Quad Core 4:2:2:1 ratio Time Release Protein Blend
Think Smart, Eat Smart Per serving: 34g proteins, 7g BCAAs, 6g carbs, 1g fat Smartlabs®

Cvičení, posilování, svaly - vše na jednom místě!

Finále 1. ligy ve vzpírání družstev mužů - Sokolov

Je sobota 14. října 2017 9:45 ráno a za 75 minut začne první soutěž ve vzpírání, které jsem součástí...

Pavel Zadražil - rozhovor

Pavle, já vlastně ani nevím, jak začít tento rozhovor. Představovat se tentokrát nemusíš, rozhovor p...

Olympia Strongman - mistrovství ČR 2017 - profi

Už jste si přečetli první část reportu z MČR strongman Olympia Brno na http://osvalech.cz/zpravy/ite...

  • Finále 1. ligy ve vzpírání družstev mužů - Sokolov

    Je sobota 14. října 2017 9:45 ráno a za 75 minut začne první soutěž ve vzpírání, které jsem součástí...

  • Pavel Zadražil - rozhovor

    Pavle, já vlastně ani nevím, jak začít tento rozhovor. Představovat se tentokrát nemusíš, rozhovor p...

  • Olympia Strongman - mistrovství ČR 2017 - profi

    Už jste si přečetli první část reportu z MČR strongman Olympia Brno na http://osvalech.cz/zpravy/ite...

Výživa a akné I.

středa 10. říjen 2007 19:13

Kdo je Dr. Logan? Neuropatolog, soustřeďující se na výživu aplikovanou v léčebném procesu.

Dr. Berardi: Pojďme tedy mluvit dál o výživě. Lidé navštěvující tento web hledají především cestu, jak díky správnému stravování zvýšit svůj sportovní výkon, zhubnout nebo být větší. Myslím, že Vy se snažíte jít ještě dál. Hledáte co vše mohou stravovací návyky ovlivňovat. Např. Vaše předposlední kniha byla o spojitosti výživy s chováním (momentální náladou).O čem je ta poslední kniha?

Dr. Logan: Moje poslední bádání se týkalo spojitosti výživy s výskytem akné. Strávil jsem na tom zhruba dva roky.Dr. Berardi: Četl jsem si ji (The Clear skin diet) a nemohl jsem si nevšimnout, že jste často srovnával a vyzdvihoval Vaše kontroverzní teorie oproti konvenčnímu přístupu léčby. Především se to týká skepického přístupu dermatologů k specifické dietě pro léčbu akné.

Proč je kolem toho tolik rozruchu? Přece každý kdo trochu rozumí výživě ví, že určité typy potravin spouštějí symptomy akné.

Dr. Logan: Máte pravdu. mezinárodní studie ukazují že, že je tomu tak. Je jedno jestli je výzkum prováděn v Asii, Evropě nebo Americe. Vždy je výživa v závěru citována jako jeden z faktorů ovlivňující akné. Dále bylo uveřejněno několik studií, které měly stanoveny špatné cíle a došlo tam k systémovým chybám.

Dr. Berardi: Myslíte tu o čokoládě?

Dr. Logan: Ano, například tu. S klidným svědomím mohu říci, že čokoláda není o nic horší než kus papíru ve kterém je balena.

Dr. Berardi: Dobrá, jakých největších chyb se tedy dopouští čtenář? Čemu by se měl vyhýbat?

Dr. Logan: Obecně, nadměrně zpracovanému jídlu. Dále těm potravinám, které podporují zánětlivé reakce organizmu. Je to především upravený rostlinný olej, kde můžeme nalézt velké množství trans-mastných kyselin (více ZDE). Neměl by konzumovat mnoho nasycených m. kyselin (viz. výše), jednoduchý cukr, příliš mnoho mléka a mléčných výrobků (vyjma jogurt).

V neposlední řadě je důležitým kritériem přijímat akné-protektivní látky/nutrienty. Řadil bych mezi ně vlákninu, antioxidanty ze zeleniny a ovoce (zejména barevné plody - maliny, borůvky, ostružiny, rybíz, jahody), omega-3-mastné kyseliny (např. z rybího tuku). Negativně působícím faktorem je nedostatek některých minerálů (zinek, selen, chrom).

Dr. Berardi: A co říkáte na genetiku a životosprávu? Jsou to ovlivňující faktory?

Dr. Logan: Zajisté. Např. studie prováděné na studentech před zkouškou. Vědci zjistili, že v době před samotným testem došlo k náhlým zhoršením stavu akné. Připisují to stresu, který s sebou nese zvýšenou hladinu poplachového hormonu kortizolu. Můžeme to pak aplikovat na kohokoliv - businessmana, člověka v tíživé životní situaci...

Genetika, tak ta je přirozeně hlavním faktorem. Víme však, že životní styl a výživa ovlivňuje projevy genetických dispozic.

Jistě se ale vyskytují případy, kdy se člověk stravuje v časové tísni, konzumuje junk food (nekvalitní jídlo), nedostatečně odpočívá, přesto má pokožku jako modelka. Na druhou stranu, najdou se i takoví, kteří výše jmenovanému věnují maximální péči a stejně projevy akné téměř neovlivní. Většina lidí je však někde uprostřed a mají slušnou šanci to ovlivnit.

Dr. Berardi: Mluvil jste o stresu...

Dr. Logan: Tak tak, špatný psychický stav způsobí následné vylučování kortizolu, který rozhodně nepomáhá "našemu" problému

Dr. Berardi: Tak si to zopakujeme, jak upravit jídelníček?

Dr. Logan: Konzumujte hodně zeleniny (zejména rajčata). Dostatečný příjem omega-3-mastných kyselin je důležitý. Doporučuji mořské ryby a potravinové doplňky na bázi rybího oleje). Zdravé tuky čerpejte z olivového oleje, ořechů a lněného semínka. Dále si hlídejte dostatek bílkovin, vlákniny a minerálů (zinek, selen, chrom).

Vyhýbejte se trans-mastným kyslinám (smažení na rafinovaných olejích, levné sušenky/pochutiny), většímu množství mléka, cukrovinkám. Pamatujte na to, že čím víc je potravina zpracována, tím méně je pro Vás vhodná.


Volně přeložené pasáže z T-nation.com. V pokračování navážeme podobně situovaným článkem od MUDr. Michala Mokrého.


Diskuze k článku na našem diskusním fóru"Autorská práva vykonává autor. Jakékoli užití částí nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým) i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení autora je zakázáno."

Zanechat komentář