Quad Core 4:2:2:1 ratio Time Release Protein Blend
Think Smart, Eat Smart Per serving: 34g proteins, 7g BCAAs, 6g carbs, 1g fat Smartlabs®

Cvičení, posilování, svaly - vše na jednom místě!

Finále 1. ligy ve vzpírání družstev mužů - Sokolov

Je sobota 14. října 2017 9:45 ráno a za 75 minut začne první soutěž ve vzpírání, které jsem součástí...

Pavel Zadražil - rozhovor

Pavle, já vlastně ani nevím, jak začít tento rozhovor. Představovat se tentokrát nemusíš, rozhovor p...

Olympia Strongman - mistrovství ČR 2017 - profi

Už jste si přečetli první část reportu z MČR strongman Olympia Brno na http://osvalech.cz/zpravy/ite...

  • Finále 1. ligy ve vzpírání družstev mužů - Sokolov

    Je sobota 14. října 2017 9:45 ráno a za 75 minut začne první soutěž ve vzpírání, které jsem součástí...

  • Pavel Zadražil - rozhovor

    Pavle, já vlastně ani nevím, jak začít tento rozhovor. Představovat se tentokrát nemusíš, rozhovor p...

  • Olympia Strongman - mistrovství ČR 2017 - profi

    Už jste si přečetli první část reportu z MČR strongman Olympia Brno na http://osvalech.cz/zpravy/ite...

Svaly a zranění

pondělí 1. červen 2009 19:20

Jak pracují svaly? Svaly umožňují pohyb nejrůznějších částí lidského těla. Rozeznáváme tři druhy svalů: kosterní (příčně pruhované), orgánové (hladké) a srdeční. Všechny druhy svalů vyvolávají pohyb stahováním a uvolňováním.


Kosterní svaly
Kosterní svaly pracují pod kontrolou našeho vědomí (můžeme je ovlivnit vůlí). Jejich pohyby koordinují motorické nervy. Kosti kostry fungují jako nosná konstrukce svalů, které jsou k nim připojeny pruhy silných vláknitých tkání, kterým říkáme šlachy. Příčně pruhované svaly působí ve skupinách. Jedna skupina se stahuje, aby vyvolala pohyb kostí a ve stejném čase se druhá skupina uvolňuje, aby tento pohyb umožnila.


Hladké svaly
Hladké svaly obsluhují životně důležité orgány (srdce, střeva), a pracují neustále, bez ohledu na to, zda jsme vzhůru či spíme. Většinu z těchto svalů nemůžeme vůlí kontrolovat a ovlivňovat. Jsou řízeny autonomním (vegetativním) nervovým systémem.


Srdeční sval
Srdeční sval je podobný svalu příčně pruhovanému. Skládá se z několika vrstev, které srdce chrání a umožňují plnit jeho funkci pumpy.


A) Natažení svalu

K natažení svalu nebo svalových skupin dochází, jsou-li přetaženy, nebo i přetrženy, prudkým náhlým pohybem. Příčinou může být nesprávné zvedání příliš těžkých a objemných předmětů, další velmi častou příčinou jsou sportovní úrazy.

Subjektivní a objektivní příznaky

- náhlá a ostrá bolest, nebo pohmatová citlivost v místech poranění, která vyzařuje do okolí a může
způsobit ztuhnutí nebo křeč poraněné oblasti
- otok poraněného místa

Cíl ošetření

Stanovit rozsah a závažnost stavu pacienta. Vyloučit zlomeniny kostí a přetržení šlach či svalových úponů. V případě nejasností či zjištění vážného poškození zdraví musíme vytvořit pro postiženého co nejpohodlnější podmínky a zajistit odbornou zdravotnickou pomoc.

Postup při ošetření

Nejprve pohmatem zjistíme závažnost poranění. Sledujeme reakci pacienta na pohmat a sledujeme intenzitu bolesti při vyšetření i v klidu. Postiženou část těla umístíme do pro pacienta pohodlné klidové polohy. Na poraněné místo přiložíme vak s ledem nebo studenou vodou a ochlazujeme poranění tak, abychom pacientovi nezpůsobovali další potíže podchlazením dané části těla.

Poraněnou část můžeme v případě zjištění otoku stáhnout elastickým obinadlem tak, abychom umožnili normální pohyb krve v cévách. Poraněnou končetinu umístíme do zvýšené polohy. V případě jakýchkoliv pochybností či výrazné a trvalé bolesti zajistíme postiženému odbornou zdravotnickou pomoc.


B) Svalová křeč

Dochází k ní nedokonalou svalovou koordinací během typické námahy a je charakterizována náhlými nekontrolovatelnými a velmi bolestivými stahy svalu nebo celých svalových skupin. Křeče může způsobit i přetížení svalů při velké zátěži, na kterou nejsou zvyklé. Například, dojde-li ke svalovému třesu z prochlazení během námahy nebo těsně po ní, nebo ztratí-li tělo velké množství soli a vody nadměrným pocením, průjmy nebo dlouhodobým zvracením.

Ke křečím může také dojít během spánku, kdy nás probudí krutá bolest v místě stažení svalu nebo svalových skupin a pohyb postiženou končetinou je prakticky nemožný. Křeče způsobené velkou ztrátou soli a vody se mohou vyskytovat u přehřátí. U dětí může vyvolat křeče i vysoká tělesná teplota.

Subjektivní a objektivní příznaky

- silná až krutá bolest postižené oblasti
- pocit ztuhlosti nebo stažení postižených svalů

Cíl ošetření

Co nejrychleji uvolnit stažené svalstvo a zmírnit bolest.

Postup při ošetření

Úlevu přináší napnutí stažených svalů. Postižené svalstvo napněte a šetrně promasírujte. Důležité je i doplnění chybějících tekutin pomocí isotonických nápojů a minerálních vod s obsahem minerálů a solí.

Křeč stehenního svalstva
Při křeči svalů na zadní straně stehna nejprve napněte dolní končetinu postiženého v kolenním kloubu. Jednu ruku položíme pod patu postižené končetiny a zvedneme ji, druhou rukou stlačujte koleno. Postižené místo posléze šetrně masírujeme.

Křeč lýtkových svalů
Dolní končetinu postiženého napneme v kolenním kloubu a šetrně ji napínáme směrem k holení kosti. Postižené místo následně šetrně promasírujeme.

Křeč svalů na noze
Vypneme prsty na noze postiženého a vyzveme ho, aby se postavil na bříško pod palcem nohy. Postižené svaly šetrně promasírujeme.

Křeč svalů na ruce
Šetrně, ale pevně vypneme prsty a postižené svaly jemně promasírujeme.


Praktická část: ošetření svalové křeče

1. Křeč stehenního svalstva
Křeč stehenního svalstva

2. Křeč lýtkových svalů
Křeč lýtkových svalů

3. Křeč svalů na noze
Křeč svalů na noze

4. Křeč svalů na ruce
Křeč svalů na ruceMěli jste někdy podobné potíže? Zapojte se do diskuze na našem diskusním fóru!


Zdroj

atletickytrenink

Zanechat komentář