Quad Core 4:2:2:1 ratio Time Release Protein Blend
Think Smart, Eat Smart Per serving: 34g proteins, 7g BCAAs, 6g carbs, 1g fat Smartlabs®

Cvičení, posilování, svaly - vše na jednom místě!

Finále 1. ligy ve vzpírání družstev mužů - Sokolov

Je sobota 14. října 2017 9:45 ráno a za 75 minut začne první soutěž ve vzpírání, které jsem součástí...

Pavel Zadražil - rozhovor

Pavle, já vlastně ani nevím, jak začít tento rozhovor. Představovat se tentokrát nemusíš, rozhovor p...

Olympia Strongman - mistrovství ČR 2017 - profi

Už jste si přečetli první část reportu z MČR strongman Olympia Brno na http://osvalech.cz/zpravy/ite...

  • Finále 1. ligy ve vzpírání družstev mužů - Sokolov

    Je sobota 14. října 2017 9:45 ráno a za 75 minut začne první soutěž ve vzpírání, které jsem součástí...

  • Pavel Zadražil - rozhovor

    Pavle, já vlastně ani nevím, jak začít tento rozhovor. Představovat se tentokrát nemusíš, rozhovor p...

  • Olympia Strongman - mistrovství ČR 2017 - profi

    Už jste si přečetli první část reportu z MČR strongman Olympia Brno na http://osvalech.cz/zpravy/ite...

Cholesterol v otázkách

sobota 4. duben 2009 19:18

Znáte svůj cholesterol a jednotlivé hodnoty?

Jak zjistím, kolik cholesterolu mám v těle? A co je ještě důležitější: Jak zjistím, jak postižené jsou mé cévy?Hladinu cholesterolu ve vaší krvi určí téměř bezbolestný a levný test, který vám nechá provést váš lékař. Hodnota obsahu cholesterolu v krvi je obvykle přesným indikátorem množství cholesterolu, které je uloženo v celém vašem těle.

Studie na Cleveland Clinic používající angiografii ukázaly, že téměř polovina mužů mladších čtyřiceti let, kteří si stěžují na bolesti na prsou, trpí rozsáhlým onemocněním srdečních tepen. Nejdůležitějším zjištěním bylo, že pravděpodobnost vážného onemocnění cév byla v přímém vztahu k hladině cholesterolu v krvi.

I mnohé další výzkumy potvrdily význam hladiny cholesterolu v krvi pro předvídání stavu cév (který byl poté potvrzen angiografií). Závislost je zřejmá: čím vyšší je hladina cholesterolu, tím horší je stav cév.

Dalším důležitým faktorem, který hladina cholesterolu pomáhá předvídat, je pravděpodobnost, že dotyčná osoba zemře na srdeční onemocnění. Průměrná hladina cholesterolu v naší zemi je 5,4– 5,6 mmol/L. Průměrný občan má přitom více než padesátiprocentní pravděpodobnost, že zemře na srdeční chorobu. Měli bychom porozumět ještě jedné věci: a sice že to, co se běžně považuje za „průměrné zdraví“, není zdraví, které by bylo žádoucí.

Porovnávání hladiny cholesterolu s konečnými příčinami úmrtí ukázalo, že lidé s hladinou cholesterolu 5,1 mmol/L nebo méně měli jen pětinové riziko úmrtí na srdeční chorobu v porovnání s lidmi, kteří měli cholesterol 6,8 mmol/L nebo vyšší. Lidé, kteří mají po celý život hladinu cholesterolu 4,6 mmol/L nebo nižší, mají nízké riziko infarktu.


Cílem většiny lidí, kteří měli hladinu cholesterolu po celá léta zvýšenou, by mělo být její snížení pod 4,1 mmol/L. Čím nižší hladina cholesterolu je, tím lépe. Když však někdo začne na vysoké hladině, např. 7,6 mmol/L nebo více, měl by být spokojen, když se mu podaří hladinu cholesterolu snížit na úroveň 5,1 mmol/L. Je-li v těle nahromaděno velké množství cholesterolu, pak se budou tato velká ložiska cholesterolu nacházející se v těle postupně uvolňovat do krve a jeho hladina v krvi bude ještě velmi dlouho zvýšená.

Po několika letech, kdy budete jíst správnou stravu, se ložiska cholesterolu konečně vyčerpají a hladina cholesterolu klesne i u mnoha těchto citlivých lidí pod 4,1 mmol/L. Než k tomu dojde, měl by tyto osoby s velmi vysokou počáteční hladinou cholesterolu utěšovat fakt, že jejich cévy se stávají poprvé v jejich životě každým dnem zdravějšími namísto toho, aby byly i nadále zanášeny aterosklerózou.


Už jsem se jednou pokusil o snížení cholesterolu – tím, že jsem místo tmavého masa začal jíst drůbež a ryby. Moje hladina cholesterolu vůbec nepoklesla. Lékař i dietolog, které jsem navštívil, mi řekli, že mám zřejmě nějakou genetickou poruchu.

S největší pravděpodobností žádnou genetickou poruchou netrpíte. Genetickou poruchu má jen velmi málo lidí. To, co není v pořádku, jsou nedostatečně účinná výživová opatření, která jste na základě obdržení nesprávných informací učinil.

Veškeré druhy masa, o kterých se zmiňujete, jsou svalovinou různých druhů zvířat; některá z nich vrtí ocasem, jiná ploutví či jinými orgány. Když položíte na stůl porce těchto různých druhů masa, uvidíte, že se navzájem velmi podobají a že se rozhodně značně liší od kukuřičného klasu nebo hlávky zelí. Porovnáme-li tato masa v závislosti na váze, zjistíme, že mají přibližně stejný obsah cholesterolu.

Cennější pro poměřování obsahu cholesterolu u různých druhů masa je porovnání, které měří počet miligramů cholesterolu ve vztahu ke zkonzumovaným kaloriím. Důvodem, proč je toto porovnání lepší, je, že každý člověk musí každý den dodat svému tělu určitý počet kalorií, jinak by ztrácel váhu.

Potraviny, vybrané jako zdroj těchto kalorií, obsahují i jiné složky, jako např. železo, či nenutriční složky, jako je cholesterol. Kalorická hodnota tak slouží jako společný jmenovatel při porovnání hodnot u různých potravin. Když porovnáme množství kalorií, zjistíme, že drůbež a ryby mají přibližně dvakrát více cholesterolu než červené maso.


Pokud jedení ryb způsobuje, že moje hladina cholesterolu zůstává zvýšená, jak to, že jsem slyšel, že konzumování ryb je dobrou prevencí srdečního onemocnění? Nebylo by dobré, aby moje strava obsahovala více ryb?

Jak jsme si už řekli, lidé, kteří jedí ryby, mají v podstatě stejné hodnoty krevního cholesterolu jako lidé, kteří jedí jiné maso. Když však jíme větší množství ryb, dochází ke snížení hladiny krevních tuků, triglyceridů.

Nižší hladina triglyceridů skutečně znamená pro zdraví určitý prospěch. Někteří vědci připisují nižší riziko srdečního onemocnění nižším hladinám triglyceridů. Jiní nejsou o tomto efektu zcela přesvědčeni. Složkou, která snižuje hladinu triglyceridů, jsou zřejmě oleje, které se v rybím mase nacházejí.

cholesterol hodnoty


Polynesaturované rostlinné oleje získávané ze semen, jako jsou kukuřice či světlice barvířská, tento účinek na snižování krevních triglyceridů nemají. Tyto rostlinné oleje vedou naopak k vzestupu triglyceridů. Tuky v rybích olejích mají speciální chemickou strukturu, která se nachází rovněž v některých částech rostlinných buněk, ale ne v semenech rostlin.

Strava s nízkým obsahem všech typů tuku, tedy strava založená na rostlinných potravinách, působí při snižování krevních triglyceridů stejně účinně jako ryby a rybí oleje. Čistý rybí olej nejenom sníží hladinu triglyceridů v krvi, ale, na rozdíl od rybího masa, sníží i hladinu cholesterolu. Někteří lékaři se domnívají, že lidé s vysokou hladinou triglyceridů a cholesterolu v krvi nebudou ochotni přijmout jako řešení svých zdravotních problémů nutnost konzumace stravy s nízkým obsahem tuku. Proto navrhují jako schůdnější alternativu zařazovat denně do stravy ryby s vysokým obsahem tuku anebo rybí olej.

Hlavní důvod, proč se jedení ryb a pravděpodobně i konzumace rybího oleje dává do souvislosti s nižším rizikem nemocí srdce a cév, se nevztahuje k jejich účinku na cholesterol či triglyceridy, ale spíše ke způsobu, jakým ovlivňují tendenci krve vytvářet v cévách sraženiny. Tyto sraženiny hrají samozřejmě roli při většině srdečních záchvatů. Některé tučné ryby obsahují značné množství polynesaturovaného tuku, který se nazývá eikosapentaenová kyselina, zkráceně EPA. Tento tuk má tendenci „zřeďovat“ krev, a to tím, že snižuje přilnavost elementů krevní srážlivosti, kterým se říká krevní destičky. Tato vlastnost tučných ryb může být nejlepším vysvětlením nízkého výskytu srdečních záchvatů u Eskymáků, kteří konzumují maso i velké množství ryb.

Některé údaje svědčí o tom, že rybí oleje, ať už v čisté formě anebo v podobě tučných ryb, mohou zpomalovat rozvoj aterosklerózy i tím, že snižují aktivitu krevních destiček a bílých krvinek. Tyto dvě složky krve zřejmě napomáhají růstu svalových buněk ve stěně cévy během rozvoje aterosklerózy. Rybí tuky mohou i tímto způsobem zpomalovat proces tvorby plaků.


Dejte si pozor na oxidovaný cholesterol

Dokonce i při nízké hladině krevního cholesterolu je možné utrpět infarkt vzhledem k oxidovanému cholesterolu, který se nachází ve zkonzumovaných živočišných potravinách. Tyto oxidované produkty jsou pro tělo toxické a mohou poškodit koronární cévy.

Naše tělo produkuje čtyřikrát více cholesterolu než přijme průměrný Čech jídlem. Tento cholesterol však nevytváří toxické látky, které se nacházejí v potravinách živočišného původu.

Saturované tuky zvyšují hladinu krevního cholesterolu dvakrát více než cholesterol obsažený ve stravě. Když je však ve stravě velmi málo nebo žádný cholesterol (žádné produkty živočišného původu), saturovaný tuk hladinu krevního cholesterolu nezvyšuje.

Měli byste vědět, jaká je vaše hladina krevního cholesterolu. Měla by být jistě nižší než 5 mmol/L, ideálně pak pod 4,5 mmol/L. Znát hladinu LDL cholesterolu může být dokonce ještě důležitější. Jeho průměrná hladina u nás je asi 3,5 mmol/L, ale měla by být nižší než 3 mmol/L. Pokud je nižší než 2,5 mmol/L, dochází pravděpodobně k reverzi aterosklerózy.


Vlašské ořechy snižují škodlivý cholesterol

Tradiční středozemní dieta, která obsahuje hojnost ovoce, zeleniny a olivového oleje, ale málo masa a mléčných výrobků, je známá svým účinkem na hladinu škodlivého cholesterolu. Španělští vědci nyní hlásí, že zařadíme-li do takového stravy vlašské ořechy, je snížení cholesterolu ještě výraznější.

Již v předešlých studiích se ukázalo, že vlašské ořechy, které jsou bohaté na polynesaturované tuky, snižují hladinu škodlivého LDL cholesterolu v krvi.

V nové studii ukázal dr. Zambon z Hospital Clinic Provincial v Barceloně, že zařazení osmi až jedenácti vlašských ořechů do denního jídelníčku přineslo po šesti týdnech 11% snížení LDL cholesterolu oproti snížení o 5% u kontrolní skupiny, která jedla touž středozemní dietu, ale bez vlašských ořechů.

Máte zvýšený cholesterol? Zapojte se do diskuze na našem diskusním fóru!Zdroj

magazinzdravi.cz"Autorská práva vykonává autor. Jakékoli užití částí nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým) i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení autora je zakázáno."

 

Zanechat komentář