Quad Core 4:2:2:1 ratio Time Release Protein Blend
Think Smart, Eat Smart Per serving: 34g proteins, 7g BCAAs, 6g carbs, 1g fat Smartlabs®

Cvičení, posilování, svaly - vše na jednom místě!

Finále 1. ligy ve vzpírání družstev mužů - Sokolov

Je sobota 14. října 2017 9:45 ráno a za 75 minut začne první soutěž ve vzpírání, které jsem součástí...

Pavel Zadražil - rozhovor

Pavle, já vlastně ani nevím, jak začít tento rozhovor. Představovat se tentokrát nemusíš, rozhovor p...

Olympia Strongman - mistrovství ČR 2017 - profi

Už jste si přečetli první část reportu z MČR strongman Olympia Brno na http://osvalech.cz/zpravy/ite...

  • Finále 1. ligy ve vzpírání družstev mužů - Sokolov

    Je sobota 14. října 2017 9:45 ráno a za 75 minut začne první soutěž ve vzpírání, které jsem součástí...

  • Pavel Zadražil - rozhovor

    Pavle, já vlastně ani nevím, jak začít tento rozhovor. Představovat se tentokrát nemusíš, rozhovor p...

  • Olympia Strongman - mistrovství ČR 2017 - profi

    Už jste si přečetli první část reportu z MČR strongman Olympia Brno na http://osvalech.cz/zpravy/ite...

Sauna a saunování I.

středa 9. leden 2008 18:14

Sauna je původní finské slovo označující malé stavení nebo místnost, která se po vytopení používá jako ohřívárna při saunování. Vnitřek sauny je velmi dobře izolovaný od okolí a vykládaný dřevem, které působí dobře na psychiku člověka. V sauně jsou saunová kamna (kiuas), která obvykle vyhřejí místnost na teplotu od 60 do 120 ˚C, ale lze nalézt sauny i o teplotě 130 až 140 ˚C. Ve finské sauně jsou na kamnech kameny, na které se čas od času nalévá voda, aby vzniklá pára na chvíli zvýšila vlhkost vzduchu. Vlhkost vzduchu v sauně je obvykle relativně malá, několik desítek procent.
Ohřátí těla nad normální tělesnou teplotu je příjemné a relaxující. V sauně se uvolňují unavené svaly a zklidňuje stresovaný mozek, protože tělo do krve vyplavuje úlevu přinášející látky jako jsou endorfiny. Neexistuje žádná doporučená doba, po kterou se máte vyhřívat. Platí zde zlaté pravidlo dokud se vám to líbí, přesto je nutno dbát na pocity pálení nosu a kůže obličeje a zvýšeného pocitu horka. Obvykle k němu dochází kolem 15ti minut podle teploty vzduchu v prohřívárně sauny.

Pro lepší pocit ze saunování se saunující ve Finsku často šlehají březovými metlami s listím (finsky vihta nebo vasta). Přivádějí si jím více tepla na kůži a vdechují eterické látky z rozdrcených březových listů. V Česku se k prokrvení kůže používaji různé pomůcky (kartáče, žínky) a hlavně cílená automasáž.

Ochlazení těla po ohřátí v sauně se provádí buď prostým pobytem na studeném vzduchu nebo lépe prudkým snížením teploty pomocí sprchy či nejlépe skokem do jezera či bazénu. I přesto, že to tak nevypadá, prudké ochlazení vyvolává příjemné pocity.

Prudké ohřátí a ochlazení těla se opakuje několikrát. Obvyklé pravidlo "dokud se vám to líbí" je dodržováno i zde. Pravidelné saunování výrazně zlepšuje imunitní systém člověka, proto je často velmi doporučováno (nenašel jsem zdroj, který by to dokládal). Sauna by také měla mít vliv na lepší regeneraci organizmu po tělesné zátěži.


Omezení

Saunování se nedoporučuje při chorobách srdce a krevního oběhu, ačkoliv není známo žádné úmrtí v sauně. Při kožních chorobách je nutno se poradit s lékařem. Rozhodně není vhodné s takovouto chorobou chodit do veřejné sauny. Do sauny by neměl chodit ani člověk s horečkou, neboť jeho termoregulační systém je narušen. Kromě toho by mohl nakazit spolusaunující.

Ačkoliv sauna uvolňuje, je to pro tělo extrémní zátěž, a tak se nedoporučuje, aby člověk chodil do sauny velmi unavený nebo nevyspalý. Člověk by neměl být ani hladový nebo naopak přejezený. Stejně tak by neměl mít žízeň.
Historie

Archeologické nálezy a písemné doklady potvrzují, že potní koupele znali národy na celém světě, především praobyvatelé Asie, severní a střední Ameriky a Evropy. Zřejmě už pračlověk Janeček v mladší době kamenné věděl, že pravidelným přehřátím těla bude lépe odolávat nepříznivým klimatickým podmínkám.

Horkovzdušné koupele prodělaly samozřejmě během tisíciletí mnohé proměny. Podoba saun se vyvíjela od vyhřátého koutu jeskyně přes jámy zakryté surovými kůžemi a později jednoduché sruby až po moderní montované prvky z kvalitního dřeva
s vynikající izolací z minerálních vláken. Uvnitř byly původně ohněm rozpálené kameny, které se polévaly vodou z kožených vaků, dnes jsou vyhřívané elektronicky ovládanými kamny.

Traduje se, že sauny pochází z Finska, kde dodnes patří k charakteristickým znakům. Někdo zase tvrdí, že pocházejí z Ruska – slavná ruská parní lázeň (báňa) je všudypřítomná. Na saunu také velmi často narazíte v pobaltských republikách.

Ve Finsku se ale sauna pasovala na každodenní samozřejmost i společenskou záležitost. Lidé tu saunování berou jako přechod z všedního dne ke svátečnímu a přechod od práce k odpočinku. Saunu mají Finové opravdu všude, dokonce i v parlamentu.

Nejstarším zachovaným dokumentem popisujícím existenci finské sauny je kronika kyjevského Nestora z roku 1112, kde jsou popisovány dřevěné horké koupele, ve kterých se lidé šlehají proutěnými větvičkami a polévají studenou vodou. Známé jsou jako dřevěné domy postavené pod úrovní terénu, vyhřívané otevřeným bezkomínovým ohništěm obloženým kameny, tzv. kouřové sauny. Později se z bezpečnostních důvodů přešlo k používání komínových saun s klasickým odvodem dýmu a v dnešní době je tento typ nahrazen saunou vytápěnou elektrickým proudem.


Typy

V Česku jsou rozšířené především dva druhy saun, které se však původní finské sauně nepodobají. První je tzv. pára (mentolová, solná) kde je teplota jen několik ˚C vyšší než je teplotou těla, ale vlhkost je prakticky stoprocentní. V takovéto sauně se velmi dobře prokrví podkoží, ale tělo se neprohřeje. Druhým obvyklým druhem sauny bývá suchá sauna, kde se teplota pohybuje okolo 100 ˚C, ale na kamna se nepřilévá voda.

V Rusku se staví podobné sauny jako jsou finské, jen se jmenují baňa.

V Turecku jsou běžné turecké lázně hamam, ve kterých se Vám dostane i pozornosti přítomných masérů. Podobné byly i antické římské lázně.

V Japonsku je možno se setkat s lázněmi, kde je postup opačný než je tomu v sauně. Člověk se prudce ohřeje v horké vodě a pak se pomalu chladí na vzduchu.


Diskuze k článku na našem diskusním fóruZdroj
Wikipedia
severskelisty.cz

Zanechat komentář