Quad Core 4:2:2:1 ratio Time Release Protein Blend
Think Smart, Eat Smart Per serving: 34g proteins, 7g BCAAs, 6g carbs, 1g fat Smartlabs®

Cvičení, posilování, svaly - vše na jednom místě!

Finále 1. ligy ve vzpírání družstev mužů - Sokolov

Je sobota 14. října 2017 9:45 ráno a za 75 minut začne první soutěž ve vzpírání, které jsem součástí...

Pavel Zadražil - rozhovor

Pavle, já vlastně ani nevím, jak začít tento rozhovor. Představovat se tentokrát nemusíš, rozhovor p...

Olympia Strongman - mistrovství ČR 2017 - profi

Už jste si přečetli první část reportu z MČR strongman Olympia Brno na http://osvalech.cz/zpravy/ite...

  • Finále 1. ligy ve vzpírání družstev mužů - Sokolov

    Je sobota 14. října 2017 9:45 ráno a za 75 minut začne první soutěž ve vzpírání, které jsem součástí...

  • Pavel Zadražil - rozhovor

    Pavle, já vlastně ani nevím, jak začít tento rozhovor. Představovat se tentokrát nemusíš, rozhovor p...

  • Olympia Strongman - mistrovství ČR 2017 - profi

    Už jste si přečetli první část reportu z MČR strongman Olympia Brno na http://osvalech.cz/zpravy/ite...

Redukce hmotnosti pro váhovou kategorii

pondělí 18. červenec 2011 19:03

Silový trojboj je druhem sportu, ve kterém je příprava prováděna i s ohledem na plánovanou váhovou kategorii, v níž se lifter soutěže zúčastní. Při úpravě váhy se kromě redukční diety a hladovky, používá rovněž odvodnění pomocí manipulace s pitným režimem a prostředky vedoucí k zvýšenému pocení, jako jsou páry, sauny a pocení v igelitech. Vyprovokovanou ztrátou vody lze rychle snížit tělesnou hmotnost o několik procent.

Snižování tělesné hmotnosti před soutěží ale může být jedním z důvodů, které mohou vést ke snížení výkonu. Následující článek je určen jako vodítko, pokud jste nuceni shazovat do váhové kategorie.

Při redukci váhy manipulací s vodou je dobré si uvědomit, že svalový stah je výsledkem výměny ve vodě rozpuštěných solí – sodíku, draslíku, vápníku, chlóru a hořčíku mezi nervy a membránou svalových buněk. Na to bychom měli myslet pokaždé když, plánujeme přistoupit k odvodnění.

Tělo dospělého 70kg člověka nese okolo 43 litrů tekutiny, z toho 30 litrů vody v buňkách a 13 litrů mezibuněčné tekutiny, v krevní plazmě, lymfě a v mezibuněčných prostorách tělesných tkáních.

Redukce hmotnosti založená na rychlé ztrátě vody vede ke ztrátě důležitých iontů přítomných v mezibuněčné tekutině. Při ztrátách vody pocením jde o 2/3 ztráty prosté vody a 1/3 ztrátu mezibuněčné tekutiny. Rychlá redukce vede k rozdílným podílům těchto ztrát. Ztráta mezibuněčné tekutiny vede 3x rychleji k poklesu cirkulující krve než při ztrátě prosté vody což má vliv na hospodaření s vodou a ionty v těle a zároveň ovlivní řízení svalů.

Jestliže máte nedostatek elektrolytů (solí uvedených prvků rozpuštěných ve vodě), svalová síla je nižší a řízení svalů je zhoršeno. Deficit tekutin ve výši 2 – 4% tělesné hmotnosti sníží váš silový výkon až o 20%, aerobní až o 48%! (National Atletics Trainers Association)

Při redukci lze jednoznačně schvalovat pouze odstranění nadbytečného objemu mezibuněčné tekutiny, nikoliv zásah do, pro řízení svalů rozhodujícího normálního stavu mezibuněčné tekutiny. Omezením solení se tělo nadbytečné mezibuněčné vody zbaví během 2-3 dnů.

Při rychlé redukci vody více jak 1kg hmotnosti těla dojde už k takovému zásahu do mezibuněčného obsahu tekutiny v těle, že dojde z důvodu snížení cirkulujícího objemu krve k aktivaci aldosteronu, který má na starosti regulaci hospodaření s vodou a ionty. Aldosteron způsobí zadržení vody a sodíku v těle. Acidobazická rovnováha se poruší směrem k alkalizaci organismu. Tím se snižuje schopnost optimálního zisku energie.


Existují tři možné scénáře redukce hmotnosti.

1. Mírné snížení hmotnosti s jejím dlouhodobým udržováním.
Tímto způsobem lze docílit redukci průměrně 2-4kg, přičemž lze aktivně zvyšovat svalovou hmotu i sílu. Jedná se nejčastěji o vlnovitou sacharidovou dietu s omezením tuků a v závěru soli. Dlouhodobě lze navázat dalším snižováním hmotnosti.

2. Podstatné snížení tělesné hmotnosti 5-14 dní před soutěží.
Lze dosáhnout redukci průměrně 3-7kg. Kromě omezení solení a manipulace s pitným režimem se používají prostředky ke zvýšení potivosti a vyměšování (nápoje, sauna, zábaly). Za jednu noc v zábalu lze redukovat hmotnost o 1-2kg. Může mít dopad na výkon.

3. Radikální snížení tělesné hmostnosti pomocí uměle zvýšené tělesné teploty (acylpyrin), projímadla přírodních diuretik, manipulace s pitným režimem – přepití a fáze téměř bez tekutiny s omezením solení. Používá se rovněž sauna. Nutno dodat že použití jiných než přírodních diuretik není povoleno, proto jiné diuretika neuvádím. Tato možnost vede k rychlému úbytku vody, potažmo tělesné hmotnosti, avšak zároveň vede k velkému fyzickému i psychickému vyčerpání. Po použití projímadla je nutné po vážení použít endiaron a prostředky proti průjmu.


Nejpříhodnějším řešením snížení tělesné hmotnosti je tedy rozumná redukční dieta, s omezením soli k vyloučení nadbytečné tekutiny. Ideální je zvýšit množství aerobního tréninku (nikoliv běhu) a lehce snížit příjem sacharidů. Důležité je nejít níž než 40-50% sacharidů z celkového energetického příjmu, aby nedošlo ke ztrátě síly. V případě, že snížíte příjem na 30kcal na kilogram tělesné hmotnosti denně, nedělejte to na dobu delší než sedm dní. Delší redukce by zpomalila váš klidový metabolismus a vaši schopnost spalovat tuk.

Hladovění není dobrý nápad, dokonce ani na den nebo dva. Rychle dojde ke ztrátě tekutin a s tím přijdou také problémy související s dehydratací. Zároveň dojde k vyčerpání zásob glykogenu a tím je znemožněno podat dobrý výkon v soutěži.

Pokud je redukce vodou nezbytná, neměla by překročit 2-3% tělesné hmotnosti. Měla by trvat 7-10 dní a v případě redukce sacharidů by další 2-3 dny měly být věnovány normalizaci glykogenových zásob a adaptaci sportovce na novou situaci. Myslete na to, při vašich plánech pro snížení hmotnosti do váhové kategorie.


Zdroj
1. Metodika silového trojboje – J.Hofírek
2. Power Easting program – Susan Kleiner
3. Výživa nejen pro kulturisty – RNDr. Petr Fořt CSc.


Diskuze ke článku na našem fóru!

"Autorská práva vykonává autor. Jakékoli užití částí nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým) i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení autora je zakázáno."

Zanechat komentář