Quad Core 4:2:2:1 ratio Time Release Protein Blend
Think Smart, Eat Smart Per serving: 34g proteins, 7g BCAAs, 6g carbs, 1g fat Smartlabs®

Cvičení, posilování, svaly - vše na jednom místě!

Finále 1. ligy ve vzpírání družstev mužů - Sokolov

Je sobota 14. října 2017 9:45 ráno a za 75 minut začne první soutěž ve vzpírání, které jsem součástí...

Pavel Zadražil - rozhovor

Pavle, já vlastně ani nevím, jak začít tento rozhovor. Představovat se tentokrát nemusíš, rozhovor p...

Olympia Strongman - mistrovství ČR 2017 - profi

Už jste si přečetli první část reportu z MČR strongman Olympia Brno na http://osvalech.cz/zpravy/ite...

  • Finále 1. ligy ve vzpírání družstev mužů - Sokolov

    Je sobota 14. října 2017 9:45 ráno a za 75 minut začne první soutěž ve vzpírání, které jsem součástí...

  • Pavel Zadražil - rozhovor

    Pavle, já vlastně ani nevím, jak začít tento rozhovor. Představovat se tentokrát nemusíš, rozhovor p...

  • Olympia Strongman - mistrovství ČR 2017 - profi

    Už jste si přečetli první část reportu z MČR strongman Olympia Brno na http://osvalech.cz/zpravy/ite...

Hubnutí
Jiří Gabriel

Jiří Gabriel

Je sobota 14. října 2017 9:45 ráno a za 75 minut začne první soutěž ve vzpírání, které jsem součástí. Spolu s Kubou Zajíčkem točíme pro Smartlabs Jirku Orsága v Sokolově, kde se představí za domácí oddíl Baník Sokolov na soutěži Mistrovství České republiky 1. ligy ve vzpírání družstev mužů.

 

S Kubou vytváříme videolog, který dokumentuje novinky v Jirkově životě za několik posledních týdnů, jeho rozpoložení před soutěží, soutěž samotnou a Jirkovy výkony ať už přímo na place, nebo v rozcvičovně. Pro mě je to první zkušenost se soutěží ve vzpírání a atmosféra před začátkem je tak příjemná a přátelská, že jsem se rozhodl napsat reportáž.

Už jste si přečetli první část reportu z MČR strongman Olympia Brno na http://osvalech.cz/zpravy/item/833-olympia-strongman-mistrovstvi-cr-2017 ? Tak právě pro vás je tato druhá část, ve které se dostanu k profíkům a závod zhodnotím jako celek. Soutěž profíků se v Brně uskutečnila 2. září 2017. Start byl původně plánován na 14:00, avšak soutěž nakonec začala se zpožděním několika minut. Závody v Brně pořádal Český svaz silových sportů jako mistrovství České republiky, na kterém se s výjimkou Jirky Vytisky a Radka Patáka ukázala kompletní česká strongman špička. Kromě českých závodníků pořadatelé pozvali také vybrané zahraniční závodníky. Já jsem se ze všech nejvíce těšil na Poláka Marcina Sendwickiho, kterého mám rád díky tomu, jak moc se snaží při zvedání těžkých břemen dbát na techniku, hrubá síla je u něj až na druhém místě. Srb Nemo Tasič je také vždy super hostem na českých závodech. Nemo je strašně dravý a nikdy se nevzdává. Kde to ostatní vzdávají, tam se on kousne ještě víc a bojuje až do konce. Ze Slovenska přijeli dva zkušení závodníci, Igor Petrik a Braňo Golier. Ty na českých závodech také vždy moc rád vidím závodit. Marcin sebou vzal z Polska svého dobrého kamaráda, dalšího Marcina. Marcin Wlizlo pro mě byla před soutěží veliká neznámá, vůbec jsem nevěděl, co od něj očekávat. Z Rakouska přijel dobrý kamarád Nemo Tasiče, Ronald Knoll, kterého v budoucnu vidím na českých závodech závodit častěji a častěji. Česká jména si představíme jednotlivě u disciplín.Prize money pro profíky byly následující:
1. místo: 20.000,-
2. místo: 15.000,-
3. místo: 12.000,-
4. místo: 10.000,-
5. místo: 8.000,-
6. místo: 6.000,-
7. místo: 5.000,-
8. místo: 4.000,-
9. - 14. místo: 3.000,-

To už vypadá docela dobře, ne? Nejvíc se mi líbí to, že si ze soutěže každý odveze ty 3 tisíce. Má být soutěž profi? Oukej. V tom případě si musí každý něco vydělat. Nikdo nesmí odjíždět s prázdnou. I za účast musí dostat zaplaceno. A 20 tisíc pro vítěze? Je to něco velikého, co vám zaplatí celou přípravu? Jasně, že ne. Ale je to motivace, kvůli které se vám chce trénovat a závodit. Je to důvod, proč tomu tu energii obětovat. A je to pokrok vůči tomu, co tu bylo v předchozích několika letech. A já doufám, že se brzy dočkáme dne, kdy vítěz vyhraje 50 tisíc, nebo dokonce 100 tisíc korun. To by totiž do strongmanů určitě přitáhlo další nové tváře.

Olympia Strongman - mistrovství ČR 2017 je za námi. A mě teď čeká psaní reportáže, která bude delší, než kdy předtím. Český svaz silových sportů (dále jen ČSSS) totiž v sobotu 2. září uspořádal největší závod strongmanů, na kterém jsem kdy byl. Kromě těch nejlepších českých a vybraných zahraničních profíků si v Brně zazávodili i ti nejlepší čeští amatérští strongmani na svém amatérském mistrovství České republiky. Vynikající nápad na papíře. Ve skutečnosti pak sakra dobrá show, o které já mohu napsat reportáž, protože je o čem a o kom psát.
 
Pořadatelé závodu, tedy Michal Širůčka, Tomáš Lengal, Ivana Štěpánková a tým lidí okolo nich, si připravili setsakramensky těžký úkol. Museli toho před i při samotném závodě stíhat a ošéfovat tolik, že závod začal s menším časovým zpožděním. Což bude vlastně jediné negativum na celé soutěži. O těch pozitivních věcech pak budou další řádky a já stále ještě nevím, kolik těch řádků napíšu. Pokračovat však budu tématem, které zaujme snad každého. Prize money. Amatérští závodníci na MČR v Brně nezávodili pouze pro dobré umístění, slávu, dobrý pocit a přízeň fanoušků. Jejich motivací mohl být určitě také přivýdělek, který se na amatérských soutěžích v ČR moc, nebo vlastně vůbec, nevidí. Prize money pro amatéry v Brně vypadaly následovně:
 
Prize money:
1. místo: 5000,-
2. místo: 3000,-
3. místo: 2000,-
4. místo: 1000,-
5. místo: 1000,-
6. - 10. místo: 500,-
 
Strongman je v ČR stále ještě mladý sport, ve kterém není dostatek peněž, aby mohli ti nejlepší čeští profíci opravdu říkat, že jsou profesionální sportovci. Důkazem toho je fakt, že na některých závodech nemají možnost získat ani těch 5 tisíc korun, které v Brně čekaly na vítěze amatérů. ČSSS se tak povedlo dodat závodníkům motivaci, díky které se hned závodí o něco lépe. Tím spíše, když jsou strongmani extrémní sport, během kterého není nouze o různé bolístky a zranění. Sponzoři celé akce, která by se bez nich nemohla uskutečnit, zaslouží veliké díky nejen od pořadatelů a závodníků, ale také od fanoušků. Kvalita závodů je vždy vyšší, jsou-li ve sportu peníze. Peníze přilákají talent a právě talentovaní sportovci mají potenciál podávat ty nejlepší výkony.Disciplíny pro amatérskou část soutěže nebyly nějak přehnaně těžké. Alespoň tedy z pohledu člověka, který strongmany už nějakou dobu sleduje. Nejtěžší disciplínou byl na první pohled asi farmer's walk se 140kg kufry. 140kg kufry byly ještě několik málo let zpátky součástí těžších českých profi závodů a byly často nad síly některých borců. Teď s nimi v ČR běhají amatéři, kteří mají sotva 100kg. Úroveň jde nahoru a je moc krásné to sledovat.

pátek, 18 srpen 2017 00:00

Petr Petrov - rozhovor

Petře, na začátek bych tě poprosil o kratší představení.
Jmenuji se Petr Petrov, pocházím z Třince, je mi 27 let a vzpírání se věnuji již asi 17. rokem. Závodím za Bohumín. Jsem také členem české vzpěračské reprezentace.


Se vzpíráním jsi tedy začal už v 10? Jak se člověk k takovému sportu dostane od tak nízkého věku?
Začal jsem v 10, nebo v 11 letech. V tom věku za mnou přišel táta s tím, že si mám najít sport, kterému se budu věnovat, jinak budu muset začít s fotbalem. V té době už vzpíral můj mladší brácha, tak jsem to zkusil, vydrželo mi to a dostal jsem se do reprezentace. Fotbal nesnáším, takže jsem zůstal u vzpírání, které mi šlo.

středa, 16 srpen 2017 00:00

Strongman Golčův Jeníkov 2017

Golčův Jeníkov má za sebou svůj již desátý (10.) ročník závodů strongman! Pořadatelé Pavel Cháma a Leoš Kubeš to se soutěží v Golčově Jeníkově dotáhli už hodně daleko, ale i tak se každým rokem snaží posunout pomyslnou laťku trošku výš. Jejich snaha však není pouze abstraktním pojmem, který je ve výsledku jen o tom, že si fanoušci závod užijí o něco víc a strongmani si dobře zazávodí. Tito dva pánové si dávají záležet na tom, aby šla prestiž závodů v Golčově Jeníkově nahoru kvůli něčemu, co pocítí všichni celkem jasně. Musí za tím být něco, o čem se nedá pouze debatovat a spekulovat. V loňském roce se soutěž v Golčově Jeníkově stala prestižnější z toho důvodu, že přivítala první ročník mistrovství ČR v Log Liftu. Letos nás čekal ročník druhý! Novinkou však bylo rozšíření programu o závod strongwoman. Siláky tedy doplnily také superženy v rámci dopoledního programu a závody v Golčáku se tak staly kulturní akcí na celý den. Soutěž s názvem Europe Cup Golčův Jeníkov 2017 nabídla v mužské části hned několik zahraničních siláků, kteří jsou povětšinou českým fanouškům dobře známí. Z Polská přijeli Krzysztof Kacnerski a Maciej Hirsz. Rakousko reprezentoval Ronald Knoll. Slovenskou stopu zanechal v Golčově Jeníkově Milan Šuľan, kterému se v ČR letos hodně líbí. Ukrajinské barvy přijel reprezentovat Konstantin Illin. Posledním zahraničním závodníkem byl Nemo Tasič, kterého já na českých soutěžích vidím vždy moc rád. Nabrat cenné zkušenosti vyrazil do Golčáku amatérský závodník Matouš Fritsch. Poprvé, tuším, se v Golčově Jeníkově ukázal závodník strongmanské 105ky Jirka Tkadlčík. Návrat mezi strongmany absolvoval Jiří Dejmal. Zbytek startovní listiny byl našlapaný borci, které byste na soutěži očekávali. Kromě toho se navíc na závody zajeli podívat Honza Šalata, David Štrombach a Pavel Zadražil. Chybět nemohla ani legenda české strongman scény Jirka Žaloudek, který ke Golčáku prostě patří.V čem siláci závodili? Tentokrát je čekalo hned 6 disciplín, protože když už se jednalo o jubilejní desátý ročník a přálo počasí, tak proč ne, že?

středa, 04 říjen 2017 00:00

Pavel Zadražil - rozhovor

Pavle, já vlastně ani nevím, jak začít tento rozhovor. Představovat se tentokrát nemusíš, rozhovor pro Osvalech je to tvůj v pořadí druhý. Zajímat mě bude, jak se ti v posledních měsících a celkově v roce 2017 daří.
 
V posledních měsících se mám v některých směrech báječně, v některých moc báječně ne, ale snažím se s těmi negativními věcmi nějak vyrovnat, překousnout je atd.Souvisí s tím i situace ohledně závodů strongmanů v Kutné Hoře?

Souvisí s tím celkem dost, ale asi je holt život takový a věci se holt mění.

úterý, 08 srpen 2017 00:00

Martina Dostálová - rozhovor

Martino, představ se čtenářům serveru Osvalech v několika málo větách.

Ahoj, jsem Martina Dostálová, je mi bezmála 34 let (už, sakryš). V posilovně trávím vlastně většinu dne. Jsem spolumajitelkou fitka – HardCool gym, takže tam i pracuji. Dělám fyzioterapii, masáže a zachraňuju psy, podle čehož to doma taky vypadá.


Jak dlouho se již věnuješ silovým sportům a jak to pro tebe vlastně všechno začalo?

Do fitka chodím 17 let.  Nejdřív jen jako doplněk ke capoeiře, když jsme s klukama chtěli posílit k nohám i ruce. U mě to postupně přerostlo v něco víc a už jsem ve fitku zůstala. Při škole jsem se pak snažila chodit na brigády právě někam do fitka.  Už ze začátku mě hrozně bavilo, co se dá s lidským tělem dělat, ať už co do síly a výkonu, nebo do tvarování svalů. S tím souvisí i volba fyzioterapie. Tam to mám z té druhé strany. Jak se dá téměř vše opravit.  Za tu dobu jsem si samozřejmě prošla všemi možnými styly tréninku a sportovními zaměřeními. Pořád to ale bylo tak, že jsem měla potřebu přidávat váhy. Že bych někdy jela třeba jen čistě silovej trénink, to ne. Možná kolem 20ti, abych to vyzkoušela. Ale jinak ne.

pátek, 21 červenec 2017 00:00

Zdeněk Vopřada - rozhovor

Zdeňku, tohle já náš první rozhovor pro Osvalech.cz Já tě samozřejmě znám velmi dobře, ale plno našich čtenářů ne. Představ se prosím lidem, kteří si tento rozhovor přečtou a popiš jim tvou cestu do USA.
 
Pocházím z Frýdku-Místku, je mi 42 let a ve svých 21 letech jsem se rozhodl, že vycestuji do USA a splním si tam svůj sen. Jako formu transportu jsem v té době používal autobus, nebo vlak, takže nějaké letadlo mi bylo úplně cizí. Když jsem se tedy dostavil taxíkem na letiště, odlétal jsem z Německa, tak jsem vůbec nevěděl, co se děje. Byl jsem úplně ztracený. Nevěděl jsem, kam mám jít a co mám dělat. Anglicky jsem nemluvil. Němčinu jsem neuměl. Mohl jsem jen běhat s letenkou po letišti, která byla tehdy samozřejmě jen papírová. Běhal jsem s ní a ukazoval lidem prstem Los Angeles a doufal, že mi někdo poradí. Na informacích mě poslali na Air France, což jsem nakonec našel. Pamatuji se, že jsem byl na tom letišti raději tři hodiny dopředu, kdyby náhodou. Cesta samotná byla v pohodě a to včetně přestupu v Paříži, odkud jsem tuším už letěl přímo do LA. V LA mě vyzvedl na letišti můj kamarád, který mi ze začátku v Americe poskytl ubytování a dal mi měsíc na to, abych se v USA rozkoukal, našel si práci a usadil se. Do USA jsem letěl úplně sám. Měl jsem sebou zavazadlo, tam pár věcí, tašku do posilovny a 600 dolarů v kapse. Do USA jsem ale přiletěl legálně. Měl jsem turistické vízum a v LA mi pak schválili pobyt na 6 měsíců.Co tě k této životní cestě motivovalo?

Tahle cesta pro mě začala už prvními dny v posilovně. Cvičení mě bavilo, i když jsem tehdy samozřejmě o žádné Americe nepřemýšlel. Začal jsem si kupovat časopisy Muscle & Fitness, byl rok 1993, a já jsem se samozřejmě, jako většina, zamiloval do Arnolda. Četl jsem příběhy o Arnoldovi a Francovi. V tom mi jeden kamarád, se kterým jsme cvičili, začal říkat, že bychom to také mohli zkusit. I z nás by mohli být další Franco s Arnoldem. Ze začátku jsem tuhle myšlenku ignoroval, ale čím více jsme o tomhle mluvili, tím to bylo blíž a motivovalo mě to. Nakonec jsem se tedy po 3 letech rozhodl, že odletím do Ameriky. Může za to tedy Arnold s Francem a příběhy o nich. Je to tedy všechno o posilování a kulturistice. Tím jsem si také vytvořil sen, za kterým si chci v životě jít a dosáhnout na něj. Chtěl jsem se stát profesionálním kulturistou v Americe.

úterý, 18 červenec 2017 00:00

Strongman Kutná Hora 2017

Kutná Hora zažívá novou éru, co se týče soutěží strongmanů. Už v loňském ročníku se na pořádání soutěže podílel Pavel Zadražil méně, než tomu bylo v minulosti (sport strongman do Kutné Hory přinesl právě on) a v letošním roce byly celé závody bez něj. Pavel se aktuálně zotavuje z různých bolístek, které mu nedovolí soutěžit dříve, než příští rok. Závody tak byly bez něj jakožto pořadatele, závodníka a vlastně i fanouška, protože Pavel neměl nejmenší zájem propůjčit jakkoliv své jméno závodům, se kterými už letos opravdu neměl nic společného. Mě tohle šokovalo, protože pokud se řekne strongman, tak se Kutnohorákům vybaví právě Pavel. Byl jsem tedy nepěkně překvapen, když jsem se dozvěděl, že Pavla na kutnohorských závodech neuvidíme, a do budoucna se pro vás proto pokusím Pavla vyzpovídat právě na toto téma, protože je mezi vámi hodně lidí, kteří se mě na celou situaci ptají.

Současná situace je však taková, že se Pavel určitě neukáže na soutěži, ze které byl "zákulisními rošádami" vysunut. Nicméně nová éra sportu strongman je nyní pod taktovou majitele fitness centra Kutná Hora Jiřího Dejmala (letos také nesoutěží, protože se zotavuje ze zranění) a týmu lidí, okolo něj. Závod samotný se uskutečnil v sobotu 15.6. 2017 již pátým rokem v Kollárově ulici, předtím se soutěž konala 3 roky v Sedleci.

pondělí, 10 červenec 2017 00:00

Aquasys Strongman cup 2017

Do Žďáru nad Sázavou se po 6 letech opět vrátily závody strongmanů a to ve velkém stylu. Dopolední částí odstartoval celý den siláků závodem amatérských závodníků, které byly součástí České strongman ligy, kde se čeští top amatéři pokouší nasbírat tolik bodů, co to jen jde, aby na konci sezóny ligu vyhráli a získali tím vstupenku mezi profi strongmany. Profíci si to pak rozdali odpoledne. Závody pod hlavičkou české profesionální strongman ligy byly navíc součástí Středoevropského poháru silných mužů, což slibovalo zajímavou účast borců z okolních zemí. V reportáži se dozvíte průběh a výsledky právě ze závodu profíků.
Disciplíny profíků:
1) Truck pull – tahání kamionu
2) Loading race – přenášení a nakládání břemen na  podstavec
3) Overhead medlay – tlaková kombinace disciplín
4) Keg and kettlebell toss – přehazování sudu a kettlebellů přes stojan
5) Atlas stones – atlasovy kameny

6. disciplína - Yoke – byla pořadateli zrušena z důvodu extrémního horka

Na začátek závodu, jako tradičně, celou soutěž uvedl moderátor Leoš Kubeš. Celá soutěž se odehrávala v menším amfiteátru, aréně pro gladiatory, v našem případě pro strongmany. Uprostřed stál Leoš a ze všech stran na něj zírali fanoušci, kolemjdoucí, nebo závodníci z dopolední části soutěže. Leoš pak pozval všechny závodníky k sobě, dal jim bro-fist, a postavil je do řady vedle sebe, jako je tomu na všech soutěží strongmanů. V případě Ždárského závodu pak tento úvod a nástup závodníků vypadal opravdu působivě. Skvělý dojem tomu všemu dodávalo i to, že na ploše arény byly už dopředu rozmístěné disciplíny, které na závodníky čekaly. Tato drobnost mě osobně moc zaujala. Po úvodním ceremoniálu dostali strongmani pokyn přesunout se asi o 100 metrů  vedle, kde na ně čekal krásný modrý kamion, který museli tahat do mírného kopce. Bylo zajímavé sledovat tento přesun stovek fanoušků, mezi kterými chodili také závodníci. Slovák Milan Šuľan šel jednu dobu vedle malého asi 5letého kluka a rozdíl 160kg mezi těmito dvěma stvořeními byl prostě působivý.

Strana 1 z 10