. Campbell B, Baer J, Roberts M, Vacanti T, Marcello B, Thomas A, Kerksick C, Wilborn, C, Rohle D, Taylor L, Rasmussen C, Greenwood M, Wilson R, Kreider R. Effects of arginine alpha-ketoglutarate supplementation on body composition and training adaptations. Sports Nutrition Review Journal 1 (1): S10, 2004

9. Castillo L, Sanchez M, Vogt J, Chapman TE, DeRojas-Walker TC, Tannenbaum SR, Ajami AM, Young VR. Plasma arginine, citrulline, and ornithine kinetics in adults, with observations on nitric oxide synthesis. Am J Physiol. 1995 Feb;268(2 Pt 1):E360-7

10. Chaput de Saintonge DM, Herxheimer A. Harnessing placebo effects in health care Lancet. 1994 Oct 8;344(8928):995-8

11. Chin-Dusting JP, Alexander CT, Arnold PJ, Hodgson WC, Lux AS, Jennings GL. Effects of in vivo and in vitro -arginine supplementation on healthy human vessels. J. Cardiovasc. Pharmacol. 28 (1996), pp. 158—166

12. Chin-Dusting JP, Kaye DM, Lefkovits J, Wong J, Bergin P, Jennings GL. Dietary supplementation with -arginine fails to restore endothelial function in forearm resistance arteries in patients with severe heart failure. J. Am. Coll. Cardiol. 27 (1996), pp. 1207—1213

13. Dela F, Mikines KJ, Tronier B, Galbo H. Diminished arginine-stimulated insulin secretion in trained men. J Appl Physiol. 1990 Jul;69(1):261-7

14. Gater DR, Gater DA, Uribe JM, Bunt JC. Effects of arginine/lysine supplementation and resistance training on glucose tolerance. J Appl Physiol. 1992 Apr;72(4):1279-84

15. Giugliano D, Marfella R, Verrazzo G, Acampora R, Coppola L, Cozzolino D, D'Onofrio F The vascular effects of L-Arginine in humans. The role of endogenous insulin. J Clin Invest. 1997 Feb 1;99(3):433-8

16. Hardin DS, Azzarelli B, Edwards J, Wigglesworth J, Maianu L, Brechtel G, Johnson A, Baron A, Garvey WT. Mechanisms of enhanced insulin sensitivity in endurance-trained athletes: effects on blood flow and differential expression of GLUT 4 in skeletal muscles. J Clin Endocrinol Metab. 1995 Aug;80(8):2437-46

17. Hishikawa K, Nakaki T, Tsuda M, Esumi H, Ohshima H, Suzuki H, Saruta T, Kato R. Effect of systemic L-arginine administration on hemodynamics and nitric oxide release in man. Jpn Heart J. 1992 Jan;33(1):41-8

18. Kerksick C, Campbell B, Taylor L., Wilborn C, Rasmussen C, Vacanti T, Greenwood M, Bowden R, Wilson R, Kreider R. Pharmacokinetic profile of time released and non-time released Arginine. Sports Nutrition Review Journal 1 (1): S9, 2004

19. Kirsch I, and Sapirstein G. Listening to Prozac but Hearing Placebo:
A Meta-Analysis of Antidepressant Medication Prevention & Treatment, Volume 1, Article 0002a, posted June 26, 1998

20. Koopman R, Wagenmakers AJ, Manders RJ, Zorenc AH, Senden JM, Gorselink M, Keizer HA, van Loon LJ. The combined ingestion of protein and free leucine with carbohydrate increases post-exercise muscle protein synthesis in vivo in male subjects. Am J Physiol Endocrinol Metab. In Press 2005

21. Kurz S, Harrison DG. Insulin and the arginine paradox. J Clin Invest. 1997 Feb 1;99(3):369-70

22. Ivy JL, Goforth HW Jr, Damon BM, McCauley TR, Parsons EC, Price TB.Early postexercise muscle glycogen recovery is enhanced with a carbohydrate-protein supplement. J Appl Physiol. 2002 Oct;93(4):1337-44

23. Macdonald MJ, Fahien LA, Brown LJ, Hasan NM, Buss JD, Kendrick MA. Perspective: emerging evidence for signaling roles of mitochondrial anaplerotic products in insulin secretion Am J Physiol Endocrinol Metab 288: E1-E15, 2005

24. Marcell TJ, Taaffe DR, Hawkins SA, Tarpenning KM, Pyka G, Kohlmeier L, Wiswell RA, Marcus R. Oral arginine does not stimulate basal or augment exercise-induced GH secretion in either young or old adults. J Gerontol A Biol Sci Med Sci. 1999 Aug;54(8):M395-9

25. Richmonds CR, Kaminski HJ. Nitric oxide synthase expression and effects of nitric oxide modulation on contractility of rat extraocular muscle., FASEB J. 2001 Aug;15(10):1764-70

26. Robinson TM, Sewell DA, Greenhaff PL. L-arginine ingestion after rest and exercise: effects on glucose disposal. Med Sci Sports Exerc. 2003 Aug;35(8):1309-15

27. Steinberg HO, Brechtel G, Johnson A, Fineberg N, Baron AD. Insulin-mediated skeletal muscle vasodilation is nitric oxide dependent. A novel action of insulin to increase nitric oxide release. Clin Invest. 1994 Sep;94(3):1172-9

28. Tipton KD, Rasmussen BB, Miller SL, Wolf SE, Owens-Stovall SK, Petrini BE, Wolfe RR. Timing of amino acid-carbohydrate ingestion alters anabolic response of muscle to resistance exercise. Am J Physiol Endocrinol Metab. 2001 Aug;281(2):E197-206

29. Yaspelkis, BB, III, and Ivy JL. The effect of a carbohydrate-arginine supplement on post-exercise carbohydrate metabolism. Int J Sport Nutr 9: 241-250, 1999

30. Zawadzki KM, Yaspelkis BB 3rd, Ivy JL. Carbohydrate-protein complex increases the rate of muscle glycogen storage after exercise. J Appl Physiol. 1992 May;72(5):1854-9"Autorská práva vykonává autor. Jakékoli užití částí nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým) i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení autora je zakázáno."

Zanechat komentář